Európska centrálna banka si vybrala päť partnerov, ktorí jej pomôžu s vývojom digitálneho eura
Budúca spoločná európska digitálna mena dostáva ďalší rozmer. Európska centrálna banka (ECB) si vybrala piatich partnerov, ktorí by jej mali pomôcť vyvinúť prototyp digitálneho eura.

Foto: Shutterstock
Päť partnerov spomedzi 54 záujemcov
Európska centrálna banka od apríla tohto roku, keď zverejnila výzvu pre budúcich partnerov, zaregistrovala až 54 záujemcov o spoluprácu na projekte digitálneho eura. Napokon sa rozhodla pre päticu spoločností.
Španielska banka CaixaBank sa zameria na výrobu prototypu pre P2P online platby pomocou digitálneho eura. V priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov vyvinie mobilnú aplikáciu simulujúcu kroky, ktoré budú jednotlivci potrebovať na prevod digitálnych eur na svoj účet a na prevod digitálnych eur na iné osoby.
Francúzska nadnárodná spoločnosť poskytujúca platobné a transakčné služby Worldline bude zodpovedná za vývoj P2P offline platieb. Talianska banka Nexi, ktorá sa špecializuje na platobné systémy, bude pracovať na platbách v obchode. Ďalšími partnermi pre ECB sa stanú americký technologický gigant Amazon a patentová inštitúcia EPI.
Bezrizikovo, dostupne a efektívne
Európska centrálna banka pristupuje k projektu digitálneho eura naozaj zodpovedne. V súčasnosti sa už nachádza v druhom roku dvojročnej „výskumnej“ fázy tohto projektu. Počas nej by odborníci mali vytvoriť funkčný dizajn digitálneho eura na základe potrieb jeho budúcich používateľov, teda obyvateľov eurozóny a finančných inštitúcií, ktoré v jej krajinách pôsobia.
„Cieľom je, aby digitálne euro mohlo plniť úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardová. Kľúčová pritom bude ochrana súkromia používateľov novej meny a dôvera v bezpečnosť systému, a inštitúcie, ktoré s ním budú pracovať.
Výskumná fáza projektu digitálneho eura by mala trvať do júla 2023. Vtedy by sa Európska centrálna banka mala rozhodnúť, či spustí realizáciu projektu, alebo nie. Napriek tomu už v súčasnosti podniká kroky, ktoré nasvedčujú tomu, že kľúčovou otázkou v súčasnosti nie je to, či projekt spustiť, alebo nie, ale kedy sa začne realizovať v praxi.
Partner témy
Cieľom nie je nahradiť používanie hotovosti, ale vhodne ju doplniť
„Úlohou digitálneho eura nie je nahradiť finančnú hotovosť, ale vhodne ju dopĺňať. Eurosystém bude naďalej zaisťovať, aby všetci mali prístup aj k hotovosti, a to v celej eurozóne. Digitálne euro bude poskytovať dodatočnú voľbu v spôsobe platby a uľahčenie jej vykonávania,“ vysvetľuje Ch. Lagardová. Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor ju doplnil, že „ak sa podarí zaviesť digitálne euro, jeho používanie bude služba, nie povinnosť“.
Pôjde najmä o transakcie, nie o depozit
Obyvatelia krajín, v ktorých sa platí eurom, budú potrebovať vlastniť digitálne peňaženky, ktoré sa stanú súčasťou digitálnych účtov. Zriaďovať ich budú centrálne banky jednotlivých členských krajín eurozóny, alebo subjekty, ktoré na to určia. Finančná komunikácia bude prebiehať prostredníctvom aplikácií. Každý občan bude mať možnosť previesť si fyzickú hotovosť na digitálnu menu a naopak v pomere 1 : 1.
Zatiaľ to nie je striktne stanovené, ale objem digitálneho eura zrejme bude obmedzený tak, aby plnil najmä transakčnú funkciu a nie úlohu depozitu na ukladanie finančných zásob. Samotné transakcie by mali prebiehať na „pár“ klikov a maximálne bezpečne.
Vyvíjajú aj novú legislatívu
Paralelne s vývojom finančnej technológie, ktorú má na starosti ECB, postupuje aj Európska komisia, ktorá pracuje na legislatívnej úprave týkajúcej sa digitálneho eura a úplného pokrytia okamžitých platieb v rámci celej Európskej únie. Nová a jednotná právna úprava by mala svetlo sveta uzrieť na začiatku roku 2023.
Návrh zákona bude slúžiť ako právny základ pre pokračujúcu technickú prácu Európskej centrálnej banky na vytvorení digitálnej meny, presnejšie digitálneho eura. Pokiaľ ide o okamžité platby, navrhované legislatívne zmeny majú riešiť roztrieštený trh s cezhraničnými platbami v reálnom čase a poskytnúť podnet na iniciatívy otvoreného bankovníctva v celej Európskej únii.
Digitálna mena paralelne s fyzickou
Na projekte štátnych digitálnych mien pracuje viac ako polovica krajín sveta. V pilotnej fáze predchádzajúcej uvedeniu projektu do praxe sa nachádza takmer dvadsiatka z nich. Ďalšie krajiny vrátane štátov eurozóny sa nachádzajú vo výskumnej fáze. Spomedzi krajín, kde sa problematike začali venovať, bol projekt zrušený len vo dvoch – v africkom Senegale a juhoamerickom Ekvádore.
Ak by európsky projekt napredoval bez zdržaní, do praxe by ho mohli uviesť už v roku 2025. Paralelne s ním prebieha aj projekt redizajnu fyzických eurobankoviek, ktoré by po dvoch desaťročiach používania mali zmeniť svoju tvár. Aj to je dôkaz, že fyzická mena zo scény neodchádza, naopak, bude fungovať aj naďalej, no ako modernejšia so sofistikovanejšími bezpečnostnými prvkami.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení