Hľadaj

Potenciál blockchainu – 14 situácií, v ktorých by mohol byť naozaj užitočný

Juraj Recký FinTech Poslať

Zdravotníctvo, bezpečnosť, nákup a predaj akcií či voľby alebo digitálna identita. Toto je len rýchly a veľmi krátky výpočet situácií, kde by sa technológia blockchain dala využiť efektívnejšie, lacnejšie a najmä bezpečnejšie ako postupy a riešenia, ktoré sa používajú v súčasnosti. Presvedčte sa sami.

Ako funguje blockchain

Foto: Shutterstock

V článku Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte sme si predstavili technológiu blockchain. Je to transparentné bezpečnostné riešenie, ktoré umožňuje prevod kryptomien medzi ich používateľmi. Blockchain je zásadný v tom, že ide o decentralizované riešenie, ktoré pri prevode kryptomien používateľom umožňuje zaobísť sa bez bánk respektíve pomoci akejkoľvek tretej strany, ktorá by prevod zdržiavala alebo zbytočne spoplatňovala.

Ako (v skratke) funguje blockchain?

Veľmi zjednodušene povedané, blockchain funguje vďaka P2P sieti, ktorú tvoria používatelia kryptomeny, a nedá sa vypnúť. V tejto sieti sa neustále zdieľa tabuľka, do ktorej je zapísaná každá jedna transakcia. Tabuľka sa nachádza vo všetkých počítačoch siete a neustále sa aktualizuje. Po uplynutí vopred určeného času sa tabuľky uzamknú do bloku, ktorý je kontrolovaný pomocou kryptografie. Ak majú všetky tabuľky v bloku totožné údaje, blok je skontrolovaný a definitívne uzavretý.

Po čase sa vytvorí nový blok, ktorý prejde rovnakým procesom kontroly. Vďaka tomu, že bloky na seba nadväzujú a tvoria reťaz, dajú sa len veľmi ťažko spätne upravovať. Odborníci tvrdia, že spätná úprava je taká náročná a neefektívna, že vlastne ani nie je možná.  

Tento spôsob transparentného a decentralizovaného zabezpečenia sa zatiaľ zdá ako jeden z najlepších, aké kedy boli vymyslené. Treba priznať, že nie je dokonalý, no v porovnaní s dnes bežne používanými bezpečnostnými riešeniami je podstatne spoľahlivejší. Preto sa núka otázka, či sa blockchain nedá použiť aj pri riešení iných problémov ako sú kryptomeny.

Odpoveď je kladná. Áno, dá. Blockchain sa dá využiť v množstve prípadov a riešení. Stačí ho správne zapracovať. Sean Williams v článku pre fool.com ponúkol desiatky možností. My vyberáme najzaujímavejšie z nich.

Positive

Partner článku

1. Koniec čiernemu trhu s liekmi?

Na čiernom trhu s liekmi na predpis sa točia stovky miliónov eur. Použiť blockchain na sledovanie sériových čísel alebo čísel šarží liekov by dokázalo obchodovaniu s liekmi na čiernom trhu zabrániť. Nie úplne, no podvodníkom by to zásadným spôsobom skomplikovalo situáciu. Spoločnosť Merck, ktorá za rok 2019 v 66 krajinách sveta vykázala tržby vo výške 16,2 miliardy eur, intenzívne testuje systém sledujúci lieky na predpis, ktorý je postavený práve na blockchaine.

2. Efektívnejšie zdravotníctvo

Zdieľanie informácií o zdravotnom stave pacienta medzi všeobecným lekárom a medicínskymi špecialistami by dokázalo urýchliť a najmä skvalitniť starostlivosť o zdravie ľudí. Proces digitalizácie zdravotníctva sa už deje, no u nás je stále len v plienkach. Dôležitou otázkou pri zdieľaní informácií je ich ochrana. Pri zdraví je zaistenie bezpečnosti dát naozaj zásadnou témou. Blockchain však dokáže ponúknuť veľmi vysokú ochranu zabezpečenia a zároveň umožní pacientovi kedykoľvek nahliadnuť do svojej zdravotnej zložky.

3. Ak sprístupníte svoj majetok, ušetríte čas

Predstavte si, že zverejníte prístupové kódy k svojmu bytu, domu alebo autu. Doslova ktokoľvek by si tak vedel odomknúť a vojsť k vám, či naštartovať auto a povoziť sa na ňom. Šialené?

Tak trochu, no vďaka blockchainu bezpečné a užitočné. Bezpečné, pretože by sa spätne dalo takmer okamžite vypátrať, kto a kedy kódy použil. Užitočné napríklad v situácii, ak k vám má prísť inštalatér v čase, keď potrebujete byť v práci a on od vás potrebuje len sprístupniť byt. V autoservise by zase stačilo len odparkovať, zamknúť a počkať na správu o tom, že auto je už opravené.

4. Kvalitnejšie potraviny a tovary

Predstavte si dodávateľský reťazec. V prípade nadnárodných spoločností sú tieto reťazce skutočne obrie a kontrolujú sa len veľmi ťažko, navyše ak stále fungujú na báze papierovej dokumentácie. Ak by sa však ako riešenie na kontrolu efektívnosti či neefektívnosti dodávateľov nasadil blockchain, spoločnosť by dokázala ušetriť obrovské peniaze. A mala by aj prehľad o polohe tovarov v reálnom čase a tiež podrobnú históriu pohybu. Koncový používateľ by spätne vedel skontrolovať celú trasu dodávky tovaru. Blockchain by výrazne uľahčil aj pátranie po prípadnej kontaminácii potravín. Spomeňme si len na prípady pokazeného mäsa v supermarketoch.

5. Rozlúčme sa s fyzickými dokladmi

Mať všetky doklady v elektronickom zariadení a zbaviť sa otravných kartičiek v peňaženke, to znie lákavo. A možno vám aj napadlo, prečo niečo takéto nie je už dávno možné. Najväčším problémom je bezpečnosť. Ak by digitálne doklady vydávala centralizovaná jednotka, napríklad štát, bolo by možné ju viac či menej ľahko napadnúť a identitu ľudí ukradnúť. Blockchain by však otázku bezpečnosti v digitálnych identifikátoroch dokázal vyriešiť. Navyše v chudobných regiónoch vie digitálne ID sprístupniť finančné služby, prípadne uľahčiť začiatok podnikania. Decentralizované riešenie digitálnej identity má v ranom štádiu rozpracovaný Microsoft.

6. Transparentné hlasovanie vo voľbách

Spochybňovať výsledky volieb je u nás tak trochu už tradícia. Papierové hlasovacie lístky v roku 2020 pôsobia vskutku staromódne. Na druhej strane stoja digitálni skeptici, ktorí tvrdia, že zmanipulovať online hlasovanie je ešte jednoduchšie ako to tradičné „papierové“. Bezpečnosť hlasovania môže zabezpečiť blockchain. Decentralizované riešenie, ktoré dokáže identifikovať každý jeden hlas a zabrániť akejkoľvek manipulácii, to už znie ako riešenie, ktoré by nás v budúcnosti mohlo posunúť vpred.

7. Na čo sa použili moje dane?

Častá a oprávnená otázka občanov znie: kde a na čo sa minuli peniaze, ktoré sme štátu odviedli na daniach? Rovnako často rezonuje otázka, či ten alebo onen skutočne zaplatil dane vo výške, v akej mal. Ako túto situáciu vyriešiť? Ideálne riešenie je blockchain. Je decentralizovaný a plne transparentný. Všetkým zúčastneným ponúka spravodlivé riešenie.

8. Koniec ilegálneho predaja zbraní?

Čierny trh so zbraňami robí zrejme najväčšie vrásky na čele spravodajským službám. Predsa len je pre spoločnosť nebezpečnejší ako zvyšok ilegálne predávaných tovarov. Pri vytvorení rozsiahlej blockchainovej siete s registračnými číslami zbraní by sa dalo prakticky okamžite vypátrať, kto je predajcom či kupcom tej-ktorej zbrane. Nebol by problém zistiť, ako sa dostala zbraň práve na vaše sídlisko, rovnako ako to, kto zásobuje vojnový konflikt v politicky nestabilnej krajine.

9. Bezpečný internet bez špehovania

Zariadenia pripojené do siete, zvlášť tie spadajúce do kategórie internetu vecí (Internet of Things – pozn. red.), nám vedia poslúžiť, zároveň však aj poriadne ublížiť. Nasadením blockchchainu do internetu vecí, by sme získali jasný a dôsledný prehľad o tom, kedy naše zariadenie na sieti komunikovalo a s kým. Rýchlo by sme tak prišli na to, či nás niekto nesleduje a nezbiera o nás informácie.

10. Obchodovanie na burze

Kryptomeny majú vďaka blockchainu výhodu v porovnaní s dnes bežne používanými menami v tom, že všetky operácie sú rýchlejšie, nie sú viazané na miesto a čas, a sú lacnejšie. Ak by sme použili blockchain pri obchodovaní s akciami a dlhopismi, aj tieto procesy by sa mohli stať podobne rýchlymi a efektívnymi ako obchodovanie s kryptomenami. Zbavili by sme sa niekoľkodňových čakacích lehôt, zbytočne vysokých poplatkov, nákupov alebo predajov viazaných na miesto a čas.

11. Rieši aj ilegálnu prácu

Podľa Medzinárodnej organizácie práce až 25 miliónov ľudí pracuje v podmienkach, ktoré možno označiť ako nútené práce. Vďaka transparentnosti blockchainu a vytváraniu dôsledných záznamov by sa termín nútená práca mohol stať minulosťou. Coca-Cola spolu s Ministerstvom zahraničných vecí USA už aktívne pracujú na blockchainovom registri inteligentných zmlúv. Protokoly v tomto riešení dokážu overovať, zjednodušovať alebo vymáhať pracovné zmluvy.

12. Uzatváranie zmlúv aj bez papiera?

Papierová evidencia má extrémne množstvo nedostatkov. Papierové zmluvy sa môžu stratiť, dajú sa odcudziť či falšovať. Pri vytváraní nových zmlúv sa môžu omylom či zámerne zle prepísať údaje. Jednou z najväčších ambícií blockchainu je vyradiť papier z procesu uzatvárania akýchkoľvek zmlúv. V transparentnom systéme sa totiž nemôže stať, že by sa vlastníkom pozemku či nehnuteľnosti stal z ničoho nič niekto iný.

13. Zálohovanie dát a ich predaj

Zálohovanie dát do cloudových riešení je dnes už bežnou praxou. Nasadenie blockchainu môže tento proces zásadným spôsobom posunúť v otázke bezpečnosti. V súvislosti s cloudovým ukladaním dát prišli autori kryptomeny IOTA s riešením Data marketplace. Podstatou projektu je zdieľanie alebo predaj nepoužívaných údajov. Váš archív pre vás môže strácať na hodnote, no niekomu inému môže pomôcť. Toto sa deje najmä v priemysle. Prečo teda údaje z archívov nevyužiť? Na vývoji Data marketplace sa podieľa 35 partnerov, okrem iných aj Microsoft.

14. Posledná vôľa a dedičstvo

Pri dedení majetku môžu nastať rôzne neželané situácie. Riešením by mohlo byť využitie inteligentných zmlúv na vytvorenie digitálnej poslednej vôle, ktorá by mohla byť zabezpečená špecifickými vlastnosťami. Napríklad by sa odomkla až po dovŕšení určitého veku dieťaťa. Blockchain tu vie zabezpečiť transparentnosť a ochrániť poslednú vôľu pred prípadnou manipuláciu.

logo
Prečítajte si tiež:
29.4.2025 Tlačová správa

Posledné dni na darovanie 2 percent

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2024 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

29.4.2025 Roland Régely

Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou

Bratislavské Nové Mesto plánuje zrekonštruovať budovu bývalej konskej železnice. Ide o významnú historickú stavbu, ktorá pre mestskú ...

29.4.2025 Michal Sobek

Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku

Rezort hospodárstva SR plánuje v súvislosti s poskytovaním energopomoci spracúvať osobné údaje občanov. Tí však majú možnosť podať ...

29.4.2025 Tlačová správa

Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020

Finančné trhy čelia značným výkyvom. Index volatility, alebo inak zvaný aj index strachu, dosiahol najvyššie úrovne od covidu. V čase ...

28.4.2025 Tlačová správa

Povinnosti pre dovozcov tovarov – mechanizmus CBAM

Do 30. apríla 2025 majú dovozcovia povinnosť predložiť správu obsahujúcu informácie za obdobie skončeného štvrťroka (január až marec ...

28.4.2025 Michal Sobek

Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest

Situácia v slovenských železniciach začína byť skutočne kritická a ak sa nezvýšia mzdy a neprilákajú noví zamestnanci, tak Železniciam ...

18.3.2025 Redakcia FinReport

Finančné inštitúcie a najmä banky sa musia pripraviť na kvantovú počítačovú hrozbu

Ochrana finančných inštitúcií pred útokmi hekerov je jednou z kľúčových úloh, ktorá sa vyvíja v čase tak, ako sa vyvíjajú ...

16.3.2025 Redakcia FinReport

Ďalší dvaja manažéri skrachovanej spoločnosti Wirecard sú obvinení zo sprenevery

Nemecká prokuratúra obvinila ďalších dvoch vedúcich pracovníkov spoločnosti Wirecard z pochybenia vedúceho ku kolapsu poprednej fintech ...

11.3.2025 Redakcia FinReport

Práce na digitálnom dolári sa zastavili, digitálne euro zatiaľ pokračuje

Ešte pred dvomi rokmi platilo, že takmer všetky centrálne banky na svete viac či menej pracujú na vývoji vlastnej digitálnej meny. Dnes ...

3.3.2025 Redakcia FinReport

Top päť kryptoaktív s najväčším potenciálom v roku 2025

Kryptoburza BITmarkets zverejnila svoj zoznam Top 5 Game Changers pre rok 2025. Medzi kryptoaktívami s potenciálom priniesť najvýraznejšie zmeny ...

19.2.2025 Redakcia FinReport

Ťažiarom kryptomien sa darí, dosahujú impozantné zisky

Ťažba kryptomien je stále mimoriadne výnosným biznisom. V januári 2025 dosiahli celosvetové príjmy „baníkov“ približne 1,44 miliardy ...

18.2.2025 Redakcia FinReport

Hodnota bitcoinu má do troch rokov narásť na pol milióna dolárov

Preteky v tom, kto príde so smelšou predikciou rastu hodnoty bitcoinu, pokračujú. Bezprostredne po tom, ako najväčšia kryptomena na trhu ...

15.2.2025 Redakcia FinReport

Vo vlastníctve kryptomien vedú Argentínčania pred Brazílčanmi

Hoci už desaťročie platí, že transakcie v kryptomenách sa v najväčšom objeme realizujú v Spojených štátoch, z pohľadu zapojenia ...

13.2.2025 Redakcia FinReport

NBS upozorňuje na činnosť podozrivej kryptoplatformy

Národná banka Slovenska upozorňuje verejnosť na aktivity platformy LWEX Exchange, ktorá má ponúkať možnosť investovať do ...

9.2.2025 Redakcia FinReport

Slováci uprednostňujú platenie kartou, mobilom či hodinkami

Polovica Slovákov plánuje stráviť svoju zimnú dovolenku v horách. Takmer tri štvrtiny z nich chcú za tovary a služby platiť kartou, ...

8.2.2025 Redakcia FinReport

Hekeri za rok ukradli kryptomeny za 2,2 miliardy dolárov

Uplynulý rok bol náročný aj pre investorov do kryptomien. Nielen preto, že ich hodnota spočiatku stagnovala, neskôr klesala a rásť začala ...

4.2.2025 Redakcia FinReport

Salvádor sa kvôli pôžičke vzdal bitcoinu ako oficiálnej meny

Salvádor sa v roku 2021 stal prvým štátom na svete, ktorý začal používať bitcoin ako svoju oficiálnu menu. Dnes to však už neplatí. ...

3.2.2025 Redakcia FinReport

Česko si chce vytvoriť 7-miliardovú bitcoinovú rezervu

Donald Trump ešte pred svojím druhým nástupom do Bieleho domu vyhlásil, že plánuje nakúpiť tisíce bitcoinov, aby do budúcnosti v USA ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay