Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

O bezpečnosť bezkontaktných platieb sa postará biometria, platiť budeme môcť prakticky čímkoľvek

Dominik Horváth FinTech
SK
EN
Poslať

Obľúbenosť bezkontaktných platieb každým rokom rastie. Táto technológia dokázala preraziť na trhu a postupne z neho vytláča iné spôsoby tradičných platieb, ako je napríklad platenie finančnou hotovosťou. Bezkontaktným platbám pomohla aj pandémia, vďaka ktorej ich najmä z hygienických dôvodov začali podporovať viaceré štáty. Stále však existuje niekoľko limitov, ako napríklad bezpečnosť, s ktorými sa musia tieto platby vyrovnať. Riešenie je však už na ceste.

image

Foto: Shutterstock

Bezkontaktným platbám pomohol aj COVID-19

Nebolo to tak dávno, keď boli bezkontaktné platby ešte v plienkach a mnohí sa na ne pozerali so značnou dávkou skepticizmu. Obchodníci váhali s prijímaním platobných noviniek kvôli navyšovaniu dodatočných nákladov, ktorým sa bránili najmä majitelia malých podnikov.

Ďalším dôvodom bola neistota, či nejde len o nejaký prechodný krátkodobý trend a či bezkontaktné platby vôbec majú nejakú budúcnosť. Od začiatkov, ktoré sa datujú okolo roku 2015, však ubehlo dosť času, a bezkontaktné platby si získali popularitu u značnej časti populácie.

Pomohla aj pandémia koronavírusu. Samotná Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala viaceré odporúčania, ktoré preferujú bezkontaktné platby oproti používaniu hotovosti alebo klasickému vyťukávaniu PIN-u pri platobných kartách. Ako motiváciu uviedla predovšetkým bezpečnostné dôvody. Pandémia tak urýchlila prijatie bezkontaktných platieb nad rámec toho, čo je možné považovať za krátkodobý trend.

Zvýšili sa platobné limity

V reakcii na WHO platobné siete na celom svete umožnili krajinám, ako Spojené kráľovstvo, Holandsko, Kanada, Nový Zéland a mnohým ďalším, zvýšiť limit bezkontaktných platieb v rámci podpory hygienickejších platieb.

Limit výdavkov stanovuje, koľko maximálne môže používateľ karty zaplatiť bezkontaktnou platbou. Priemerné zvýšenie bezkontaktného limitu počas pandémie COVID-19 predstavovalo 131 %. Napríklad v USA sa bezkontaktný limit za posledný rok a pol zvýšil z 50 na 100 dolárov.

Limit na bezkontaktné platby bez potreby vyťukávania PIN-u sa zvýšil spolu v 48 krajinách, čo je dobrým ukazovateľom popularity tejto modernej technológie. Výsledkom je, že dokonca aj krajiny, ktorých obyvatelia obľubujú hotovosť, ako napríklad Nemecko, zaznamenali nárast používania bezkontaktných platieb z 35 % na 50 % a zvýšenie limitu na nich z 25 na 50 eur.

Aké sú výhľady do budúcnosti

Spoločnosť Mastercard minulý rok vypracovala globálnu štúdiu o správaní sa svojich spotrebiteľov, pričom 88 % opýtaných uviedlo, že používa určitú formu bezkontaktnej platobnej metódy. Zo štúdie vychádza, že tieto platby sa stali atraktívnymi aj pre obchodníkov, pretože sa dajú ľahko vrstviť do existujúcich systémov na mieste predaja (POS), a sú tiež obľúbené najmä u mladších generácií. Mastercard predpokladá, že bezkontaktné platby predbehnú hotovosť a tradičné kreditné karty v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov.

Hlavným problémom sú obavy o bezpečnosť

Na trhoch, kde sú bezkontaktné platby už zabehnuté, traja z piatich spotrebiteľov (59 %) uviedli, že chcú viac používať svoju bezkontaktnú kartu. Limity platieb však zostávajú hlavným obmedzujúcim faktorom ich širšieho využitia. K tomu sa prikláňajú aj inštitúcie a až 79 % bánk považuje limit za hlavný problém pri ďalšom rozvoji bezkontaktných kariet.

Positive

Partner témy

 

Aj keď v poslednom čase došlo k zvýšeniu limitov, podľa odborníkov potrvá ešte niekoľko rokov, kým sa limity dostanú na požadovanú úroveň. Napríklad, stále nie je možné bezkontaktnou platbou zaplatiť za týždenný nákup, alebo uhradiť iné, väčšie výdavky. Potreba zadávania PIN kódu tak zostáva, aj pri súčasných hygienických problémoch, nepríjemnou nutnosťou.

Na druhej strane zvýšenie limitu môže viesť k väčšiemu počtu podvodov s bezkontaktnými platbami a v zásade aj k väčším obavám spotrebiteľov. Podľa Mastercard 38 % spotrebiteľov uviedlo, že nie sú z bezkontaktných platieb „šťastní“ a ako hlavný problém konštatujú slabú bezpečnosť. Zvyšovanie limitov bez pridania bezpečnostných funkcionalít určite nie je správnym riešením.

Biometria, liek na bezkontaktné starosti

Spomenuté problémy však čoskoro možno prestanú existovať. Postarať sa má o to biometria, teda overovanie platieb na základe odtlačku prsta alebo skenu tváre. Pridávanie biometrie do platobných kariet je prirodzený vývoj. Biometrická autentifikácia ponúka dodatočnú vrstvu zabezpečenia pre platby bezkontaktnými kartami, ktoré môžu finančnému svetu umožniť úplné odstránenie limitu platieb a ukončiť nutnosť zapamätávania si PIN kódov.

Aj keď sú biometrické platobné karty v súčasnosti v pilotnej fáze, až 56 % opýtaných spotrebiteľov by už chcelo jednu vlastniť a polovica z nich by bola ochotná ňou denne platiť. Biometrické platobné karty sa tak pripravujú na vstup na spotrebiteľský trh, pričom niekoľko predstavení, napríklad od spoločností Visa a Mastercard, je naplánovaných ešte na tento rok.

V prípade bánk sa tak začínajú preteky o čo najrýchlejšie zavedenie tejto novej technológie. Pre banky je tiež biometria výrazným posunom vpred. Vďaka nej sa môžu dostať pred konkurenciu a poskytovať zákazníkom pohodlnejšie, dôveryhodné a hygienické platobné riešenia. To všetko pri súčasnom znížení transakčných sadzieb, znížení podvodov a posilnení dôvery existujúcich zákazníkov.

Podľa spoločnosti Fingerprints, ktorá sa v USA zameriava na podporu biometrických platieb, viac ako 20 bánk v USA a Indii už túto technológiu zaviedlo a čaká na schválenie od úradov. Je tak len otázkou času, kedy začnú biometriu používať pri bezkontaktných platbách aj ostatné banky.

Rozmach smart doplnkov

Kombinácia sveta bezkontaktných platieb s prvkami biometrického zabezpečenia však nie je úplnou novinkou. Napríklad pri platbe smartfónom je bežné, že na overenie platby používateľ zadá odtlačok svojho prsta, alebo oskenuje svoju tvár. Túto službu používa v USA až 82 % spotrebiteľov.

Okrem toho vznikajú aj rôzne náhrady za platby telefónom, napríklad náramok od spoločnosti Get. Ten umožňuje okrem uskutočňovania platieb aj prijímať hovory a odpovedať na notifikácie.

Zaujímavými sú aj prstene, ktoré umožňujú bezkontaktnú platbu. Tie v súčasnosti vyrábajú viaceré spoločnosti, napríklad Ringly, McLear alebo priamo spoločnosť Mastercard. Novinkou je aj zbierka bezkontaktných čipov od spoločnosti Thales, pri ktorých sa používateľ sám rozhodne, na čo si ich nalepí, pričom tak vlastne z akéhokoľvek predmetu dokáže urobiť bezkontaktnú platobnú kartu.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.1.2022 Dominik Horváth

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Finančné problémy hrozia najmä mladším firmám, no nevyhýbajú sa ani tým už „zabehnutým“

Úpadok, exekúcia či platobná neschopnosť postihujú najmä najmladšie spoločnosti. Také, ktoré na trhu pôsobia od troch do piatich rokov. ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

NN životná poisťovňa už po štvrtýkrát získala ocenenie TOP zamestnávateľ

NN životná poisťovňa už štvrtýkrát získala tituly TOP Employer Slovakia a TOP Employer Europe. Prestížny inštitút The Top Employers ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Napriek lockdownom poisťovňa Allianz vlani vyplatila najviac peňazí za škody na vozidlách

Hoci svet už druhý rok sužuje pandémia koronavírusu, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania, takmer dve tretiny (63 %) nákladov ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Union: Telemedicína počas pandémie zaznamenala takmer štvornásobný nárast

Viac telefonátov, menej fyzických kontaktov. Pandémia zmenila fungovanie všeobecných lekárov aj lekárov špecialistov. Zdravotníci s ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie

Spolupráca spoločnosti Mastercard s jednou z najväčších kryptomenových búrz na svete Coinbase by mala priniesť ďalšie skvalitnenie ...

23.1.2022 Redakcia FinReport

Prieskum EY: Až štvrtina Slovákov je pre kariéru či lepší plat ochotná podvádzať

Väčšina slovenských zamestnancov a manažérov tvrdí, že morálna integrita a etika sú základné piliere úspešnej firmy. Napriek tomu sa ...

22.1.2022 Redakcia FinReport

Reťazec obchodných domov Walmart sa pripravuje na vstup do metaverza

Vyzerá to tak, že americká maloobchodná spoločnosť prevádzkujúca reťazec diskontných obchodných domov Walmart sa tiež rozhodla vstúpiť ...

21.1.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá

Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ...

20.1.2022 Naďa Černá

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň ...

18.1.2022 Robert Juriš

Biznis s predplatenými kartami dokáže vygenerovať biliónové obraty

Hodnota celosvetovo uskutočnených transakcií prostredníctvom predplatených kariet v roku 2026 presiahne 4,1 bilióna dolárov. Tvrdí to ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Konzorcium amerických bánk prichádza s vlastnými stablecoinmi USDF

Štyri americké banky spojili svoje sily, aby spustili bankovú alternatívu k stablecoinom vydávaným nebankovými subjektmi. Konzorcium USDF ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Severokórejskí hekeri v roku 2021 ukradli digitálne aktíva za 400 miliónov dolárov

Severokórejskí kyberzločinci v minulom roku podnikli najmenej sedem zásadných kyberútokov, pri ktorých ukradli digitálne aktíva v hodnote ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Klienti Slovenskej sporiteľne za mesiac nechali v e-shopoch viac ako 100 miliónov eur

Klienti Slovenskej sporiteľne v novembri a decembri 2021 po prvýkrát v histórii zrealizovali v e-shopoch viac ako milión platieb v objeme vyše ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Startup Petal, ktorý pomáha ľuďom bez šance na úver, získal 140 miliónov na svoj rozvoj

Americkému startupu s kreditnými kartami Petal, ktorý sa zameriava najmä na mladých ľudí a na ľudí, ktorí majú problém so splnením ...

11.1.2022 Redakcia FinReport

Blíži sa koniec decentralizovaného bitcoinu? V rukách ho držia tí najbohatší

Menej ako 1 % spomedzi všetkých vlastníkov bitcoinov na svete vlastní takmer až tretinu zo všetkých týchto kryptopeňazí, ktoré sú v ...

9.1.2022 Redakcia FinReport

Kryptoburza Coinbase na trhu s bitcoinom doslova valcuje konkurenciu

Kryptoburza Coinbase dominuje na trhu s bitcoinom. Jej podiel na trhu s touto najväčšou kryptomenou aktuálne dosahuje 53 %. ...

8.1.2022 Naďa Černá

Podvodné kryptomeny: Z investorov vylákali peniaze a potom ich hodnota spadla blízko k nule

Kryptomenám sa v minulom roku mimoriadne darilo. Ich trhová kapitalizácia sa strojnásobila. Dokázala narásť z 800 miliárd na 2,2 bilióna ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?
 2. 2.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie
 3. 3.
  TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?
 4. 4.
  Realitné fondy na Slovensku atakujú hranicu 2 miliárd eur, medziročne vzrástli o 18 %
 5. 5.
  Finančné problémy hrozia najmä mladším firmám, no nevyhýbajú sa ani tým už „zabehnutým“