Obchádzanie zákonov sa jej vypomstilo. Najväčšia burza kryptomien Binance je v problémoch
Binance, najväčšia burza kryptomien na svete, sa dostala do problémov s regulačnými úradmi vo Veľkej Británii. Chýba jej totiž povolenie vykonávať svoju činnosť na jej území. Obchádzanie pravidiel však nie je pre burzu žiadnou novinkou. Rovnaký scenár ju postretol aj v iných krajinách.
Foto: Unsplash
Zoznam zakázaných krajín sa neustále rozširuje
Ako informuje kryptoanalytik Saxo Bank Mads Eberhardt: „Britský úrad FCA, ktorý sa zaoberá reguláciou všetkých finančných služieb a inštitúcií vo Veľkej Británii, oznámil, že Binance nemá povolenie potrebné na vykonávanie regulovanej činnosti vo Veľkej Británii. Toto oznámenie ovplyvnilo niekoľko britských bánk, vrátane Barclays alebo britskej divízie banky Santander. Práve preto došlo k zastaveniu bankového obchodovania s kryptomenami v Británii.
Obchádzanie regulácií sa však burze Binance nevyplatilo ani v iných krajinách. Veľký regulačný zákaz dostala aj v Kanade, Japonsku, Thajsku či na Kajmanských ostrovoch. Zoznam krajín, kde dostala „stopku“, sa neustále rozširuje.
A ako je to na Slovensku? „Binance je primárne obchodná platforma pre kryptoaktíva, a táto oblasť na Slovensku zatiaľ nie je regulovaná (mimo oblasti AML/CFT) a NBS nad ňou nevykonáva dohľad. Z tohto dôvodu NBS nevydala žiadne upozornenie ani nevedie žiadne konanie voči Binance ani voči jej dcérskym spoločnostiam či spriazneným osobám,“ vyjadril sa hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer.
Problémom je decentralizácia
Binance vznikla v Šanghaji, no v súčasnosti nemá žiadne sídlo alebo ústredie. To znamená, že je len veľmi náročné stanoviť regulačnú jurisdikciu, čiže pravidlá, podľa ktorých by svoju činnosť mala vykonávať.
Decentralizácia je pre kryptomeny výhodná, pretože prináša vysokú bezpečnosť. Na druhej strane z regulačného hľadiska predstavuje problém. Práve kvôli nej sú totiž niektorí používatelia kryptomien podozrievaní z prania špinavých peňazí alebo iných finančných machinácií.
Pre takú veľkú spoločnosť, ako je Binance, by vyriešenie situácie nemuselo byť také náročné. Otázkou však je, či obchádzanie regulácií nie je presne to, o čo sa snaží. Nie je to totiž prvýkrát, čo sa dostala do rozporu so zákonmi.
Partner témy
Čo bude s burzou ďalej?
Regulačný zákaz v praxi neznamená, že burza musí svoju činnosť skončiť. Štáty vydali len upozornenie, že na ich území burza funguje bez oprávnenia poskytovať svoje služby. Ich využívanie môže byť preto rizikové. Inak povedané, burza môže, aj so zákazom, vo svojej činnosti pokojne pokračovať.
K problémom burzy sa vyjadril aj jej generálny riaditeľ Changpeng Zhao: „Dúfame, že objasníme a zopakujeme náš záväzok spolupracovať s regulačnými orgánmi. Proaktívne prijímame viac pracovníkov, zavedieme viac systémov a procesov na ochranu našich používateľov.“
Prečo je pre burzu náročné získať licenciu?
Riešením celej situácie s regulačnými zákazmi je získanie licencie v každej krajine, kde chce burza fungovať. Prečo teda Binance ešte nič neurobila?
Dôvodom môžu byť kryptomeny a to, že ich jednotlivé štáty ešte stále neuznávajú ako oficiálnu menu. Preto nemajú v pláne poskytnúť licenciu spoločnosti, ktorá je s nimi priamo spojená. To, či burza o licenciu vôbec požiadala, sa však nevie.
No pravdou je, že ak by mali jednotlivé štáty regulačné orgány na kryptomeny, všetko by sa mohlo zmeniť. Svet kryptomien by už nemusel predstavovať nebezpečenstvo podvodov a nemuseli by vzbudzovať obavy z prania špinavých peňazí.
Viac o spoločnosti Binance
Binance je najväčšia burza kryptomien. Založil ju Changpeng Zhao v roku 2017, funguje v 14 jazykoch a umožňuje operácie so 149 kryptomenami a niekoľkými fiat menami, vrátane amerického dolára, libry a eura. Má tiež svoju vlastnú menu Binance Coin, populárnu a bezpečnú peňaženku Trust Wallet a dve platformy na obchodovanie – Basic Exchange a Advanced Exchange. Bezpečnosť Binance je na vysokej úrovni. Prvý a zatiaľ posledný veľký útok hekerov ju zasiahol v roku 2019, keď prišla o 7 000 bitcoinov. V tomto období išlo o hodnotu približne 40 miliónov dolárov. Na prekvapenie, príliš to ňou neotriaslo, čo len potvrdilo fakt, že je silná a stabilná. Podobné útoky totiž iné burzy v minulosti položili.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Facebook, Instagram a WhatsApp mali celosvetový výpadok služieb
- 3.Najviac finančných sprostredkovateľov pribudlo v oblasti dôchodkového zabezpečenia
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor