Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept proof-of-stake. Analytici to označujú za najväčšiu udalosť v histórii kryptomien. Ak sa zmena podarí, ethereum sa stane energeticky úspornejším, zníži náklady na bezpečnosť, bude ekologickejšie a možno zaútočí aj na prvú priečku najpoužívanejšej kryptomeny, ktorá zatiaľ patrí bitcoinu.

image

Foto: Shutterstock

Ekologický a energetický problém

Systém ťažby proof-of-work predstavuje problém, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov. Nedávno naň upozornila aj nezisková organizácia Greenpeace, ktorá dokonca proti tomuto konceptu spustila kampaň s názvom Change the Code Not the Climate.

Proof-of-work totižto predstavuje veľmi nákladnú ťažbu, ktorá je pre životné prostredie mimoriadne zaťažujúca. Na to, aby mohol ťažiar tento koncept používať, potrebuje vysokovýkonný počítač, silné pripojenie na internet, prístup k veľkému množstvu elektrickej energie a špeciálne zariadenie určené na ťažbu s názvom ASIC.

Proof-of-work preto využívajú spravidla väčšie spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do drahých zariadení a nerobia im problémy ani vysoké účty za energie.

Znížia sa náklady aj spotreba energie

Veľká spotreba konceptu proof-of-work vychádza aj z toho, že pri ťažení medzi sebou jednotliví ťažiari súperia. Na konci však zvíťazí len jeden, ktorý overí transakcie a blok dokončí, pričom všetci ostatní minuli energiu úplne zbytočne.

No pri proof-of-stake sa vždy náhodne vyberie len jeden validátor, ktorý blok dokončí a transakcie overí, čím sa spotreba energie zníži o približne 99,95 %.

Nový koncept ťaženia bude mať pozitívny vplyv aj na náklady na bezpečnosť. Tie sú v súčasnosti v hodnote 5,4 milióna ethereov ročne. Po tom, ako kryptomena prejde na systém proof-of-work, by sa však mali náklady znížiť na približne 0,5 milióna, čím sa významne zníži aj inflácia kryptomeny.

Ďalšie dôležité rozdiely

Zásadný rozdiel medzi súčasným a pripravovaným konceptom je v tom, že kým pri proof-of-work je potrebných niekoľko miliónov zariadení, pri proof-of-stake ich stačí len približne dvadsať.

Pri proof-of-stake sú ťažiari vymenení za validátorov. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, vďaka čomu získajú právo na overovanie transakcií. V prípade, že by sa správali neeticky, existuje možnosť potrestať ich, a to tak, že sa im zoberie časť alebo celý ethereový vklad.

Koncept proof-of-stake nie je novinkou na trhu. Využívajú ho aj iné kryptomeny, ako napríklad cardano, EOS alebo TRON. Vývojári etherea dokonca už v roku 2014 tvrdili, že by naň chceli časom prejsť. Dôvodom, prečo tak doteraz neurobili, boli technické ťažkosti.

 

Čakanie na výsledky testovania

Vývojári tvrdia, že testy sú pri príprave zlúčenia hlavnej siete etherea kľúčové. Zaistia jednoduchší prechod z jedného konceptu na druhý a predpovedajú, ako dopadne celkové zlúčenie.

Úspech zlúčenia je dôležitý z viacerých dôvodov. Prvým je fakt, že ethereum je jedným z najpoužívanejších blockchainov vôbec. Na jeho ekosystém sa preto spoliehajú mnohí používatelia kryptomien. Druhým dôvodom sú financie. Do zlúčenia už bolo investovaných množstvo peňazí. Investori teda dúfajú, že to nebolo zbytočné.

Testovanie bude prebiehať na sieti Ropstein, ktorá sa najviac podobá sieti etherea. Výsledky testovania budú dostupné do niekoľkých hodín, počas ktorých vývojári zistia, či aktualizácia prebehla bez problémov.

„Dúfame, že to bude dobrá ukážka, ako ďaleko sme sa dostali. Ak všetko pôjde dobre, v podstate to znamená, že sme len kúsok od toho, aby sa zlúčenie mohlo uskutočniť aj na hlavnej sieti,” povedal pre americký ekonomický časopis Fortune spoluzakladateľ etherea Vitalik Buterin.

Novinku by si držitelia etherea nemali vôbec všimnúť

Prechod etherea z konceptu proof-of-work na proof-of-stake je síce výraznou zmenou, ktorá ovplyvní spotrebu energie, infláciu kryptomeny, náklady na bezpečnosť či ekologické vplyvy, no na držiteľov kryptomeny nebude mať zásadný vplyv.

Zlúčenie by malo prebehnúť bez toho, aby si ho držitelia etherea vôbec všimli. Nemalo by mať vplyv na operačnú rýchlosť transakcií, tokeny ani decentralizované aplikácie.

Prechod etherea na koncept proof-of-stake mnohí označujú za najväčšiu udalosť v histórii kryptomien. Kryptoodborník Mads Eberhardt zo Saxo Bank však varuje, aby sme sa zbytočne netešili: „Hoci vývojári etherea pracujú na zlúčení už roky, stále to nemusí dopadnúť dobre, alebo sa prechod môže ešte oddialiť.”

Čo bude znamenať zlúčenie etherea pre iné kryptomeny?

Niektorí analytici tvrdia, že ak by sa vydarilo „zlúčenie“ etherea, mohlo by to spôsobiť nárast jeho popularity, a teda zároveň aj priamo ovplyvniť bitcoin a jeho silné postavenie na trhu. K tomuto tvrdeniu sa prikláňajú aj niektorí kryptoodborníci, ktorí sa pre magazín Time.com vyjadrili, že zmeny, ktoré prichádzajú, by mohli urobiť ethereum podstatne príťažlivejším. Zároveň však dodávajú, že to, ako sa celá situácia vyvinie, sa v súčasnosti ešte nedá odhadnúť, a bude potrebné počkať, ako na zmeny zareaguje samotný trh.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.5.2023 Martin Jamnický

Investorov do kryptomien bude chrániť súbor regulačných opatrení EÚ s názvom MiCA

Emitenti a poskytovatelia kryptoaktív konečne budú zaradení do jednotného regulačného rámca. Rada Európskej únie (EÚ) prijala nariadenie o ...

14.5.2023 Redakcia FinReport

Aj kryptomeny môžu byť udržateľné a šetrné k životnému prostrediu

O kryptomenách sa často hovorí, že sú neekologické. „Ťažba“ niektorých z nich je energeticky mimoriadne náročná a zanecháva ...

10.5.2023 Redakcia FinReport

Po obvinení regulátorom finančného trhu skrachovala ďalšia kryptoburza – Bittrex

V Spojených štátoch skrachovala ďalšia kryptoburza. Vyhlásenie bankrotu a požiadanie súdu o ochranu pred veriteľmi načasovala kryptoburza ...

20.4.2023 Redakcia FinReport

Kryptoburza Binance varuje pred podvodníkmi, ktorí idú po kryptomenách dôverčivých ľudí

Najväčšia svetová kryptomenová burza Binance varuje pred podvodnými skupinami, ktoré zneužívajú jej meno. Ponukou falošných investícií ...

11.4.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin dosiahol svoje desaťmesačné maximum na úrovni 30 300 dolárov za token

Cena najobchodovanejšej kryptomeny na trhu bitcoinu opäť rastie do zaujímavých výšok. Najnovšie sa jej po viac ako 10 mesiacoch podarilo ...

11.4.2023 Naďa Černá

Kryptoburza Binance čelí ďalším obvineniam, tentoraz porušila americké zákony

Americké regulačné orgány sa snažia zakázať používanie najväčšej svetovej platformy na obchodovanie s kryptomenami Binance. Tvrdia, že ...

8.4.2023 Redakcia FinReport

Top 10 najobchodovanejších kryptomien v marci 2023, zvíťazil bitcoin

Po volatilnom februári 2022, ktorý u obchodníkov s kryptomenami vyvolal ešte vyššiu opatrnosť ako predchádzajúce mesiace, prišiel na rad ...

29.3.2023 Redakcia FinReport

Najväčšia kryptoburza na svete Binance čelí žalobe. Nemá povolenie na obchodovanie v USA

A je tu ďalší škandál vo svete kryptomien. V problémoch sa ocitla najväčšia kryptoburza na svete – Binance. Čelí obvineniam, že ...

27.3.2023 Ján Sípos

To Kwon: Chytili najhľadanejšieho kryptopodvodníka na svete. Spreneveriť mal 40 miliárd dolárov

Malý balkánsky štát – Čierna Hora má na svojom konte pozoruhodný úlovok. Tamojším policajným orgánom sa podarilo zadržať ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny

Výskumníci spoločnosti ESET objavili desiatky napodobenín webových stránok aplikácií Telegram a WhatsApp, ktoré sa zameriavajú najmä na ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023

Kryptomeny sa vyznačujú enormnou volatilitou svojej hodnoty. Vlani sa o tom presvedčil každý, kto vlastní alebo sa aspoň zaujíma o ...

11.3.2023 Redakcia FinReport

Kryptobanka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii a cena kryptomien klesá

Americká kryptomenová banka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii. Jej podnikanie doplatilo na kolaps kryptoburzy FTX na sklonku ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay