Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Metaverzum už má svojich avatarov. Digitálne postavičky lámu rekordy predaja

Dominik Horváth FinTech
SK
EN
Poslať

Metaverzum – v súčasnosti čoraz častejšie skloňovaný 3D digitálny svet začína naberať čoraz ostrejšie kontúry a poskytuje stále nové a nové možnosti. Dnes už napríklad vieme, ako bude vyzerať avatar, teda postavička v tomto virtuálnom svete. Obrovský boom zažívajú NFT (non-fungible tokens), ktoré okrem iného prinášajú aj digitálne postavičky v kolekciách Azuki alebo Clone X, hodnota ktorých od ich predstavenia vzrástla o stovky percent, a momentálne sa predávajú za desiatky tisíc dolárov.

image

Foto: azuki.com

 

Čo je metaverzum

Metaverzum je označenie 3D virtuálneho sveta zameraného na prenesenie používateľa do virtuálnej reality. Vo futurizme a sci-fi sa často opisuje ako hypotetická alternatíva internetu, ktorá predstavuje kópiu reálneho sveta v digitálnej forme.

Pojem metaverzum, čiže metavesmír, má svoj pôvod v sci-fi románe Snow Crash z roku 1992 a predstavuje spojenie slov „meta“ a „vesmír“. Meta (z gréckeho μετά, znamená „po“ alebo „za“) je vlastne predpona s významom „komplexnejší“ alebo „presahujúci“.

Za posledné desaťročie boli vyvinuté rôzne druhy metaverza, najmä v oblasti videohier. Tie používajú technológie, ako virtuálna realita, alebo rôzne jej doplnky na prenesenie hráča do digitálneho sveta.

Na metaverzum sa v súčasnosti zamerali desiatky spoločností v snahe vytvoriť vlastnú verziu tohto digitálneho sveta. Azda najznámejším je Facebook, ktorý sa kvôli tejto snahe premenoval práve na Meta Platforms. Ako uviedol jeho generálny riaditeľ Mark Zuckerberg, Meta má v pláne „vytvoriť svoju vlastnú verziu metaverza, ktoré bude predstavovať ďalší krok evolúcie internetu".

Podobne, ako pri bežných hrách, si hráči budú môcť v metaverze vyberať to, ako bude vyzerať ich digitálny avatar. A práve tu prichádzajú na scénu rôzne druhy NFT kolekcií, ktoré sa zameriavajú práve na vizuál postavičiek. Kolekcie, ako Azuki alebo Clone X, tak stavili na to, že ak raz bude metaverzum taký úspešný, ako sa predpokladá, o ich produkty bude čoraz väčší záujem. 

Azuki kolekcia

Azuki kolekcia uzrela svetlo sveta 12. januára 2022. Za jej vytvorením stojí skupina štyroch mužov žijúcich v Los Angeles známa ako Chiru Labs. Predstavuje ju 10-tisíc jedinečných NFT v štýle anime zobrazujúcich rôzne postavičky. Každá z nich pre používateľa odomyká exkluzívne výhody a privilégiá. Postavy známe ako Azukis sa začali predávať za počiatočnú cenu 3 400 dolárov za kus. Vypredali sa za tri minúty a celkový objem transakcií dosiahol viac ako 29 miliónov dolárov.

Kolekcia rýchlo upútala pozornosť širokej verejnosti a za nasledujúce štyri týždne sa objem transakcií s Azuki zvýšil na takmer 300 miliónov dolárov. Podľa štatistík najväčšej NFT burzy na svete OpenSea dosiahli Azuki z pohľadu objemu transakcií za posledný mesiac burzové prvenstvo.

Prekonali aj známejšie kolekcie, ako Bored Ape Yacht Club alebo CryptoPunks, a v súčasnosti sú ôsmou najobchodovanejšou NFT kolekciou všetkých čias. Zatiaľ najdrahší Azuki sa predal za 204 tokenov Etherea, čo predstavuje približne 540-tisíc dolárov. V priemere sa však cena postavičiek pohybuje od 36-tisíc do 50-tisíc dolárov.

Avatary umožňujú držiteľom prístup do takzvanej Záhrady. Podľa webovej stránky „je to kútik internetu, kde sa umenie, komunita a kultúra spájajú a vytvárajú mágiu, hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom sa stierajú a pravidlá sa prepisujú".

Positive

Partner témy

Kto stojí za Azuki?

Štyria zakladatelia projektu sú anonymní, čo v kryptosvete posadnutom súkromím nie je nič nezvyčajné. Piaty zakladateľ Chiru Labs – Arnold Tsang, je aspoň trochu známy, hoci dosiaľ len v hernom priemysle.

Ešte na začiatku tohto roka mal tento 39-ročný konceptuálny umelec dennú prácu ako vedúci dizajnér postáv pre výrobcu videohier Activision Blizzard. V spoločnosti sa zameriaval na hru Overwatch, trhák, ktorý má cez 60 miliónov registrovaných hráčov. Dnes sa Tsang oficiálne pripája k Chiru Labs na plný úväzok ako súčasť snahy rozšíriť kolekciu Azuki, ktorú navrhol vo svojom voľnom čase.

„Snom je, aby mal Azuki takú veľkú základňu, že by existoval animovaný seriál, možno aj hry a všetky druhy tovaru,“ uvádza Tsang, ktorý sa rozhodol zverejniť svoju identitu „ako sľub dôvery“. „Toto som ja a toto som vytvoril. Dôverujte mi, že po zarobení peňazí neutečiem a neodídem na opustený ostrov,“ hovorí.

Len počas prvotného predaja zarobili zakladatelia cez 31 miliónov dolárov. Okrem toho Chiru Labs získava 5-percentný licenčný poplatok z predaja každého Azuki. To v súčasnosti predstavuje ďalších 15 miliónov dolárov. A kým sa bude kolekcii naďalej dariť, táto suma sa bude len zvyšovať.

Konkurencia v podobe Clone X

Ďalšou NFT kolekciou, ktorá sa zamerala na digitálne postavičky, je Clone X. Založila ju spoločnosť RTKFT (vyslovuje sa Artifact), ktorá stojí aj za niekoľkými ďalšími známymi NFT kolekciami. Jej cieľom je vytvoriť zberateľské NFT novej generácie. Ako sa uvádza na stránke spoločnosti, RTFKT začínala ako „nedefinovaný kolektív“, ktorý roky „pracoval striktne v tieni“. Až v januári 2020 sa jeho autori verejne predstavili a v súčasnosti sú jej hlavnými členmi priatelia Benoit Pagotto, Chris Le a Steven Vasilev.

„Veríme, že metaverzum je začiatkom novej éry, v ktorej presúvame hodnotu predmetov do digitálneho majetku, aby sme si užili zdravší a jednoduchší život v skutočnom svete,“ Tvrdí B. Pagotto.

Clone X je zbierka 20-tisíc 3D avatarov, z ktorých každý má svoje vlastné jedinečné atribúty. Klony sú rozdelené do ôsmich „typov DNA“, každý s rôznym stupňom vzácnosti. Tak, ako pri všetkom, platí, čím je postavička vzácnejšia, tým je jej cena vyššia. Clone X pri svojom debute začínali na hodnote 3 tokeny Etherea, čiže približne 8-tisíc dolárov. Podobne ako pri Azuki sa však NFT bleskovo vypredali a dnes sa ich cena pohybuje oveľa vyššie.

Zatiaľ najdrahší Clone X sa predal za neuveriteľných 450 tokenov Etherea, čo je viac ako 1,2 milióna dolárov. V priemere sa menej vzácne postavičky predávajú v rozpätí od 30-tisíc do 50-tisíc dolárov. Podľa OpenSea je Clone X siedmou najpredávanejšou kolekciou NFT všetkých čias. Od spustenia projektu dosiahol celkový objem transakcií šokujúcich 350 miliónov dolárov. Medzi hrdých vlastníkov sa pridali v poslednom čase aj niektoré známe mená, napríklad DJ Steve Aoki kúpil do svojej zbierky hneď päť klonov.

Dizajn od japonského Warhola

Oficiálny názov kolekcie je Clone X – X Takeshi Murakami. Kto je však Takeshi Murakami? Murakami, známy pod prezývkou „Japonský Andy Warhol“, je jedným z najznámejších umelcov dnešnej doby. Jeho exponáty sú vystavené v najprestížnejších galériách po celom svete, napríklad v Múzeu moderného umenia v New Yorku alebo v liverpoolskej Tate galérii.

V septembri 2010 sa Murakami stal historicky tretím súčasným umelcom a prvým Japoncom, ktorý vystavoval v Paláci Versailles vo Francúzsku, pričom svojimi sochami, maľbami, dekoratívnymi kobercami a lampami zaplnil 15 miestností. Okrem toho v roku 2008 získal miesto v zozname 100 najvplyvnejších ľudí sveta podľa časopisu Time, kde figuroval spolu s osobnosťami, ako Barack Obama alebo Dalajláma.

Murakami je jedným z najextravagantnejších umelcov na svete a jeho diela sú vďaka tomu vyhľadávané špičkovými zberateľmi. Jeho štýl je veľmi výrazný, hlasný a farebný. Jeho tvorbu možno dokonca poznáte z jedného z najpopulárnejších rapových albumov poslednej doby. Kanyemu Westovi totiž nadizajnoval obálku jeho albumu Graduation.

Veľmi ma zaujali NFT a ich potenciál a náhodou som narazil na prácu tímu RTFKT na Instagrame. Začali sme sa rozprávať a začali sme milovať svoju prácu. Som veľmi nadšený, že môžem pracovať a tvoriť s takým inovatívnym tímom,“ uvádza Murakami. „Vždy sa snažíme posúvať veci dopredu a preto sme priviedli Murakamiho, nášho obľúbeného umelca, aby s nami spolupracoval na týchto avataroch a zdieľal našu víziu. Avatari sú len začiatkom tejto revolúcie, ktorou sú NFT,“ dodávajú RTFKT.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2022 Naďa Černá

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept ...

28.6.2022 Robert Juriš

Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné

Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa

Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot ide do útlmu aj ČSOB stavebná sporiteľňa. Rozhodla sa, že od 1. júla 2022 už nebude uzatvárať žiadne ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

27.6.2022 Robert Juriš a Roland Régely

Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %

Zdražovanie hypoték na Slovensku stále trvá. Cez víkend zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov Prima banka. Dnes tak urobila ...

27.6.2022 Monika Jakábová

Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku

Dvaja z troch mladých ľudí (65,2 %) na Slovensku vo veku 18 až 34 rokov bývajú so svojimi rodičmi. Tento údaj je podstatne vyšší ako ...

25.6.2022 Redakcia FinReport

Banky krajín severnej Európy vytvárajú jednotnú platobnú platformu P27

Krajiny severnej Európy sa spájajú, aby vytvorili jednotnú platobnú platformu. Po dvoch rokoch starostlivých príprav sa viac ako tucet bánk ...

20.6.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin takto hlboko už dávno nebol, jeho hodnota spadla pod 20-tisíc dolárov

Najsilnejšia kryptomena na trhu stále padá. Hodnota bitcoinu sa cez víkend dostala pod hranicu 20-tisíc dolárov a v súčasnosti to s ním, ale ...

20.6.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk je obvinený z organizovania pyramídovej hry s kryptomenou dogecoin

Elon Musk má ďalší problém. Čelí obvineniu z organizovania pyramídovej hry. Zneužiť mal vtipnú kryptomenu dogecoin, ktorú niekoľkokrát ...

16.6.2022 Robert Juriš

BNPL sú nebezpečné pre spotrebiteľov, ktorí si musia požičiavať, aby splatili svoje dlhy

Technologický pokrok v platbách akceleruje. Popri digitálnych peňaženkách sa najrýchlejšie vyvíja systém kúp teraz, zaplať neskôr (Buy ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin spadol pod 23-tisíc dolárov a môže ísť ešte podstatne nižšie

Ťažký víkend a ešte ťažšie prebudenie do nového týždňa zažili kryptomeny. Cena bitcoinu klesla pod 23-tisíc dolárov. Je to najnižšia ...

12.6.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby

Dve tretiny (63 %) slovenských spotrebiteľov využíva pri nákupoch platbu kartou. Štvrtina (25 %) respondentov prieskumu, ktorí často platia ...

10.6.2022 Redakcia FinReport

Smartfónom alebo hodinkami platí každý tretí Slovák, karta sa používa len ako záložné riešenie

Kým pred piatimi rokmi si zákazníci nedokázali predstaviť, že by v obchode alebo v reštaurácii platili svojím mobilným telefónom, dnes je ...

9.6.2022 Dominik Horváth

Big Tech začalo veľké prepúšťanie. Skončila sa éra, keď IT špecialisti šikanovali svojich šéfov

Nebolo to tak dávno, čo sa veľké mená technologického sektora predbiehali v tom, kto dá svojim zamestnancom lepší plat a benefity. ...

8.6.2022 Redakcia FinReport

Neobanka Revolut uvádza na trh nový fintech produkt na správu výdavkov

Neobanka Revolut prostredníctvom svojej aplikácie prináša nový finančný produkt, ktorý jej klientom – podnikom umožňuje jediným klikom ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Po skrachovanej kryptomene terra prichádza na trh jej nová verzia 2.0

Kryptomena terra sa začiatkom mája 2022 dostala do stavu klinickej smrti. Jej hodnota klesla o 99 % a hrozil je zánik. V priebehu niekoľkých ...

1.6.2022 Dominik Horváth

Amazon s Buy with Prime zaútočí na dominanciu PayPal a iné firmy z e-commerce

Spoločnosť Amazon miliardára Jeffa Bezosa predstavila svoju novú službu Buy with Prime. Jej úlohou nie zamerať sa len na len na zákazníkov a ...

Aplikácia

 1. 1.
  Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
 2. 2.
  Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
 3. 3.
  Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
 4. 4.
  Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
 5. 5.
  Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %