Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Metaverzum už má svojich avatarov. Digitálne postavičky lámu rekordy predaja

Dominik Horváth FinTech
SK
EN
Poslať

Metaverzum – v súčasnosti čoraz častejšie skloňovaný 3D digitálny svet začína naberať čoraz ostrejšie kontúry a poskytuje stále nové a nové možnosti. Dnes už napríklad vieme, ako bude vyzerať avatar, teda postavička v tomto virtuálnom svete. Obrovský boom zažívajú NFT (non-fungible tokens), ktoré okrem iného prinášajú aj digitálne postavičky v kolekciách Azuki alebo Clone X, hodnota ktorých od ich predstavenia vzrástla o stovky percent, a momentálne sa predávajú za desiatky tisíc dolárov.

image

Foto: azuki.com

 

Čo je metaverzum

Metaverzum je označenie 3D virtuálneho sveta zameraného na prenesenie používateľa do virtuálnej reality. Vo futurizme a sci-fi sa často opisuje ako hypotetická alternatíva internetu, ktorá predstavuje kópiu reálneho sveta v digitálnej forme.

Pojem metaverzum, čiže metavesmír, má svoj pôvod v sci-fi románe Snow Crash z roku 1992 a predstavuje spojenie slov „meta“ a „vesmír“. Meta (z gréckeho μετά, znamená „po“ alebo „za“) je vlastne predpona s významom „komplexnejší“ alebo „presahujúci“.

Za posledné desaťročie boli vyvinuté rôzne druhy metaverza, najmä v oblasti videohier. Tie používajú technológie, ako virtuálna realita, alebo rôzne jej doplnky na prenesenie hráča do digitálneho sveta.

Na metaverzum sa v súčasnosti zamerali desiatky spoločností v snahe vytvoriť vlastnú verziu tohto digitálneho sveta. Azda najznámejším je Facebook, ktorý sa kvôli tejto snahe premenoval práve na Meta Platforms. Ako uviedol jeho generálny riaditeľ Mark Zuckerberg, Meta má v pláne „vytvoriť svoju vlastnú verziu metaverza, ktoré bude predstavovať ďalší krok evolúcie internetu".

Podobne, ako pri bežných hrách, si hráči budú môcť v metaverze vyberať to, ako bude vyzerať ich digitálny avatar. A práve tu prichádzajú na scénu rôzne druhy NFT kolekcií, ktoré sa zameriavajú práve na vizuál postavičiek. Kolekcie, ako Azuki alebo Clone X, tak stavili na to, že ak raz bude metaverzum taký úspešný, ako sa predpokladá, o ich produkty bude čoraz väčší záujem. 

Azuki kolekcia

Azuki kolekcia uzrela svetlo sveta 12. januára 2022. Za jej vytvorením stojí skupina štyroch mužov žijúcich v Los Angeles známa ako Chiru Labs. Predstavuje ju 10-tisíc jedinečných NFT v štýle anime zobrazujúcich rôzne postavičky. Každá z nich pre používateľa odomyká exkluzívne výhody a privilégiá. Postavy známe ako Azukis sa začali predávať za počiatočnú cenu 3 400 dolárov za kus. Vypredali sa za tri minúty a celkový objem transakcií dosiahol viac ako 29 miliónov dolárov.

Kolekcia rýchlo upútala pozornosť širokej verejnosti a za nasledujúce štyri týždne sa objem transakcií s Azuki zvýšil na takmer 300 miliónov dolárov. Podľa štatistík najväčšej NFT burzy na svete OpenSea dosiahli Azuki z pohľadu objemu transakcií za posledný mesiac burzové prvenstvo.

Prekonali aj známejšie kolekcie, ako Bored Ape Yacht Club alebo CryptoPunks, a v súčasnosti sú ôsmou najobchodovanejšou NFT kolekciou všetkých čias. Zatiaľ najdrahší Azuki sa predal za 204 tokenov Etherea, čo predstavuje približne 540-tisíc dolárov. V priemere sa však cena postavičiek pohybuje od 36-tisíc do 50-tisíc dolárov.

Avatary umožňujú držiteľom prístup do takzvanej Záhrady. Podľa webovej stránky „je to kútik internetu, kde sa umenie, komunita a kultúra spájajú a vytvárajú mágiu, hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom sa stierajú a pravidlá sa prepisujú".

Positive

Partner témy

Kto stojí za Azuki?

Štyria zakladatelia projektu sú anonymní, čo v kryptosvete posadnutom súkromím nie je nič nezvyčajné. Piaty zakladateľ Chiru Labs – Arnold Tsang, je aspoň trochu známy, hoci dosiaľ len v hernom priemysle.

Ešte na začiatku tohto roka mal tento 39-ročný konceptuálny umelec dennú prácu ako vedúci dizajnér postáv pre výrobcu videohier Activision Blizzard. V spoločnosti sa zameriaval na hru Overwatch, trhák, ktorý má cez 60 miliónov registrovaných hráčov. Dnes sa Tsang oficiálne pripája k Chiru Labs na plný úväzok ako súčasť snahy rozšíriť kolekciu Azuki, ktorú navrhol vo svojom voľnom čase.

„Snom je, aby mal Azuki takú veľkú základňu, že by existoval animovaný seriál, možno aj hry a všetky druhy tovaru,“ uvádza Tsang, ktorý sa rozhodol zverejniť svoju identitu „ako sľub dôvery“. „Toto som ja a toto som vytvoril. Dôverujte mi, že po zarobení peňazí neutečiem a neodídem na opustený ostrov,“ hovorí.

Len počas prvotného predaja zarobili zakladatelia cez 31 miliónov dolárov. Okrem toho Chiru Labs získava 5-percentný licenčný poplatok z predaja každého Azuki. To v súčasnosti predstavuje ďalších 15 miliónov dolárov. A kým sa bude kolekcii naďalej dariť, táto suma sa bude len zvyšovať.

Konkurencia v podobe Clone X

Ďalšou NFT kolekciou, ktorá sa zamerala na digitálne postavičky, je Clone X. Založila ju spoločnosť RTKFT (vyslovuje sa Artifact), ktorá stojí aj za niekoľkými ďalšími známymi NFT kolekciami. Jej cieľom je vytvoriť zberateľské NFT novej generácie. Ako sa uvádza na stránke spoločnosti, RTFKT začínala ako „nedefinovaný kolektív“, ktorý roky „pracoval striktne v tieni“. Až v januári 2020 sa jeho autori verejne predstavili a v súčasnosti sú jej hlavnými členmi priatelia Benoit Pagotto, Chris Le a Steven Vasilev.

„Veríme, že metaverzum je začiatkom novej éry, v ktorej presúvame hodnotu predmetov do digitálneho majetku, aby sme si užili zdravší a jednoduchší život v skutočnom svete,“ Tvrdí B. Pagotto.

Clone X je zbierka 20-tisíc 3D avatarov, z ktorých každý má svoje vlastné jedinečné atribúty. Klony sú rozdelené do ôsmich „typov DNA“, každý s rôznym stupňom vzácnosti. Tak, ako pri všetkom, platí, čím je postavička vzácnejšia, tým je jej cena vyššia. Clone X pri svojom debute začínali na hodnote 3 tokeny Etherea, čiže približne 8-tisíc dolárov. Podobne ako pri Azuki sa však NFT bleskovo vypredali a dnes sa ich cena pohybuje oveľa vyššie.

Zatiaľ najdrahší Clone X sa predal za neuveriteľných 450 tokenov Etherea, čo je viac ako 1,2 milióna dolárov. V priemere sa menej vzácne postavičky predávajú v rozpätí od 30-tisíc do 50-tisíc dolárov. Podľa OpenSea je Clone X siedmou najpredávanejšou kolekciou NFT všetkých čias. Od spustenia projektu dosiahol celkový objem transakcií šokujúcich 350 miliónov dolárov. Medzi hrdých vlastníkov sa pridali v poslednom čase aj niektoré známe mená, napríklad DJ Steve Aoki kúpil do svojej zbierky hneď päť klonov.

Dizajn od japonského Warhola

Oficiálny názov kolekcie je Clone X – X Takeshi Murakami. Kto je však Takeshi Murakami? Murakami, známy pod prezývkou „Japonský Andy Warhol“, je jedným z najznámejších umelcov dnešnej doby. Jeho exponáty sú vystavené v najprestížnejších galériách po celom svete, napríklad v Múzeu moderného umenia v New Yorku alebo v liverpoolskej Tate galérii.

V septembri 2010 sa Murakami stal historicky tretím súčasným umelcom a prvým Japoncom, ktorý vystavoval v Paláci Versailles vo Francúzsku, pričom svojimi sochami, maľbami, dekoratívnymi kobercami a lampami zaplnil 15 miestností. Okrem toho v roku 2008 získal miesto v zozname 100 najvplyvnejších ľudí sveta podľa časopisu Time, kde figuroval spolu s osobnosťami, ako Barack Obama alebo Dalajláma.

Murakami je jedným z najextravagantnejších umelcov na svete a jeho diela sú vďaka tomu vyhľadávané špičkovými zberateľmi. Jeho štýl je veľmi výrazný, hlasný a farebný. Jeho tvorbu možno dokonca poznáte z jedného z najpopulárnejších rapových albumov poslednej doby. Kanyemu Westovi totiž nadizajnoval obálku jeho albumu Graduation.

Veľmi ma zaujali NFT a ich potenciál a náhodou som narazil na prácu tímu RTFKT na Instagrame. Začali sme sa rozprávať a začali sme milovať svoju prácu. Som veľmi nadšený, že môžem pracovať a tvoriť s takým inovatívnym tímom,“ uvádza Murakami. „Vždy sa snažíme posúvať veci dopredu a preto sme priviedli Murakamiho, nášho obľúbeného umelca, aby s nami spolupracoval na týchto avataroch a zdieľal našu víziu. Avatari sú len začiatkom tejto revolúcie, ktorou sú NFT,“ dodávajú RTFKT.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny viacerých kryptomien začali prudko rásť. Najviac sa posilnila Aptos Value

Január 2023 priniesol do sveta kryptomien o trochu lepšiu náladu ako predchádzajúce mesiace, respektíve celý uplynulý rok. Hodnota ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Počas Svetového ekonomického fóra v Davose spustili univerzálnu sieť digitálnych platieb UDPN

Leitmotívom minulotýždňového Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose bola snaha o spájanie sa a hľadanie riešení ekonomických ...

23.1.2023 Robert Juriš

Kryptolúpeže: Zlodeji dosiaľ ukoristili kryptomeny v celkovej hodnote takmer 9 miliárd dolárov

Kryptomeny patria k najrizikovejším aktívam na finančnom trhu. Jasným dôkazom je, že za necelé desaťročie ich existencie zlodeji ukoristili ...

23.1.2023 Natália Hučková

Softvér si kupujte od softvérovej spoločnosti, nie od svojho konkurenta

Zažili sme úspešný rok. Našim klientom sme priniesli nový produkt v podobe PositiveID. Rozšírili sme počet poistných produktov v ...

22.1.2023 Redakcia FinReport

V roku 2027 sa na celom svete uskutoční 376 miliárd okamžitých platobných transakcií

V roku 2027 sa na celom svete uskutoční spolu 376 miliárd okamžitých platobných transakcií v celkovom objeme 33 biliónov dolárov. ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Fabio Panetta: Obchodovanie s kryptomenami by malo byť posudzované ako hranie hazardných hier

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta (na snímke uprostred) tvrdí, že k obchodovaniu s nekrytými digitálnymi ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Genesis čelí obvineniu z predaja nelegálnych pôžičiek a pripravuje sa na bankrot

Je veľmi pravdepodobné, že životnosť ďalšej kryptoburzy sa chýli k svojmu koncu. Kryptobrooker Genesis sa pripravuje na konkurz a po ...

20.1.2023 Robert Juriš

Ministri financií EÚ hodnotia postup prác na digitálnom eure, Briti sú mimoriadne skeptickí

Digitálne euro, na vývoji ktorého intenzívne pracuje Európska centrálna banka, by sa malo stať doplnkom súčasnej finančnej hotovosti s ...

19.1.2023 Robert Juriš

Trhová kapitalizácia kryptomien počas minulého roka klesla o 60 %. Ktoré sa prepadli najviac?

Rok 2022 bol určite jedným z najnáročnejších rokov pre kryptopriemysel. Kapitalizácia kryptomien sa podľa TradingPlatforms.com prepadla o 60 ...

18.1.2023 Dominik Horváth

Tradičným bankám dochádza dych, musia inovovať. Na päty im šliapu neobanky

Digitálne bankovníctvo už nie je len teóriou a pomerne rýchlo sa stalo súčasťou nášho každodenného života. Odkedy sa na trhu objavila ...

14.1.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Tretina Slovákov platí smartfónom v obchode a dve tretiny nakupujú online

Mobilné zariadenia sú bežnou a nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Až takmer dve tretiny Slovákov (63 %) ich využívajú na ...

12.1.2023 Redakcia FinReport

Našlo sa päť miliárd dolárov z majetku skrachovanej kryptoburzy FTX, hodnota bitcoinu začala stúpať

Skrachovaná kryptoburza FTX neprestáva prekvapovať ani po svojom oficiálnom konci. Podľa jej právneho zástupcu sa totiž podarilo nájsť ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 2. 2.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 3. 3.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 4. 4.
  Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom
 5. 5.
  Matovič odovzdal ministerstvo Hegerovi, Sulíka si v parlamente všímať nebude (video+foto)