Pád kryptomien sa zastavil, špirála smrti sa však môže kedykoľvek zopakovať
Zdá sa, že minulotýždňový výpredaj kryptomien sa skončil. Viaceré z nich dosiahli svoje dlhodobé minimá, aby vzápätí korigovali svoje ceny smerom nahor. Napríklad najsilnejšia kryptomena bitcoin minulý týždeň klesla z takmer 34-tisíc dolárov na bezmála 26-tisíc dolárov, aby sa potom znova vyšplhala až na hranicu 30-tisíc dolárov. Naposledy sa kryptoaktívam podarila takáto špirála smrti v roku 2018 a v súčasnosti sa môže kedykoľvek zopakovať.

Foto: Shutterstock
Jemne sa posilnili
Podobnú výkonnostnú krivku zaznamenala aj druhá najsilnejšia kryptomena na trhu – ethereum. To sa najprv „zosypalo“ z 2 500 na 1 800 dolárov, aby sa neskôr posilnilo na súčasných približne 2-tisíc dolárov.
Podobné kolísanie cien kryptomien investori pocítili naposledy pred piatimi rokmi. Vtedy však bola diametrálne odlišná situácia na trhu. Dnes je do obchodovania s kryptoaktívami zapojených oveľa viac inštitucionálnych investorov, teda bánk a iných finančných inštitúcií, čo vytvára predpoklad na zabezpečenie väčšej stability na trhu. Realita je však veľmi podobná tej v minulosti.
Viacej pokoja do kryptovôd
V súvislosti s inštitucionálnymi investormi je zaujímavá informácia o tom, že priebežne sa na trhu objavujú nové a nové banky, ktoré sa rozhodnú staviť na kryptomeny. Naposledy to boli svetové giganty v podobe Goldman Sachs a Barclays. Obe sa totiž dohodli na polmiliardovej investícii do spoločnosti Elwood Technologies, respektíve do jej inštitucionálnej platformy určenej na investovanie do kryptomien.
Spoločnosť sa zameriava na poskytovanie investičných riešení v oblasti kryptoaktív, ktoré sú určené práve pre banky. Okrem dvoch spomenutých bánk registruje aj ďalších zaujímavých investorov, ako napríklad spoločnosti Dawn Capital, Digital Currency Group, Flow Traders, Galaxy Digital Ventures či BlockFi Ventures alebo Chimera Ventures.
„Bohatý mix investorov podieľajúcich sa na tejto spolupráci opätovne potvrdzuje aktivitu finančných inštitúcií, ktoré úzko spolupracujú s poskytovateľmi technológií digitálnych aktív,“ zhodnotil situáciu generálny riaditeľ spoločnosti Elwood Technologies.
Vzhľadom na turbulencie na kryptomenovom trhu v uplynulých dňoch môže táto investičná aktivita priniesť viacej pokoja do kryptovôd. Ako napísal portál Finextra: „Predpovede analytikov Goldman Sachs zo začiatku tohto roku, že bitcoin môže dosiahnuť hranicu 100-tisíc dolárov, sa pri súčasných kurzoch zdajú byť prehnané. Napriek neúspechom na trhu je však táto banka presvedčená, že inštitucionálny dopyt po digitálnych aktívach umožní tomuto trhu ďalej rásť.“
Partner témy
Fly Emirates začne prijímať platby v kryptomenách
Záujem o využívanie kryptomien zverejnila aj známa letecká spoločnosť Emirates. V rámci svojho záujmu o NFT, kryptoaktíva a metaverzum oznámila, že platby za lety začne prijímať aj v kryptomenách. Keďže ich plánuje prevádzať na fiat meny, nepodporí takto ich cenu, ale skôr činnosť bitcoinového blockchainu ako ďalšieho možného spôsobu platenia za služby spoločnosti.
Musk opäť twítuje
K svojej v minulom roku tradičnej komunikácii o kryptomenách sa postupne vracia aj najbohatší muž na svete Elon Musk. Tentoraz si opakovane zobral na mušku kryptomenu dogecoin. Jej hodnota sa za posledného pol roka prepadla o 66 %. Musk však na svojom twitterovom účte uviedol, že napriek tomu je presvedčený, že by ešte mohla fungovať. Reakciou na jeho slová bolo posilnenie meny o 8 %.
Navrhol tiež, že sociálna sieť Twitter, ktorú sa rozhodol kúpiť za 44 miliárd dolárov, by za svoje služby mohla prijímať platby aj v dogecoinoch. Či túto myšlienku naozaj zrealizuje, zatiaľ nie je jasné, pretože nákup siete je v súčasnosti pozastavený kvôli množstvu falošných účtov zriadených v rámci tejto platformy.
Luna ako varovanie
Aby však optimizmu nebolo príliš, investori do kryptomien sa stále „neotriasli“ z udalostí, ktoré sa odohrali len pred niekoľkými dňami. Kryptomena luna totiž náhle prišla o 99 % svojej hodnoty a v súčasnosti je prakticky bezcenná. Tí, ktorí do nej investovali, prišli o svoje peniaze, a obavy sa začali šíriť aj v súvislosti s inými digitálnymi menami, dokonca aj s tými najpoužívanejšími.
O tom, že nešlo o bezvýznamný prípad, svedčí prejav americkej ministerky financií Janet Yellenovej v senáte, v ktorom poukázala na volatilitu a nestabilnosť kryptomien, a ďalšie riziká s nimi súvisiace.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 2.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?