Porazí umelá inteligencia ľudí v súboji o to, kto bude mať navrch na finančných trhoch?
Rýchly vývoj rôznych druhov umelej inteligencie, ako sú ChatGPT či Alphabet BardAI, už spôsobil veľké vlny aj na finančných trhoch. Teraz prichádza nová štúdia, ktorá naznačuje, že jedného dňa budú tieto programy možno schopné obchodovať na trhoch úplne samostatne. Stále však ide o beh na dlhé trate. Obchodníci z Wall Street však upozorňujú, že vysoko kvalifikovaných ľudí modernými technológiami nahradiť nemienia.
Foto: Shutterstock
Cieľom sú vyššie zisky
Investičný priemysel už dlho využíva algoritmy a kvantitatívne obchodné programy, aby čo najviac zvýšil svoje zisky. Nedávne prelomové objavy v oblasti umelej inteligencie však otvárajú nové možnosti.
Hoci budúcnosť, v ktorej umelá inteligencia bude sama riadiť toky peňazí, je pravdepodobne vzdialená ešte mnoho rokov, štúdia dvoch akademikov z Južnej Kórey ukazuje, že ChatGPT je už teraz lepším správcom investičného portfólia, hoci je „neprofesionál“.
Pomoc amatérom aj profesionálom
Štúdia s názvom Môže ChatGPT zlepšiť investičné rozhodovanie? zistila z pohľadu riadenia portfólia, že schopnosť ChatGPT vybrať si zo súboru aktív prekonala náhodný výber na základe ukazovateľov rizikovo upravenej návratnosti a diverzifikácie.
„Drobní investori, najmä tí, ktorí môžu byť nedostatočne vzdelaní alebo zle informovaní, môžu mať prospech z takejto demokratizácie riadenia portfólia,“ konštatujú autori štúdie Hyungjin Ko a Jaewook Lee.
„Okrem toho môžu profesionálni portfólio manažéri zvýšiť svoju produktivitu tak, že kým sa budú venovať dôležitejším úlohám, ChatGPT im bude pomáhať pri výbere tých najvhodnejších aktív do daného portfólia,“ uvádzajú ďalej.
Robotickí poradcovia môžu byť užitoční
Podľa výskumníkov prvé výsledky ukázali, že ChatGPT by sa mohol používať ako „kopilot“ pre investorov, ale nie ako „prorok“. Takzvaní robotickí poradcovia sa už aj v súčasnosti využívajú v mnohých maloobchodných maklérskych spoločnostiach. Napríklad banka Morgan Stanley už má chatbota na báze OpenAI, ktorý jej pomáha pri investičných rozhodnutiach.
Parametre experimentu
Štúdia, ktorá zatiaľ čaká na odborné posúdenie recenzentov, prebiehala nasledovne: výskumníci vytvorili univerzum 20 akcií s veľkou kapitalizáciou z rôznych sektorov amerického trhu a po päť aktív z kategórií kryptomien, komodít, mien a dlhopisov.
Potom spustili 10-tisíc simulácií, v ktorých požiadali ChatGPT, aby vybral rôzny počet dostupných aktív na vytvorenie portfólia. Spätný test údajov ukázal, že výbery umelej inteligencie vytvorili diverzifikovanejšie portfólio s menej korelovanými aktívami ako náhodný výber.
Partner témy
ChatGPT z Wall Street
Spoločnosti pôsobiace na Wall Street používajú tiež automatizované algoritmy, a to najmä na riešenie úloh, ako je umiestňovanie obchodov a riadenie rizík. Investori však zatiaľ s umelou inteligenciou nedosiahli zásadný pokrok.
Jonathan Larkin, výkonný riaditeľ spoločnosti Columbia Investment Management, ktorá spravuje 13 miliárd dolárov pre Columbia University, a investuje v rôznych fondoch pre denník Wall Street Journal, skonštatoval: „Pokrok v aplikovaní umelej inteligencie, pokiaľ ide o investovanie, je stále obmedzený, hoci inovácie v oblasti jazykového modelovania by to mohli v nadchádzajúcich rokoch zmeniť.“
Špecifiká hedžovej umelej inteligencie
Investori sa v súčasnosti musia spoliehať na obmedzenejšie súbory údajov ako tie, ktoré sa používajú na vývoj chatbota ChatGPT. Tento chatbot je totiž modelom, ktorý je založený na 175 miliardách parametrov, ktorý využíva vyše storočnú históriu textu, teda údaje z kníh, časopisov či internetu.
Hedžové fondy však musia „trénovať“ svoje vlastné obchodné systémy pomocou cien a iných trhových údajov, ktoré sú špecifické. Trhové údaje sú totiž iné ako jazykové dáta, je ťažšie ich použiť na vysvetlenie alebo predpovedanie trhových pohybov.
Inými slovami, zisky, dynamika akcií, sentiment investorov a ďalšie finančné údaje len čiastočne vysvetľujú pohyby akcií. Výsledkom je, že modely strojového učenia dokážu identifikovať korelácie v rôznych trhových údajoch, ale nie sú schopné predpovedať budúce pohyby akcií.
Na rozdiel od jazykov sa trhy môžu rýchlo meniť – spoločnosti menia stratégie, noví lídri robia radikálne rozhodnutia a ekonomické či politické prostredie sa náhle mení, čo sťažuje obchodovanie pomocou modelov založených na historických, dlhodobých dátových trendoch.
Chybovosť stojí peniaze a povesť
ChatGPT je na jednej strane nepochybne pôsobivá technológia, no stále robí chyby, ktoré by investorov mohli stáť mnoho peňazí aj povesť. Toto podnikanie celkom jasne zahŕňa súperenie s rivalmi, ktorí chcú pripravení využiť každú chybu svojich sokov, a práve tento aspekt môže sťažovať investovanie pomocou umelej inteligencie. Podľa odhadov sa táto technológia môže stať významným pomocníkom správcov hedžových fondov, no len ťažko ich nástupcom.
„Existuje veľmi dobrý dôvod, prečo firmy, ako Renaissance a D. E. Shaw, stále zamestnávajú toľko doktorandov. Ľudia sú totiž stále nevyhnutní na trhoch, ktoré sú náročné na vnímanie, a hlavne podliehajú spätnej väzbe ľudského správania,“ vyhlásil výkonný riaditeľ finančno-technologickej spoločnosti Proven Richard Dewey.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V Ludrovskej doline zahynul počas hasebných prác dobrovoľný hasič (foto)
- 2.Online poistenie: Neživotné si „vyklikáte“, no na uzatvorenie životného stále potrebujete finančného agenta
- 3.Index slovenského aj českého investora je na maxime. Komu sa dnes darí viac?
- 4.K Británii sa blíži víchrica Franklin, silný vietor opäť môže spôsobiť rozsiahle škody
- 5.Fico podľa Danka stojí za SNS v otázke predsedu parlamentu