Meta Platforms, bývalý Facebook, prehráva na všetkých frontoch, aj v kryptomenovom projekte Diem
Vyzerá to tak, že spoločnosti Meta Platforms (rebrandovaný Facebook) v roku 2022 vôbec nejde karta. Najprv sa rapídne prepadla jej hodnota v dôsledku informácie, že počet používateľov platformy prvýkrát v histórii klesol. Potom vyrukovala s hrozbou, že kvôli GDPR možno bude musieť v Európe vypnúť svoje kľúčové služby Instagram a Facebook. A napokon prichádza s novinkou, že ruší svoj očakávaný kryptomenový projekt Diem.

Foto: Shutterstock
Hodnota Meta sa prepadla
Hodnota platformy Meta minulý týždeň klesla o 200 miliárd dolárov. Dôvodom bola informácia o prudkom náraste nákladov na vývin virtuálnej technológie budúcnosti – do metaverza – a správy o slabej prognóze príjmov z nej.
Obavy vyvolala aj informácia o tom, že sociálnej sieti po prvýkrát od jej založenia pred 18 rokmi klesol počet používateľov. Meta tiež priznala spomaľovanie rastu príjmov vzhľadom na konkurenciu zo strany iných platforiem.
Keďže hodnota akcií spoločnosti sa zásadne prepadla, časť svojho majetku, približne 28 miliárd eur, stratil aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg. To spôsobilo, že po siedmich rokoch po prvýkrát vypadol z desiatky najbohatších ľudí sveta.
Hrozia vypnutím služieb Instagramu a Facebooku
Ďalší problém, ktorý trápi Meta Platforms, je prenášanie dát používateľov z Európy na americké servery. Zasiahli úrady pre ochranu osobných údajov a aktuálne prebiehajú horúčkovité rokovania medzi Európskou komisiou a spoločnosťou Meta, ktorá pohrozila zastavením poskytovania služieb Instagramu a Facebooku v Európe. Facebook podobnú taktiku vydierania vyskúšal už v minulosti. Napríklad pred rokom v Austrálii zablokoval spravodajský obsah, pretože sa s miestnymi mediálnymi spoločnosťami nevedel dohodnúť na využívaní ich spravodajského obsahu.
Zastavili aj projekt vlastnej kryptomeny diem
Zatiaľ posledným vlastným gólom pre Meta Platforms je projekt jej vlastnej kryptomeny. Po tom, ako z neho vystúpila spoločne s ďalšími partnermi, je zrejmé, že plánovaný stablecoin diem, v minulosti známy pod názvom libra, ktorý mal byť alternatívou tradičných peňazí pre približne dve miliardy ľudí, sa napokon realizovať nebude. Spoločnosť Meta sa totiž zbavila nielen duševného vlastníctva, ale aj všetkých aktivít súvisiacich s týmto projektom.
Súčasťou kryptomenovej aktivity boli aj ďalšie významné fintechové spoločnosti, ako napríklad Mastercard, Visa, PayPal, Coinbase, eBay či Uber. Ťažiť chceli najmä z dvojmiliardovej bázy potenciálnych klientov, ktorá bola väčšia ako potenciál ktoréhokoľvek iného finančného projektu. Problémom sa však ukázal stupňujúci sa tlak regulačných orgánov, ktoré sa obávali ohrozenia suverenity tradičných fiat mien.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 4.Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť
- 5.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie