Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Metaverzum už má svojich avatarov. Digitálne postavičky lámu rekordy predaja

Dominik Horváth FinTech Poslať

Metaverzum – v súčasnosti čoraz častejšie skloňovaný 3D digitálny svet začína naberať čoraz ostrejšie kontúry a poskytuje stále nové a nové možnosti. Dnes už napríklad vieme, ako bude vyzerať avatar, teda postavička v tomto virtuálnom svete. Obrovský boom zažívajú NFT (non-fungible tokens), ktoré okrem iného prinášajú aj digitálne postavičky v kolekciách Azuki alebo Clone X, hodnota ktorých od ich predstavenia vzrástla o stovky percent, a momentálne sa predávajú za desiatky tisíc dolárov.

Azuki

Foto: azuki.com

 

Čo je metaverzum

Metaverzum je označenie 3D virtuálneho sveta zameraného na prenesenie používateľa do virtuálnej reality. Vo futurizme a sci-fi sa často opisuje ako hypotetická alternatíva internetu, ktorá predstavuje kópiu reálneho sveta v digitálnej forme.

Pojem metaverzum, čiže metavesmír, má svoj pôvod v sci-fi románe Snow Crash z roku 1992 a predstavuje spojenie slov „meta“ a „vesmír“. Meta (z gréckeho μετά, znamená „po“ alebo „za“) je vlastne predpona s významom „komplexnejší“ alebo „presahujúci“.

Za posledné desaťročie boli vyvinuté rôzne druhy metaverza, najmä v oblasti videohier. Tie používajú technológie, ako virtuálna realita, alebo rôzne jej doplnky na prenesenie hráča do digitálneho sveta.

Na metaverzum sa v súčasnosti zamerali desiatky spoločností v snahe vytvoriť vlastnú verziu tohto digitálneho sveta. Azda najznámejším je Facebook, ktorý sa kvôli tejto snahe premenoval práve na Meta Platforms. Ako uviedol jeho generálny riaditeľ Mark Zuckerberg, Meta má v pláne „vytvoriť svoju vlastnú verziu metaverza, ktoré bude predstavovať ďalší krok evolúcie internetu".

Podobne, ako pri bežných hrách, si hráči budú môcť v metaverze vyberať to, ako bude vyzerať ich digitálny avatar. A práve tu prichádzajú na scénu rôzne druhy NFT kolekcií, ktoré sa zameriavajú práve na vizuál postavičiek. Kolekcie, ako Azuki alebo Clone X, tak stavili na to, že ak raz bude metaverzum taký úspešný, ako sa predpokladá, o ich produkty bude čoraz väčší záujem. 

Azuki kolekcia

Azuki kolekcia uzrela svetlo sveta 12. januára 2022. Za jej vytvorením stojí skupina štyroch mužov žijúcich v Los Angeles známa ako Chiru Labs. Predstavuje ju 10-tisíc jedinečných NFT v štýle anime zobrazujúcich rôzne postavičky. Každá z nich pre používateľa odomyká exkluzívne výhody a privilégiá. Postavy známe ako Azukis sa začali predávať za počiatočnú cenu 3 400 dolárov za kus. Vypredali sa za tri minúty a celkový objem transakcií dosiahol viac ako 29 miliónov dolárov.

Kolekcia rýchlo upútala pozornosť širokej verejnosti a za nasledujúce štyri týždne sa objem transakcií s Azuki zvýšil na takmer 300 miliónov dolárov. Podľa štatistík najväčšej NFT burzy na svete OpenSea dosiahli Azuki z pohľadu objemu transakcií za posledný mesiac burzové prvenstvo.

Prekonali aj známejšie kolekcie, ako Bored Ape Yacht Club alebo CryptoPunks, a v súčasnosti sú ôsmou najobchodovanejšou NFT kolekciou všetkých čias. Zatiaľ najdrahší Azuki sa predal za 204 tokenov Etherea, čo predstavuje približne 540-tisíc dolárov. V priemere sa však cena postavičiek pohybuje od 36-tisíc do 50-tisíc dolárov.

Avatary umožňujú držiteľom prístup do takzvanej Záhrady. Podľa webovej stránky „je to kútik internetu, kde sa umenie, komunita a kultúra spájajú a vytvárajú mágiu, hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom sa stierajú a pravidlá sa prepisujú".

Positive

Partner témy

Kto stojí za Azuki?

Štyria zakladatelia projektu sú anonymní, čo v kryptosvete posadnutom súkromím nie je nič nezvyčajné. Piaty zakladateľ Chiru Labs – Arnold Tsang, je aspoň trochu známy, hoci dosiaľ len v hernom priemysle.

Ešte na začiatku tohto roka mal tento 39-ročný konceptuálny umelec dennú prácu ako vedúci dizajnér postáv pre výrobcu videohier Activision Blizzard. V spoločnosti sa zameriaval na hru Overwatch, trhák, ktorý má cez 60 miliónov registrovaných hráčov. Dnes sa Tsang oficiálne pripája k Chiru Labs na plný úväzok ako súčasť snahy rozšíriť kolekciu Azuki, ktorú navrhol vo svojom voľnom čase.

„Snom je, aby mal Azuki takú veľkú základňu, že by existoval animovaný seriál, možno aj hry a všetky druhy tovaru,“ uvádza Tsang, ktorý sa rozhodol zverejniť svoju identitu „ako sľub dôvery“. „Toto som ja a toto som vytvoril. Dôverujte mi, že po zarobení peňazí neutečiem a neodídem na opustený ostrov,“ hovorí.

Len počas prvotného predaja zarobili zakladatelia cez 31 miliónov dolárov. Okrem toho Chiru Labs získava 5-percentný licenčný poplatok z predaja každého Azuki. To v súčasnosti predstavuje ďalších 15 miliónov dolárov. A kým sa bude kolekcii naďalej dariť, táto suma sa bude len zvyšovať.

Konkurencia v podobe Clone X

Ďalšou NFT kolekciou, ktorá sa zamerala na digitálne postavičky, je Clone X. Založila ju spoločnosť RTKFT (vyslovuje sa Artifact), ktorá stojí aj za niekoľkými ďalšími známymi NFT kolekciami. Jej cieľom je vytvoriť zberateľské NFT novej generácie. Ako sa uvádza na stránke spoločnosti, RTFKT začínala ako „nedefinovaný kolektív“, ktorý roky „pracoval striktne v tieni“. Až v januári 2020 sa jeho autori verejne predstavili a v súčasnosti sú jej hlavnými členmi priatelia Benoit Pagotto, Chris Le a Steven Vasilev.

„Veríme, že metaverzum je začiatkom novej éry, v ktorej presúvame hodnotu predmetov do digitálneho majetku, aby sme si užili zdravší a jednoduchší život v skutočnom svete,“ Tvrdí B. Pagotto.

Clone X je zbierka 20-tisíc 3D avatarov, z ktorých každý má svoje vlastné jedinečné atribúty. Klony sú rozdelené do ôsmich „typov DNA“, každý s rôznym stupňom vzácnosti. Tak, ako pri všetkom, platí, čím je postavička vzácnejšia, tým je jej cena vyššia. Clone X pri svojom debute začínali na hodnote 3 tokeny Etherea, čiže približne 8-tisíc dolárov. Podobne ako pri Azuki sa však NFT bleskovo vypredali a dnes sa ich cena pohybuje oveľa vyššie.

Zatiaľ najdrahší Clone X sa predal za neuveriteľných 450 tokenov Etherea, čo je viac ako 1,2 milióna dolárov. V priemere sa menej vzácne postavičky predávajú v rozpätí od 30-tisíc do 50-tisíc dolárov. Podľa OpenSea je Clone X siedmou najpredávanejšou kolekciou NFT všetkých čias. Od spustenia projektu dosiahol celkový objem transakcií šokujúcich 350 miliónov dolárov. Medzi hrdých vlastníkov sa pridali v poslednom čase aj niektoré známe mená, napríklad DJ Steve Aoki kúpil do svojej zbierky hneď päť klonov.

Dizajn od japonského Warhola

Oficiálny názov kolekcie je Clone X – X Takeshi Murakami. Kto je však Takeshi Murakami? Murakami, známy pod prezývkou „Japonský Andy Warhol“, je jedným z najznámejších umelcov dnešnej doby. Jeho exponáty sú vystavené v najprestížnejších galériách po celom svete, napríklad v Múzeu moderného umenia v New Yorku alebo v liverpoolskej Tate galérii.

V septembri 2010 sa Murakami stal historicky tretím súčasným umelcom a prvým Japoncom, ktorý vystavoval v Paláci Versailles vo Francúzsku, pričom svojimi sochami, maľbami, dekoratívnymi kobercami a lampami zaplnil 15 miestností. Okrem toho v roku 2008 získal miesto v zozname 100 najvplyvnejších ľudí sveta podľa časopisu Time, kde figuroval spolu s osobnosťami, ako Barack Obama alebo Dalajláma.

Murakami je jedným z najextravagantnejších umelcov na svete a jeho diela sú vďaka tomu vyhľadávané špičkovými zberateľmi. Jeho štýl je veľmi výrazný, hlasný a farebný. Jeho tvorbu možno dokonca poznáte z jedného z najpopulárnejších rapových albumov poslednej doby. Kanyemu Westovi totiž nadizajnoval obálku jeho albumu Graduation.

Veľmi ma zaujali NFT a ich potenciál a náhodou som narazil na prácu tímu RTFKT na Instagrame. Začali sme sa rozprávať a začali sme milovať svoju prácu. Som veľmi nadšený, že môžem pracovať a tvoriť s takým inovatívnym tímom,“ uvádza Murakami. „Vždy sa snažíme posúvať veci dopredu a preto sme priviedli Murakamiho, nášho obľúbeného umelca, aby s nami spolupracoval na týchto avataroch a zdieľal našu víziu. Avatari sú len začiatkom tejto revolúcie, ktorou sú NFT,“ dodávajú RTFKT.

logo
Prečítajte si tiež:
23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ neprišiel

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Zuzana Fryč

Čomu je lepšie sa vyhnúť počas cestovania, alebo ktoré riziká cestovné poistenie nekryje?

Niektorí preferujú cestovanie najmä počas leta, pre iných sa stalo súčasťou ich životného štýlu počas celého roka. Súčasťou ciest, a ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

17.4.2024 Robert Juriš

Revolut varuje pred dramatickým nárastom počtu falošných pracovných ponúk a investičných podvodov

Počet falošných pracovných ponúk v minulom roku vzrástol o 1 200 % a investičné podvody zaznamenali 142-percentný nárast. Vo svojej správe ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Google peňaženka v obľúbenosti poráža Google Pay a spoločnosť si musela vybrať

Spoločnosť Google opäť prestavuje svoje mobilné platobné služby. Rozhodla sa, že v Spojených štátoch utlmí činnosť služby Google Pay, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Nie umelej inteligencii pri tvorbe štrukturálnych modelov centrálnych bánk

Hitom postkovidového obdobia nielen medzi priaznivcami technológií, ale aj u širokej verejnosti je umelá inteligencia. V mnohých odvetviach sa ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Kryptoburza KuCoin čelí obvineniu z prania špinavých peňazí

Kryptomenová burza KuCoin má problémy s dodržiavaním zákonov. Dvaja jej zakladatelia čelia v Spojených štátoch obvineniu zo sprisahania s ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay