Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Potenciál blockchainu – 14 situácií, v ktorých by mohol byť naozaj užitočný

Juraj Recký FinTech Poslať

Zdravotníctvo, bezpečnosť, nákup a predaj akcií či voľby alebo digitálna identita. Toto je len rýchly a veľmi krátky výpočet situácií, kde by sa technológia blockchain dala využiť efektívnejšie, lacnejšie a najmä bezpečnejšie ako postupy a riešenia, ktoré sa používajú v súčasnosti. Presvedčte sa sami.

Ako funguje blockchain

Foto: Shutterstock

V článku Hľadáte investičné príležitosti? Kryptomeny vás pobláznia... alebo ich znenávidíte sme si predstavili technológiu blockchain. Je to transparentné bezpečnostné riešenie, ktoré umožňuje prevod kryptomien medzi ich používateľmi. Blockchain je zásadný v tom, že ide o decentralizované riešenie, ktoré pri prevode kryptomien používateľom umožňuje zaobísť sa bez bánk respektíve pomoci akejkoľvek tretej strany, ktorá by prevod zdržiavala alebo zbytočne spoplatňovala.

Ako (v skratke) funguje blockchain?

Veľmi zjednodušene povedané, blockchain funguje vďaka P2P sieti, ktorú tvoria používatelia kryptomeny, a nedá sa vypnúť. V tejto sieti sa neustále zdieľa tabuľka, do ktorej je zapísaná každá jedna transakcia. Tabuľka sa nachádza vo všetkých počítačoch siete a neustále sa aktualizuje. Po uplynutí vopred určeného času sa tabuľky uzamknú do bloku, ktorý je kontrolovaný pomocou kryptografie. Ak majú všetky tabuľky v bloku totožné údaje, blok je skontrolovaný a definitívne uzavretý.

Po čase sa vytvorí nový blok, ktorý prejde rovnakým procesom kontroly. Vďaka tomu, že bloky na seba nadväzujú a tvoria reťaz, dajú sa len veľmi ťažko spätne upravovať. Odborníci tvrdia, že spätná úprava je taká náročná a neefektívna, že vlastne ani nie je možná.  

Tento spôsob transparentného a decentralizovaného zabezpečenia sa zatiaľ zdá ako jeden z najlepších, aké kedy boli vymyslené. Treba priznať, že nie je dokonalý, no v porovnaní s dnes bežne používanými bezpečnostnými riešeniami je podstatne spoľahlivejší. Preto sa núka otázka, či sa blockchain nedá použiť aj pri riešení iných problémov ako sú kryptomeny.

Odpoveď je kladná. Áno, dá. Blockchain sa dá využiť v množstve prípadov a riešení. Stačí ho správne zapracovať. Sean Williams v článku pre fool.com ponúkol desiatky možností. My vyberáme najzaujímavejšie z nich.

Positive

Partner článku

1. Koniec čiernemu trhu s liekmi?

Na čiernom trhu s liekmi na predpis sa točia stovky miliónov eur. Použiť blockchain na sledovanie sériových čísel alebo čísel šarží liekov by dokázalo obchodovaniu s liekmi na čiernom trhu zabrániť. Nie úplne, no podvodníkom by to zásadným spôsobom skomplikovalo situáciu. Spoločnosť Merck, ktorá za rok 2019 v 66 krajinách sveta vykázala tržby vo výške 16,2 miliardy eur, intenzívne testuje systém sledujúci lieky na predpis, ktorý je postavený práve na blockchaine.

2. Efektívnejšie zdravotníctvo

Zdieľanie informácií o zdravotnom stave pacienta medzi všeobecným lekárom a medicínskymi špecialistami by dokázalo urýchliť a najmä skvalitniť starostlivosť o zdravie ľudí. Proces digitalizácie zdravotníctva sa už deje, no u nás je stále len v plienkach. Dôležitou otázkou pri zdieľaní informácií je ich ochrana. Pri zdraví je zaistenie bezpečnosti dát naozaj zásadnou témou. Blockchain však dokáže ponúknuť veľmi vysokú ochranu zabezpečenia a zároveň umožní pacientovi kedykoľvek nahliadnuť do svojej zdravotnej zložky.

3. Ak sprístupníte svoj majetok, ušetríte čas

Predstavte si, že zverejníte prístupové kódy k svojmu bytu, domu alebo autu. Doslova ktokoľvek by si tak vedel odomknúť a vojsť k vám, či naštartovať auto a povoziť sa na ňom. Šialené?

Tak trochu, no vďaka blockchainu bezpečné a užitočné. Bezpečné, pretože by sa spätne dalo takmer okamžite vypátrať, kto a kedy kódy použil. Užitočné napríklad v situácii, ak k vám má prísť inštalatér v čase, keď potrebujete byť v práci a on od vás potrebuje len sprístupniť byt. V autoservise by zase stačilo len odparkovať, zamknúť a počkať na správu o tom, že auto je už opravené.

4. Kvalitnejšie potraviny a tovary

Predstavte si dodávateľský reťazec. V prípade nadnárodných spoločností sú tieto reťazce skutočne obrie a kontrolujú sa len veľmi ťažko, navyše ak stále fungujú na báze papierovej dokumentácie. Ak by sa však ako riešenie na kontrolu efektívnosti či neefektívnosti dodávateľov nasadil blockchain, spoločnosť by dokázala ušetriť obrovské peniaze. A mala by aj prehľad o polohe tovarov v reálnom čase a tiež podrobnú históriu pohybu. Koncový používateľ by spätne vedel skontrolovať celú trasu dodávky tovaru. Blockchain by výrazne uľahčil aj pátranie po prípadnej kontaminácii potravín. Spomeňme si len na prípady pokazeného mäsa v supermarketoch.

5. Rozlúčme sa s fyzickými dokladmi

Mať všetky doklady v elektronickom zariadení a zbaviť sa otravných kartičiek v peňaženke, to znie lákavo. A možno vám aj napadlo, prečo niečo takéto nie je už dávno možné. Najväčším problémom je bezpečnosť. Ak by digitálne doklady vydávala centralizovaná jednotka, napríklad štát, bolo by možné ju viac či menej ľahko napadnúť a identitu ľudí ukradnúť. Blockchain by však otázku bezpečnosti v digitálnych identifikátoroch dokázal vyriešiť. Navyše v chudobných regiónoch vie digitálne ID sprístupniť finančné služby, prípadne uľahčiť začiatok podnikania. Decentralizované riešenie digitálnej identity má v ranom štádiu rozpracovaný Microsoft.

6. Transparentné hlasovanie vo voľbách

Spochybňovať výsledky volieb je u nás tak trochu už tradícia. Papierové hlasovacie lístky v roku 2020 pôsobia vskutku staromódne. Na druhej strane stoja digitálni skeptici, ktorí tvrdia, že zmanipulovať online hlasovanie je ešte jednoduchšie ako to tradičné „papierové“. Bezpečnosť hlasovania môže zabezpečiť blockchain. Decentralizované riešenie, ktoré dokáže identifikovať každý jeden hlas a zabrániť akejkoľvek manipulácii, to už znie ako riešenie, ktoré by nás v budúcnosti mohlo posunúť vpred.

7. Na čo sa použili moje dane?

Častá a oprávnená otázka občanov znie: kde a na čo sa minuli peniaze, ktoré sme štátu odviedli na daniach? Rovnako často rezonuje otázka, či ten alebo onen skutočne zaplatil dane vo výške, v akej mal. Ako túto situáciu vyriešiť? Ideálne riešenie je blockchain. Je decentralizovaný a plne transparentný. Všetkým zúčastneným ponúka spravodlivé riešenie.

8. Koniec ilegálneho predaja zbraní?

Čierny trh so zbraňami robí zrejme najväčšie vrásky na čele spravodajským službám. Predsa len je pre spoločnosť nebezpečnejší ako zvyšok ilegálne predávaných tovarov. Pri vytvorení rozsiahlej blockchainovej siete s registračnými číslami zbraní by sa dalo prakticky okamžite vypátrať, kto je predajcom či kupcom tej-ktorej zbrane. Nebol by problém zistiť, ako sa dostala zbraň práve na vaše sídlisko, rovnako ako to, kto zásobuje vojnový konflikt v politicky nestabilnej krajine.

9. Bezpečný internet bez špehovania

Zariadenia pripojené do siete, zvlášť tie spadajúce do kategórie internetu vecí (Internet of Things – pozn. red.), nám vedia poslúžiť, zároveň však aj poriadne ublížiť. Nasadením blockchchainu do internetu vecí, by sme získali jasný a dôsledný prehľad o tom, kedy naše zariadenie na sieti komunikovalo a s kým. Rýchlo by sme tak prišli na to, či nás niekto nesleduje a nezbiera o nás informácie.

10. Obchodovanie na burze

Kryptomeny majú vďaka blockchainu výhodu v porovnaní s dnes bežne používanými menami v tom, že všetky operácie sú rýchlejšie, nie sú viazané na miesto a čas, a sú lacnejšie. Ak by sme použili blockchain pri obchodovaní s akciami a dlhopismi, aj tieto procesy by sa mohli stať podobne rýchlymi a efektívnymi ako obchodovanie s kryptomenami. Zbavili by sme sa niekoľkodňových čakacích lehôt, zbytočne vysokých poplatkov, nákupov alebo predajov viazaných na miesto a čas.

11. Rieši aj ilegálnu prácu

Podľa Medzinárodnej organizácie práce až 25 miliónov ľudí pracuje v podmienkach, ktoré možno označiť ako nútené práce. Vďaka transparentnosti blockchainu a vytváraniu dôsledných záznamov by sa termín nútená práca mohol stať minulosťou. Coca-Cola spolu s Ministerstvom zahraničných vecí USA už aktívne pracujú na blockchainovom registri inteligentných zmlúv. Protokoly v tomto riešení dokážu overovať, zjednodušovať alebo vymáhať pracovné zmluvy.

12. Uzatváranie zmlúv aj bez papiera?

Papierová evidencia má extrémne množstvo nedostatkov. Papierové zmluvy sa môžu stratiť, dajú sa odcudziť či falšovať. Pri vytváraní nových zmlúv sa môžu omylom či zámerne zle prepísať údaje. Jednou z najväčších ambícií blockchainu je vyradiť papier z procesu uzatvárania akýchkoľvek zmlúv. V transparentnom systéme sa totiž nemôže stať, že by sa vlastníkom pozemku či nehnuteľnosti stal z ničoho nič niekto iný.

13. Zálohovanie dát a ich predaj

Zálohovanie dát do cloudových riešení je dnes už bežnou praxou. Nasadenie blockchainu môže tento proces zásadným spôsobom posunúť v otázke bezpečnosti. V súvislosti s cloudovým ukladaním dát prišli autori kryptomeny IOTA s riešením Data marketplace. Podstatou projektu je zdieľanie alebo predaj nepoužívaných údajov. Váš archív pre vás môže strácať na hodnote, no niekomu inému môže pomôcť. Toto sa deje najmä v priemysle. Prečo teda údaje z archívov nevyužiť? Na vývoji Data marketplace sa podieľa 35 partnerov, okrem iných aj Microsoft.

14. Posledná vôľa a dedičstvo

Pri dedení majetku môžu nastať rôzne neželané situácie. Riešením by mohlo byť využitie inteligentných zmlúv na vytvorenie digitálnej poslednej vôle, ktorá by mohla byť zabezpečená špecifickými vlastnosťami. Napríklad by sa odomkla až po dovŕšení určitého veku dieťaťa. Blockchain tu vie zabezpečiť transparentnosť a ochrániť poslednú vôľu pred prípadnou manipuláciu.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodníkov vymáhajúcich fiktívne daňové nedoplatky

Snaha o finančné podvody napríklad prostredníctvom falošných e-mailov je súčasťou našich životov už niekoľko rokov. A hoci sa s nimi ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin ukázal svoju pravú tvár, jeho hodnota klesla o 9-tisíc dolárov

Najsilnejšia kryptomena na trhu – bitcoin opäť ukázala svoju pravú tvár. Po niekoľkonásobnom prekonaní rekordnej hodnoty za jeden token ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Legendárny herec Jozef Kroner má vlastnú desaťeurovú mincu

Práve dnes, teda 18. marca 2024, Národná banka Slovenska uvádza do predaja zberateľskú desaťeurovú mincu s námetom stého výročia ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle na začiatku roka klesli o 5,8 % na menej ako 5 miliárd eur

Hodnota nových objednávok v priemysle v januári 2024 medziročne klesla o 5,8 %, keď dosiahla objem necelých 5 miliárd eur, presnejšie 4,96 ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Partners za dva roky získala 13-tisíc klientov

Najmladšia poisťovňa pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu Partners Poisťovňa za dva roky svojej existencie uzatvorila 10 341 poistných ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Poplatky za služby katastra nehnuteľností budú od 1. apríla drahšie

Štátny rozpočet potrebuje finančnú injekciu, a preto sa zdvíhajú poplatky za prakticky všetky služby štátu. Výnimkou nie sú ani služby ...

15.3.2024 Martin Jamnický

Ako nenaletieť pri nákupe na sociálnych sieťach, všímajte si signály a detaily

Podvodníci na internete sú stále rafinovanejší a aj malá chvíľka nepozornosti vás môže vyjsť draho. Pri inzercii či nákupe na ...

14.3.2024 Martin Jamnický

Dogecoinu sa mimoriadne darí. Mesačný objem obchodov prekročil 100 miliárd dolárov

Začiatok tohto roku je „zaujímavý“ nielen pre najväčšie kryptomeny na trhu na čele so svojím lídrom bitcoinom, ktorý dosiahol svoje ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol svoje ďalšie maximum na úrovni 73-tisíc dolárov za token

Najväčšia kryptomena na trhu bitcoin stále napreduje vo svojom raste. Dnes prekonal hranicu 73-tisíc dolárov za token a predpokladá sa, že ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Neobanka Revolut chce mať na konci tohto roka 50 miliónov klientov

Neobanka Revolut, ktorá v súčasnosti obsluhuje približne 35 miliónov klientov, ohlásila mohutné investície do reklamy a predaja. Do konca ...

13.3.2024 Robert Juriš

Vývoj digitálneho dolára stagnuje, zaostáva za jüanom aj eurom

Vývoj amerického digitálneho dolára zaostáva za vývojom digitálnych mien iných krajín, pričom o podobný projekt sa usilujú takmer všetky ...

11.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin opäť prepísal históriu, dostal sa cez hranicu 70-tisíc dolárov za token

Najsilnejšia kryptomena na svete stále rastie. Bitcoin sa na sklonku uplynulého týždňa po prvý raz dostal cez hranicu 70-tisíc dolárov. ...

7.3.2024 Robert Juriš

Regulácia kryptomien bude mať aj na Slovensku zákonné pravidlá

Regulácia kryptoaktív dostane nové pravidlá. Orgány Európskej únie vlani schválili nariadenie o trhoch s kryptoaktívami označované ...

3.3.2024 Redakcia FinReport

Ťažiari bitcoinov vlani zarobili rekordných 10,5 miliardy dolárov

Pôsobivý rast kryptotrhu a najmä rast cien bitcoinu na sklonku minulého roku priniesli úspech aj ťažiarom tejto najdrahšej ...

1.3.2024 Redakcia FinReport

Bicoin prekonal hranicu 64-tisíc dolárov za token a smeruje k svojim historickým maximám

Bitcoin si v poslednom februárovom týždni ide vlastnú rely. Na jeho začiatku sa po dvoch rokoch dostal cez úroveň 56-tisíc dolárov za token, ...

29.2.2024 Redakcia FinReport

Hekeri ukradli osobné údaje 17 miliónov klientov hypotekárnej spoločnosti

Hekeri zaútočili na hypotekárnu spoločnosť loanDepot. Ich cieľom neboli priamo peniaze, ale tentoraz sa zamerali na osobné údaje jej ...

27.2.2024 Redakcia FinReport

Bicoin je na úrovni 56-tisíc dolárov za token a pôjde vyššie

Cena bitcoinu sa pomaly, ale isto zvyšuje na úroveň svojich maxím spred viac ako dvoch rokov. Aktuálne presiahla hranicu 56-tisíc dolárov za ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay