Európsky parlament žiada prísnejšiu reguláciu používania umelej inteligencie
Zákonodarcovia Európskeho parlamentu dosiahli dohodu o prísnom súbore pravidiel používania umelej inteligencie v krajinách Európskej únie. Cieľom týchto opatrení bude obmedziť jej prípadné zneužívanie, respektíve zabezpečiť jej transparentné a bezpečné používanie v praxi.

Foto: Shutterstock
Cieľom je bezpečnosť a dôveryhodnosť
Poslanci Európskeho parlamentu minulý týždeň hlasovali za návrh zákona o umelej inteligencii, ktorý by okrem iného zakázal biometrické identifikačné systémy na verejných priestranstvách a biometrické kategorizačné systémy. Legislatívna úprava ich označuje za rizikové, diskriminačné a invazívne.
„Vzhľadom na hlboký transformačný vplyv, ktorý bude mať umelá inteligencia na naše spoločnosti a ekonomiky, je zákon o regulácii jej využívania možno aj najdôležitejším právnym predpisom v tomto období. Je to prvý právny predpis tohto druhu na celom svete, čo znamená, že EÚ môže byť lídrom v tom, aby umelá inteligencia zameriavajúca sa na ľudí bola dôveryhodná a bezpečná,“ povedal rumunský europoslanec Dragos Tudorache.
Partner témy
Má slúžiť ľuďom, nie naopak
Zákon bude klasifikovať vysokorizikové systémy umelej inteligencie a bude vyžadovať väčšiu transparentnosť pre jej niektoré modely, ako je napríklad ChatGPT. Cieľom európskych zákonodarcov je dosiahnuť, aby umelá inteligencia bola bezpečná, udržateľná a nezaujatá. Dosiahnuť to chcú napríklad aj tým, že občania budú môcť podávať sťažnosti na jej prípadné zneužívanie, a že v súvislosti s ňou budú poznať svoje práva.
„Toto hlasovanie je míľnikom v regulácii umelej inteligencie a je jasným signálom, že základným kameňom Únie by mali byť základné práva. Umelá inteligencia by mala slúžiť ľuďom, spoločnosti a životnému prostrediu, nie naopak,“ vyhlásil europoslanec za stranu Zelených Kim van Sparrentak pre agentúru Reuters.
Ďalší krok v legislatívnom procese súvisiacom s umelou inteligenciou by mal v europarlamente nasledovať v júni tohto roku. Aktívna je však aj administratíva amerického prezidenta Joe Bidena, ktorá sa tiež zaoberá otázkou regulácie umelej inteligencie. Práve o nej minulý týždeň rokovala s generálnymi riaditeľmi veľkých technologických firiem.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov
- 2.Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?
- 3.Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
- 4.JPMorgan prináša nový spôsob platenia prostredníctvom klepnutia na iPhone
- 5.Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy