Krajín, ktoré legalizujú a snažia sa regulovať kryptomeny, pribúda. Poslednou je zatiaľ Ukrajina
Kryptomeny sú považované za kontroverzné investície. Napriek tomu majú schopnosť nabaľovať na seba čoraz väčší počet investorov. A zaujali nielen jednotlivcov, ale aj samotné štáty, ktoré upravujú legislatívu tak, aby zjednodušili vstup kryptomien na svoje finančné trhy a zároveň si zabezpečili možnosť ich regulácie. Posledným štátom, ktorý prijal nový zákon na legalizáciu kryptomien, je Ukrajina.

Foto: Unsplash
Salvádor, Kuba, Panama...
Stredoamerický Salvádor nebol prvý, ale určite bol v súvislosti s legalizáciou kryptomien najmedializovanejší. To preto, lebo zašiel ešte ďalej ako ostatné krajiny. Stal sa totiž prvým štátom na svete, ktorý začal používať bitcoin ako svoje oficiálne platidlo.
Prijatie bitcoinu v Salvádore však nebolo také vrelé, ako sa pôvodne očakávalo. Dôvod je prostý – miestni občania nie sú informačne ani technicky vybavení na jeho používanie, navyše hodnota bitcoinu sa v deň „inaugurácie“ prepadla o viac ako 10 %, čím opäť raz potvrdil svoju volatilnú charakteristiku.
Vo svetle týchto informácií sa menej priestoru dostalo napríklad Kube, ktorá v rovnakom čase prijala zákon o uznaní a regulácii kryptomien. Vzhľadom na svoju krehkú ekonomiku tento krok zdôvodnila sociálno-ekonomickými záujmami. Ďalšou krajinou v Karibiku, ktorá sa rozhodla vydať touto cestou, je Panama, ktorá tiež ohlásila prípravu legislatívy pre reguláciu kryptomien.
Partner témy
Majú aj ministerstvo digitálnej transformácie
K týmto krajinám sa pridávajú aj ďalšie, naposledy Ukrajina. Miestny parlament minulý týždeň schválil návrh zákona o virtuálnych aktívach, ktorý okrem iného hovorí aj o legalizácii kryptomien. Jeho vstúpenie do platnosti je podmienené schválením ďalšieho zákona – daňového zákona, ktorý stanoví pravidlá aj pri zdaňovaní príjmu z kryptomien, o ktorom sa ešte len bude hlasovať.
Na rozdiel od Salvádora sa kryptomeny na Ukrajine nestanú oficiálnym platidlom. Ukrajinci však budú môcť investovať do virtuálnych finančných prostriedkov, deklarovať svoje príjmy v kryptomenách a poskytovatelia kryptomenových služieb budú musieť predchádzať možnostiam prania špinavých peňazí a prípadnému financovaniu terorizmu.
Zaujímavosťou je, že prijatiu spomínanej legislatívy pred dvomi rokmi predchádzalo zriadenie ministerstva digitálnej transformácie. Na príprave pravidiel pre miestny trh spolupracovalo napríklad s úspešnou spoločnosťou Binance, ktorá prevádzkuje aj kryptoburzu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení
- 5.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch