Elon Musk chce prerobiť Twitter na finančnú spoločnosť s fintech službami
Komunikačná platforma Twitter, ktorú vlani kúpil Elon Musk za 44 miliárd dolárov, by sa mohla stať aj poskytovateľom platobných služieb. Spoločnosť už požiadala o finančné licencie v Spojených štátoch. Cieľom je získať nové príjmy nad rámec tých, ktoré jej plynú z reklamy. Musk už dávnejšie avizoval, že chce, aby Twitter ponúkal fintech služby, ako sú peer-to-peer transakcie, sporiace účty či platobné karty. V blízkej budúcnosti by sa táto jeho vízia mohla stať realitou.

Foto: Shutterstock
Ako dohnať stratu príjmov
Komunikačná platforma Twitter zmenila majiteľa v októbri 2022. Minulý rok bol pre ňu doslova tragický, keď z viacerých dôvodov v rámci príjmov za reklamu stratila viac ako 5 miliárd dolárov. Za najčastejšiu príčinu sa uvádzajú obavy o jej správu a snahy o moderovanie obsahu.
Aj preto sa E. Musk rozhodol, že musí nájsť alternatívne riešenie, ako zabezpečiť dodatočný zdroj príjmov pre spoločnosť. Tým by sa malo stať poskytovanie finančných služieb, ako napríklad peer-to-peer transakcií, sporiacich účtov a debetných kariet.
Podľa listu Fiancial Times má v pláne dokonca aj spustenie komplexnej finančnej superaplikácie, ktorá by zahŕňala správu financií, platby aj obchod.
Chce zužitkovať svoje skúsenosti
O tom, že táto vízia nemusí byť nereálna svedčí aj to, že Musk už má skúsenosti s finančnými technológiami. V roku 1999 totiž spoluzaložil jednu z prvých online bánk – spoločnosť X.com, ktorá sa neskôr stala súčasťou platobného gigantu PayPal.
Partner témy
Elon Musk zároveň oslovil akciových investorov Twitteru v snahe získať viac kapitálu a naznačil, že časť peňazí by chcel použiť na financovanie „nájmu“ programátorov, ktorí by sa venovali vytvoreniu superaplikácie zameranej na riadenie a správu finančných transakcií. Na konci tejto snahy by podľa neho mal byť dodatočný príjem, ktorý by v roku 2028 mal dosiahnuť 1,3 miliardy dolárov.
Skeptici považujú projekt za zbytočný
Ozvali sa však aj hlasy skeptikov. Už dnes totiž státisíce používateľov služby Twitter zdieľajú odkazy na možnosti platieb tretích strán vo svojich tweetoch alebo na svojom účte. „Twitter je už teraz platforma, na ktorej sa uskutočňujú platby, takže je to akosi zbytočné,“ povedala Lucy Inghamová zo spoločnosti FXC Intelligence. Iní odborníci na platby sa zase pýtajú, či Twitter môže dosiahnuť konkurencieschopný rozsah najmä v USA, kde je v tomto priestore silná konkurencia zo strany skupín, ako Venmo, Cash App a Zelle.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení