Kryptobanka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii a cena kryptomien klesá
Americká kryptomenová banka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii. Jej podnikanie doplatilo na kolaps kryptoburzy FTX na sklonku minulého roku. Vo štvrtom štvrťroku minulého roku vykázala stratu vo výške jednej miliardy dolárov, úvod tohto roku poznačil masívny prepad hodnoty jej akcií, a aktuálne oznámila, že je v likvidácii.
Foto: Shutterstock
Po prepade akcií prišla žaloba
Akcie Silvergate sa prepadli o 40 % po tom, ako vyhlásila obavy o svoju ďalšiu budúcnosť. Nedokázala totiž včas dokončiť svoju výročnú správu, pričom Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu požiadala o dodatočný čas, aby mohla korektne ukončiť audítorské postupy.
Banka zároveň čelí žalobe zo strany bývalých klientov kryptoburzy FTX. Podozrievajú ju totiž, že sa podieľala na jej podvodných aktivitách. Aj preto je zrejmé, že jej problémy úzko súvisia s už skrachovanou kryptoburzou.
Tie sa ešte viac prehĺbili po tom, ako pozastavila platobnú sieť Silvergate Exchange Network, ktorá umožňovala jej zákazníkom vykonávať prevody 24 hodín denne. Zároveň však uviedla, že všetky vklady svojich zákazníkov vyplatí v plnej výške. Otázne je, či sa jej to podarí, pretože kryptomenová banka sa medzičasom ocitla v dobrovoľnej likvidácii.
Partner témy
Doplatili na kryptomeny
Silvergate, ktorá vznikla už v roku 1988 ako malá kalifornská banka, doplatila na to, že sa v posledných rokoch zásadne preorientovala z fiat mien na kryptomeny. V roku 2019 vstúpila na burzu a stala sa jednou z najobľúbenejších kryptobánk na trhu.
Problémy Silvergate vnímajú aj jej partnerské či konkurenčné spoločnosti. Vzťahy s ňou prerušili viaceré kryptoburzy a medzi nimi aj líder na trhu Coinbase. Tá o kryptobanke uviedla, že „nemá žiadnu klientsku ani finančnú základňu“.
Koho ešte FTX stiahnu so sebou?
Kryptoburza FTX, ktorá je zrejme pôvodcom problémov aj v prípade Silvergate, čelí bankrotu od novembra 2022. Spolu s ňou sa na cestu nadol vybrali aj prakticky všetky kryptomeny. Viaceré z nich, vrátane bitcoinu či etherea, dosiahli svoje niekoľkoročné minimá. Kryptoanalytici situáciu prirovnávali k pádu banky Lehman Brothers v roku 2008, ktorý urýchlil príchod globálnej finančnej krízy.
Začiatkom tohto roka sa však hodnota kryptomien pomaly začala dvíhať nahor a situácia v kryptosvete sa začala normalizovať. Napriek tomu sa už viaceré kryptospoločnosti nedokázali dostať na rastovú vlnu a Silvergate je zrejme ďalšou z nich.
Problémy Silvergate zrážajú nadol aj cenu kryptomien
Napätie na trhu s kryptomenami sa premietlo aj do cien kryptomien. Napríklad bitcoin sa opäť dostal pod úroveň 20-tisíc dolárov za token. Oslabilo sa aj ethereum, ktorého cena klesla na 1 400 dolárov. A trhová hodnota všetkých kryptoaktív na finančnom trhu klesla pod jeden bilión dolárov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka