Európska únia dosiahla prelomovú dohodu o regulácii kryptomien
Predsedníctvo Rady Európy a Európsky parlament sa dohodli na návrhu regulácie kryptomien s názvom Trhy s kryptoaktívami (MiCA). Rozhodli, že poskytovatelia služieb v oblasti kryptoaktív budú potrebovať povolenie na činnosť v rámci Európskej únie. Výnimku dostanú len NFT a digitálne aktíva súvisiace s médiami.

Foto: Unsplash
EÚ chce byť lídrom v regulovaní kryptomien
Podľa dohody bude regulačný rámec chrániť investorov a spotrebiteľov. Zároveň by mal zabezpečiť finančnú stabilitu a umožniť inovácie a rast. Nariadenia pomôžu chrániť spotrebiteľov pred podvodníkmi a podvodmi. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) totiž vytvorí verejný register poskytovateľov kryptoaktív, ktorí nedodržiavajú pravidlá.
„Nedávny vývoj v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom sektore potvrdil naliehavú potrebu celoeurópskej regulácie. MiCA bude lepšie chrániť Európanov, ktorí investovali do týchto aktív, a zabráni zneužitiu kryptoaktív, pričom bude ústretová k inováciám, aby sa zachovala atraktívnosť EÚ. Toto prelomové nariadenie ukončí krypto-divoký Západ a potvrdí úlohu Únie ako tvorcu noriem pre digitálne témy,“ povedal francúzsky minister hospodárstva, financií a digitálnej suverenity Bruno Le Maire s tým, že nariadením o MiCA sa uplatnia obmedzenia aj pre stablecoiny.
Problémy, ktoré si žiadajú riešenie
Potrebu rýchleho dokončenia regulatív pre kryptomeny vyvolalo nedávne zlyhanie a prepad hodnoty kryptomeny Luna a s ňou súvisiaceho stablecoinu Terra. Inštitúcie zbystrili pozornosť, no ďalšie problémy na seba nenechali dlho čakať.
V problémoch sa ocitol napríklad veľký kryptomenový fond Three Arrows Capital, keď prestal splácať svoje dlhy. V nepríjemnej situácii sa ocitli aj kryptoburzy Binance, CoinFlex a Celsius, ktoré zastavili výber bitcoinov. Výsledkom je prepad hodnoty tejto kľúčovej kryptomeny pod úroveň 19-tisíc dolárov, čo je tohtoročné minimum.
Partner témy
Nielen finančná bezpečnosť, ale aj environmentálny blahobyt
Európska komisia však nepracuje len na kryptobezpečnosti, ale aj na environmentálnych vplyvoch kryptoaktív. Kreuje totiž správu, ktorá skúma ich vplyv na životné prostredie. Od poskytovateľov na trhu s kryptomenami bude vyžadovať, aby poskytovali informácie o svojej environmentálnej a klimatickej stope, aby uľahčili Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) zhromažďovanie informácií o environmentálnom blahobyte.
Dve tretiny držiteľov kryptomien si želajú reguláciu
Zatiaľ čo EÚ napreduje so schvaľovaním nariadení, americký Kongres zatiaľ len diskutuje o budúcej legislatíve týkajúcej sa monitorovania kryptoaktív. „Regulácia sa určite blíži a je jasné, že EÚ chcela byť prvým veľkým hráčom na tomto poli,“ povedal generálny riaditeľ fintech firmy Modulus Richard Gardner.
Spoločnosť Mercuyo zaoberajúca sa platobnou infraštruktúrou tiež reagovala na nové nariadenie pozitívne. Výskum zverejnený spoločnosťou naznačuje, že viac ako dve tretiny držiteľov kryptomien si želajú reguláciu v sektore kryptomien. Presne 68 % britskej verejnosti by chcelo reguláciu kryptomien a až 61 % sa obáva, že sa stanú obeťou podvodných schém.
Kľúčové slová
Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Podujatia

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
- 3.Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
- 4.Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
- 5.J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur