Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Obchodovanie s kryptoaktívami si bude vyžadovať licenciu a dostane prísny dozor

Robert Juriš FinTech
SK
EN
Poslať

Regulácia kryptomien na starom kontinente je nejednotná a roztrieštená. V mnohých krajinách vrátane Slovenska prakticky neexistuje. Dohoda popredných inštitúcií Európskej únie z júna tohto roka hovorí o vytvorení jednotného postupu členských krajín, pričom smernica s názvom Markets in Crypto Assets (MiCA) by mala vstúpiť do platnosti začiatkom v budúcom roku. Zvedavosť, čo prinesie európskemu trhu s kryptoaktívami, je preto úplne prirodzená.

image

Foto: Unsplash

Bez povolenia to už nepôjde

„Momentálne platí, že na Slovensku nemáme žiadnu komplexnú reguláciu kryptoaktív. Len niektoré činnosti sú čiastočne upravované platnou legislatívou. Národná banka Slovenska (NBS) síce dohliada na finančný trh, ale kryptoaktíva pod jej dohľadom nie sú,“ vysvetľuje situáciu Daniel Ďuriač z NBS.

Nové nariadenie s názvom MiCA má vytvoriť jednotný európsky regulačný rámec pre trh s kryptoaktívami. Jeho cieľom je ochrániť investorov, zachovať finančnú stabilitu, a zároveň umožniť aj vytváranie inovácií a podporiť atraktívnosť kryptopriemyslu v Európe. Nariadenie upraví tiež proces vydávania kryptoaktív. „Jeho úlohou nebude regulovať technológie, ale poskytovateľov služieb, emitentov a tiež informácie o kryptoaktívach, pretože mnohé sú netransparentné a klamlivé,” uvádza ďalej.

Aktuálne na Slovensku pôsobí presne 401 poskytovateľov služieb peňaženky virtuálnej meny339 poskytovateľov zmenárne virtuálnej meny. Najzásadnejšou zmenou pre finančný trh bude, že každý obchodník s kryptoaktívami bude po novom pre svoju činnosť musieť získať licenciu, a teda povolenie od Národnej banky Slovenska. Pritom ešte pred rokom sa len diskutovalo, či je vôbec potrebné tento trh nejako regulovať.

Zatiaľ máme len voľný trh

Európska únia sa rozhodla vytvoriť jednotný regulatív aj kvôli snahe ochrániť spotrebiteľov pred podvodníkmi a podvodmi. Na to by mal slúžiť verejný register kryptofiriem, ktoré sa dopustili nekalej činnosti, respektíve takých, ktoré nedodržiavajú spoločné pravidlá platné pre celú Úniu.

„Nedávny vývoj v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom sektore potvrdil naliehavú potrebu celoeurópskej regulácieMiCA bude lepšie chrániť Európanov, ktorí investovali do kryptoaktív, a zároveň zostane ústretová k inováciám, aby sa zachovala atraktívnosť EÚ. Toto prelomové nariadenie ukončí krypto-divoký Západ a potvrdí úlohu Únie ako tvorcu noriem pre digitálne témy,“ povedal francúzsky minister hospodárstva, financií a digitálnej suverenity Bruno Le Maire.

Rozdiely v prístupe ku kryptoaktívam medzi jednotlivými európskymi krajinami sú v súčasnosti značné. Zrejme najďalej v príprave svojej národnej legislatívy pokročilo Nemecko. Má zákonom upravené obchodovanie s kryptoaktívami a regulačné požiadavky na ich úschovu. Podobná situácia je aj vo Francúzsku alebo na Malte. Na Slovensku sa týchto činností týka viacero zákonov. Sú to napríklad zákon o ochrane spotrebiteľa alebo Občiansky zákonník. Vždy je to však len nepriamo, čo umožňuje prakticky voľné podnikanie s kryptoaktívami.

Licencie a prísny dohľad

Po novom bude môcť kryptoaktíva na trh uviesť len právnická osoba, ktorá vytvorí takzvaný white paper, ten dá schváliť orgánu dohľadu, v našom prípade NBS, a zverejní ho na svojom webe. Jeho súčasťou dokonca bude musieť byť aj kvantifikácia vplyvov kryptomien na životné prostredie.

Vydávanie kryptomien a obchodovanie s nimi si bude vyžadovať licenciu. Tá bude prenosná medzi jednotlivými členskými krajinami. O priamy dohľad nad dodržiavaním pravidiel sa postarajú Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) a Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA). Na Slovensku by túto funkciu mala plniť Národná banka Slovenska.

Positive

Partner témy

Kryptoaktíva, ktorých sa bude MiCA týkať

1) E-money tokeny, ktoré udržiavajú stabilnú hodnotu aktíva naviazaním sa na niektorú z oficiálnych fiat mien, napríklad na americký dolár. Vďaka tomu sú stabilnejšie ako bežné kryptomeny, a teda ich hodnota je menej volatilná.

2) Tokeny naviazané na aktíva síce nie sú tokenmi elektronických peňazí, ale sú stabilnejšie kvôli tomu, že sú naviazané na inú stabilnejšiu hodnotu.

3) Úžitkové tokeny sú určené len na poskytovanie prístupu k tovarom alebo službám, ktoré sú dodávané len producentom tohto tokenu.

Niektoré kryptoaktíva zostanú mimo regulácie

Existujú však aj také kryptoaktíva, ktoré budú vylúčené z rozsahu pôsobnosti nového nariadenia, pretože podliehajú iným nariadeniam Únie. „Je to preto, lebo technológia kryptoaktív by nemala byť rozhodujúca pre predpisy, ktorým podliehajú – v súlade s heslom rovnaká činnosť, rovnaké riziká, rovnaké pravidlá. V angličtine je to uvedené ako ,to same activity, same risk, same rules´, teda aby nikto nezískal výhodu tým, že pri výkone rovnakej činnosti nemusí dodržiavať rovnaké pravidlá, ak ju vykonáva novými spôsobmi a prostriedkami,“ hovorí Oliver Göndör z medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

Podľa jeho slov z pôsobnosti MiCA sú vylúčené aj Non-fungible tokens (NFT). Vylúčenie sa však vzťahuje len na tie, ktoré sú jedinečné a nie sú zameniteľné s inými kryptoaktívami. „Takéto tokeny si môže vytvoriť napríklad umelec a prostredníctvom nich predávať svoje diela. Aby sa na tento druh kryptoaktíva vzťahovali prijaté pravidlá, musel by umelec spĺňať prísne pravidlá a ekonomicky by sa mu to tak neoplatilo,“ dodáva odborník.

Potrebné je dodať, že MiCA sa nebude vzťahovať ani na finančné nástroje, Európsku centrálnu banku a centrálne banky jednotlivých členských krajín EÚ, ktoré pracujú na vývoji spoločnej alebo vlastných digitálnych mien – Central Bank Digital Currency (CBDC). Digitálne meny sú síce navonok podobné kryptomenám, no v skutočnosti budú fungovať na úplne iných princípoch.

Prečo je jednotná regulácia dôležitá aj pre Slovensko?

Prieskum agentúry Focus z prelomu rokov 2021 a 2022 priniesol zaujímavé zistenia. Vysvitlo z neho, že 84,1 % opýtaných ľudí na Slovensku už počulo o kryptomenách, 3,1 % respondentov niekedy vlastnilo a 5,8 % ich vlastní práve teraz. V prepočte takmer 9 % dospelej populácie na Slovensku má praktické skúsenosti s kryptoaktívami. „Kryptomeny síce nepovažujeme za svoju hlavnú investíciu, ale skôr ako niečo, čo chceme vyskúšať, čo nás zaujíma z pohľadu investičnej špekulácie. Záujem o ne však každým rokom rastie, najintenzívnejšie v rokoch 2020 a 2021,“ vysvetľuje D. Ďuriač z NBS.

Čo nás čaká v najbližších mesiacoch

MiCA nadobudne účinnosť po zverejnení vo vestníku. Malo by sa tak stať po jej schválení na prelome rokov 2022 a 2023. Potom začne plynúť doba 12, respektíve 18 mesiacov, počas ktorých bude potrebné implementovať jednotlivé opatrenia.

„Očakávame, že vďaka tomuto nariadeniu klesne počet kryptopodvodov. Musíme si však uvedomiť aj to, že MiCA samotná nedokáže ochrániť investície do kryptoaktív. Toto riziko nesú investori. Je tu totiž zásadný rozdiel medzi bankami, kde funguje fond ochrany vkladov, a kryptoaktívami, kde nič také zriadené nie je,“ vysvetľuje odborník s tým, že uvedenie nariadenia do života bude len začiatkom procesu jeho ďalšieho zdokonaľovania tak, ako si to bude situácia a skúsenosti s vývojom kryptoaktív vyžadovať.

logo
Prečítajte si tiež:
29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

V Estónsku zatkli dvoch kryptopodvodníkov. Oklamali státisíce ľudí a pripravili ich o 575 miliónov dolárov

Polícia v Estónsku zatkla dvoch mužov obvinených z podvodov s kryptomenami a prania špinavých peňazí. Podvodníci vytvorili Ponziho schému a ...

22.11.2022 Martin Jamnický

John Ray: Skrachovaná kryptoburza FTX dlhuje veriteľom 3,1 miliardy dolárov

Kryptoburza FTX skolabovala a v súčasnosti má nové vedenie. Jej nový šéf, inak krízový manažér John Ray sa v situácii rýchlo ...

11.11.2022 Naďa Černá

Kryptoburza FTX čelí bankrotu a kryptomeny padajú spolu s ňou

Kryptomeny zažívajú veľmi náročné obdobie. Posledné mesiace ich hodnota klesala najmä kvôli vysokej inflácii a nepokojom vo svete. ...

10.11.2022 Martin Jamnický

Bitcoin klesol pod hranicu 16-tisíc dolárov. Ako prví ho opustili investiční turisti

Keď sa hovorí o poklese záujmu investorov o kryptomeny, spomína sa najmä bitcoin. Niet divu, veď je to najhodnotnejšia z kryptomien, ktorá ...

7.11.2022 Redakcia FinReport

Ťažba bitcoinu je stále málo zelená, produkuje milióny ton oxidu uhličitého

Je známe, že ťaženie najsilnejšej kryptomeny na trhu – bitcoinu je energeticky mimoriadne náročnou záležitosťou. Cambridgeské centrum ...

28.10.2022 Naďa Černá

Pripravovaná novela zákona o dani z príjmu by mala znížiť daňové odvody spojené s kryptomenami

Vysoká daňovo-odvodová záťaž spojená s kryptomenami je jedným z najväčších problémov, na ktoré poukazujú mnohí obchodníci a ...

25.10.2022 Naďa Černá

Nedarí sa mu ani po zlúčení, hodnota etherea naďalej klesá

Kryptomena ethereum prešla v septembri 2022 významnou zmenou, ktorú odborníci označujú ako zlúčenie. Hlavným cieľom tejto operácie bol ...

17.10.2022 Redakcia FinReport

Kryptofirma Nydig prepúšťa až tretinu svojej pracovnej sily

Technologická firma Nydig zaoberajúca sa kryptomenami, ktorá zarába najmä na inštitucionálnom využívaní bitcoinu, prepustila viac ako ...

12.10.2022 Robert Juriš

Kryptoaktíva v metaverze môžu spôsobiť vážne finančné systémové riziko, varuje Bank of England

Britská centrálna banka Bank of England dvíha varovný prst. Tvrdí, že ak porastie vplyv a využívanie otvoreného a decentralizovaného ...

10.10.2022 Redakcia FinReport

Hekeri ukradli z kryptoburzy Binance BNB tokeny za 100 miliónov dolárov

Najväčšia kryptoburza na svete Binance počíta straty. Neznámi hekeri sa z nej pokúsili ukradnúť BNB tokeny v hodnote 570 miliónov dolárov, ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny opäť padajú. Takto hlboko neboli takmer dva roky

Kryptomeny opäť raz „zahviezdili“ a znovu to bolo v negatívnom slova zmysle. Bitcoin, ako najväčšie svetové kryptoaktívum, dosiahol svoju ...

Aplikácia

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 3. 3.
  Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami
 4. 4.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke