Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Film Libertas: Bitcoin, kryptotechnológie a digitálna sloboda prvýkrát očami česko-slovenských autorov

Zuzana Mecková FinTech
SK
EN
Poslať

Česko-slovenský dokumentárny film Libertas prináša možnosť lepšie spoznať svet bitcoinu a kryptotechnológií. Vďaka slovenským a českým inovátorom, ktorí sa aktívne zapájajú do rôznych projektov v tejto oblasti, môžeme nahliadnuť do pozadia vývoja kryptomien a digitálnej slobody. Dokument približuje aj to, aké výhody prinášajú nové technológie v porovnaní so súčasným finančným systémom.

image

Foto: libertasfilm.sk

 

Pre mnohých sú kryptomeny stále záhadou, no dokument Libertas odhaľuje revolučnosť týchto technológií a dôvody, prečo by sme sa o ne mali zaujímať viac. Mnoho zaujímavých detailov o kryptotechnológiách je doplnených autentickými výpoveďami investigatívnych novinárov, predstaviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov. Režisérom filmu je Boris Vereš.

Fakty od základu aj pre úplných laikov

Tvorcovia filmu sa sústredili na to, aby bol zrozumiteľný pre širokú verejnosť a aby zaujali a vzdelali čo najviac ľudí. Najmä tých, ktorí o svete kryptomien doteraz veľa nepočuli.

Dokument v úvode porovnáva novodobé kryptomeny so súčasným finančným systémom, ktorý je na rozdiel od nich centralizovaný, riadený národnými bankami a funguje aj vďaka symbióze so štátom. Prináša to dobrý základ pre priblíženie samotnej originality nových kryptotechnológií.

Navyše pútavo, živo a zrozumiteľne vysvetľuje základy fungovania tohto pre mnohých stále neznámeho „paralelného sveta“, ako ho zvyknú nazývať hlavní aktéri dokumentu. Dozvedáme sa tak o vzniku bitcoinu od jeho počiatku až po súčasnosť. Snímka sa tak snaží nielen objasniť pojmy, ako kryptomena, blockchain či digitálna sloboda, ale vysvetľuje aj celkovú podstatu a potenciál nových technológií do budúcnosti.

Bitcoin ako transparentná mena

Hlavná výhoda bitcoinu oproti bežným papierovým peniazom spočíva v tom, že táto kryptomena si uchováva svoju hodnotu, keďže jej množstvo je od začiatku striktne dané, a teda obmedzené.

Niektorí ho čiastočne prirovnávajú k zlatu, ktorého presné množstvo nepoznáme, ale jeho existencia je tiež do istej miery obmedzená. Nedá sa navyšovať, čo len zvyšuje jeho hodnotu a vzácnosť.

Maximálne množstvo bitcoinu, ktorý sa dá vyťažiť, je stanovené na 21 miliónov. Nakupovať sa dá už od jedného centu. Unikátny je aj v tom, že každá transakcia, ktorú zadáme, sa odosiela prakticky okamžite a je definitívna, preto ju nie je možné vrátiť späť.

Základom fungovania kryptotechnológií je blockchain, ktorý má na starosti všetky zadané transakcie. V dokumente aktéri opisujú blockchain ako otvorený účtovný systém, alebo účtovnú knihu, do ktorej sa zapisujú všetky zrealizované transakcie. Táto účtovná kniha je transparentná, keďže kód bitcoinu je otvorený, a teda je možné si ho celý prečítať.

Decentralizácia krokom k novej ére

Dokument upozorňuje na skutočnosť, že tradične využívaný finančný systém nie je „ideálny“ a vo viacerých krajinách bol v minulosti bankami zneužívaný na „pranie peňazí“. Jeho zneužitie viedlo iné štáty k hyperinflácii a rastúcej chudobe. Ako uvádzajú aktéri dokumentu, tak na chyby finančného sektora nedopláca len samotný systém, ale napokon aj celá spoločnosť. Podľa ich slov by banky mali byť tie, ktoré tieto podvody odhalia. Chýba im však takzvaný „samočistiaci systém“, ktorý by to v momente, ak dôjde k takýmto podvodom, dokázal napraviť.

Naopak, kryptomeny sú postavené na úplne decentralizovanom systéme. Fungujú mimo tradičného finančného systému. To používateľom otvára určitú digitálnu slobodu. Tá je podľa jedného z aktérov filmu veľkým krokom k samotnej fyzickej slobode.

No aj tu je dobré poznať určité riziká, ktorým je potrebné sa radšej zďaleka vyhnúť. Pozor na stránky, ktoré klamlivo sľubujú veľké zárobky. Po jednoduchom zaslaní finančnej sumy sa môže ľahko stať, že ju už nikdy viac neuvidíte. Podvodníci tak zneužívajú neznalosť ľudí, ktorí chcú na bitcoine veľmi rýchlo a jednoducho zarobiť.

Platiť bitcoinom sa dá aj v kaviarni

V dokumente sa predstaví aj nezisková organizácia Paralelní Polis, ktorá sa snaží vzdelávať ľudí v téme digitálnej slobody. Samozrejme, tých, ktorí o to majú záujem. Jedným z ich projektov je napríklad pražská Bitcoinová kaviareň. Jej návštevníci si tu môžu vychutnať šálku svojho obľúbeného nápoja a zaplatiť za ňu len bitcoinom, prípadne litecoinom alebo lightningom.

Positive

Partner témy

Kľúčovou pre ťažiarov je cena energie

Cena kryptomien a najmä bitcoinu v tomto roku kolíše výraznejšie ako v minulosti. Výrazný prepad bitcoinu už niekoľkokrát spôsobil svojimi vyjadreniami na sociálnych sieťach šéf Tesly Elon Musk. Stalo sa tak po tom, čo zverejnil, že automobilka Tesla nebude akceptovať bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily kvôli jeho neekologickej, a teda energeticky náročnej ťažbe. Toto vyjadrenie okamžite spôsobilo dramatický pokles nielen bitcoinu, ale aj etherea a ďalších kryptomien.

Faktom tiež ostáva, že ťažba kryptomien si vyžaduje obrovské množstvo energie. Na ich ťažbu sú potrebné čoraz výkonnejšie počítače a zvyšuje sa aj výpočtový výkon potrebný na overovanie transakcií virtuálnych mien. No tí, ktorí bitcoin ťažia, sú motivovaní čoraz vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie.

Cena za ťažbu bitcoinu závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj cena elektriny, ktorá sa spotrebúva počas jeho ťažby. Ide o to, že ťažiar, ktorý má k dispozícii výrazne lacnejšiu elektrinu, dokáže ekonomicky eliminovať svoju konkurenciu. Tým, ktorí majú vyššiu cenu elektriny, sa preto môže stať, že pre nich v určitom čase prestane byť ťažba bitcoinu rentabilnou. To ich systematicky tlačí k tomu, aby vyhľadávali zdroje s najlacnejšou energiou, respektíve s energiou z alternatívnych obnoviteľných zdrojov.

Rovnako po tom, ako Čína prišla s prísnymi obmedzeniami pre tamojších ťažiarov kryptomien, viaceré štáty o nich prejavili záujem a snažia sa ich prilákať do svojich krajín. Medzi nimi sú napríklad Spojené štáty americké, konkrétne Texas či Miami, Kanada, Rusko aj Kazachstan. Rovnomernejšie rozloženie ťažby bitcoinu do ďalších krajín by malo lepšie rozložiť rizikázvýšiť aj úroveň zabezpečenia na sieti. Ak sa k tomu pridá aj intenzívnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií, v blízkej budúcnosti sa tak vyriešia viaceré nedostatky.

Budúcnosť kryptomien závisí od počtu používateľov

Skeptici však stále pochybujú nad reálnou budúcnosťou kryptomien ako platidla. Naopak, tí, ktorí sa kryptomenám aktívne venujú a podieľali sa aj na tvorbe dokumentu, tvrdia, že vyššiu stabilitu digitálnych mien by mohlo v budúcnosti zabezpečiť napríklad niekoľkonásobné zvýšenie počtu ich používateľov. Rozšírenie trhu by postupne mohlo eliminovať výkyvy, aké sme zaznamenali v poslednom období.

Záverečný odkaz dokumentu je jednoznačný. Síce sa kryptotechnológiám mnohí bránia, jedno je isté – ich skutočný potenciál sa ukáže v najbližších desaťročiach.

Čo ste o filme nevedeli?

Zaujímavosťou je, že film bol sčasti financovaný aj príspevkami dobrovoľníkov, no nie v bežne používaných peniazoch, ale práve prostredníctvom kryptomien.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.6.2022 Naďa Černá

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept ...

20.6.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk je obvinený z organizovania pyramídovej hry s kryptomenou dogecoin

Elon Musk má ďalší problém. Čelí obvineniu z organizovania pyramídovej hry. Zneužiť mal vtipnú kryptomenu dogecoin, ktorú niekoľkokrát ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin spadol pod 23-tisíc dolárov a môže ísť ešte podstatne nižšie

Ťažký víkend a ešte ťažšie prebudenie do nového týždňa zažili kryptomeny. Cena bitcoinu klesla pod 23-tisíc dolárov. Je to najnižšia ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Po skrachovanej kryptomene terra prichádza na trh jej nová verzia 2.0

Kryptomena terra sa začiatkom mája 2022 dostala do stavu klinickej smrti. Jej hodnota klesla o 99 % a hrozil je zánik. V priebehu niekoľkých ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Traja zo štyroch oslovených hovoria, že kryptomeny sú už finančným mainstreamom

Takmer tri štvrtiny (70 %) respondentov medzinárodného výskumu sa domnievajú, že úlohou peňazí je zabezpečiť rodinu, pričom sporenie na ...

20.5.2022 Robert Juriš

Pád kryptomien sa zastavil, špirála smrti sa však môže kedykoľvek zopakovať

Zdá sa, že minulotýždňový výpredaj kryptomien sa skončil. Viaceré z nich dosiahli svoje dlhodobé minimá, aby vzápätí korigovali svoje ...

17.5.2022 Naďa Černá

Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?

Obavy u investorov do kryptomien vyvolal náhly a prekvapivý pád digitálnej meny luna. Sesterský token stablecoin TerraUSD totiž stratil 99 % zo ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a už ani stablecoiny nie sú v súčasnosti stabilné

V máji 2022 doľahla únava aj na kryptotrh. Ten sa za posledný týždeň výrazne prepadol, keď bitcoin klesol o 12 % a ethereum dokonca až o 14 ...

11.5.2022 Redakcia FinReport

Bankár Fabio Panetta: Kryptoaktíva podnecujú špekulácie a investorov nechávajú bez ochrany

Rok 2022 zatiaľ nie je pre kryptomeny šťastný. Hodnota bitcoinu naďalej hlboko zaostáva za jeho minuloročnými maximami, prepadli sa aj ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin stráca hodnotu, je na polovici svojho niekdajšieho maxima

Kryptomeny padajú nadol. Reagujú tak na prepad akciových trhov z konca minulého týždňa. Výsledkom je, že bitcoin dnes už podliezol hodnotu ...

9.5.2022 Redakcia FinReport

Módny dom Gucci začne v niektorých obchodoch v USA prijímať platby v kryptomenách

Kryptomenám sa v tomto roku príliš nedarí. Minimálne marketingovo však skvelou správou je vyhlásenie módneho domu Gucci, ktorý zverejnil, ...

29.4.2022 Redakcia FinReport

Stredoafrická republika uznala bitcoin ako oficiálnu menu, adopcia kryptomien štátmi môže pokračovať

Ďalšou krajinou, ktorá uznala kryptomeny ako oficiálne platidlo je Stredoafrická republika. Prezident krajiny podpísal zákon, ktorý ...

Aplikácia

 1. 1.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
 2. 2.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 3. 3.
  Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
 4. 4.
  Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
 5. 5.
  Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok