Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Film Libertas: Bitcoin, kryptotechnológie a digitálna sloboda prvýkrát očami česko-slovenských autorov

Zuzana Mecková FinTech Poslať

Česko-slovenský dokumentárny film Libertas prináša možnosť lepšie spoznať svet bitcoinu a kryptotechnológií. Vďaka slovenským a českým inovátorom, ktorí sa aktívne zapájajú do rôznych projektov v tejto oblasti, môžeme nahliadnuť do pozadia vývoja kryptomien a digitálnej slobody. Dokument približuje aj to, aké výhody prinášajú nové technológie v porovnaní so súčasným finančným systémom.

image

Foto: libertasfilm.sk

 

Pre mnohých sú kryptomeny stále záhadou, no dokument Libertas odhaľuje revolučnosť týchto technológií a dôvody, prečo by sme sa o ne mali zaujímať viac. Mnoho zaujímavých detailov o kryptotechnológiách je doplnených autentickými výpoveďami investigatívnych novinárov, predstaviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov. Režisérom filmu je Boris Vereš.

Fakty od základu aj pre úplných laikov

Tvorcovia filmu sa sústredili na to, aby bol zrozumiteľný pre širokú verejnosť a aby zaujali a vzdelali čo najviac ľudí. Najmä tých, ktorí o svete kryptomien doteraz veľa nepočuli.

Dokument v úvode porovnáva novodobé kryptomeny so súčasným finančným systémom, ktorý je na rozdiel od nich centralizovaný, riadený národnými bankami a funguje aj vďaka symbióze so štátom. Prináša to dobrý základ pre priblíženie samotnej originality nových kryptotechnológií.

Navyše pútavo, živo a zrozumiteľne vysvetľuje základy fungovania tohto pre mnohých stále neznámeho „paralelného sveta“, ako ho zvyknú nazývať hlavní aktéri dokumentu. Dozvedáme sa tak o vzniku bitcoinu od jeho počiatku až po súčasnosť. Snímka sa tak snaží nielen objasniť pojmy, ako kryptomena, blockchain či digitálna sloboda, ale vysvetľuje aj celkovú podstatu a potenciál nových technológií do budúcnosti.

Bitcoin ako transparentná mena

Hlavná výhoda bitcoinu oproti bežným papierovým peniazom spočíva v tom, že táto kryptomena si uchováva svoju hodnotu, keďže jej množstvo je od začiatku striktne dané, a teda obmedzené.

Niektorí ho čiastočne prirovnávajú k zlatu, ktorého presné množstvo nepoznáme, ale jeho existencia je tiež do istej miery obmedzená. Nedá sa navyšovať, čo len zvyšuje jeho hodnotu a vzácnosť.

Maximálne množstvo bitcoinu, ktorý sa dá vyťažiť, je stanovené na 21 miliónov. Nakupovať sa dá už od jedného centu. Unikátny je aj v tom, že každá transakcia, ktorú zadáme, sa odosiela prakticky okamžite a je definitívna, preto ju nie je možné vrátiť späť.

Základom fungovania kryptotechnológií je blockchain, ktorý má na starosti všetky zadané transakcie. V dokumente aktéri opisujú blockchain ako otvorený účtovný systém, alebo účtovnú knihu, do ktorej sa zapisujú všetky zrealizované transakcie. Táto účtovná kniha je transparentná, keďže kód bitcoinu je otvorený, a teda je možné si ho celý prečítať.

Decentralizácia krokom k novej ére

Dokument upozorňuje na skutočnosť, že tradične využívaný finančný systém nie je „ideálny“ a vo viacerých krajinách bol v minulosti bankami zneužívaný na „pranie peňazí“. Jeho zneužitie viedlo iné štáty k hyperinflácii a rastúcej chudobe. Ako uvádzajú aktéri dokumentu, tak na chyby finančného sektora nedopláca len samotný systém, ale napokon aj celá spoločnosť. Podľa ich slov by banky mali byť tie, ktoré tieto podvody odhalia. Chýba im však takzvaný „samočistiaci systém“, ktorý by to v momente, ak dôjde k takýmto podvodom, dokázal napraviť.

Naopak, kryptomeny sú postavené na úplne decentralizovanom systéme. Fungujú mimo tradičného finančného systému. To používateľom otvára určitú digitálnu slobodu. Tá je podľa jedného z aktérov filmu veľkým krokom k samotnej fyzickej slobode.

No aj tu je dobré poznať určité riziká, ktorým je potrebné sa radšej zďaleka vyhnúť. Pozor na stránky, ktoré klamlivo sľubujú veľké zárobky. Po jednoduchom zaslaní finančnej sumy sa môže ľahko stať, že ju už nikdy viac neuvidíte. Podvodníci tak zneužívajú neznalosť ľudí, ktorí chcú na bitcoine veľmi rýchlo a jednoducho zarobiť.

Platiť bitcoinom sa dá aj v kaviarni

V dokumente sa predstaví aj nezisková organizácia Paralelní Polis, ktorá sa snaží vzdelávať ľudí v téme digitálnej slobody. Samozrejme, tých, ktorí o to majú záujem. Jedným z ich projektov je napríklad pražská Bitcoinová kaviareň. Jej návštevníci si tu môžu vychutnať šálku svojho obľúbeného nápoja a zaplatiť za ňu len bitcoinom, prípadne litecoinom alebo lightningom.

Positive

Partner témy

Kľúčovou pre ťažiarov je cena energie

Cena kryptomien a najmä bitcoinu v tomto roku kolíše výraznejšie ako v minulosti. Výrazný prepad bitcoinu už niekoľkokrát spôsobil svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach šéf Tesly Elon Musk. Stalo sa tak po tom, čo zverejnil, že automobilka Tesla nebude akceptovať bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily kvôli jeho neekologickej, a teda energeticky náročnej ťažbe. Toto vyjadrenie okamžite spôsobilo dramatický pokles nielen bitcoinu, ale aj etherea a ďalších kryptomien.

Faktom tiež ostáva, že ťažba kryptomien si vyžaduje obrovské množstvo energie. Na ich ťažbu sú potrebné čoraz výkonnejšie počítače a zvyšuje sa aj výpočtový výkon potrebný na overovanie transakcií virtuálnych mien. No tí, ktorí bitcoin ťažia, sú motivovaní čoraz vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie.

Cena za ťažbu bitcoinu závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj cena elektriny, ktorá sa spotrebúva počas jeho ťažby. Ide o to, že ťažiar, ktorý má k dispozícii výrazne lacnejšiu elektrinu, dokáže ekonomicky eliminovať svoju konkurenciu. Tým, ktorí majú vyššiu cenu elektriny, sa preto môže stať, že pre nich v určitom čase prestane byť ťažba bitcoinu rentabilnou. To ich systematicky tlačí k tomu, aby vyhľadávali zdroje s najlacnejšou energiou, respektíve s energiou z alternatívnych obnoviteľných zdrojov.

Rovnako po tom, ako Čína prišla s prísnymi obmedzeniami pre tamojších ťažiarov kryptomien, viaceré štáty o nich prejavili záujem a snažia sa ich prilákať do svojich krajín. Medzi nimi sú napríklad Spojené štáty americké, konkrétne Texas či Miami, Kanada, Rusko aj Kazachstan. Rovnomernejšie rozloženie ťažby bitcoinu do ďalších krajín by malo lepšie rozložiť rizikázvýšiť aj úroveň zabezpečenia na sieti. Ak sa k tomu pridá aj intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií, v blízkej budúcnosti sa tak vyriešia viaceré nedostatky.

Budúcnosť kryptomien závisí od počtu používateľov

Skeptici však stále pochybujú nad reálnou budúcnosťou kryptomien ako platidla. Naopak, tí, ktorí sa kryptomenám aktívne venujú a podieľali sa aj na tvorbe dokumentu, tvrdia, že vyššiu stabilitu digitálnych mien by mohlo v budúcnosti zabezpečiť napríklad niekoľkonásobné zvýšenie počtu ich používateľov. Rozšírenie trhu by postupne mohlo eliminovať výkyvy, aké sme zaznamenali v poslednom období.

Záverečný odkaz dokumentu je jednoznačný. Síce sa kryptotechnológiám mnohí bránia, jedno je isté – ich skutočný potenciál sa ukáže v najbližších desaťročiach.

Čo ste o filme nevedeli?

Zaujímavosťou je, že film bol sčasti financovaný aj príspevkami dobrovoľníkov, no nie v bežne používaných peniazoch, ale práve prostredníctvom kryptomien.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.7.2021 Zuzana Mecková

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Mecková

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Mecková

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Mecková

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Mecková

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 2. 2.
  Používanie cookies
 3. 3.
  Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja
 4. 4.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 5. 5.
  Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné