Po historickom raste kryptomien nastal ich kolosálny prepad
November 2021 bol jedným z najlepších mesiacov v dejinách kryptomien. Bitcoin aj ethereum dosiahli svoje historické maximá a analytici sa predbiehali v prognózach, kam až dokáže ich cena ešte vyrásť. Optimizmus však vystriedalo vytriezvenie. A neboli potrebné ani tradičné dvojzmyselné tweety Elona Muska. Stačila len zlá nálada zo zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie vo svete a hodnota kryptomien sa razom prepadla až o 20 %.

Foto: Unsplash
Rekordný november, kritický december
Začiatok novembra priniesol kryptomenám veľký úspech. Bitcoin prekonal svoje historické maximum o 1 500 dolárov, keď atakoval hranicu 68 513 dolárov. Od začiatku tohto roka sa posilnil o viac ako 130 %. Obchodníci s kryptomenami začali prichádzať so smelými prognózami, že do konca tohto roka prekoná hranicu 100-tisíc eur a do konca nasledujúceho roka by to mohol byť aj dvojnásobok.
Realita je však oveľa prozaickejšia. Objavil sa nový rýchlo sa šíriaci vírus omikron, inflácia rastie rýchlejšie, ako je príjemné, čipová a dodávateľská kríza brzdí snahu o reštart priemyslu, a ekonómovia korigujú svoje optimistické prognózy na nasledujúci rok. Zlá nálada sa preniesla aj do obchodovania s kryptomenami.
Trhová kapitalizácia kryptomien prudko klesla
Bitcoin počas uplynulého víkendu stratil viac ako pätinu svojej hodnoty. Jeho cena klesla až o 22 % na 41 967 dolárov. Neskôr jeho hodnota stúpla, aby sa zastabilizoval na úrovni kolo 47-tisíc dolárov.
Partner témy
Podobný prudký pokles zaznamenalo aj ethereum. Druhá najsilnejšia kryptomena na trhu klesla z rekordných 4 643 dolárov, ktoré dosiahla presne pred mesiacom, na úroveň 3 500 dolárov. Aj ona neskôr vystúpila vyššie, aby sa zastabilizovala na približne 3 900 dolároch.
Výpredaj na kryptomenovom trhu spôsobil, že ich trhová kapitalizácia klesla z 3 biliónov na približne 2,34 bilióna dolárov.
Všetci predávali, Salvador nakupoval
Masívny výpredaj kryptomien spojený aj s prudkým poklesom ceny potešil len tých obchodníkov, ktorí sa rozhodli využiť situáciu a lacnejšie nakúpiť. Jedným z nich bol napríklad štát Salvádor, ktorý k svojim doterajším viac ako tisíc bitcoinom nakúpil ďalších 150 mincí. Krajina takto postupuje, pretože od septembra je prvým štátom na svete, ktorý popri americkom dolári ustanovil bitcoin za svoje oficiálne platidlo.
Prezident Salvaádora Nayib Bukele tak urobil napriek protestom chudobných obyvateľov krajiny. Pred týmto krokom ho varoval aj Medzinárodný menový fond. Prezident sa však rozhodol zájsť ešte ďalej, keď oznámil vybudovanie nového mesta Bitcoin City, ktorého výstavbu chce financovať práve prostredníctvom tejto kryptomeny.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby
- 2.Na aké príspevky majú maminy nárok bezprostredne po narodení dieťaťa?
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Návštevnosť nákupných centier vzrástla o 8 %. Prečo ľudia nakupujú viac?
- 5.Video Zoroslava Kollára je len záverom antikampane tesne pred parlamentnými voľbami, reaguje Boris Kollár