Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň neustále kolísajúci bitcoin. No darilo sa aj ďalším kryptomenám. Niektorým, tým menej známym, sa podarilo svoju hodnotu zvýšiť aj o tisícky percent. Na druhej strane nechýbali ani kryptomeny, ktorých ceny zo dňa na deň spadli tak, že úplne stratili svoju hodnotu. Ktoré to boli?

image

Foto: Shuterstock

Čo dokáže jeden tweet Elona Muska

Úspešných kryptomien bolo v roku 2021 hneď niekoľko. Na prvom mieste sa v rebríčku umiestnila mena shiba inu, ktorá si od januára do decembra prilepšila o približne 43 miliónov  %. Na začiatku roka bola jej hodnota 0,000000000077 dolára. V tomto období o ňu takmer nikto neprejavoval záujem.

Všetko sa zmenilo, keď na začiatku októbra Elon Musk na Twitteri publikoval fotografiu svojho psa shiba inu. Hodnota kryptomeny začala narastať. Na konci mesiaca dosiahla historické maximum 0,00008616 dolára s trhovou kapitalizáciou 40 miliárd dolárov. Na konci decembra 2021 sa shiba inu obchodovala za cenu 0,00003407 dolára.

O týchto ste možno ešte nepočuli

Ďalšou úspešnou kryptomenou bola terra od spoločnosti Luna, ktorá minulý rok zaznamenala rast vo výške 13 230,3 %. Hodnota kryptomeny začínala na úrovni 0,65 dolára. Začiatkom marca sa vyšplhala na 22 dolárov. Najväčšia zmena ju čakala v decembri, keď prekonala hranicu 100 dolárov s maximom 103 dolárov. Koncom roka jej hodnota mierne spadla na 86,57 dolára.

Výrazný nárast zaznamenala aj spoločnosť AXS s kryptomenou axie infinity. Tá sa na začiatku roka 2021 obchodovala na hodnote 0,59 dolára. Počas roka sa jej darilo a v novembri vzrástla na historické maximum 164 dolárov. V priebehu roka tak jej hodnota vzrástla o 16 008 %.

S rastom približne 10 000 % sa do rebríčka úspešných kryptomien dostala aj mena solana. Na začiatku roka začínala s hodnotou 1,84 dolára, pričom svoje maximum dosiahla v novembri s hodnotou 259 dolárov.

Nesmieme zabudnúť ani na bitcoin

Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na najsilnejšiu a najrozšírenejšiu kryptomenu bitcoin. Jej ročný nárast síce predstavoval „len“ 61,27 %, no jej hodnota je, v porovnaní s ostatnými kryptomenami, mnohonásobne vyššia. Bitcoin začínal v januári na hodnote 28 803 dolárov. Svoj vrchol dosiahol začiatkom novembra s hodnotou takmer 69-tisíc dolárov. Koncom decembra sa obchodoval za 46 800 dolárov a začiatkom roka 2022 len za 42 500 dolárov.

Pozor na nestabilitu aj podvody

Kryptomeny sú známe svojou nestabilitou a tým, že ich hodnota často kolíše. Tak rýchlo, ako sa dostala hore, môže spadnúť dole. Príkladom sú aj niektoré kryptomeny, ktorým sa v roku 2021 nedarilo.

Tento zoznam otvára kryptomena Squid Game token inšpirovaná seriálom Squid Game. Záujem o kryptomenu rástol priamoúmerne s obľúbenosťou seriálu. Mnohí do nej investovali s očakávaním vysokého zisku. Problém bol však v tom, že išlo o podvod. Len čo investori vložili svoje peniaze do meny, nikdy viac ich už nevideli. Zmocnili sa ich vývojári a zmizli s nimi.

Odborníci ľudí varovali, aby do meny neinvestovali, ale, bohužiaľ, nie každý ich počúval. Za menej ako týždeň dokázali investori vyhnať cenu tokenu z 1 centu na takmer 3-tisíc dolárov. Začiatkom novembra však vývojári zmizli a spolu s nimi aj 3,38 milióna dolárov. Token je stále dostupný na decentralizovaných burzách, kde sa obchoduje za približne 9 centov.

Positive

Partner témy

 

Omicron nie je len vírus, ale aj token

Veľký pád čakal aj kryptomenu omicron. Tá vznikla začiatkom novembra 2021. Tesne predtým, ako výskumníci ohlásili nový kmeň Covid-19 s rovnakým názvom. Informácie o novej kryptomene sa rýchlo šírili svetom, jej hodnota bleskovo vzrástla o 900 % a dosiahla maximálnu hodnotu 711 dolárov. To jej však nevydržalo dlho, a už začiatkom decembra klesla cena na 100 dolárov. Na konci roka bola jej hodnota len 16,60 dolára.

Nie každý psík prinesie úspech

Tretie miesto v zozname neúspešných kryptomien patrí tokenu floki inu. Po úspechu dogecoinu a shiba inu sa na trhu začali objavovať meny s podobnými názvami a dizajnom inšpirovaným psami. V tomto prípade si názov kryptomeny požičal meno psa Elona Muska, ktorý uverejnením jeho fotografie dokázal zvýšiť hodnotu kryptomeny shiba inu o viac ako 300 %. Vývojári floki inu tak dúfali, že vždy, keď Musk uverejní fotografiu svojho domáceho maznáčika, hodnota pôjde nahor.

Problém s touto kryptomenou je však v tom, že jej cena veľmi kolíše a je závislá od správania sa Elona Muska. Ak uverejní fotografiu psa, jej hodnota stúpne, ak nie, hodnota bude stagnovať, prípadne sa znižovať. Kryptomena od svojho vzniku v auguste 2021 nikdy nedosiahla hodnotu ani jediného centu. Jej vrcholom bolo 0,000097473 dolára, ktorý zaznamenala koncom decembra.

Kryptomene yearn.finance nepomohlo ani ethereum

Pomerne zlý rok má za sebou aj kryptomena yearn.finance, ktorá predstavuje token etherea a „beží“ na platforme s rovnomenným názvom. Mimochodom, ethereum je číslo dva na svetovom trhu s kryptomenami. Yearn.finance začínala rok na 29 dolároch, pričom najvýznamnejší nárast zaznamenala v máji, keď dosiahla hodnotu 68 dolárov. Koncom decembra sa jej cena znížila na 27 dolárov.

Titan ani iron neboli dostatočne pevné

Zabudnúť nesmieme ani na kryptomenu iron titanium, za ktorou stál miliardár Mark Cuban. Tá v júni 2021 stratila všetku svoju hodnotu. Pre lepšie pochopenie je potrebné uviesť, ako táto kryptomena vlastne funguje. Titan patrí spoločnosti Iron Finance, ktorá sa v máji spojila s blockchainom s názvom Polygon v snahe využiť jeho efektivitu a nízke transakčné poplatky.

Hneď ako sa to spoločnosti podarilo, spustila stablecoin s názvom iron. Stablecoin je typ digitálneho tokenu, ktorého hodnota je naviazaná na rezervné aktívum, napríklad americký dolár. Sú atraktívne, pretože ich hodnota nekolíše tak ako hodnota iných digitálnych mien.

Ak chcú používatelia raziť nové stablecoiny v sieti Iron Finance, musia uzamknúť 25 % hodnoty v kryptomene titan a 75 % v digitálnom stablecoine USDC, ktorý je naviazaný na americký dolár. Inak povedané, iron a titan sa navzájom v mnohých smeroch ovplyvňujú. Preto keď sa razia nové iron stablecoiny, dopyt po titane sa zvyšuje, čo zvyšuje jeho cenu a naopak. S dramatickým poklesom sa následne spája aj vysoká nestabilita.

Napríklad v máji 2021 stúpla hodnota kryptomeny titan a vzápätí poklesla. To spôsobilo, že veľkí investori ju začali predávať a trh zaplavili prebytočné tokeny. Túto situáciu si všimli aj menší investori, a začal sa takzvaný bank run. Tento pojem označuje situáciu, keď sa veľké percento používateľov pokúša vybrať svoje peniaze v rovnakom čase, pretože verí, že banka, alebo v tomto prípade blockchainový protokol, prestane existovať.

Takýmto spôsobom sa začala znižovať nielen hodnota kryptomeny titan, ale aj stablecoinu iron, čo zaplavilo trh ešte väčším množstvom tokenov. To malo za následok, že ku koncu roka mala kryptomena titan hodnotu len 0,000000324835 dolára, pričom ešte v polovici roka to bolo viac ako 30 dolárov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.5.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a už ani stablecoiny nie sú v súčasnosti stabilné

V máji 2022 doľahla únava aj na kryptotrh. Ten sa za posledný týždeň výrazne prepadol, keď bitcoin klesol o 12 % a ethereum dokonca až o 14 ...

11.5.2022 Redakcia FinReport

Bankár Fabio Panetta: Kryptoaktíva podnecujú špekulácie a investorov nechávajú bez ochrany

Rok 2022 zatiaľ nie je pre kryptomeny šťastný. Hodnota bitcoinu naďalej hlboko zaostáva za jeho minuloročnými maximami, prepadli sa aj ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin stráca hodnotu, je na polovici svojho niekdajšieho maxima

Kryptomeny padajú nadol. Reagujú tak na prepad akciových trhov z konca minulého týždňa. Výsledkom je, že bitcoin dnes už podliezol hodnotu ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Módny dom Gucci začne v niektorých obchodoch v USA prijímať platby v kryptomenách

Kryptomenám sa v tomto roku príliš nedarí. Minimálne marketingovo však skvelou správou je vyhlásenie módneho domu Gucci, ktorý zverejnil, ...

29.4.2022 Redakcia FinReport

Stredoafrická republika uznala bitcoin ako oficiálnu menu, adopcia kryptomien štátmi môže pokračovať

Ďalšou krajinou, ktorá uznala kryptomeny ako oficiálne platidlo je Stredoafrická republika. Prezident krajiny podpísal zákon, ktorý ...

20.4.2022 Redakcia FinReport

Gemini uvádza na trh karty umožňujúce zarábať na platbách s kryptomenami

Kryptomenová burza Gemini konečne spustila dlho očakávaný projekt svojej kreditnej karty. Jej výhodou je, že svojim používateľom umožňuje ...

20.4.2022 Naďa Černá

Greenpeace tvrdí, že vie, ako z bitcoinu urobiť zelenú kryptomenu

Jedným z najväčších problémov kryptomien je vysoká spotreba elektriny pri ich ťažbe a s tým súvisiaca tvorba množstva elektronického ...

20.4.2022 Redakcia FinReport

Mastercard prichádza s prvou platobnou kartou s kryptokreditom

Mastercard uzavrel partnerstvo s kryptomenovou spoločnosťou Nexo a spolu s platformou DiPocket uvádza na trh prvú krypto platobnú kartu v ...

14.4.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa zemetrasenie na trhu s kryptomenami, o osude najúspešnejších rozhodnú poplatky

Bitcoin je od svojho vzniku v roku 2009 najrozšírenejšou a zároveň aj najhodnotnejšou kryptomenou. Platí to aj dnes, no od leta tohto roku ...

31.3.2022 Naďa Černá

Kryptomeny v Rusku najprv zakazovali, teraz ich chcú využívať v medzinárodnom obchode

Budúcnosť kryptomien je v súčasnosti mimoriadne zaujímavou témou, pričom pozornosť sa v súvislosti s nimi upiera najmä na Rusko. Kým v ...

29.3.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol tohtoročné maximum na úrovni 48 000 dolárov

Kryptomeny po dlhšom trápení opäť naberajú rastovú trajektóriu. Napriek sérii zlých správ, s ktorými sa museli vyrovnať od začiatku ...

22.3.2022 Redakcia FinReport

Americkí súrodenci vymysleli kryptopodvod za 124 miliónov dolárov

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) obvinila súrodencov – brata a sestru, z kryptopodvodu, ktorého sa mali dopustiť na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
 2. 2.
  V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru
 3. 3.
  Tri štvrtiny Sloveniek si pri investovaní neverí. Ich potenciál je však vysoký
 4. 4.
  Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
 5. 5.
  Rusko žongluje s úrokovými sadzbami a umelo posilňuje rubeľ