O kryptomeny sa intenzívne zaujímajú banky, americkí starostovia a, samozrejme, aj regulátori
Záujem o kryptomeny rastie na každej úrovni. Okrem retailových investorov si ich čoraz intenzívnejšie všímajú banky, ale aj regulátori, a dokonca aj miestne samosprávy.

Foto: Unsplash
Americké banky a jedna thajská
Už počas minulého roka niekoľko veľkých bánk, vrátane JPMorgan Chase, Goldman Sachs, BNY Mellon a Morgan Stanley, vstúpilo na kryptotrh s rôznymi ponukami súvisiacimi s kryptomenami. Minulý týždeň sa k nim pripojila najstaršia a najväčšia thajská banka podľa trhovej kapitalizácie Siam Commercial Bank, ktorá oznámila svoj zámer získať 51-percentný podiel v kryptoburze Bitkub so sídlom v Thajsku.
„Akvizícia má hodnotu približne 536,7 milióna dolárov. Bitkub je jednou z najväčších búrz v Thajsku a je jednou z mála v krajine, ktorá funguje so súhlasom miestneho regulátora,“ tvrdí kryptoanalytik Saxo Bank Max Eberhardt.
Generálny riaditeľ banky Arthid Nanthawithaya uviedol, že akvizícia pomôže banke vstúpiť do „novej konkurenčnej arény, ktorá sa vyvinie veľmi rýchlo, a to už v horizonte nasledujúcich troch až piatich rokov“. Akvizícia ešte podlieha schváleniu thajskej komisie pre cenné papiere, burzy, a centrálnej banky.
Partner témy
K USA a Thajsku sa pridáva aj Austrália
Minulý týždeň bol zaujímavý aj pre Austráliu. Najväčšia austrálska banka CommonWealth Bank of Australia minulý totiž oznámila svoj zámer umožniť klientom obchodovať s kryptomenami prostredníctvom svojej aplikácie. Je to prvá veľká banka v Austrálii, ktorá umožňuje klientom obchodovať s kryptomenami, ako sú napríklad bitcoin, ethereum a litecoin. Banka chce obchodovanie v širokom rozsahu spustiť pre klientov v priebehu roka 2022.
Starostovia ako propagátori kryptomien
No nie sú to len banky, ktoré fandia kryptomenám. Tieto virtuálne platidlá si našli priaznivcov aj medzi niektorými americkými starostami. Viacerí z nich totiž ohlásili, že svoj plat budú poberať v bitcoinoch. „Ide im o to, aby takto propagovali svoje mestá ako zástancov kryptomien,“ myslí si analytik.
Patria k nim napríklad starosta Miami Francis Suarez, starostka Tampy na Floride Jane Castorová a tiež novozvolený starosta mesta New York Eric Adams, ktorý oznámil, že svoje prvé tri výplaty dostane v bitcoinoch podľa hesla „NYC bude centrom kryptomien...“. Neskôr dodal, že téme kryptomien by sa mali viac venovať aj školy.
Aktívni sú aj regulátori, najmä v USA a Rakúsku
O kryptomeny sa však čoraz častejšie zaujímajú aj regulačné orgány. V USA sa im venuje aj administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Pracovná skupina PWG vypracovala správu, v ktorej sa zamerala na vydávanie stablecoinov, teda kryptomien naviazaných na konkrétnu bežnú fiat menu, napríklad dolár. Keďže kryptomeny považuje za rizikové, odporúča, aby stablecoiny mohli vydávať len banky.
Na rast záujmu o kryptomeny zareagovalo aj Rakúsko. Od marca budúceho roku by tu mala začať platiť daň z príjmu z kryptomien vo výške 27,5 %. Tu je potrebné uviesť, že táto daň platí aj v iných krajinách, pričom v Maďarsku môže dosiahnuť až 30,5 %, v Poľsku 32 % a na Slovensku až 33 %.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura
- 3.Viaceré štáty registrujú nižší počet bankrotov. Na Slovensku ich počet vlani vzrástol o 19 %
- 4.Platby s pomocou QR kódu dosiahnu do roku 2025 hodnotu 3 bilióny dolárov
- 5.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne