Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kryptomeny majú za sebou náročné obdobie. Aká budúcnosť ich čaká?

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Rok 2022 je pre kryptomeny zatiaľ viac ako náročný. Na rozdiel od konca predchádzajúceho roka, keď bola ich hodnota na vrchole, kryptomenový trh zaznamenal výrazné poklesy. Investori však aj napriek tomu o digitálne meny stále prejavujú záujem. A nielen oni. Postupne ich ako platidlo začínajú akceptovať aj veľké módne domy a známe spoločnosti. Otázkou tak zostáva, ako bude vyzerať zvyšok tohto roka a čo všetko na kryptomeny ešte čaká.

image

Foto: Shutterstock

 

Mimoriadne náročné mesiace

Rok 2022 nie je pre kryptomeny zďaleka taký dobrý, aké skvelé boli posledné mesiace toho predchádzajúceho. Bitcoin a ethereum klesli o takmer 60 % zo svojich historických maxím z roku 2021 a hoci neskôr došlo k menším nárastom, kryptotrh ako celok sa do značnej miery zastavil. To, čo príde v nasledujúcich mesiacoch, netuší nikto. Niektorí experti však tvrdia, že pred tým, ako sa trh obnoví a cena kryptomien sa začne znova zvyšovať, môže prísť k ešte väčšiemu poklesu.

Bitcoin v roku 2021 dosiahol niekoľko rekordov. Jeho najvyššia hodnota predstavovala viac ako 68-tisíc dolárov. Po takomto veľkom úspechu však prišiel masívny pád. V súčasnosti sa bitcoin opäť drží tesne pod úrovňou 20-tisíc dolárov.

Veľmi podobne na tom bolo ethereum. Kryptomena dosiahla svoje historické maximum koncom minulého roka. V novembri 2021 jej cena vzrástla na 4 840 dolárov. V súčasnosti sa nachádza pod hladinou 1 400 dolárov.

Trhom kryptomien otriasol najmä pád luny, ktorá stratila 99 % zo svojej hodnoty. Stalo sa tak v máji tohto roka, keď spadla na hodnotu 0,000195 dolára. Zakladateľ kryptomeny mal síce plán na obnovenie jej hodnoty, zatiaľ sa mu to však nepodarilo. V súčasnosti má kryptomena ešte nižšiu hodnotu ako po svojom páde – 0,000096 dolára.

O kryptomeny je stále záujem

Napriek prepadu ich hodnoty je o kryptomeny stále záujem. Potvrdzujú to aj mnohé veľké spoločnosti a módne domy, ktoré sa rozhodli, že začnú prijímať platby v kryptomenových tokenoch. Jedným z nich je napríklad Gucci, ktorý začal platby v kryptomenách prijímať v prvých piatich amerických predajniach už v máji tohto roka. Pilotný program sa následne počas leta rozšíril o ďalšie prevádzky v Severnej Amerike. V súčasnosti prijíma kryptomeny približne 70 % prevádzok spoločnosti.

Platby pomocou kryptomien sa v predajniach Gucci uskutočňujú prostredníctvom e-mailov. Spoločnosť zašle zákazníkom e-mail s odkazom, ktorý obsahuje QR kód. Ten stačí naskenovať mobilom a následne vykonať platbu. Gucci akceptuje platby vo viac ako 10 menách vrátane bitcoinu, bitcoinu cash, etherea, litecoinu a shiba inu.

Okrem módnych domov prejavili o kryptomeny v tomto roku záujem aj ďalšie veľké spoločnosti, ako Google, Paypal a Uber. Tie v súčasnosti zvažujú prijímanie platieb za služby v kryptomenách. Veľký krok spravila začiatkom augusta spoločnosdť Paypal, ktorá umožnila americkým používateľom posielať a prijímať kryptomeny. Spoločnosť v súčasnosti podporuje bitcoin, ethereum, bitcoin cash a litecoin.

Niektorí experti tvrdia, že väčšie globálne spoločnosti, ktoré budú prijímať kryptomeny, by mohli zvýšiť ich hodnotu v druhej polovici roka 2022. Potvrdzuje to aj Ben Weiss, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ platformy CoinFlip, ktorá slúži na nákup kryptomien: „Môžeme sledovať, že inštitúcie sa zapájajú do akceptovania kryptomien. Veľká spoločnosť, akou je Amazon, by mohla vytvoriť reťazovú reakciu a pridať tak na dôveryhodnosti kryptomien.“

Positive

Partner témy

 

Pomôcť môžu aj nariadenia

To, ako sa vyvinie situácia s kryptomenami, a či sa ich hodnota zvýši, alebo zníži, nedokáže predpovedať žiaden odborník. Nové nariadenia o kryptomenách, ktoré majú slúžiť na zaistenie vyššej bezpečnosti investorov a vlastníkov kryptoaktív, by však mohli spôsobiť, že o ne bude vyšší záujem.

Napríklad americká vláda prejavila najväčší záujem o reguláciu stablecoinov najmä kvôli situácii so stablecoinom luna. Jeho výrazný pád bol prekvapením pre väčšinu investorov. „Po katastrofálnych udalostiach, ktoré sa na kryptotrhu odohrali za posledných pár týždňov, je jasné, že prísna regulácia by mohla prísť čoskoro,“ povedal analytik zo spoločnosti GlobalBlock Marcus Sotiriou.

Hoci je v rámci regulácie kryptomien pred nami ešte dlhá cesta, v roku 2022 sme zaznamenali určitý pokrok. Prezident Spojených štátov Joe Biden podpísal v marci príkaz, ktorým vyzval vládne agentúry, aby preskúmali vývoj digitálnych aktív vrátane stablecoinov. Na základe príkazu Ministerstvo financií USA vydalo v júli tohto roka prvý rámec, ktorý načrtol, ako by USA mali spolupracovať s inými krajinami pri regulácii digitálnych aktív. V Európe sa tiež črtá spoločný legislatívny rámec, ktorý by v nasledujúcich mesiacoch mal podstúpiť schvaľovací proces v Europarlamente.

Protichodné názory na reguláciu kryptomien

Regulácia kryptomien rozdeľuje investorov na dve skupiny. Niektorí tvrdia, že hlavnou myšlienkou kryptomien je práve to, že nie sú regulované a nie je nad nimi žiadny dozorný orgán. Iní tvrdia, že ide o správny krok, vďaka ktorému by mohlo mať o investovanie do kryptomien záujem oveľa viac investorov. „Rozumná regulácia je výhrou pre každého. Ľuďom dáva väčšiu dôveru v kryptomeny, ale myslím si, že je to niečo, čomu musíme venovať čas a urobiť to správne,“ tvrdí B. Weiss.

Odborníci veria bitcoinu

Najlepším indikátorom stavu kryptotrhu je bitcoin, pretože je to najväčšia kryptomena a mnohé ďalšie digitálne meny majú tendenciu nasledovať ju. Pád a zníženie hodnoty bitcoinu má na svedomí viacero faktorov vrátane pretrvávajúcej makroekonomickej neistoty, ktorá je spôsobená rastúcou infláciou, neistým akciovým trhom, rastúcimi úrokovými sadzbami a obavami z recesie.

Na otázku, ako sa bude hodnota bitcoinu vyvíjať, nemajú odborníci presnú odpoveď. Experti sa nevedia zhodnúť na tom, či už dosiahol dno, alebo pôjde s cenou ešte nižšie. Niektorí veria, že jeho hodnota už neklesne, iní sú si zase istí, že ešte môže klesnúť až na hodnotu 10-tisíc dolárov.

Na bitcoin, a kryptomeny celkovo, je dôležité pozerať sa z dlhodobého hľadiska najmä kvôli ich vysokej volatilite. Náročný začiatok roka a neúspech v posledných mesiacoch nemusí znamenať, že hodnota bitcoinu znova neporastie. Práve naopak. Podľa viacerých odborníkov bitcoin dosiahne hranicu 100-tisíc dolárov. Otázne je len, kedy sa tak stane.

Zacielené na ethereum, jeho hodnota bude rásť

Hodnota etherea má takisto vzrásť. Jeho hodnota by mala stúpnuť najmä kvôli zlúčeniu, ktoré je naplánované na september. V tomto období má kryptomena prejsť z konceptu proof-of-work na koncept proof-of-stake, vďaka ktorému sa stane energeticky úspornejšou, zníži náklady na bezpečnosť a bude ekologickejšia. Pri koncepte proof-of-stake sa spotrebuje až o 99,95 % energie menej, pretože, na rozdiel od proof-of-work, kde je na ťaženie potrebných niekoľko miliónov zariadení, ich pri proof-of-stake stačí len približne dvadsať.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
11.3.2023 Redakcia FinReport

Kryptobanka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii a cena kryptomien klesá

Americká kryptomenová banka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii. Jej podnikanie doplatilo na kolaps kryptoburzy FTX na sklonku ...

21.2.2023 Redakcia FinReport

Najvýkonnejšie kryptomeny za posledných 30 dní sú polygon a polkadot, bitcoin dosiahol svoje polročné maximum

Tohtoročný február môže obchodníkom s kryptomenami pripomínať jazdu na horskej dráhe. Volatilita kryptoaktív si opäť vybrala svoju daň. ...

16.2.2023 Redakcia FinReport

Nálada vo svete kryptomien sa zlepšuje. Bitcoin dosiahol polročné maximum na úrovni 24 650 dolárov

Kryptomenám sa v roku 2023 napriek všetkých ranám, ktoré utŕžili v uplynulých mesiacoch, darí o poznanie lepšie ako vlani. Napríklad ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny viacerých kryptomien začali prudko rásť. Najviac sa posilnila Aptos Value

Január 2023 priniesol do sveta kryptomien o trochu lepšiu náladu ako predchádzajúce mesiace, respektíve celý uplynulý rok. Hodnota ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Fabio Panetta: Obchodovanie s kryptomenami by malo byť posudzované ako hranie hazardných hier

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Fabio Panetta (na snímke uprostred) tvrdí, že k obchodovaniu s nekrytými digitálnymi ...

20.1.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Genesis čelí obvineniu z predaja nelegálnych pôžičiek a pripravuje sa na bankrot

Je veľmi pravdepodobné, že životnosť ďalšej kryptoburzy sa chýli k svojmu koncu. Kryptobrooker Genesis sa pripravuje na konkurz a po ...

19.1.2023 Robert Juriš

Trhová kapitalizácia kryptomien počas minulého roka klesla o 60 %. Ktoré sa prepadli najviac?

Rok 2022 bol určite jedným z najnáročnejších rokov pre kryptopriemysel. Kapitalizácia kryptomien sa podľa TradingPlatforms.com prepadla o 60 ...

16.1.2023 Martin Jamnický

Cena zlata sa dostala nad 1 900 dolárov za uncu a hodnota bitcoinu vyskočila nad 21-tisíc dolárov za token

Rok 2023 sa začal intenzívnym nárastom hodnoty dvoch úplne odlišných investičných komodít. Na začiatku tohto roku začala prudko rásť ...

9.1.2023 Naďa Černá

Zakladateľ skrachovanej kryptoburzy FTX odmietol obvinenia a putuje do domáceho väzenia

Zakladateľ a bývalý šéf zbankrotovanej kryptoburzy FTX Sam Bankman-Field (na snímke) pred manhattanským federálnym súdom odmietol obvinenia ...

23.12.2022 Redakcia FinReport

Neobanka Revolut pridala do svojich debetných kariet funkciu využívania kryptomien

Fintech neobanka Revolut pridala do svojich debetných kariet novú funkciu. Ide o režim míňania kryptomien, ktorý zákazníkom umožňuje ...

14.12.2022 Správy

Žena uverila podvodníkom, že zarobila na kryptomenách a tí ju obrali o takmer 32-tisíc eur

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - O takmer 32-tisíc eur prišla 38-ročná žena, ktorá naletela podvodníkom. Ako informoval prešovský krajský ...

12.12.2022 Dominik Horváth

Spoločnosť Xixoio sa mala stať novodobým Amazonom finančného sveta, no sú po nej len dlhy

Nebolo to tak dávno, čo česká spoločnosť Xixoio sľubovala prepísanie histórie v blockchain technológiách. Spoločnosť sa chválila tým, ...

Mobilná aplikácia