Kryptomeny padajú a už ani stablecoiny nie sú v súčasnosti stabilné
V máji 2022 doľahla únava aj na kryptotrh. Ten sa za posledný týždeň výrazne prepadol, keď bitcoin klesol o 12 % a ethereum dokonca až o 14 %. Bitcoin sa aktuálne predáva za približne 27-tisíc dolárov, čo je najmenej od konca roka 2020. Situácia súvisí to so všeobecnou únavou aktív, vrátane akcií, zvlášť technologických.

Foto: Shutterstock
Kryptotrh odzrkadľuje neistotu doby
„Investori sa zbavujú rizikových aktív, a keďže kryptomeny stoja na čele rebríčka, je logické, že to ,schytali´ tiež. Navyše kryptotrh tento rok zatiaľ vo veľkej miere koreluje s akciovým trhom, a tak kryptomeny nateraz nepôsobia ako poistka. To zásadne oslabilo pozíciu bitcoinu ako uchovávateľa hodnoty,“ vysvetľuje odborník Saxo Bank na kryptomeny Mads Eberhardt.
Analýza spoločnosti Glassnode naznačuje, že výpredaj kryptomien sa ešte vôbec nemusí končiť. Svedčí o tom drastický nárat prílevu bitcoinov na burzy. „Držitelia posielajú bitcoiny alebo iné kryptomeny na burzy preto, aby ich dokázali rýchlejšie premeniť na likvidnejšie aktíva,“ hovorí analytik.
Dodáva, že podobne ako pri iných aktívach, súčasný stav kryptotrhu odzrkadľuje značné neistoty vrátane tých, ktoré vyplývajú z vojny na Ukrajine, nevídanej inflácie, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb a nedostatku komodít.
Partner témy
Kryptotrhu hrozí systémové riziko
Podľa analytika však dve najsilnejšie kryptomeny nie sú jediné, ktorým chýba stabilita. Otázna je dokonca aj stabilita najväčšieho decentralizovaného stablecoinu, čo môže v budúcnosti spôsobiť systémové riziko. Stablecoiny, teda kryptomeny viazané 1 : 1 zväčša na americký dolár, sa začali využívať najmä na ochranu používateľov a investorov pred nestálou povahou kryptomien.
Najväčšie stablecoiny sú naviazané na dolár tak, že emitent má rovnaký objem prostriedkov disponovaných v dolároch uložených na bankových účtoch alebo v iných aktívach porovnateľných s dolárom. Keďže však decentralizácia je v týchto prípadoch otázna, viaceré projekty spustili plne decentralizované stablecoiny.
Práve tu vidí analytik zdroj možného problému. Nielen on si totiž myslí, že algoritmus takýchto spoločností (napríklad Terra so stablecoinom TerraUSD v hodnote 18,6 miliardy dolárov), zabezpečujúci stabilitu, nemusí byť dlhodobo udržateľný, a to najmä v súčasných drsných trhových podmienkach.
Ako dôvod označuje skutočnosť, že niektoré záruky stablecoinu sú založené okrem iného na držbe zdrojového bitcoinu. To znamená, že TerraUSD, a teda aj celý kryptotrh, je vystavený systémovému riziku, ktorý pramení z ceny bitcoinu.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 2.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť
- 3.Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie
- 4.Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
- 5.Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch