Investorov do kryptomien bude chrániť súbor regulačných opatrení EÚ s názvom MiCA
Emitenti a poskytovatelia kryptoaktív konečne budú zaradení do jednotného regulačného rámca. Rada Európskej únie (EÚ) prijala nariadenie o trhoch s kryptoaktívami (MiCA), ktorým po prvýkrát na úrovni celej Únie stanoví právny rámec pre tento sektor. MiCA bude chrániť investorov zvýšením transparentnosti a zavedením komplexného rámca pre emitentov a poskytovateľov služieb vrátane dodržiavania pravidiel boja proti praniu špinavých peňazí. Do platnosti by mala vstúpiť začiatkom budúceho roku.

Foto: Shutterstock
Na reguláciu emitentov aj poskytovateľov služieb
Nové pravidlá sa vzťahujú na emitentov úžitkových tokenov, tokenov krytých aktívami a takzvaných stablecoinov. Vzťahujú sa aj na poskytovateľov služieb, ako sú obchodné miesta a kryptopeňaženky, v ktorých sa držia kryptoaktíva. Cieľom tohto regulačného rámca je chrániť investorov, zachovať finančnú stabilitu, a zároveň umožniť inovácie a podporiť atraktívnosť sektora kryptoaktív.
„Nedávne udalosti potvrdili naliehavú potrebu zaviesť pravidlá, ktoré budú lepšie chrániť Európanov, ktorí investovali do týchto aktív, a zabránia zneužívaniu kryptoodvetvia na účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu,“ povedala ministerka financií Švédska Elisabeth Svantessonová.
Európska právna úprava je aktuálne najprísnejšia na svete. Jej úlohou je tiež vytvoriť tlak na Spojené kráľovstvo a USA, aby ju nasledovali a schválili podobné regulačné limity.
Čo všetko sa nachádza v balíku opatrení
Európska komisia predložila návrh nariadenia MiCA v septembri 2020. Návrh bol súčasťou širšieho balíka opatrení v oblasti digitálnych financií, ktorého cieľom je vypracovať európsky prístup na podporu technologického rozvoja a zabezpečenie finančnej stability a ochrany spotrebiteľa.
Tento balík obsahuje okrem návrhu nariadenia MiCA aj stratégiu v oblasti digitálnych financií, Akt o digitálnej prevádzkovej odolnosti (DORA) – ktorý sa vzťahuje aj na poskytovateľov služieb kryptoaktív – a návrh týkajúci sa pilotného režimu pre veľkoobchodné použitie, pokiaľ ide o technológiu distribuovanej databázy transakcií (DLT).
Partner témy
Ako ochrániť investorov a spotrebiteľov
Balík opatrení tak odstraňuje medzeru v existujúcich právnych predpisoch EÚ tým, že zabezpečuje, aby súčasný právny rámec nevytváral prekážky vo využívaní nových digitálnych finančných nástrojov, a zároveň zabezpečuje, aby sa na takéto nové technológie a produkty vzťahovala pôsobnosť nariadenia o rozpočtových pravidlách a opatrení na riadenie operačných rizík spoločností pôsobiacich v EÚ.
Cieľom balíka je teda podporiť inováciu a zavádzanie nových finančných technológií a zároveň zabezpečiť primeranú úroveň ochrany spotrebiteľov a investorov. Predbežnú dohodu na úrovni Rady Európy a Európskeho parlamentu sa podarilo dosiahnuť 30. júna 2022. Aktuálne formálne prijatie nariadenia je posledným krokom v tomto legislatívnom procese.
Nielen finančná bezpečnosť, ale aj environmentálny blahobyt
Európska komisia však nepracuje len na kryptobezpečnosti, ale aj na environmentálnych vplyvoch kryptoaktív. Kreuje totiž správu, ktorá skúma ich vplyv na životné prostredie. Od poskytovateľov na trhu s kryptomenami bude vyžadovať, aby poskytovali informácie o svojej environmentálnej a klimatickej stope, aby uľahčili Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) zhromažďovanie informácií o environmentálnom blahobyte.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur