Podvodné kryptomeny: Z investorov vylákali peniaze a potom ich hodnota spadla blízko k nule
Kryptomenám sa v minulom roku mimoriadne darilo. Ich trhová kapitalizácia sa strojnásobila. Dokázala narásť z 800 miliárd na 2,2 bilióna dolárov. Túžba po zisku a investovanie do niečoho nového láka aj tých, ktorí doteraz o digitálnych menách príliš nepremýšľali. Nedostatočná znalosť kryptosveta sa však niekedy nevypláca. Na trhu totiž existujú stovky rôznych mien a niektorým z nich je potrebné oblúkom sa vyhnúť.

Foto: Shutterstock
Pozor si musia dávať najmä nováčikovia
Nehľadiac na to, do akej kryptomeny investujete, je potrebné vedieť, že všetky sú nepredvídateľné. Trh, na ktorom sa s nimi obchoduje, je takmer bez regulácií. Kým bežné bankové vklady sú chránené až do výšky 100-tisíc eur, v kryptosvete takéto niečo neexistuje.
Obľuba kryptomien spôsobuje, že sa na kryptotrhu objavuje čoraz viac nováčikov, ktorí digitálne meny nepoznajú, prípadne o nich vedia len niekoľko málo základných informácií. Takáto situácia je ako stvorená pre rôznych podvodníkov. Tí ešte v roku 2020 využívali najmä Twitter, kde pod falošnými účtami poskytovali mylné informácie, kvôli ktorým mnohí dôverčiví investori prišli o stovky až tisíce eur. V roku 2021 však boli oveľa sofistikovanejší a na ich klamstvá často naleteli aj tí skúsenejší.
Squid Game token
Megaúspešný televízny seriál Squid Game bol bezpochyby jedným z najsledovanejších v minulom roku. Snímka z dielne Netflixu zaujala natoľko, že sa na trhu objavil aj takzvaný Squid Game token. Jeho hodnota rástla spolu s obľubou seriálu. Takmer zo dňa na deň sa zvýšila z nuly na takmer 3-tisíc dolárov. Nebol to však len samotný seriál, ktorý kryptomene pomáhal. Záujem o ňu prejavili aj médiá, ako CNBC, Forbes či Business Insider.
Problém so Squid Game tokenom bol ten, že išlo o neautorizovanú alternatívnu menu s komplikáciami, ktoré sa prejavili hneď po jej uvedení na trh. Napríklad jej tvorcovia nemali oprávnenie na použitie názvu Squid Game. Nehovoriac o tom, že ľudia, ktorí do tokenu investovali, nemohli svoje investície predávať. To však bolo zámerom tých, ktorí tento projekt vymysleli. Investície mohli predávať len tvorcovia meny, ktorí si za krátky čas zarobili viac ako 3,38 milióna dolárov, pričom viac ako 40-tisíc investorov nechali s prázdnymi vreckami.
Celý podvod bol pomerne jednoduchý. Najprv bolo potrebné upútať pozornosť investorov, ktorí do kryptomeny „naliali“ svoje finančné prostriedky. Hneď ako jej hodnota narástla na štvorcifernú sumu, vývojári si previedli peniaze na svoje účty a zmizli. Squid Game token je na trhu aj dnes, no jeho hodnota je len približne 9 centov.
SaveTheKids
V roku 2021 sa do marketingu nových kryptomien zapojili aj známi influenceri pôsobiaci najmä na komunikačných sieťach Instagram a TikTok. Ako príklad môžeme spomenúť token s názvom SaveTheKids. Začiatkom júna 2021 sa členovia takzvaného FaZe Clanu spojili s youtuberom RiceGumom a začali propagovať charitatívnu kryptomenu SaveTheKids. Okrem niekoľkých desiatok tweetov publikovali aj propagačné videá a fotografie.
Partner témy
V nich vyzývali investorov, aby svoje peniaze vložili do novej kryptomeny, zarobili a pritom pomohli charitatívnym organizáciám orientovaným na pomoc deťom. Znelo to pekne, no peniaze od investorov sa k žiadnej charite nikdy nedostali. Krátko po oficiálnom spustení sa hodnota kryptomeny SaveTheKids prepadla a stala sa bezcennou. Dôvod bol ten, že väčšinu tokenov držali vo svojich rukách jej tvorcovia, ktorí svoje podiely okamžite predali. Aj táto kryptomena sa stále nachádza na trhu, no jej hodnota je len zanedbateľných 0,0013 dolára.
MILF token
Veľmi podobne fungovala aj kryptomena MILF token, ktorú v máji 2021 propagoval známy streamer na platforme Twitch s miliónmi sledovateľov Adin Ross. Približne po troch mesiacoch od propagácie však MILF token začal strácať hodnotu. Do konca roka prišiel o približne 98 % zo svojej hodnoty. V súčasnosti je jeho cena 0,00004078 dolára.
Dôvod pádu ceny tohto tokenu zatiaľ nie je úplne jasný. Ross kryptomenu propagoval pred svojím mnohopočetným publikom, čím pomohol zvýšiť jej hodnotu. Z neznámych dôvodov sa však po krátkom čase od kryptomeny dištancoval, a dokonca povedal: „Za propagáciu MILF tokenu som dostal vysokú sumu peňazí, no dúfam, že ste nič z nej nekúpili.“ Nejasné vyjadrenia a rýchly pád naznačujú, že kryptomena bola len podvod, ku ktorému dopomohol sám influencer.
Ako sa vyhnúť podvodom?
Kryptomeny sú dnes populárne a rozšírené, no aj napriek tomu predstavujú veľkú neznámu. Zistiť, ako táto finančná sféra funguje, nie je vôbec jednoduché. Noví investori si preto musia dávať väčší pozor ako tí, ktorí s investovaním už majú skúsenosti.
Najväčšiu istotu získate, keď budete sledovať niekoľko varovných signálov. Prvým je príliš rýchly rast neznámej kryptomeny, ktorá vznikla len prednedávnom. Množstvo podvodov z roku 2021 súviselo práve s novými menami, o ktorých dovtedy nikto nevedel. Rast hodnoty je síce dôležitý, no nie vždy je prirodzený. V niektorých prípadoch ide len o krátkodobé a umelé nafúknutie ceny.
Pozor na chyby a spôsob propagácie
Druhým varovným signálom sú menšie nedokonalosti. Napríklad pri Squid Game tokene išlo o gramatické chyby a preklepy v projektovej dokumentácii. Tento typ dokumentácie je v rámci kryptomien bežný, pretože sa v ňom podrobne uvádza špecifikácia tokenu. Skúsenejší investori si tiež všimli, že údajní zakladatelia kryptomeny nemajú žiadne profily na sociálnych sieťach a vyzeralo to, akoby prezentované mená nepatrili skutočným osobám.
Ďalej je dobré vyhýbať sa kryptomenám propagovaným influencermi a známymi osobami, ktoré s financiami nemajú nič spoločné. V praxi sa už veľakrát ukázalo, že ide o podvod a nie o skutočnú menu.
Dobrá rada na záver
Vždy pred investovaním je potrebné si zistiť podrobné informácie o kryptomene, ktorú si chcete kúpiť. Prejdite si údaje v jej projektovej dokumentácii a pridajte sa do online skupín či fór, kde sa nachádzajú ďalší investori. Zistite, ako sa kryptomene darí a či „neskrýva nejaké tajomstvá“.
Kľúčové slová
Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Podujatia

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
- 3.Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
- 4.Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
- 5.J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur