Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
Nakupovanie v e-shopoch je dnes aj po opätovnom otvorení kamenných prevádzok populárnejšie ako pred pandémiou koronavírusu. Takýto spôsob nakupovania je rýchly, jednoduchý a veľmi komfortný. Aby bol však aj bezpečný, potrebné je dávať si pozor na niektoré úskalia, ktoré pri tomto spôsobe nakupovania hrozia.

Foto: Shutterstock
Nastavte si SMS notifikácie a limity
Základom bezpečnosti platenia na internete je mať prehľad o svojich financiách, a o tom, kde a ako ich míňate. V súčasnosti sa o to efektívne postarajú SMS notifikácie, prostredníctvom ktorých banka informuje svojich klientov o každom pohybe na ich účte vrátane platieb. Iným riešením je stiahnutie si mobilnej aplikácie, ktorá tiež dokáže zasielať takéto upozornenia.
Notifikácie vedia upozorniť na zrealizovanú transakciu takmer okamžite. Ak si však všimnete nejaké podozrivé upozornenie, prípadne informáciu o tom, že niekto spravil na vašom účte pohyb bez vášho vedomia, potrebné je okamžite kontaktovať banku a problém riešiť.
Okrem notifikácií nezabúdajte ani na maximálne denné platobné limity. Tie zaistia, že aj keď vám niekto ukradne bankomatovú kartu, alebo sa dostane k vašim platobným údajom, nebude si môcť vziať viac ako niekoľko desiatok či stoviek eur. Najlepšie spravíte, ak si nastavíte nižší limit, ktorý si v prípade potreby realizácie vyššej transakcie môžete operatívne zmeniť.
Overte si predajcu
Keď sa rozhodnete nakupovať v e-shope, ktorý nepoznáte, vždy si ho pred vykonaním online platby skontrolujte. Prezrite si obchodné podmienky a taktiež podmienky vrátenia tovaru. Dôveryhodnosť podporuje aj url adresa e-shopu, ktorá musí mať zabezpečenie https, nie iba http.
Pri overovaní e-shopu vám pomôžu aj recenzie na internete či sociálnych sieťach, prípadne je vhodné navštíviť aj diskusné fóra. Zistite, ako sú s obchodom spokojní ostatní zákazníci, aké majú zákaznícke skúsenosti, prípadne aké sú ich emócie z nákupu, aby ste mali čo najviac relevantných informácií.
Plaťte len cez platobné brány
Najbezpečnejším spôsobom, ako platiť kartou online, je platenie cez bezpečnostné platobné brány. Tie disponujú bezpečnostným systémom 3D Secure, ktorý overuje majiteľa karty. Pri platbe sa preto stretnete s overením spravidla prostredníctvom SMS správy alebo aplikácie banky. Iným riešením je platba cez internetbanking. V takomto prípade by sa o bezpečnosť zadaných údajov mala starať samotná banka.
Partner témy
Nepoužívajte verejné Wi-Fi pripojenie
Dôležité je tiež zobrať do úvahy skutočnosť, že verejné Wi-Fi pripojenie nie je vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Mnohí odborníci ho neodporúčajú ani na prihlasovanie sa do účtov na sociálnych sieťach alebo do e-mailu, nieto ešte na platenie prostredníctvom platobnej karty.
„Ak nemáte prístup k bezpečnej sieti, využite radšej mobilné dáta, alebo zaplaťte objednaný tovar dobierkou. Platiť kartou cez verejný internet by sa vám nemuselo vyplatiť. Vaše údaje sa totiž môžu ľahko dostať k nesprávnym osobám,” odporúča FinančnýKompas.sk.
Nevypĺňajte podozrivé formuláre
Keď sa vám na webovej stránke alebo e-shope niečo nezdá, nikdy im neposkytujte svoje platobné údaje. Ak by ste mali o výrobky v ponuke záujem, objednajte si ich na dobierku. Budete mať istotu, že nezaplatíte vopred za niečo, čo vám predajca možno napokon ani nedoručí.
Využívajte jednorazové karty
Niektoré banky a spoločnosti, ako napríklad neobanka Revolut, poskytujú klientom jednorazové karty vhodné na online nákupy. Tieto karty sú prepojené s účtom zákazníka a fungujú tak, že po ich použití ich systém vymaže a nahradí novými kartami. Ak by sa teda aj niekto dostal k platobným údajom nakupujúceho, nemôže ich zneužiť, pretože karta s nimi už nebude existovať.
Používajte antivírus a dbajte na aktualizácie softvéru
O svoje platobné údaje nemusíte prísť len vtedy, keď nakupujete v podozrivom obchode, ale aj pri útoku hekerov. Pred týmto rizikom poskytujú bezpečnú ochranu antivírusové programy, ktoré sa dajú nainštalovať do počítača, mobilu aj tabletu. Pri ich používaní je dôležité nezabudnúť na pravidelné aktualizácie, ktoré opravujú chyby a slabé miesta v softvéri.
Dávajte si pozor na podozrivo nízke ceny
Prípadný podvod môžu signalizovať aj príliš nízke ceny e-shopom ponúkaných produktov. Platbu online v takomto internetovom obchode si preto dobre premyslite. Okrem toho tiež zvážte, či si radšej nepriplatíte o pár eur navyše a výrobok alebo službu si nekúpite u overeného predajcu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže (foto)
- 3.Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu
- 4.Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?
- 5.Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-