Fintechový priekopník Wirecard záhadne „stratil“ 1,9 miliardy eur
Bavorský gigant Wirecard, ktorý sa špecializuje na poskytovanie online platieb, čelí závažným obvineniam. Podľa nezávislej audítorskej správy od spoločnosti Ernst & Young, v účtovníctve spoločnosti chýba takmer 1,9 miliardy eur, pričom tieto zdroje pravdepodobne nikdy neexistovali.

Foto: bbc.com
Spoločnosť Wirecard, založená v roku 1999, profitovala z rozmachu online platieb tým, že vystupovala ako správca platieb pre státisíce klientov a odborníkmi bola dlhodobo považovaná za priekopníka v oblasti fintech technológií.
Akcie firmy klesli o viac ako 90 %
To, že v účtovníctve spoločnosti chýbajú finančné prostriedky, vyšlo na povrch po preskúmaní účtov na Filipínach, kde mali podľa generálneho riaditeľa Marcusa Brauna slúžiť na riadenie rizika. Obe filipínske banky, v ktorých sa mali nachádzať tieto chýbajúce zdroje, však odmietli akúkoľvek spojitosť so spoločnosťou Wirecard.
Podľa agentúry Reuters suma 1,9 miliardy eur predstavuje približne štvrtinu z celkových príjmov za účtovné obdobie v rokoch 2016 až 2019. Po vyslovení nedôvery zo strany audítora reagovali akcie Wirecard poklesom o viac ako 90 %, pričom sa hodnota spoločnosti znížila z 24 na 5 miliárd eur.
Marcus Braun, ktorý bol zároveň aj najväčším akcionárom spoločnosti, odstúpil zo svojho postu a momentálne čelí viacerým obvineniam.
Partner článku
Minister financií žiada vyšetrenie prípadu
V súčasnosti prebiehajú rokovania o záchrane Wirecard najmä zo strany Deutsche Bank. Tá sa vyjadrila, že zvažuje poskytnúť záchrannú pôžičku, ale odmietla komentovať bližšie informácie o jej výške a spôsobe ručenia.
K vzniknutému škandálu sa vyjadril aj nemecký minister financií Olaf Scholz, ktorý uviedol, že plánuje dať agentúre BaFin, ktorá vykonáva dohľad nad finančným trhom v Nemecku, väčšie právomoci, aby sa situácia s Wirecard viackrát neopakovala.
„Chcem dať BaFin-u väčšie kontrolné práva nad účtovnými výkazmi, bez ohľadu na to, či kontrolovaná spoločnosť vykonáva alebo nevykonáva bankovú činnosť,“ uviedol v rozhovore pre frankfurtský denník FAS.
Nemecké ministerstvo financií plánuje navýšenie finančných prostriedkov aj personálu na vykonávanie špeciálnych a širších auditov.
„Nikto by nemal predpokladať, že stačí zadržať dych a dúfať v to najlepšie,“ reagoval na otázku agentúry Reuters ohľadne spôsobu vyšetrovania celej kauzy. „V každom prípade budeme musieť objasniť, čo sa vlastne stalo.“
Problémy s auditom mali aj v minulosti
Toto však nie je prvý problém s účtovníctvom, ktorému musí Wirecard čeliť. Už v minulosti musela spoločnosť riešiť obvinenia od svojho predchádzajúceho audítora, spoločnosti KPMG. Tej podľa denníka Financial Times Wirecard odmietol poskytnúť potrebnú dokumentáciu ohľadne svojich celosvetových príjmov.
Osud pobočky v Košiciach je neistý
Otázny je aj osud slovenskej dcérskej spoločnosti, ktorá sídli v Košiciach. Wirecard Slovakia v súčasnosti zamestnáva viac ako 400 pracovníkov, ktorí sa špecializujú najmä na vývoj a správu informačných technológií. Spoločnosť sa zatiaľ neuchýlila k hromadnému prepúšťaniu a odmieta komentovať situáciu.
Začiatkom júla informoval nový generálny riaditeľ spoločnosti Wirecard James Freis prostredníctvom videohovoru zamestnancov vo viac ako 24 pobočkách po celom svete o bankrote firmy, pričom vyhlásil, že situácia je v súčasnosti neistá. V prípade krachu materskej spoločnosti môže byť dotknutých aj viac ako 800 zamestnancov v susednom Poľsku a Rakúsku.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO




