P2P obchody s bitcoinom sa najrýchlejšie rozvíjajú v Afrike. Sú rýchle, ale bez overenia v blockchaine
O kryptomeny je vo svete obrovský záujem. Investujú do nich drobní investori, tí veľkí, a zaujímajú sa o ne aj štáty. Po boome v krajinách Latinskej Ameriky, keď sa Salvádor stal prvým štátom na svete, ktorý prijal bitcoin ako oficiálnu menu, sa o slovo, presnejšie o kryptomeny, hlásia aj africké krajiny.

Foto: Unsplash
Za jediný rok narástli o 1 200 %
Afrika je považovaná za tretiu najrýchlejšie rastúcu bitcoinovú ekonomiku na svete. Používanie najrozšírenejšej kryptomeny na svete sa tu len v priebehu minulého roka zvýšilo o 1 200 %. Tvrdí to spoločnosť Chainalysis, podľa ktorej bitcoin oslovil nielen drobných investorov, ale je zaujímavý aj pre obchodníkov kvôli peer-to-peer (P2P) platbám.
Pre africké krajiny je charakteristické používanie takzvaných lighting peňaženiek. Ich využitie zjednodušuje obchodné platby a skracuje čas potrebný na vykonanie platieb. Stačí len naskenovať faktúru a potvrdiť platbu elektronickým podpisom. Obyčajne to trvá len niekoľko sekúnd.
Obchody už za jedno satoshi
Keďže P2P platby sa realizujú mimo bitcoinového blockchainu, netýkajú sa ich dlhé čakacie lehoty ani poplatky za službu. Menšie platby je možné realizovať už za jedno satoshi, čiže za stotisícinu bitcoinu. Nie je ani potrebné čakať, kým sa transakcia v rámci blockchainu dostane na rad, ale je možné vykonávať aj niekoľko transakcií naraz. Chybou krásy je len, že takéto transakcie nie sú overené v blockchaine.
Partner témy
Afrika má dokonca podľa Chainalysis najväčší P2P objem obchodovania s bitcoinom na svete. Najzásadnejší rozmach zaznamenal v Keni a Nigérii, ale postupne sa k nim pridávajú aj ďalšie krajiny.
Používatelia tohto systému argumentujú tým, že je efektívnejší, rýchlejší a lacnejší ako miestne bankové systémy, ktoré pracujú s fiat menami. Ďalším dôvodom prechodu na tento „rýchly“ spôsob obchodovania je intenzívne znehodnocovanie oficiálnych mien v týchto krajinách, čo zásadne komplikuje obchodné vzťahy.
Bitcoin: Nestabilný, ale mimoriadne obľúbený
Najrozšírenejšia kryptomena na svete sa v súčasnosti predáva za približne 50-tisíc dolárov. V tomto roku sa však už dostala aj cez 64-tisíc dolárov, no jej hodnota spadla aj pod 30-tisíc dolárov. Ak by sme ju mali charakterizovať jedným slovom, tak by to bol prívlastok – volatilná, čiže kolísavá alebo nestabilná. Napriek tomu je čoraz obľúbenejšia. Len v auguste 2021 ju legalizovali v Paname, na Kube a tiež na Ukrajine.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura
- 3.Viaceré štáty registrujú nižší počet bankrotov. Na Slovensku ich počet vlani vzrástol o 19 %
- 4.Platby s pomocou QR kódu dosiahnu do roku 2025 hodnotu 3 bilióny dolárov
- 5.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne