Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

O budúcnosti kryptomien rozhodnú politika, ekológia a projekty štátnych digitálnych mien

Robert Juriš FinTech
SK
EN
Poslať

Niektoré krajiny kryptomeny vyslovene zbožňujú, pretože v nich vidia zdroj prospechu a svojej budúcej prosperity, no nie je ich veľa. O niečo viac je tých, ktoré ku kryptomenám zaujali negatívny postoj. Sú to tie štáty, ktoré pochopili, že decentralizované meny nikdy nebudú mať úplne pod kontrolou, a preto platby v nich zakázali a ťažiarov z krajiny vyhnali. Väčšina štátov sveta pláva v strednom vyčkávacom prúde. Zatiaľ sú zdržanlivé a zhodujú sa na potrebe regulácie všetkých digitálnych mien. Nemajú ich totiž „pod palcom“ a obávajú sa, čo im v budúcnosti prinesú.

image

Foto: Shutterstock

Lídrami v platení kryptom sú chudobné krajiny

Začnime najmenej početnou skupinou krajín, ktoré sú doslova zamilované do kryptomien. Spomeňme napríklad juhoamerický Paraguaj, stredoamerické štáty, ako Salvádor, Kuba či Panama, alebo niektoré africké krajiny, kde je obchodovanie a platenie kryptomenami legalizované a doslova prekvitá.

Spoločným znakom týchto krajín je, že sú ekonomicky podvyživené a kvôli extrémne vysokej pouličnej kriminalite je tu bezpečnejšie vlastniť virtuálnu ako skutočnú fyzickú menu. To zároveň zvyšuje akceptáciu kryptomien a uľahčuje ich prijímanie miestnym obyvateľstvom.

Najviac kriku bolo okolo Salvádora

Najviac publicity si zatiaľ vyslúžil Salvádor. Vlani v septembri sa totiž stal prvým štátom na svete, ktorý prijal kryptomenu – bitcoin za svoje oficiálne platidlo. Obyvatelia štátu si museli masovo zaregistrovať kryptopeňaženky Chivo, v ktorých našli bitcoiny v hodnote 30 dolárov.

Problém je však v tom, že Salvádor je mimoriadne chudobná krajina, kde ľudia majú problém vyžiť z toho mála, čo majú, a nie ešte riešiť prechod od fyzickej meny na digitálnu. Ďalším zdrojom kritiky je, že prezident Nayib Bukele podľa opozície zneužil túto situáciu na vlastné populistické zviditeľňovanie sa. On totiž neostal len pri prijatí bitcoinu, ale z prostriedkov získaných pri ťažbe a obchodovaní s kryptomenami plánuje postaviť úplne nové mesto Bitcoin City.

Vyhnali ťažiarov z krajiny, kde boli ako doma

Úplne opačný vzťah ku kryptmenám a ich ťažiarom majú niektoré ďalšie krajiny s oveľa odolnejšími ekonomikami. Synonymom nechuti a odporu voči kryptomenám sa v roku 2021 stala Čína. Až do minulého roku bola domovom väčšiny bitcoinových minerov, ktorí na dolovanie kryptomeny využívali miestne cenovo dostupné energetické zdroje, aj chladnejšie podnebie na severe krajiny potrebné na chladenie namáhaných hardvérov.

No dnes je už všetko inak. Ťažbu kryptomien najprv zakázali v severočínskej provincii nazvanej Vnútorné Mongolsko. Spúšťačom bola privysoká spotreba elektrickej energie a tiež vysoké emisie skleníkových plynov súvisiace s ťažbou aj s nie práve zelenými zdrojmi energií.

Cieľom je snaha získať úplnú kontrolu

Analytici však hovoria, že to mohla byť len zámienka, pretože snaha Číny o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2060 podľa nich nemôže byť skutočným dôvodom na prijaté reštrikcie. Za reálny dôvod považujú fakt, že decentralizované kryptomeny by Čína nikdy nemohla mať skutočne pod svojou kontrolou. Na druhej strane samotná Čína začala s vývojom a rýchlo napreduje s projektom vlastnej digitálnej meny, ktorú chce otestovať už počas blížiacich sa zimných olympijských hier.

V priebehu minulého roka sa zákaz dolovania preniesol aj na všetky finančné transakcie v kryptomenách, a to na celé územie Číny. Biznis s obratom v biliónoch dolárov dostal naozaj tvrdý úder. Výsledkom bolo masívne sťahovanie minerov do iných krajín. Ešte na začiatku minulého roku sedem z desiatich ťažiarov pôsobilo práve v Číne. Svoje aktivity však museli preniesť do iných krajín, najmä do USA (dnes ich je tam viac ako 35 %), ďalej do Kazachstanu (v decembri 2021 ich bolo viac ako 18 %) a tiež do Ruska (približne 10 %).

Positive

Partner témy

 

Čo vyvoláva najväčší odpor voči kryptomenám?

 • Považujú sa za prostriedok na páchanie trestnej činnosti, financovanie nelegálnych aktivít a nástroj na pranie špinavých peňazí.
 • Keďže fungujú na báze blockchainu a sú decentralizované, väčšina krajín sa obáva, že ich nebudú mať dostatočne pod svojou kontrolou.
 • Ťažba kryptomien si vyžaduje obrovské množstvo matematických výpočtov, ktoré je potrebné „poháňať“ enormnou spotrebou elektrickej energie.
 • Kvantum energie je potrebné aj na chladenie namáhaných hardvérov. Preto sa ťažiari sťahujú do krajín, kde je chladnejšie podnebie.
 • Dve tretiny energie spotrebovanej na ťažbu kryptomien pochádza z neobnoviteľných zdrojov. Problémom sú teda aj emisie skleníkových plynov.
 • Bitcoinová sieť ročne vyprodukuje 10 až 12 kiloton e-odpadu. Ide prevažne o počítačový hardvér, ktorý je po použití na ťažbu kryptomien ďalej nevyužiteľný.

Nepokoje v Kazachstane vypli miestnych ťažiarov

Sťahovanie sa minerov za lepšími podmienkami do iných krajín však zďaleka nie je definitívne. Od začiatku tohto roku majú problémy v Rusku aj v Kazachstane, takže si zrejme budú musieť hľadať útočisko v ďalších krajinách. Donedávna bezproblémovú a bohatú ázijskú republiku Kazachstan totiž na prelome rokov zachvátili nepokoje, ktoré spustili demonštrácie proti zdražovaniu plynu.

Vláda preto kvôli lepšiemu ovládnutiu neprehľadnej situácie dala vypnúť internet, čo malo zásadný vplyv nielen na možnosť dorozumievania sa v krajine, ale aj na ťažiarov, pre ktorých sú funkčný internet a dostupné zdroje energií základom pre ich podnikanie.

V Rusku proti kryptomenám vystúpila centrálna banka

Podobne zle na tom sú priaznivci kryptomien aj v Rusku. Miestna centrálna banka v polovici januára 2022 navrhla zákaz ťažby aj používania kryptomien. Ako dôvod uviedla obavy z možného prania špinavých peňazí, špekulatívneho obchodovania s nimi v rámci schém podobných pyramídovým hrám a tiež zo vzniku finančnej bubliny, ktorá môže ohroziť finančnú stabilitu a majetok Rusov.

Vyjadrenie ruskej centrálnej banky ešte neznamená, že ťažbu a používanie kryptomien v Rusku naozaj aj zakážu. Určite to však znamená, že jedna z kľúčových autorít štátu nie je spokojná so smerovaním tejto ťažko regulovateľnej finančnej oblasti a analytici očakávajú, že po strohom vyjadrení sa k slovu môžu dostať aj reštrikčné opatrenia.

V niektorých krajinách to skrátka nejde

Veľmi podobná situácia dnes panuje aj v Pakistane. V krajine najprv zvažovali, že prijmú zákony na reguláciu kryptomien, ktorých využívanie sa v Pakistane dynamicky rozširuje. No vláda aj miestna centrálna banka neskôr odporučili postaviť kryptomeny mimo zákona, čo by z nich urobilo nezákonný finančný prostriedok. K zákazu používania kryptomien sa schyľuje aj v Indii. Paralelne sa tu však pracuje na vývine digitálnej indickej rupie, ktorá by predsa len bola plne pod kontrolou miestnej vlády.

Úplný zákaz platenia kryptomenami platí napríklad v Turecku, africkej Nigérii, v Nepále, juhoamerickej Bolívii a v Ekvádore. Hoci Egypt kryptomeny zatiaľ oficiálne nezakázal, podľa islamského práva šaríja je tento druh finačného biznisu v tejto krajine neprijateľný.

Jedno riešenie na zvládnutie troch problémov

Vyzerá to tak, že ťažiari kryptomien v blízkej budúcnosti nebudú mať na ružiach ustlané ani v európskych krajinách. Najviac proti nim už v súčasnosti brojí Švédsko, ktoré poukazuje na to, že ak bude mať v krajine energeticky extrémne náročných ťažiarov, nebude schopné dodržať uznesenie Parížskeho dohovoru o nízkouhlíkovej budúcnosti. Ak si túto rétoriku osvojí Európska únia, môžeme očakávať ďalšie hromadné sťahovanie minerov.

Existuje však jedno riešenie tohto problému a má technologický charakter. Je ním prechod od energeticky náročného protokolu proof of work k „skromnejšiemu“ systému proof of stake. Pracuje na ňom druhá najsilnejšia kryptomena ethereum. Ak by sa jej to podarilo, pričom zmenu avizuje na polovicu tohoto roku, spotreba energie potrebnej na získanie nových tokenov by klesla až o 99,95 %.

Proof of stake je očakávaným tromfom etherea, ktorý by v prípade úspešného uvedenia do praxe mohol dokázať zvládnuť nielen nástrahy energetickej krízy, ale aj nepriazeň štátnych autorít a tiež konkurenciu zhruba 10-tisíc iných kryptomien. Nechajme sa prekvapiť. 

Digitálne meny ako kompromis a platidlo budúcnosti

Alternatívnym riešením voči kryptomenám, ktoré by pre štáty predstavovalo prijateľný kompromis, sú centrálnymi bankami kontrolované digitálne meny. Aktuálne sa na ich vývine pracuje vo viacerých krajinách sveta. Pre členské štáty eurozóny určite bude zaujímavé digitálne euro. Paralelne však, tak trochu prekvapujúco, na digitálnej mene pracuje aj Francúzsko, ktoré tiež využíva na platenie euro. Z európskych krajín sa o niečo podobné usilujú napríklad aj Švédsko a Rusko. Zrejme najďalej vo vývoji digitálnej meny je Čína, progres zaznamenal aj Singapur, kým Spojené štáty za nimi vo vývoji zatiaľ značne zaostávajú.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.5.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a už ani stablecoiny nie sú v súčasnosti stabilné

V máji 2022 doľahla únava aj na kryptotrh. Ten sa za posledný týždeň výrazne prepadol, keď bitcoin klesol o 12 % a ethereum dokonca až o 14 ...

11.5.2022 Redakcia FinReport

Bankár Fabio Panetta: Kryptoaktíva podnecujú špekulácie a investorov nechávajú bez ochrany

Rok 2022 zatiaľ nie je pre kryptomeny šťastný. Hodnota bitcoinu naďalej hlboko zaostáva za jeho minuloročnými maximami, prepadli sa aj ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin stráca hodnotu, je na polovici svojho niekdajšieho maxima

Kryptomeny padajú nadol. Reagujú tak na prepad akciových trhov z konca minulého týždňa. Výsledkom je, že bitcoin dnes už podliezol hodnotu ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Módny dom Gucci začne v niektorých obchodoch v USA prijímať platby v kryptomenách

Kryptomenám sa v tomto roku príliš nedarí. Minimálne marketingovo však skvelou správou je vyhlásenie módneho domu Gucci, ktorý zverejnil, ...

29.4.2022 Redakcia FinReport

Stredoafrická republika uznala bitcoin ako oficiálnu menu, adopcia kryptomien štátmi môže pokračovať

Ďalšou krajinou, ktorá uznala kryptomeny ako oficiálne platidlo je Stredoafrická republika. Prezident krajiny podpísal zákon, ktorý ...

20.4.2022 Redakcia FinReport

Gemini uvádza na trh karty umožňujúce zarábať na platbách s kryptomenami

Kryptomenová burza Gemini konečne spustila dlho očakávaný projekt svojej kreditnej karty. Jej výhodou je, že svojim používateľom umožňuje ...

20.4.2022 Naďa Černá

Greenpeace tvrdí, že vie, ako z bitcoinu urobiť zelenú kryptomenu

Jedným z najväčších problémov kryptomien je vysoká spotreba elektriny pri ich ťažbe a s tým súvisiaca tvorba množstva elektronického ...

20.4.2022 Redakcia FinReport

Mastercard prichádza s prvou platobnou kartou s kryptokreditom

Mastercard uzavrel partnerstvo s kryptomenovou spoločnosťou Nexo a spolu s platformou DiPocket uvádza na trh prvú krypto platobnú kartu v ...

14.4.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa zemetrasenie na trhu s kryptomenami, o osude najúspešnejších rozhodnú poplatky

Bitcoin je od svojho vzniku v roku 2009 najrozšírenejšou a zároveň aj najhodnotnejšou kryptomenou. Platí to aj dnes, no od leta tohto roku ...

31.3.2022 Naďa Černá

Kryptomeny v Rusku najprv zakazovali, teraz ich chcú využívať v medzinárodnom obchode

Budúcnosť kryptomien je v súčasnosti mimoriadne zaujímavou témou, pričom pozornosť sa v súvislosti s nimi upiera najmä na Rusko. Kým v ...

29.3.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol tohtoročné maximum na úrovni 48 000 dolárov

Kryptomeny po dlhšom trápení opäť naberajú rastovú trajektóriu. Napriek sérii zlých správ, s ktorými sa museli vyrovnať od začiatku ...

22.3.2022 Redakcia FinReport

Americkí súrodenci vymysleli kryptopodvod za 124 miliónov dolárov

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) obvinila súrodencov – brata a sestru, z kryptopodvodu, ktorého sa mali dopustiť na ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
 2. 2.
  V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru
 3. 3.
  Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký
 4. 4.
  Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
 5. 5.
  Rusko žongluje s úrokovými sadzbami a umelo posilňuje rubeľ