Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Film Libertas: Bitcoin, kryptotechnológie a digitálna sloboda prvýkrát očami česko-slovenských autorov

Zuzana Mecková FinTech
SK
EN
Poslať

Česko-slovenský dokumentárny film Libertas prináša možnosť lepšie spoznať svet bitcoinu a kryptotechnológií. Vďaka slovenským a českým inovátorom, ktorí sa aktívne zapájajú do rôznych projektov v tejto oblasti, môžeme nahliadnuť do pozadia vývoja kryptomien a digitálnej slobody. Dokument približuje aj to, aké výhody prinášajú nové technológie v porovnaní so súčasným finančným systémom.

image

Foto: libertasfilm.sk

 

Pre mnohých sú kryptomeny stále záhadou, no dokument Libertas odhaľuje revolučnosť týchto technológií a dôvody, prečo by sme sa o ne mali zaujímať viac. Mnoho zaujímavých detailov o kryptotechnológiách je doplnených autentickými výpoveďami investigatívnych novinárov, predstaviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov. Režisérom filmu je Boris Vereš.

Fakty od základu aj pre úplných laikov

Tvorcovia filmu sa sústredili na to, aby bol zrozumiteľný pre širokú verejnosť a aby zaujali a vzdelali čo najviac ľudí. Najmä tých, ktorí o svete kryptomien doteraz veľa nepočuli.

Dokument v úvode porovnáva novodobé kryptomeny so súčasným finančným systémom, ktorý je na rozdiel od nich centralizovaný, riadený národnými bankami a funguje aj vďaka symbióze so štátom. Prináša to dobrý základ pre priblíženie samotnej originality nových kryptotechnológií.

Navyše pútavo, živo a zrozumiteľne vysvetľuje základy fungovania tohto pre mnohých stále neznámeho „paralelného sveta“, ako ho zvyknú nazývať hlavní aktéri dokumentu. Dozvedáme sa tak o vzniku bitcoinu od jeho počiatku až po súčasnosť. Snímka sa tak snaží nielen objasniť pojmy, ako kryptomena, blockchain či digitálna sloboda, ale vysvetľuje aj celkovú podstatu a potenciál nových technológií do budúcnosti.

Bitcoin ako transparentná mena

Hlavná výhoda bitcoinu oproti bežným papierovým peniazom spočíva v tom, že táto kryptomena si uchováva svoju hodnotu, keďže jej množstvo je od začiatku striktne dané, a teda obmedzené.

Niektorí ho čiastočne prirovnávajú k zlatu, ktorého presné množstvo nepoznáme, ale jeho existencia je tiež do istej miery obmedzená. Nedá sa navyšovať, čo len zvyšuje jeho hodnotu a vzácnosť.

Maximálne množstvo bitcoinu, ktorý sa dá vyťažiť, je stanovené na 21 miliónov. Nakupovať sa dá už od jedného centu. Unikátny je aj v tom, že každá transakcia, ktorú zadáme, sa odosiela prakticky okamžite a je definitívna, preto ju nie je možné vrátiť späť.

Základom fungovania kryptotechnológií je blockchain, ktorý má na starosti všetky zadané transakcie. V dokumente aktéri opisujú blockchain ako otvorený účtovný systém, alebo účtovnú knihu, do ktorej sa zapisujú všetky zrealizované transakcie. Táto účtovná kniha je transparentná, keďže kód bitcoinu je otvorený, a teda je možné si ho celý prečítať.

Decentralizácia krokom k novej ére

Dokument upozorňuje na skutočnosť, že tradične využívaný finančný systém nie je „ideálny“ a vo viacerých krajinách bol v minulosti bankami zneužívaný na „pranie peňazí“. Jeho zneužitie viedlo iné štáty k hyperinflácii a rastúcej chudobe. Ako uvádzajú aktéri dokumentu, tak na chyby finančného sektora nedopláca len samotný systém, ale napokon aj celá spoločnosť. Podľa ich slov by banky mali byť tie, ktoré tieto podvody odhalia. Chýba im však takzvaný „samočistiaci systém“, ktorý by to v momente, ak dôjde k takýmto podvodom, dokázal napraviť.

Naopak, kryptomeny sú postavené na úplne decentralizovanom systéme. Fungujú mimo tradičného finančného systému. To používateľom otvára určitú digitálnu slobodu. Tá je podľa jedného z aktérov filmu veľkým krokom k samotnej fyzickej slobode.

No aj tu je dobré poznať určité riziká, ktorým je potrebné sa radšej zďaleka vyhnúť. Pozor na stránky, ktoré klamlivo sľubujú veľké zárobky. Po jednoduchom zaslaní finančnej sumy sa môže ľahko stať, že ju už nikdy viac neuvidíte. Podvodníci tak zneužívajú neznalosť ľudí, ktorí chcú na bitcoine veľmi rýchlo a jednoducho zarobiť.

Platiť bitcoinom sa dá aj v kaviarni

V dokumente sa predstaví aj nezisková organizácia Paralelní Polis, ktorá sa snaží vzdelávať ľudí v téme digitálnej slobody. Samozrejme, tých, ktorí o to majú záujem. Jedným z ich projektov je napríklad pražská Bitcoinová kaviareň. Jej návštevníci si tu môžu vychutnať šálku svojho obľúbeného nápoja a zaplatiť za ňu len bitcoinom, prípadne litecoinom alebo lightningom.

Positive

Partner témy

Kľúčovou pre ťažiarov je cena energie

Cena kryptomien a najmä bitcoinu v tomto roku kolíše výraznejšie ako v minulosti. Výrazný prepad bitcoinu už niekoľkokrát spôsobil svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach šéf Tesly Elon Musk. Stalo sa tak po tom, čo zverejnil, že automobilka Tesla nebude akceptovať bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily kvôli jeho neekologickej, a teda energeticky náročnej ťažbe. Toto vyjadrenie okamžite spôsobilo dramatický pokles nielen bitcoinu, ale aj etherea a ďalších kryptomien.

Faktom tiež ostáva, že ťažba kryptomien si vyžaduje obrovské množstvo energie. Na ich ťažbu sú potrebné čoraz výkonnejšie počítače a zvyšuje sa aj výpočtový výkon potrebný na overovanie transakcií virtuálnych mien. No tí, ktorí bitcoin ťažia, sú motivovaní čoraz vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie.

Cena za ťažbu bitcoinu závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj cena elektriny, ktorá sa spotrebúva počas jeho ťažby. Ide o to, že ťažiar, ktorý má k dispozícii výrazne lacnejšiu elektrinu, dokáže ekonomicky eliminovať svoju konkurenciu. Tým, ktorí majú vyššiu cenu elektriny, sa preto môže stať, že pre nich v určitom čase prestane byť ťažba bitcoinu rentabilnou. To ich systematicky tlačí k tomu, aby vyhľadávali zdroje s najlacnejšou energiou, respektíve s energiou z alternatívnych obnoviteľných zdrojov.

Rovnako po tom, ako Čína prišla s prísnymi obmedzeniami pre tamojších ťažiarov kryptomien, viaceré štáty o nich prejavili záujem a snažia sa ich prilákať do svojich krajín. Medzi nimi sú napríklad Spojené štáty americké, konkrétne Texas či Miami, Kanada, Rusko aj Kazachstan. Rovnomernejšie rozloženie ťažby bitcoinu do ďalších krajín by malo lepšie rozložiť rizikázvýšiť aj úroveň zabezpečenia na sieti. Ak sa k tomu pridá aj intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií, v blízkej budúcnosti sa tak vyriešia viaceré nedostatky.

Budúcnosť kryptomien závisí od počtu používateľov

Skeptici však stále pochybujú nad reálnou budúcnosťou kryptomien ako platidla. Naopak, tí, ktorí sa kryptomenám aktívne venujú a podieľali sa aj na tvorbe dokumentu, tvrdia, že vyššiu stabilitu digitálnych mien by mohlo v budúcnosti zabezpečiť napríklad niekoľkonásobné zvýšenie počtu ich používateľov. Rozšírenie trhu by postupne mohlo eliminovať výkyvy, aké sme zaznamenali v poslednom období.

Záverečný odkaz dokumentu je jednoznačný. Síce sa kryptotechnológiám mnohí bránia, jedno je isté – ich skutočný potenciál sa ukáže v najbližších desaťročiach.

Čo ste o filme nevedeli?

Zaujímavosťou je, že film bol sčasti financovaný aj príspevkami dobrovoľníkov, no nie v bežne používaných peniazoch, ale práve prostredníctvom kryptomien.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.10.2021 Redakcia FinReport

Úspešný týždeň bitcoinu a ďalších kryptomien. Stanú sa nástrojom investorov v boji proti inflácii?

Bitcoin má za sebou jeden zo svojich najlepších týždňov v tomto roku. Dnes sa prehupol cez hranicu 60-tisíc dolárov, čím dosiahol svoje ...

14.10.2021 Naďa Černá

Uverejnením jedinej fotky na Twitteri Elon Musk zvýšil hodnotu kryptomeny shiba inu o 313 %

Po udalostiach s kryptomenou dogecoin, ktorej hodnota vzrástla vďaka Elonovi Muskovi o 200 000 %, sa do pozornosti dostáva ďalšia, na prvý ...

10.10.2021 Redakcia FinReport

P2P obchody s bitcoinom sa najrýchlejšie rozvíjajú v Afrike. Sú rýchle, ale bez overenia v blockchaine

O kryptomeny je vo svete obrovský záujem. Investujú do nich drobní investori, tí veľkí, a zaujímajú sa o ne aj štáty. Po boome v ...

9.10.2021 Naďa Černá

Zásadným problémom kryptomien je vysoká spotreba elektriny a elektronický odpad. Existuje však riešenie

Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je ...

24.9.2021 Redakcia FinReport

Čína opäť tvrdo zaútočila na kryptomeny. Transakcie s nimi označila za nezákonné

September bol pre kryptomeny mesiacom, ktorý najprv priniesol výborné novinky, a na svojom sklonku, naopak, zlé správy. V dôsledku tých ...

17.9.2021 Roland Régely

Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin

Kryptomeny rastú a prekonávajú očakávania analytikov aj v roku 2021. Najväčšia kryptoburza na svete, spoločnosť Coinbase, dosiahla v druhom ...

16.9.2021 Redakcia FinReport

Krajín, ktoré legalizujú a snažia sa regulovať kryptomeny, pribúda. Poslednou je zatiaľ Ukrajina

Kryptomeny sú považované za kontroverzné investície. Napriek tomu majú schopnosť nabaľovať na seba čoraz väčší počet investorov. A ...

13.9.2021 Redakcia FinReport

Kryptomena cardano vďaka očakávanému príchodu inteligentných zmlúv rýchlo rastie

Len pred niekoľkými dňami sme priniesli informáciu, že dvom najsilnejším kryptomenám na trhu sa podarilo prekonať svoje štvrťročné ...

7.9.2021 Redakcia FinReport

Každý Salvádorčan môže mať vlastnú kryptopeňaženku, bitcoin sa tu stal oficiálnym platidlom

Najväčšia a na trhu najrozšírenejšia kryptomena bitcoin sa dočkala ďalšieho zásadného míľnika vo svojej 12-ročnej histórii. Po ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Dve najsilnejšie kryptomeny prekonali trojmesačné maximá. Bitcoinu pomáha Muscovo mlčanie, ethereu NFT fondy

Kryptomenám sa opäť darí. Presnejšie dvom najsilnejším z nich sa podarilo prekonať svoje maximá spred viac ako troch mesiacov. Kým bitcoin ...

1.9.2021 Roland Régely

Vysoké zdanenie kryptomien nepomáha štátu ani občanom. Ľudia hľadajú spôsoby, ako platiť menej

Kryptomeny sú na Slovensku zdaňované viac ako v iných európskych krajinách. Fyzické osoby a drobní podnikatelia odvádzajú do štátnej ...

26.8.2021 Redakcia FinReport

Hodnota bitcoinu opäť rastie. Aspoň na chvíľu sa jej podarilo prekonať 50-tisíc dolárov

Najsilnejšia a najviac používaná kryptomena na svete je opäť na vzostupe. Hodnota bitcoinu sa po týždňoch „odpočinku“ na úrovni ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 2. 2.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby
 5. 5.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc