Francúzska centrálna banka skúša vlastnú digitálnu menu, snaží sa posúdiť potenciál blockchainu
Digitálne meny sú v poslednom čase také obľúbené, že s nimi dokonca experimentujú aj samotné banky. Jednou z nich je Francúzska centrálna banka, ktorá si svoju vlastnú menu vyskúšala v desaťmesačnom teste, do ktorého sa zapojili aj ďalšie veľké francúzske banky. Cieľom experimentu bolo posúdiť, či má technológia blockchainu využiteľný potenciál nielen pre kryptomeny, ale aj pre klasické banky.

Foto: Shutterstock
Experiment s predajom štátnych cenných papierov
Francúzska centrálna banka využila svoju vlastnú digitálnu menu a technológiu blockchainu počas predaja štátnych cenných papierov. Blockchain funguje ako decentralizovaná databáza, ktorá je dôležitým prvkom každej kryptomeny.
Experiment, ktorý predstavuje jeden z najvýznamnejších pokusov s kryptomenami v rámci veľkých bánk, viedla belgická spoločnosť Euroclear. Známa je poskytovaním finančných služieb vrátane obchodovania s cennými papiermi a ich úschovou. Na pokus dohliadala Francúzska centrálna banka a ministerstvo financií. Do experimentu sa zapojilo aj niekoľko veľkých bánk, ako napríklad BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, HSBC a Société Générale.
Pilotný projekt bol súčasťou programu, ktorý spustili v marci minulého roka. Jeho cieľom bolo preskúmať, ako sa digitálne meny emitované centrálnou bankou vymieňali a zúčtovávali, ak by sa zmenili na tokeny, pričom by sa zaznamenávali do digitálnej účtovnej knihy.
Udržanie kontroly nad menovou politikou
Popularita kryptomien sa každým rokom zvyšuje, a preto sa netreba čudovať, že odborníci a veľké banky sa začínajú obávať viacerých negatívnych scenárov. Jedným z nich by mohla byť zvýšená iniciatíva súkromného sektora v oblasti platieb, čo by mohlo viesť k tomu, že centrálne banky stratia kontrolu nad menovou politikou.
Partner témy
V rámci projektu sa preto testovala užitočnosť meny centrálnej banky na celý rad rôznych každodenných činností. Napríklad vydávanie nových dlhopisov alebo vyplácanie kupónov. Mena sa využívala spolu na takmer 500 pokynov na primárnom aj sekundárnom trhu. Výsledky však spoločnosť Euroclear odmietla zverejniť. Hodnotu obchodov aj jeho celkové výsledky tak široká verejnosť zatiaľ nepozná.
Nové technológie sú podľa odborníkov pre veľké banky len menšou hrozbou. Tie sa preto snažia konať a podobnými pokusmi zisťovať, ako by digitálne meny mohli fungovať v prostredí kryptomien. Úsilie mnohých centrálnych bánk o vytvorenie digitálnych mien je však pomerne nerovnomerné. Zatiaľ čo Čína alebo Švédsko sú v pokročilom štádiu vývoja, USA a mnohé európske krajiny sa ešte len zaviazali preskúmať možnosť spustenia nového systému.
Nad rámec iných experimentov
Projekt Francúzskej centrálnej banky výrazne prekročil rámec predchádzajúcich blockchainových iniciatív iných bánk. Úspešne otestoval väčšinu procesov a odstránil tie, ktoré boli zbytočné alebo nesprávne. Okrem toho ukázal, že platforma blockchain môže koexistovať a spolupracovať s existujúcou trhovou infraštruktúrou.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku
- 5.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť