Po skrachovanej kryptomene terra prichádza na trh jej nová verzia 2.0
Kryptomena terra sa začiatkom mája 2022 dostala do stavu klinickej smrti. Jej hodnota klesla o 99 % a hrozil je zánik. V priebehu niekoľkých hodín dokázala vymazať trhovú kapitalizáciu v hodnote 58 miliárd dolárov. Na trhu s kryptomenami nastala panika – začalo sa špekulovať, ktoré meny ju budú nasledovať. No neuplynul ani mesiac a na trhu sa objavila jej nová verzia terra 2.0.

Foto: Shutterstock
Pokus o vzkriesenie
Terra 2.0 je založená na myšlienke obnovenia ekosystému protokolov pôvodnej kryptomeny, tentoraz však bez využitia stablecoinu UST. Novú menu už stihli distribuovať držiteľom pôvodnej terry, pričom trhová hodnota verzie 2.0 bezprostredne po uvedení dokázala presiahnuť hodnotu miliardy dolárov.
Majitelia pôvodnej kryptomeny sa na túto aktivitu pozerajú s nádejou, že by sa mohli dostať aspoň k časti svojich pôvodných prostriedkov, ktoré do nej v minulosti investovali. Hlavný kryptoanalytik Saxo Bank Mads Eberhardt si však myslí, že trhu by pomohlo, ak by sa takéto projekty nepokúšali o vzkriesenie a ďalší rozvoj.
„Terra už narobila dosť škody jednotlivcom aj kryptotrhu. Zdá sa, že ľudia stojaci za ňou veria, že hoci ich pôvodné úsilie nedopadlo dobre, vždy jej môžu dať novú šancu. Zabúdajú však na to, že ich chybný dizajn už spôsobil jeden kolaps v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Prípad terry nestavia kryptotrh do dobrého svetla, rovnako ani jej nový príbeh v štýle – skúsme to znova,“ hovorí analytik.
Partner témy
Kryptotrh by sa mal podľa neho zamerať na projekty, ktoré vytvárajú hodnotu, aby sa mohli stať niečím iným, ako len špekulatívnou triedou aktív.
Prečo sa to stalo
To, prečo prišiel taký náhly pokles digitálnej meny, sa zatiaľ nevie. Niektorí investori tvrdia, že šlo o koordinovaný útok, na čo však odborníci, ako napríklad Cyrus Younessi, bývalý vedúci riadenia rizík vo finančnej spoločnosti MakerDAO, hovoria, že útok nie je ospravedlnením zlyhania. Vývojári kryptomeny mali podľa nich vytvoriť bezpečnejšie systémy.
Panika z prepadu sa rozšírila aj na ďalšie kryptomeny. Hoci širšie dôsledky krachu kryptomeny nie sú známe, situácia posilňuje argument tých, ktorí podporovali reguláciu digitálnych mien. Situáciu využila americká ministerka financií Janet Yellenová, ktorá vo svojom prejave pred senátom povedala: „Myslím si, že toto jednoducho ilustruje, že ide o rýchlorastúci projekt, v ktorom sa rýchlo zvyšujú aj riziká.“
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet