Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie

Naďa Černá FinTech
SK
EN
Poslať

Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept proof-of-stake. Analytici to označujú za najväčšiu udalosť v histórii kryptomien. Ak sa zmena podarí, ethereum sa stane energeticky úspornejším, zníži náklady na bezpečnosť, bude ekologickejšie a možno zaútočí aj na prvú priečku najpoužívanejšej kryptomeny, ktorá zatiaľ patrí bitcoinu.

image

Foto: Shutterstock

Ekologický a energetický problém

Systém ťažby proof-of-work predstavuje problém, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov. Nedávno naň upozornila aj nezisková organizácia Greenpeace, ktorá dokonca proti tomuto konceptu spustila kampaň s názvom Change the Code Not the Climate.

Proof-of-work totižto predstavuje veľmi nákladnú ťažbu, ktorá je pre životné prostredie mimoriadne zaťažujúca. Na to, aby mohol ťažiar tento koncept používať, potrebuje vysokovýkonný počítač, silné pripojenie na internet, prístup k veľkému množstvu elektrickej energie a špeciálne zariadenie určené na ťažbu s názvom ASIC.

Proof-of-work preto využívajú spravidla väčšie spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do drahých zariadení a nerobia im problémy ani vysoké účty za energie.

Znížia sa náklady aj spotreba energie

Veľká spotreba konceptu proof-of-work vychádza aj z toho, že pri ťažení medzi sebou jednotliví ťažiari súperia. Na konci však zvíťazí len jeden, ktorý overí transakcie a blok dokončí, pričom všetci ostatní minuli energiu úplne zbytočne.

No pri proof-of-stake sa vždy náhodne vyberie len jeden validátor, ktorý blok dokončí a transakcie overí, čím sa spotreba energie zníži o približne 99,95 %.

Nový koncept ťaženia bude mať pozitívny vplyv aj na náklady na bezpečnosť. Tie sú v súčasnosti v hodnote 5,4 milióna ethereov ročne. Po tom, ako kryptomena prejde na systém proof-of-work, by sa však mali náklady znížiť na približne 0,5 milióna, čím sa významne zníži aj inflácia kryptomeny.

Ďalšie dôležité rozdiely

Zásadný rozdiel medzi súčasným a pripravovaným konceptom je v tom, že kým pri proof-of-work je potrebných niekoľko miliónov zariadení, pri proof-of-stake ich stačí len približne dvadsať.

Pri proof-of-stake sú ťažiari vymenení za validátorov. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, vďaka čomu získajú právo na overovanie transakcií. V prípade, že by sa správali neeticky, existuje možnosť potrestať ich, a to tak, že sa im zoberie časť alebo celý ethereový vklad.

Koncept proof-of-stake nie je novinkou na trhu. Využívajú ho aj iné kryptomeny, ako napríklad cardano, EOS alebo TRON. Vývojári etherea dokonca už v roku 2014 tvrdili, že by naň chceli časom prejsť. Dôvodom, prečo tak doteraz neurobili, boli technické ťažkosti.

Positive

Partner témy

 

Čakanie na výsledky testovania

Vývojári tvrdia, že testy sú pri príprave zlúčenia hlavnej siete etherea kľúčové. Zaistia jednoduchší prechod z jedného konceptu na druhý a predpovedajú, ako dopadne celkové zlúčenie.

Úspech zlúčenia je dôležitý z viacerých dôvodov. Prvým je fakt, že ethereum je jedným z najpoužívanejších blockchainov vôbec. Na jeho ekosystém sa preto spoliehajú mnohí používatelia kryptomien. Druhým dôvodom sú financie. Do zlúčenia už bolo investovaných množstvo peňazí. Investori teda dúfajú, že to nebolo zbytočné.

Testovanie bude prebiehať na sieti Ropstein, ktorá sa najviac podobá sieti etherea. Výsledky testovania budú dostupné do niekoľkých hodín, počas ktorých vývojári zistia, či aktualizácia prebehla bez problémov.

„Dúfame, že to bude dobrá ukážka, ako ďaleko sme sa dostali. Ak všetko pôjde dobre, v podstate to znamená, že sme len kúsok od toho, aby sa zlúčenie mohlo uskutočniť aj na hlavnej sieti,” povedal pre americký ekonomický časopis Fortune spoluzakladateľ etherea Vitalik Buterin.

Novinku by si držitelia etherea nemali vôbec všimnúť

Prechod etherea z konceptu proof-of-work na proof-of-stake je síce výraznou zmenou, ktorá ovplyvní spotrebu energie, infláciu kryptomeny, náklady na bezpečnosť či ekologické vplyvy, no na držiteľov kryptomeny nebude mať zásadný vplyv.

Zlúčenie by malo prebehnúť bez toho, aby si ho držitelia etherea vôbec všimli. Nemalo by mať vplyv na operačnú rýchlosť transakcií, tokeny ani decentralizované aplikácie.

Prechod etherea na koncept proof-of-stake mnohí označujú za najväčšiu udalosť v histórii kryptomien. Kryptoodborník Mads Eberhardt zo Saxo Bank však varuje, aby sme sa zbytočne netešili: „Hoci vývojári etherea pracujú na zlúčení už roky, stále to nemusí dopadnúť dobre, alebo sa prechod môže ešte oddialiť.”

Čo bude znamenať zlúčenie etherea pre iné kryptomeny?

Niektorí analytici tvrdia, že ak by sa vydarilo „zlúčenie“ etherea, mohlo by to spôsobiť nárast jeho popularity, a teda zároveň aj priamo ovplyvniť bitcoin a jeho silné postavenie na trhu. K tomuto tvrdeniu sa prikláňajú aj niektorí kryptoodborníci, ktorí sa pre magazín Time.com vyjadrili, že zmeny, ktoré prichádzajú, by mohli urobiť ethereum podstatne príťažlivejším. Zároveň však dodávajú, že to, ako sa celá situácia vyvinie, sa v súčasnosti ešte nedá odhadnúť, a bude potrebné počkať, ako na zmeny zareaguje samotný trh.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
11.8.2022 Robert Juriš

Čím sa riadi obchodovanie s kryptoaktívami, kým Europarlament schváli jednotnú legislatívu?

Investície do rôznych druhov kryptoaktív sú napriek poklesu ich hodnoty stále zaujímavé. Už dávnejšie sa (aj s výhradami) stali bežnou ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny padajú a ich ťažiari si hľadajú nové uplatnenie

Hodnota kryptomien sa začiatkom júna 2022 prepadla na dvojročné minimá. Množstvo investorov zaplakalo, prekvapení boli aj tí, ktorí pri ...

25.7.2022 Redakcia FinReport

Vynaliezavý programátor zneužil počítače vystavené v predajniach elektroniky na ťažbu bitcoinov

Kuriózny prípad riešila polícia v Českej republike. Podarilo sa jej odhaliť nelegálneho ťažiara kryptomien, ktorý si mimoriadne uľahčil ...

22.7.2022 Redakcia FinReport

Automobilka Tesla prestala veriť kryptomenám. Zbavila sa bitcoinov za miliardu dolárov

Keď sa začiatkom tohto týždňa hodnota bitcoinu opäť vyškriabala nad hranicu 23-tisíc eur, priaznivci kryptomien sa nadýchli v miernom ...

21.7.2022 Správy

Teroristická hrozba zostáva podľa OSN aj naďalej vysoká, Al-Káida využíva na podporu svojich aktivít kryptomeny

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - V konfliktných oblastiach a susedných krajinách pretrváva vysoké riziko zo strany extrémistov z organizácií ...

15.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptoúverová spoločnosť Celsius Network bankrotuje. Problém má 1,75 milióna jej klientov

Kryptoveriteľ zameraný na poskytovanie kryptopôžičiek, spoločnosť Celsius Network, má poriadny problém. Firma, ktorá minulý mesiac ...

4.7.2022 Robert Juriš

Európska únia dosiahla prelomovú dohodu o regulácii kryptomien

Predsedníctvo Rady Európy a Európsky parlament sa dohodli na návrhu regulácie kryptomien s názvom Trhy s kryptoaktívami (MiCA). Rozhodli, že ...

1.7.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny majú za sebou krvavý polrok, bitcoin klesol pod 19-tisíc dolárov

Z informácie, že hodnota bitcoinu sa opäť znížila, sa pomaly stáva stereotyp. Naposledy sa mu to podarilo v posledný júnový deň, keď jeho ...

20.6.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk je obvinený z organizovania pyramídovej hry s kryptomenou dogecoin

Elon Musk má ďalší problém. Čelí obvineniu z organizovania pyramídovej hry. Zneužiť mal vtipnú kryptomenu dogecoin, ktorú niekoľkokrát ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin spadol pod 23-tisíc dolárov a môže ísť ešte podstatne nižšie

Ťažký víkend a ešte ťažšie prebudenie do nového týždňa zažili kryptomeny. Cena bitcoinu klesla pod 23-tisíc dolárov. Je to najnižšia ...

7.6.2022 Redakcia FinReport

Po skrachovanej kryptomene terra prichádza na trh jej nová verzia 2.0

Kryptomena terra sa začiatkom mája 2022 dostala do stavu klinickej smrti. Jej hodnota klesla o 99 % a hrozil je zánik. V priebehu niekoľkých ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Traja zo štyroch oslovených hovoria, že kryptomeny sú už finančným mainstreamom

Takmer tri štvrtiny (70 %) respondentov medzinárodného výskumu sa domnievajú, že úlohou peňazí je zabezpečiť rodinu, pričom sporenie na ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky
 3. 3.
  Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov
 4. 4.
  Messenger bude bezpečnejší. Meta testuje predvolené šifrovanie E2EE
 5. 5.
  Slovenská ekonomika spomalila, na obzore sa črtá recesia