Ethereum sa pripravuje na zásadnú zmenu – ušetrí na energiách a bude aj ekologickejšie
Kryptomena ethereum sa chystá na veľkú zmenu. Uprostred tohtoročného leta by mala prejsť z konceptu proof-of-work na šetrnejší koncept proof-of-stake. Analytici to označujú za najväčšiu udalosť v histórii kryptomien. Ak sa zmena podarí, ethereum sa stane energeticky úspornejším, zníži náklady na bezpečnosť, bude ekologickejšie a možno zaútočí aj na prvú priečku najpoužívanejšej kryptomeny, ktorá zatiaľ patrí bitcoinu.

Foto: Shutterstock
Ekologický a energetický problém
Systém ťažby proof-of-work predstavuje problém, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov. Nedávno naň upozornila aj nezisková organizácia Greenpeace, ktorá dokonca proti tomuto konceptu spustila kampaň s názvom Change the Code Not the Climate.
Proof-of-work totižto predstavuje veľmi nákladnú ťažbu, ktorá je pre životné prostredie mimoriadne zaťažujúca. Na to, aby mohol ťažiar tento koncept používať, potrebuje vysokovýkonný počítač, silné pripojenie na internet, prístup k veľkému množstvu elektrickej energie a špeciálne zariadenie určené na ťažbu s názvom ASIC.
Proof-of-work preto využívajú spravidla väčšie spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do drahých zariadení a nerobia im problémy ani vysoké účty za energie.
Znížia sa náklady aj spotreba energie
Veľká spotreba konceptu proof-of-work vychádza aj z toho, že pri ťažení medzi sebou jednotliví ťažiari súperia. Na konci však zvíťazí len jeden, ktorý overí transakcie a blok dokončí, pričom všetci ostatní minuli energiu úplne zbytočne.
No pri proof-of-stake sa vždy náhodne vyberie len jeden validátor, ktorý blok dokončí a transakcie overí, čím sa spotreba energie zníži o približne 99,95 %.
Nový koncept ťaženia bude mať pozitívny vplyv aj na náklady na bezpečnosť. Tie sú v súčasnosti v hodnote 5,4 milióna ethereov ročne. Po tom, ako kryptomena prejde na systém proof-of-work, by sa však mali náklady znížiť na približne 0,5 milióna, čím sa významne zníži aj inflácia kryptomeny.
Ďalšie dôležité rozdiely
Zásadný rozdiel medzi súčasným a pripravovaným konceptom je v tom, že kým pri proof-of-work je potrebných niekoľko miliónov zariadení, pri proof-of-stake ich stačí len približne dvadsať.
Pri proof-of-stake sú ťažiari vymenení za validátorov. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, vďaka čomu získajú právo na overovanie transakcií. V prípade, že by sa správali neeticky, existuje možnosť potrestať ich, a to tak, že sa im zoberie časť alebo celý ethereový vklad.
Koncept proof-of-stake nie je novinkou na trhu. Využívajú ho aj iné kryptomeny, ako napríklad cardano, EOS alebo TRON. Vývojári etherea dokonca už v roku 2014 tvrdili, že by naň chceli časom prejsť. Dôvodom, prečo tak doteraz neurobili, boli technické ťažkosti.
Čakanie na výsledky testovania
Vývojári tvrdia, že testy sú pri príprave zlúčenia hlavnej siete etherea kľúčové. Zaistia jednoduchší prechod z jedného konceptu na druhý a predpovedajú, ako dopadne celkové zlúčenie.
Úspech zlúčenia je dôležitý z viacerých dôvodov. Prvým je fakt, že ethereum je jedným z najpoužívanejších blockchainov vôbec. Na jeho ekosystém sa preto spoliehajú mnohí používatelia kryptomien. Druhým dôvodom sú financie. Do zlúčenia už bolo investovaných množstvo peňazí. Investori teda dúfajú, že to nebolo zbytočné.
Testovanie bude prebiehať na sieti Ropstein, ktorá sa najviac podobá sieti etherea. Výsledky testovania budú dostupné do niekoľkých hodín, počas ktorých vývojári zistia, či aktualizácia prebehla bez problémov.
„Dúfame, že to bude dobrá ukážka, ako ďaleko sme sa dostali. Ak všetko pôjde dobre, v podstate to znamená, že sme len kúsok od toho, aby sa zlúčenie mohlo uskutočniť aj na hlavnej sieti,” povedal pre americký ekonomický časopis Fortune spoluzakladateľ etherea Vitalik Buterin.
Novinku by si držitelia etherea nemali vôbec všimnúť
Prechod etherea z konceptu proof-of-work na proof-of-stake je síce výraznou zmenou, ktorá ovplyvní spotrebu energie, infláciu kryptomeny, náklady na bezpečnosť či ekologické vplyvy, no na držiteľov kryptomeny nebude mať zásadný vplyv.
Zlúčenie by malo prebehnúť bez toho, aby si ho držitelia etherea vôbec všimli. Nemalo by mať vplyv na operačnú rýchlosť transakcií, tokeny ani decentralizované aplikácie.
Prechod etherea na koncept proof-of-stake mnohí označujú za najväčšiu udalosť v histórii kryptomien. Kryptoodborník Mads Eberhardt zo Saxo Bank však varuje, aby sme sa zbytočne netešili: „Hoci vývojári etherea pracujú na zlúčení už roky, stále to nemusí dopadnúť dobre, alebo sa prechod môže ešte oddialiť.”
Čo bude znamenať zlúčenie etherea pre iné kryptomeny?
Niektorí analytici tvrdia, že ak by sa vydarilo „zlúčenie“ etherea, mohlo by to spôsobiť nárast jeho popularity, a teda zároveň aj priamo ovplyvniť bitcoin a jeho silné postavenie na trhu. K tomuto tvrdeniu sa prikláňajú aj niektorí kryptoodborníci, ktorí sa pre magazín Time.com vyjadrili, že zmeny, ktoré prichádzajú, by mohli urobiť ethereum podstatne príťažlivejším. Zároveň však dodávajú, že to, ako sa celá situácia vyvinie, sa v súčasnosti ešte nedá odhadnúť, a bude potrebné počkať, ako na zmeny zareaguje samotný trh.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 4.Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť
- 5.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie