Platiť sa dá už aj čipom vloženým pod kožu. No je to etické a bezpečné?
Predstavte si, že ste si doma zabudli peňaženku, mobilný telefón aj svoje smart hodinky. Napriek tomu však potrebujete zaplatiť za nakúpený tovar alebo za obed v reštaurácii. Namiesto toho, aby vám na čelo vystúpil studený pot, vy pokojne priložíte svoje zápästie aj s miniatúrnym bezkontaktným čipom implantovaným pod pokožkou k platobnému terminálu... a ďalej to už poznáte. Toto nie je sci-fi, toto je realita, ktorá postupne preniká k čoraz širšej verejnosti.
Foto: Walletmor
Prvý čip použili už pred štvrťstoročím
Mikročip bol prvýkrát implantovaný do človeka v roku 1998. Bol to pokus, ktorý si v nasledujúcich rokoch našiel pokračovateľov. Komerčne dostupnou sa táto technológia stala len nedávno a na predaj sú tieto čipy len od minulého roku.
„Implantát sa dá použiť na zaplatenie drinku na pláži, kávy v cukrárni, alebo hoci aj u kaderníka či vo vašom miestnom obchode s potravinami,“ hovorí Wojtek Paprota, zakladateľ a generálny riaditeľ britsko-poľskej firmy Walletmor, ktorá už podkožné platobné čipy uviedla na trh a ponúkla ich na predaj.
Ako smartfón alebo bezkontaktná karta
Takýto čip, ktorý je možné použiť na bezkontaktné platby na ktoromkoľvek kartovom termináli na svete, váži menej ako gram a je len o niečo väčší ako zrnko ryže. Skladá sa z malého mikročipu potrebného na ukladanie zašifrovaných platobných údajov a bezdotykovej antény obalenej biopolymérom – materiálom prírodného pôvodu.
Výrobca tvrdí, že je úplne bezpečný, má regulačné schválenie, funguje ihneď po implantácii a zostane pevne na svojom mieste. Nevyžaduje ani batériu ani iný zdroj energie.
Technológia, ktorú spoločnosť využíva, funguje podobne ako bezkontaktný platobný systém v smartfónoch. Do ruky človeka sa vstrekuje v lokálnej anestézii. Platobné implantáty iných výrobcov sú založené na rádiofrekvenčnej identifikácii (RFID), čo je podobná technológia, ktorá sa bežne vyskytuje vo fyzických bezkontaktných debetných a kreditných kartách.
Kľúčový je dosah magnetickej väzby
Čipové implantáty obsahujú rovnaký druh technológie, ktorú ľudia používajú na dennej báze – od príveskov na kľúče po odomykanie dverí, karty verejnej dopravy či bankové karty, ktoré sa využívajú na bezkontaktné platby.
„Vzdialenosť čítania je obmedzená malou anténnou cievkou vo vnútri implantátu. Implantát sa musí nachádzať v elektromagnetickom poli kompatibilnej čítačky RFID alebo NFC. Iba vtedy, keď je medzi čítačkou a transpondérom magnetická väzba, sa dá informácia z implantátu prečítať.
Partner témy
Predali a implantovali prvých tisíc čipov
Spoločnosť Walletmor dosiaľ predala a aplikovala tisícku takýchto platobných implantátov. V krajinách Európskej únie ich ponúka za 199 eur, v Spojených štátoch za 299 dolárov. Firma zverejnila aj to, že jej tisíci výrobok si kúpil obyvateľ fínskeho Turku, pričom do škandinávskych krajín smeruje približne pätina produkcie spoločnosti. V blízkej budúcnosti sa plánuje zamerať aj na krajiny Blízkeho východu.
Obavy o bezpečnosť informácií
Môže sa zdať, že predstava implantovania takéhoto čipu do ľudského tela je pre väčšinu populácie otrasná až neprijateľná. Prieskum na 4-tisíckach respondentov v Britskom kráľovstve a krajinách Európskej únie však ukazuje niečo iné. Viac ako polovica opýtaných (51 %) by zásadne nebola proti a bola by ochotná uvažovať o takejto možnosti.
Správa z tohto prieskumu však zároveň uvádza, že najväčší problém pre respondentov predstavovali obavy z invazívnosti zákroku a otázky bezpečnosti. Nejasnosti sú totiž okolo budúcnosti týchto čipov, keď by sa mohli stať nositeľmi množstva citlivých a nielen finančných informácií. Najzásadnejší problém majú ich potenciálni používatelia s tým, či ich súkromné informácie budú na čipe v bezpečí, a či ich prostredníctvom neho nebude možné sledovať.
Kto sa postará... a kde sú hranice?
Podľa odborníčky na fintech a spoluautorky knihy Beyond Goog Theodory Lauovej implantované platobné čipy sú len rozšírením internetu vecí. „Je to iba ďalší a nový spôsob pripojenia a výmeny dát,“ hovorí.
Ako uvádza ďalej, táto technologická novinka by mnohým ľuďom uľahčila platenie za tovary alebo služby. No na druhej strane je otázkou, ako jej prínos vyvážiť možnými rizikami.
„Koľko sme ochotní zaplatiť za svoje pohodlie? Kde urobíme hranicu, pokiaľ ide o súkromie a bezpečnosť? Kto bude chrániť kritickú infraštruktúru a ľudí, ktorí sú jej súčasťou?“ kladie si otázky odborníčka na finančné technológie.
Temná stránka moderných technológií
Opatrná v súvislosti s budúcim využívaním pokročilejších vstavaných čipov je aj profesorka politiky, správy a etiky na Henley Business School pri Reading University Nada Kakabadseová: „Technológia má temnú stránku, ktorá má potenciál na zneužitie. Tým, ktorí nemilujú individuálnu slobodu, otvára zvodné nové pohľady na kontrolu, manipuláciu a útlak.“
Zároveň tiež varuje, že výsledkom masového využívania bezkontaktných podkožných platobných čipov by mohlo byť „zbavenie postavenia mnohých ľudí v prospech niekoľkých jedincov.“ V tejto súvislosti sa objavili aj otázky, či je etické čipovať ľudí podobne, ako sa to robí napríklad pri registrácii zvierat.
Docent v oblasti inovácií a podnikania na University of Winchester Steven Northam verí, že obavy nie sú opodstatnené. On sám je popri akademickej práci zakladateľom technologickej firmy BioTew, ktorá od roku 2017 vyrába implantované bezkontaktné čipy. Tie aplikuje ľuďom so zdravotným postihnutím a ony im napríklad umožňujú jednoduchšie a automaticky otvárať dvere.
Holandský bioheker si nechal implantovať už 32 čipov
Zrejme najväčším priaznivcom podkožných čipov na svete je istý pán Paumen z Holandska. Sám seba nazýva, že je bioheker, teda niekto, kto si do tela vkladá technologické predmety, aby zvýšil svoju výkonnosť. Celkovo má v sebe 32 implantátov vrátane čipov na otváranie dverí a niekoľkých zabudovaných magnetov. „Technológie sa neustále vyvíjajú, takže mám v sebe stále viac a viac čipov. Moje implantáty vylepšujú moje telo, nechcel by som bez nich žiť,“ tvrdí bioheker.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Dramatické road movie o úteku v ústrety dospelosti – Už ťa nemám rád
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH
- 4.RTVS sa ohradzuje voči vyhláseniam Čekovského o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža
- 5.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024