NBS: Slováci objavujú kryptoaktíva a podvodníci sa to snažia využiť vo svoj prospech
Skúsenosti Slovákov s kryptomenami sa počas posledných dvoch rokov zvýšili až o tretinu. Stále však platí, že väčšina z nich skúsenosti s kryptoaktívami nemá, čo na kryptotrhu vytvára priestor pre rôzne typy podvodov. Je to totiž inovácia, ktorá sa často prezentuje ako príležitosť na rýchle zbohatnutie, čo sa snažia využiť nielen investori, ale aj podvodníci, a to hneď viacerými spôsobmi.
Foto: Freepik
Kryptoaktíva väčšinou nakupujeme na skúšku
Podľa prieskumu NBS má približne 12 % Slovákov skúsenosti s kryptoaktívami, čo je o tretinu viac ako pred dvomi rokmi. Spotrebitelia najčastejšie kupujú kryptoaktíva preto, aby si ich vyskúšali. Až tretina respondentov v nich má uložených do 250 eur a kryptoaktíva až u polovice respondentov tvoria do 5 % investičného portfólia.
Rastie však aj počet takých investorov, u ktorých kryptoaktíva predstavujú od 11 do 50 % investičného portfólia. Približne 15 % z nich financuje svoje nákupy kryptoaktív predajom iných investícií a približne 10 % prostredníctvom dlhu. Národná banka Slovenska (NBS) však odporúča investovať do kryptoaktív maximálne toľko, koľko si investor môže dovoliť aj stratiť.
Najčastejšie typy podvodov
„Hoci z celkového objemu transakcií s kryptoaktívami tvoria podvody len malú časť, majú veľmi negatívne následky pre konkrétne obete. Zároveň vrhajú negatívne svetlo na celý sektor, vrátane podnikateľov, ktorí robia biznis legitímne,“ konštatuje NBS.
Niektoré typy podvodov sú špecifické iba pre kryptotrh, ako napríklad podvodné digitálne tokeny, giveaway či podvody s kryptomatmi. Iné typy podvodov sú rozšírené aj mimo sveta kryptoaktív. Sú to napríklad romantické podvody, phishing, vishing alebo biele kone.
Partner témy
Ako sa chrániť pred podvodmi
Spotrebiteľ sa môže pred podvodmi chrániť, ak si bude dôsledne overovať všetky informácie o tom, kto mu investovanie ponúka, o kryptoaktíve, ktoré chce nakúpiť, nepodľahne sľubom o garantovaných výnosoch a svoje investičné rozhodnutie si v pokoji dobre premyslí.
NBS dlhodobo upozorňuje klientov na finančnom trhu, aby si v prípade záujmu o investovanie dôkladne zvážili, s ktorým subjektom vstúpia do zmluvného vzťahu, dôkladne zvážili všetky riziká, ktoré súvisia s danou investíciou, vrátane vlastných finančných možností, investičných preferencií a schopnosti zvládať prípadné straty. „V prípade, ak sa spotrebiteľ stane obeťou podvodu, mal by sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,“ žiada centrálna banka.
Regulácia trhu od roku 2025
Trh s kryptoaktívami na Slovensku aktuálne nie je regulovaný. Okrem obozretnosti spotrebiteľov pri investovaní do kryptoaktív, riziká zmierni aj prichádzajúca regulácia.
Vďaka nej sa na základe prichádzajúcej európskej regulácie kryptoaktív (MiCA), sa bude dať od roku 2025 na stránke NBS overiť, či je subjekt oprávnený poskytovať služby kryptoaktív na Slovensku. „Regulácia zvýši štandard poskytovateľov služieb kryptoaktív, kryptoaktíva však naďalej zostanú vysokorizikovou investíciou,“ dodáva NBS.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.EKOfest 15. novembra 2024
- 2.Koncert filmovej hudby - to najkrajšie z animovaných filmov 15. novembra 2024
- 3.Exact Systems: Dvadsaťročné jubileum spoločnosti oslávili najväčšou akvizíciou v jej histórii
- 4.GLADIATOR - klubový koncert 15. marca 2024
- 5.Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie