Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Film Libertas: Bitcoin, kryptotechnológie a digitálna sloboda prvýkrát očami česko-slovenských autorov

Zuzana Fryč FinTech Poslať

Česko-slovenský dokumentárny film Libertas prináša možnosť lepšie spoznať svet bitcoinu a kryptotechnológií. Vďaka slovenským a českým inovátorom, ktorí sa aktívne zapájajú do rôznych projektov v tejto oblasti, môžeme nahliadnuť do pozadia vývoja kryptomien a digitálnej slobody. Dokument približuje aj to, aké výhody prinášajú nové technológie v porovnaní so súčasným finančným systémom.

Libertas

Foto: libertasfilm.sk

 

Pre mnohých sú kryptomeny stále záhadou, no dokument Libertas odhaľuje revolučnosť týchto technológií a dôvody, prečo by sme sa o ne mali zaujímať viac. Mnoho zaujímavých detailov o kryptotechnológiách je doplnených autentickými výpoveďami investigatívnych novinárov, predstaviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov. Režisérom filmu je Boris Vereš.

Fakty od základu aj pre úplných laikov

Tvorcovia filmu sa sústredili na to, aby bol zrozumiteľný pre širokú verejnosť a aby zaujali a vzdelali čo najviac ľudí. Najmä tých, ktorí o svete kryptomien doteraz veľa nepočuli.

Dokument v úvode porovnáva novodobé kryptomeny so súčasným finančným systémom, ktorý je na rozdiel od nich centralizovaný, riadený národnými bankami a funguje aj vďaka symbióze so štátom. Prináša to dobrý základ pre priblíženie samotnej originality nových kryptotechnológií.

Navyše pútavo, živo a zrozumiteľne vysvetľuje základy fungovania tohto pre mnohých stále neznámeho „paralelného sveta“, ako ho zvyknú nazývať hlavní aktéri dokumentu. Dozvedáme sa tak o vzniku bitcoinu od jeho počiatku až po súčasnosť. Snímka sa tak snaží nielen objasniť pojmy, ako kryptomena, blockchain či digitálna sloboda, ale vysvetľuje aj celkovú podstatu a potenciál nových technológií do budúcnosti.

Bitcoin ako transparentná mena

Hlavná výhoda bitcoinu oproti bežným papierovým peniazom spočíva v tom, že táto kryptomena si uchováva svoju hodnotu, keďže jej množstvo je od začiatku striktne dané, a teda obmedzené.

Niektorí ho čiastočne prirovnávajú k zlatu, ktorého presné množstvo nepoznáme, ale jeho existencia je tiež do istej miery obmedzená. Nedá sa navyšovať, čo len zvyšuje jeho hodnotu a vzácnosť.

Maximálne množstvo bitcoinu, ktorý sa dá vyťažiť, je stanovené na 21 miliónov. Nakupovať sa dá už od jedného centu. Unikátny je aj v tom, že každá transakcia, ktorú zadáme, sa odosiela prakticky okamžite a je definitívna, preto ju nie je možné vrátiť späť.

Základom fungovania kryptotechnológií je blockchain, ktorý má na starosti všetky zadané transakcie. V dokumente aktéri opisujú blockchain ako otvorený účtovný systém, alebo účtovnú knihu, do ktorej sa zapisujú všetky zrealizované transakcie. Táto účtovná kniha je transparentná, keďže kód bitcoinu je otvorený, a teda je možné si ho celý prečítať.

Decentralizácia krokom k novej ére

Dokument upozorňuje na skutočnosť, že tradične využívaný finančný systém nie je „ideálny“ a vo viacerých krajinách bol v minulosti bankami zneužívaný na „pranie peňazí“. Jeho zneužitie viedlo iné štáty k hyperinflácii a rastúcej chudobe. Ako uvádzajú aktéri dokumentu, tak na chyby finančného sektora nedopláca len samotný systém, ale napokon aj celá spoločnosť. Podľa ich slov by banky mali byť tie, ktoré tieto podvody odhalia. Chýba im však takzvaný „samočistiaci systém“, ktorý by to v momente, ak dôjde k takýmto podvodom, dokázal napraviť.

Naopak, kryptomeny sú postavené na úplne decentralizovanom systéme. Fungujú mimo tradičného finančného systému. To používateľom otvára určitú digitálnu slobodu. Tá je podľa jedného z aktérov filmu veľkým krokom k samotnej fyzickej slobode.

No aj tu je dobré poznať určité riziká, ktorým je potrebné sa radšej zďaleka vyhnúť. Pozor na stránky, ktoré klamlivo sľubujú veľké zárobky. Po jednoduchom zaslaní finančnej sumy sa môže ľahko stať, že ju už nikdy viac neuvidíte. Podvodníci tak zneužívajú neznalosť ľudí, ktorí chcú na bitcoine veľmi rýchlo a jednoducho zarobiť.

Platiť bitcoinom sa dá aj v kaviarni

V dokumente sa predstaví aj nezisková organizácia Paralelní Polis, ktorá sa snaží vzdelávať ľudí v téme digitálnej slobody. Samozrejme, tých, ktorí o to majú záujem. Jedným z ich projektov je napríklad pražská Bitcoinová kaviareň. Jej návštevníci si tu môžu vychutnať šálku svojho obľúbeného nápoja a zaplatiť za ňu len bitcoinom, prípadne litecoinom alebo lightningom.

Positive

Partner témy

Kľúčovou pre ťažiarov je cena energie

Cena kryptomien a najmä bitcoinu v tomto roku kolíše výraznejšie ako v minulosti. Výrazný prepad bitcoinu už niekoľkokrát spôsobil svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach šéf Tesly Elon Musk. Stalo sa tak po tom, čo zverejnil, že automobilka Tesla nebude akceptovať bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily kvôli jeho neekologickej, a teda energeticky náročnej ťažbe. Toto vyjadrenie okamžite spôsobilo dramatický pokles nielen bitcoinu, ale aj etherea a ďalších kryptomien.

Faktom tiež ostáva, že ťažba kryptomien si vyžaduje obrovské množstvo energie. Na ich ťažbu sú potrebné čoraz výkonnejšie počítače a zvyšuje sa aj výpočtový výkon potrebný na overovanie transakcií virtuálnych mien. No tí, ktorí bitcoin ťažia, sú motivovaní čoraz vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie.

Cena za ťažbu bitcoinu závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj cena elektriny, ktorá sa spotrebúva počas jeho ťažby. Ide o to, že ťažiar, ktorý má k dispozícii výrazne lacnejšiu elektrinu, dokáže ekonomicky eliminovať svoju konkurenciu. Tým, ktorí majú vyššiu cenu elektriny, sa preto môže stať, že pre nich v určitom čase prestane byť ťažba bitcoinu rentabilnou. To ich systematicky tlačí k tomu, aby vyhľadávali zdroje s najlacnejšou energiou, respektíve s energiou z alternatívnych obnoviteľných zdrojov.

Rovnako po tom, ako Čína prišla s prísnymi obmedzeniami pre tamojších ťažiarov kryptomien, viaceré štáty o nich prejavili záujem a snažia sa ich prilákať do svojich krajín. Medzi nimi sú napríklad Spojené štáty americké, konkrétne Texas či Miami, Kanada, Rusko aj Kazachstan. Rovnomernejšie rozloženie ťažby bitcoinu do ďalších krajín by malo lepšie rozložiť rizikázvýšiť aj úroveň zabezpečenia na sieti. Ak sa k tomu pridá aj intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií, v blízkej budúcnosti sa tak vyriešia viaceré nedostatky.

Budúcnosť kryptomien závisí od počtu používateľov

Skeptici však stále pochybujú nad reálnou budúcnosťou kryptomien ako platidla. Naopak, tí, ktorí sa kryptomenám aktívne venujú a podieľali sa aj na tvorbe dokumentu, tvrdia, že vyššiu stabilitu digitálnych mien by mohlo v budúcnosti zabezpečiť napríklad niekoľkonásobné zvýšenie počtu ich používateľov. Rozšírenie trhu by postupne mohlo eliminovať výkyvy, aké sme zaznamenali v poslednom období.

Záverečný odkaz dokumentu je jednoznačný. Síce sa kryptotechnológiám mnohí bránia, jedno je isté – ich skutočný potenciál sa ukáže v najbližších desaťročiach.

Čo ste o filme nevedeli?

Zaujímavosťou je, že film bol sčasti financovaný aj príspevkami dobrovoľníkov, no nie v bežne používaných peniazoch, ale práve prostredníctvom kryptomien.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol svoje ďalšie maximum na úrovni 73-tisíc dolárov za token

Najväčšia kryptomena na trhu bitcoin stále napreduje vo svojom raste. Dnes prekonal hranicu 73-tisíc dolárov za token a predpokladá sa, že ...

11.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin opäť prepísal históriu, dostal sa cez hranicu 70-tisíc dolárov za token

Najsilnejšia kryptomena na svete stále rastie. Bitcoin sa na sklonku uplynulého týždňa po prvý raz dostal cez hranicu 70-tisíc dolárov. ...

7.3.2024 Robert Juriš

Regulácia kryptomien bude mať aj na Slovensku zákonné pravidlá

Regulácia kryptoaktív dostane nové pravidlá. Orgány Európskej únie vlani schválili nariadenie o trhoch s kryptoaktívami označované ...

6.3.2024 Martin Jamnický

Bitcoin aj zlato dosiahli svoje historické maximá

Cena najdrahšej kryptomeny na trhu – bitcoinu a cena zlata prekonali historicky najvyššie hodnoty, aké kedy dosiahli. Kým bitcoin prepísal ...

3.3.2024 Redakcia FinReport

Ťažiari bitcoinov vlani zarobili rekordných 10,5 miliardy dolárov

Pôsobivý rast kryptotrhu a najmä rast cien bitcoinu na sklonku minulého roku priniesli úspech aj ťažiarom tejto najdrahšej ...

1.3.2024 Redakcia FinReport

Bicoin prekonal hranicu 64-tisíc dolárov za token a smeruje k svojim historickým maximám

Bitcoin si v poslednom februárovom týždni ide vlastnú rely. Na jeho začiatku sa po dvoch rokoch dostal cez úroveň 56-tisíc dolárov za token, ...

27.2.2024 Redakcia FinReport

Bicoin je na úrovni 56-tisíc dolárov za token a pôjde vyššie

Cena bitcoinu sa pomaly, ale isto zvyšuje na úroveň svojich maxím spred viac ako dvoch rokov. Aktuálne presiahla hranicu 56-tisíc dolárov za ...

23.2.2024 Martin Jamnický

Investovali ste do kryptomien? Toto je niekoľko spôsobov, ako ich previesť späť na eurá

Záver minulého roku a začiatok tohto roku kryptomenám prial, ich hodnota prudko stúpala. A ak ste nakupovali niekoľko mesiacov predtým, ...

19.2.2024 Miloslava Némová

Blíži sa halving bitcoinu. Jeho cena by mala stúpnuť, ale všetko môže byť aj inak

V apríli 2024 sa svet kryptomien pripravuje na ďalší historický okamih v podobe štvrtého halvingu bitcoinu. Tento fenomén, ktorý sa ...

17.2.2024 Redakcia FinReport

Používatelia kryptomien si vlani stiahli 100 miliónov kryptopeňaženiek

Kryptomeny vlani zažili parádny rok. Investorov potešila najmä koncoročná rely, ktorá najväčším kryptomenám priniesla dvoj- až ...

13.2.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin sa dostal cez hranicu 50-tisíc dolárov za token

Bitcoin opäť prekvapil, tentoraz pozitívne, keď sa jeho hodnota po prvý raz od roku 2021 dostala cez hranicu 50-tisíc dolárov za token. Medzi ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay