Medzinárodný menový fond vyzval Salvádor, aby sa zriekol bitcoinu ako oficiálneho platidla
Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval stredoamerický Salvádor, aby kryptomene bitcoin zrušil štatút oficiálneho platidla, ktorý tu zaviedli v septembri minulého roku. Ako dôvod spomína viacero finančných rizík, ktoré sa s kryptomenami spájajú, medzi nimi najmä ochranu spotrebiteľov.

Foto: Unsplash
Znepokojivý plán
Salvádor je prvý štát na svete, ktorý povýšil kryptomenu na oficiálnu menu. V tejto krajine funguje paralelne spolu s americkým dolárom. Občania využívajú kryptopeňaženky Chivo a prezident Nayib Bukele už stihol predstaviť aj ďalšie rozvojové kryptoprogramy – napríklad v podobe výstavby mesta Bitcoin City.
Salvádorská vláda priebežne nakupuje bitcoiny za rádovo desiatky miliónov dolárov. Počíta s tým, že vydá bitcoinové vládne dlhopisy za približne miliardu dolárov. Výkonná rada MMF takýto plán, keď hodnota kryptomeny momentálne spadla na polovicu toho, čo dosahovala v novembri 2021, teda na úroveň približne 33-tisíc dolárov, označila za znepokojivý.
Partner témy
Dlhodobo neudržateľný trend
„Pre bitcoin je typická vysoká kolísavosť jeho hodnoty. Jeho použitie ako zákonného platidla prináša riziko v oblasti ochrany spotrebiteľov, finančnej integrity a finančnej stability,“ píše vo svojom vyhlásení MMF, ktorý v súvislosti s finančnou situáciou v Salvádore hovorí o potrebe prísnej regulácie a dohľadu nad novovznikajúcim finančným ekosystémom v krajine.
Analytici MMF tiež odhadujú, že verejný dlh krajiny do roku 2026 dosiahne úroveň 96 % celkového HDP. Tento trend zadlžovania sa Salvádora považujú za dlhodobo neudržateľný.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?
- 5.Potravinári protestujú proti obmedzeniu vývozu potravín a pekári varujú, že bez plynu nič neupečú