Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Film Libertas: Bitcoin, kryptotechnológie a digitálna sloboda prvýkrát očami česko-slovenských autorov

Zuzana Fryč FinTech
SK
EN
Poslať

Česko-slovenský dokumentárny film Libertas prináša možnosť lepšie spoznať svet bitcoinu a kryptotechnológií. Vďaka slovenským a českým inovátorom, ktorí sa aktívne zapájajú do rôznych projektov v tejto oblasti, môžeme nahliadnuť do pozadia vývoja kryptomien a digitálnej slobody. Dokument približuje aj to, aké výhody prinášajú nové technológie v porovnaní so súčasným finančným systémom.

image

Foto: libertasfilm.sk

 

Pre mnohých sú kryptomeny stále záhadou, no dokument Libertas odhaľuje revolučnosť týchto technológií a dôvody, prečo by sme sa o ne mali zaujímať viac. Mnoho zaujímavých detailov o kryptotechnológiách je doplnených autentickými výpoveďami investigatívnych novinárov, predstaviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov. Režisérom filmu je Boris Vereš.

Fakty od základu aj pre úplných laikov

Tvorcovia filmu sa sústredili na to, aby bol zrozumiteľný pre širokú verejnosť a aby zaujali a vzdelali čo najviac ľudí. Najmä tých, ktorí o svete kryptomien doteraz veľa nepočuli.

Dokument v úvode porovnáva novodobé kryptomeny so súčasným finančným systémom, ktorý je na rozdiel od nich centralizovaný, riadený národnými bankami a funguje aj vďaka symbióze so štátom. Prináša to dobrý základ pre priblíženie samotnej originality nových kryptotechnológií.

Navyše pútavo, živo a zrozumiteľne vysvetľuje základy fungovania tohto pre mnohých stále neznámeho „paralelného sveta“, ako ho zvyknú nazývať hlavní aktéri dokumentu. Dozvedáme sa tak o vzniku bitcoinu od jeho počiatku až po súčasnosť. Snímka sa tak snaží nielen objasniť pojmy, ako kryptomena, blockchain či digitálna sloboda, ale vysvetľuje aj celkovú podstatu a potenciál nových technológií do budúcnosti.

Bitcoin ako transparentná mena

Hlavná výhoda bitcoinu oproti bežným papierovým peniazom spočíva v tom, že táto kryptomena si uchováva svoju hodnotu, keďže jej množstvo je od začiatku striktne dané, a teda obmedzené.

Niektorí ho čiastočne prirovnávajú k zlatu, ktorého presné množstvo nepoznáme, ale jeho existencia je tiež do istej miery obmedzená. Nedá sa navyšovať, čo len zvyšuje jeho hodnotu a vzácnosť.

Maximálne množstvo bitcoinu, ktorý sa dá vyťažiť, je stanovené na 21 miliónov. Nakupovať sa dá už od jedného centu. Unikátny je aj v tom, že každá transakcia, ktorú zadáme, sa odosiela prakticky okamžite a je definitívna, preto ju nie je možné vrátiť späť.

Základom fungovania kryptotechnológií je blockchain, ktorý má na starosti všetky zadané transakcie. V dokumente aktéri opisujú blockchain ako otvorený účtovný systém, alebo účtovnú knihu, do ktorej sa zapisujú všetky zrealizované transakcie. Táto účtovná kniha je transparentná, keďže kód bitcoinu je otvorený, a teda je možné si ho celý prečítať.

Decentralizácia krokom k novej ére

Dokument upozorňuje na skutočnosť, že tradične využívaný finančný systém nie je „ideálny“ a vo viacerých krajinách bol v minulosti bankami zneužívaný na „pranie peňazí“. Jeho zneužitie viedlo iné štáty k hyperinflácii a rastúcej chudobe. Ako uvádzajú aktéri dokumentu, tak na chyby finančného sektora nedopláca len samotný systém, ale napokon aj celá spoločnosť. Podľa ich slov by banky mali byť tie, ktoré tieto podvody odhalia. Chýba im však takzvaný „samočistiaci systém“, ktorý by to v momente, ak dôjde k takýmto podvodom, dokázal napraviť.

Naopak, kryptomeny sú postavené na úplne decentralizovanom systéme. Fungujú mimo tradičného finančného systému. To používateľom otvára určitú digitálnu slobodu. Tá je podľa jedného z aktérov filmu veľkým krokom k samotnej fyzickej slobode.

No aj tu je dobré poznať určité riziká, ktorým je potrebné sa radšej zďaleka vyhnúť. Pozor na stránky, ktoré klamlivo sľubujú veľké zárobky. Po jednoduchom zaslaní finančnej sumy sa môže ľahko stať, že ju už nikdy viac neuvidíte. Podvodníci tak zneužívajú neznalosť ľudí, ktorí chcú na bitcoine veľmi rýchlo a jednoducho zarobiť.

Platiť bitcoinom sa dá aj v kaviarni

V dokumente sa predstaví aj nezisková organizácia Paralelní Polis, ktorá sa snaží vzdelávať ľudí v téme digitálnej slobody. Samozrejme, tých, ktorí o to majú záujem. Jedným z ich projektov je napríklad pražská Bitcoinová kaviareň. Jej návštevníci si tu môžu vychutnať šálku svojho obľúbeného nápoja a zaplatiť za ňu len bitcoinom, prípadne litecoinom alebo lightningom.

Positive

Partner témy

Kľúčovou pre ťažiarov je cena energie

Cena kryptomien a najmä bitcoinu v tomto roku kolíše výraznejšie ako v minulosti. Výrazný prepad bitcoinu už niekoľkokrát spôsobil svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach šéf Tesly Elon Musk. Stalo sa tak po tom, čo zverejnil, že automobilka Tesla nebude akceptovať bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily kvôli jeho neekologickej, a teda energeticky náročnej ťažbe. Toto vyjadrenie okamžite spôsobilo dramatický pokles nielen bitcoinu, ale aj etherea a ďalších kryptomien.

Faktom tiež ostáva, že ťažba kryptomien si vyžaduje obrovské množstvo energie. Na ich ťažbu sú potrebné čoraz výkonnejšie počítače a zvyšuje sa aj výpočtový výkon potrebný na overovanie transakcií virtuálnych mien. No tí, ktorí bitcoin ťažia, sú motivovaní čoraz vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie.

Cena za ťažbu bitcoinu závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj cena elektriny, ktorá sa spotrebúva počas jeho ťažby. Ide o to, že ťažiar, ktorý má k dispozícii výrazne lacnejšiu elektrinu, dokáže ekonomicky eliminovať svoju konkurenciu. Tým, ktorí majú vyššiu cenu elektriny, sa preto môže stať, že pre nich v určitom čase prestane byť ťažba bitcoinu rentabilnou. To ich systematicky tlačí k tomu, aby vyhľadávali zdroje s najlacnejšou energiou, respektíve s energiou z alternatívnych obnoviteľných zdrojov.

Rovnako po tom, ako Čína prišla s prísnymi obmedzeniami pre tamojších ťažiarov kryptomien, viaceré štáty o nich prejavili záujem a snažia sa ich prilákať do svojich krajín. Medzi nimi sú napríklad Spojené štáty americké, konkrétne Texas či Miami, Kanada, Rusko aj Kazachstan. Rovnomernejšie rozloženie ťažby bitcoinu do ďalších krajín by malo lepšie rozložiť rizikázvýšiť aj úroveň zabezpečenia na sieti. Ak sa k tomu pridá aj intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií, v blízkej budúcnosti sa tak vyriešia viaceré nedostatky.

Budúcnosť kryptomien závisí od počtu používateľov

Skeptici však stále pochybujú nad reálnou budúcnosťou kryptomien ako platidla. Naopak, tí, ktorí sa kryptomenám aktívne venujú a podieľali sa aj na tvorbe dokumentu, tvrdia, že vyššiu stabilitu digitálnych mien by mohlo v budúcnosti zabezpečiť napríklad niekoľkonásobné zvýšenie počtu ich používateľov. Rozšírenie trhu by postupne mohlo eliminovať výkyvy, aké sme zaznamenali v poslednom období.

Záverečný odkaz dokumentu je jednoznačný. Síce sa kryptotechnológiám mnohí bránia, jedno je isté – ich skutočný potenciál sa ukáže v najbližších desaťročiach.

Čo ste o filme nevedeli?

Zaujímavosťou je, že film bol sčasti financovaný aj príspevkami dobrovoľníkov, no nie v bežne používaných peniazoch, ale práve prostredníctvom kryptomien.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
5.12.2022 Redakcia FinReport

Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) nepredstavujú hrozbu pre decentralizované kryptomeny. Dokonca by mohli pomôcť vybudovať vzájomnú ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

V Estónsku zatkli dvoch kryptopodvodníkov. Oklamali státisíce ľudí a pripravili ich o 575 miliónov dolárov

Polícia v Estónsku zatkla dvoch mužov obvinených z podvodov s kryptomenami a prania špinavých peňazí. Podvodníci vytvorili Ponziho schému a ...

22.11.2022 Martin Jamnický

John Ray: Skrachovaná kryptoburza FTX dlhuje veriteľom 3,1 miliardy dolárov

Kryptoburza FTX skolabovala a v súčasnosti má nové vedenie. Jej nový šéf, inak krízový manažér John Ray sa v situácii rýchlo ...

11.11.2022 Naďa Černá

Kryptoburza FTX čelí bankrotu a kryptomeny padajú spolu s ňou

Kryptomeny zažívajú veľmi náročné obdobie. Posledné mesiace ich hodnota klesala najmä kvôli vysokej inflácii a nepokojom vo svete. ...

10.11.2022 Martin Jamnický

Bitcoin klesol pod hranicu 16-tisíc dolárov. Ako prví ho opustili investiční turisti

Keď sa hovorí o poklese záujmu investorov o kryptomeny, spomína sa najmä bitcoin. Niet divu, veď je to najhodnotnejšia z kryptomien, ktorá ...

7.11.2022 Redakcia FinReport

Ťažba bitcoinu je stále málo zelená, produkuje milióny ton oxidu uhličitého

Je známe, že ťaženie najsilnejšej kryptomeny na trhu – bitcoinu je energeticky mimoriadne náročnou záležitosťou. Cambridgeské centrum ...

28.10.2022 Naďa Černá

Pripravovaná novela zákona o dani z príjmu by mala znížiť daňové odvody spojené s kryptomenami

Vysoká daňovo-odvodová záťaž spojená s kryptomenami je jedným z najväčších problémov, na ktoré poukazujú mnohí obchodníci a ...

25.10.2022 Naďa Černá

Nedarí sa mu ani po zlúčení, hodnota etherea naďalej klesá

Kryptomena ethereum prešla v septembri 2022 významnou zmenou, ktorú odborníci označujú ako zlúčenie. Hlavným cieľom tejto operácie bol ...

17.10.2022 Redakcia FinReport

Kryptofirma Nydig prepúšťa až tretinu svojej pracovnej sily

Technologická firma Nydig zaoberajúca sa kryptomenami, ktorá zarába najmä na inštitucionálnom využívaní bitcoinu, prepustila viac ako ...

13.10.2022 Robert Juriš

Obchodovanie s kryptoaktívami si bude vyžadovať licenciu a dostane prísny dozor

Regulácia kryptomien na starom kontinente je nejednotná a roztrieštená. V mnohých krajinách vrátane Slovenska prakticky neexistuje. Dohoda ...

12.10.2022 Robert Juriš

Kryptoaktíva v metaverze môžu spôsobiť vážne finančné systémové riziko, varuje Bank of England

Britská centrálna banka Bank of England dvíha varovný prst. Tvrdí, že ak porastie vplyv a využívanie otvoreného a decentralizovaného ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  O ďalšie zdražovanie hypotekárnych úverov sa postarali VÚB banka a Prima banka
 4. 4.
  Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi
 5. 5.
  Daňový bonus na dieťa sa zvyšuje na 140 eur a mení sa aj výpočet nároku