Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

ECB chce po 20 rokoch inovovať eurobankovky, no budúcnosť platenia sa uberá iným smerom

Robert Juriš FinTech
SK
EN
Poslať

Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla, že bude inovovať eurobankovky. Presnejšie, že do troch rokov nahradí motívy, ktoré ich zdobia od vzniku meny už dve desaťročia, novými. Inak povedané, s papierovými platidlami počíta aj do budúcnosti. Celosvetovým trendom však je prechod od používania tradičnej hotovosti k moderným digitálnym menám.

image

Foto: Shutterstock

Kde všade sa platí eurom

Názov euromeny sa podarilo vybrať na samite Európskej rady v Madride v roku 1995. Výroba eurobankoviek sa začala v júli 1999. Dvanástka krajín Európskej únie ich začala používať od 1. januára 2002. Boli to: Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Fínsko, Rakúsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Portugalsko.

Neskôr sa k nim postupne pridali Slovinsko, Malta, Cyprus, Slovensko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. Do dnešnej eurozóny teda patrí 19 krajín EÚ. Mimochodom, Slovensko je jedinou krajnou V4, ktorá používa euro. Využíva ho však aj Vatikán, Monako, San Marino, a platí sa ním na Azoroch a Madeire, na Kanárskych ostrovoch a v niektorých ďalších lokalitách mimo Európy.

Vyjadria sa odborníci z každej členskej krajiny

Proces navrhovania novej podoby eurobankoviek sa začne rozsiahlou diskusiou. Úvodným krokom bude zriadenie účelových skupín poverených prieskumom verejnej mienky o možných témach budúcich bankoviek v celej eurozóne. Tematická poradná skupina s jedným odborným zástupcom z každej krajiny eurozóny následne Rade guvernérov ECB predloží užší výber nových tém.

Členovia poradnej skupiny, ktorých ECB vymenovala na návrh národných centrálnych bánk krajín eurozóny, zastupujú rôzne odborné oblasti, napríklad dejepis, prírodné a spoločenské vedy, výtvarné umenie a technológie. Členkou poradnej skupiny za Slovensko je profesorka z Trnavskej univerzity a výskumníčka zo Slovenskej akadémie vied Silvia Miháliková.

Cieľom je obnoviť, a teda zachovať klasické platidlá

„Eurové bankovky sú tu natrvalo. Predstavujú hmatateľný a viditeľný symbol našej súdržnosti v Európe, najmä v kritických obdobiach, a je po nich stále vysoký dopyt,“ zdôvodnila rozhodnutie renovovať dizajn eurobankoviek prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Po 20 rokoch existencie nastal čas prehodnotiť podobu našich bankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah všetci Európania, bez ohľadu na svoj vek či pôvod,“ dodala.

Paralelne s vývojom digitálneho eura

Európska centrálna banka svoje rozhodnutie zdôvodňuje záväzkom zabezpečiť inovatívne a bezpečné bankovky, s ktorými sa Európania dokážu stotožniť. Odvoláva sa tiež na Štúdiu platobných zvyklostí spotrebiteľov v eurozóne (SPACE). Uvádza, že „napriek nárastu bezhotovostných platieb počas pandémie koronavírusu dopyt po hotovosti v dôsledku jej kľúčovej úlohy ako prostriedku uchovania hodnoty stúpa“.

„Naším cieľom je vytvoriť eurové bankovky, s ktorými sa občania Európy dokážu stotožniť, a ktoré budú s hrdosťou používať ako svoje peniaze,“ uviedol člen výkonnej rady ECB Fabio Panetta. „Proces navrhovania novej podoby eurových bankoviek však bude prebiehať súbežne s výskumom digitálneho eura. Cieľom obidvoch projektov je naplniť naše poslanie zabezpečovať Európanom bezpečnú a spoľahlivú menu.“

Používanie fyzických peňazí je na ústupe

Len v samotnej Európe sa platobné zvyky a zvyklosti značne líšia. Severské krajiny, ako Nórsko, Dánsko a Fínsko, postupne utlmujú používanie finančnej hotovosti na úkor digitálnych platieb. Švédsko, ktoré nie je členom eurozóny, je ešte ďalej. Väčšina miestnych bankových pobočiek hotovosť nepoužíva a množstvo prevádzok ju ani neprijíma. K tejto situácii pomohol aj švédsky platobný systém Swish vyvinutý tamojšími bankami.

Naopak, krajiny z juhu Európy a tiež Nemecko sa stále spoliehajú na prevahu využívania finančnej hotovosti. Podľa magazínu The Economist náklady na cirkulovanie finančnej hotovosti v obehu stoja tieto krajiny ročne pol percenta hrubého domáceho produktu.

 A ešte je tu Veľká Británia. Masívnejšiemu rozšíreniu digitálnych platieb v krajine bránia vyššie poplatky a pomalšie prevody. A tiež je to zvláštna nostalgia Britov, z ktorých až tretina najradšej zo všetkého pri platení využíva poštové služby.

Zrejme najviac však pokleslo využívanie platenia v hotovosti v rozvojových krajinách. Na svedomí to má okrem obáv vyplývajúcich z pandémie koronavírusu najmä snaha o zvýšenie fyzickej bezpečnosti obyvateľov týchto krajín. Zníženie využívania finančnej hotovosti v mnohých afrických a ázijských krajinách prinieslo významný pokles pouličnej kriminality a v neposlednom rade sú tiež pokusom preskočiť, a teda urýchliť niektoré menové fázy vývoja v nich.

Positive

Partner témy

 

Európska únia a digitálne euro

Európska únia sa v lete tohto roka rozhodla spustiť dvojročnú výskumnú fázu projektu digitálneho eura. Cieľom je, aby občania aj podniky Únie mali možnosť platiť tými momentálne najmodernejšími spôsobmi. „Digitálne euro musí uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii proti nezákonnej činnosti, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Podľa nej sa finančníci z ECB počas tejto fázy zamerajú predovšetkým na vytvorenie funkčného dizajnu digitálneho eura. Odborníci posúdia možnosti jeho používania tak, aby plnilo úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky. V tejto súvislosti sa počíta aj s úpravou legislatívneho rámca Európskej únie, posúdením vplyvu digitálneho eura na trh, vyhodnotia sa aspekty jeho vplyvu na ochranu súkromiaelimináciu rizík jeho zneužitia.

Francúzi skúšajú vlastnú menu na báze blockchainu

Niektoré krajiny eurozóny však v kontexte k spoločnému postupu uplatňujú aj vlastné individuálne riešenia. Je to napríklad Francúzsko, ktoré začalo s vývojom vlastnej digitálnej meny. Francúzska centrálna banka si svoju vlastnú menu vyskúšala v desaťmesačnom teste, do ktorého sa zapojilo aj niekoľko veľkých bánk. Cieľom experimentu bolo posúdiť, či má technológia blockchainu využiteľný potenciál nielen pre kryptomeny, ale aj pre klasické banky.

Americká centrálna banka a digitálny dolár

Vývoj digitálneho dolára za progresom digitálneho eura zatiaľ zaostáva. Americký dolár je totiž stále mimoriadne dominantnou svetovou menou. Je naň naviazaná hodnota množstva komodít vrátane kryptomien, presnejšie stablecoinov. Predstavitelia americkej centrálnej banky (FED) už dávnejšie začali zhromažďovať dáta o potenciálnych výhodách a nákladoch na digitálne platby. Ich postup je však zatiaľ len opatrný.

Obavy totiž vyvolávajú práve spomenuté stablecoiny, respektíve strach z toho, že by sa mohli začať nekontrolovane množiť, čím by fragmentovali už existujúci platobný systém. Zatiaľ nepredstaviteľným scenárom by bolo, ak by sa stali dominantnými na trhu a firmy by stratili prístup k dosiaľ bezpečnému finančnému zúčtovaniu podporovanému vládou.

Nádej pre budúcnosť digitálneho dolára však predstavuje nová podpredsedníčka FED-u Laela Brainardová, ktorá už v minulosti presadzovala myšlienku digitálneho dolára, a ktorá je považovaná za predstaviteľku finančných inovácií vo FED-e. Už na jar tohto roka totiž vyhlásila, že digitálna mena podporovaná americkou centrálnou bankou by mohla uľahčiť Američanom život.

Digitálne meny v ázijských krajinách

Zrejme najďalej s vývojom digitálnych mien pokročili ázijské krajiny. Medzi nimi najmä Čína a Singapur. V Číne sa vývoju a dokonca aj testovaniu takejto meny venujú už niekoľko rokov. Vláda krajiny považuje otázku digitalizácie meny za kľúčový prvok technologickej a priemyselnej transformácie krajiny. Za rozhodujúci moment označuje skutočnosť, že čínsky digitálny jüan musí zostať maximálne centralizovaný, aby sa nevymkol spod kontroly.

Na digitálnej mene pracujú aj v Singapure. Miestna centrálna banka je na veľké vyhlásenia zatiaľ skúpa. Deklaruje len, že pracuje na vývine digitálneho singapurského dolára tak, aby ho bola schopná uviesť do života, ak by k takémuto rozhodnutiu v budúcnosti došlo.

Rusko a jeho digitálny rubeľ

Aktivity smerujúce k vývoju vlastnej digitálnej meny začalo vyvíjať aj Rusko. Odvoláva sa pritom na snahy USA používať svoj vplyvný dolár ako ekonomickú zbraň. Cieľom Ruska je znížiť vplyv sankcií zo strany USA v rámci zahranično-obchodných operácií. „Kryptomeny majú hodnotu a právo na potenciál,“ diplomaticky pripustil ruský prezident Vladimír Putin v rozhovore pre stanicu CNBC. Budúcnosť digitálnej meny v Rusku je zatiaľ neistá. Predpokladá sa, že prípravou na jej nástup by mohlo byť vytvorenie legislatívneho rámca na jej reguláciu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.1.2022 Dominik Horváth

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Finančné problémy hrozia najmä mladším firmám, no nevyhýbajú sa ani tým už „zabehnutým“

Úpadok, exekúcia či platobná neschopnosť postihujú najmä najmladšie spoločnosti. Také, ktoré na trhu pôsobia od troch do piatich rokov. ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

NN životná poisťovňa už po štvrtýkrát získala ocenenie TOP zamestnávateľ

NN životná poisťovňa už štvrtýkrát získala tituly TOP Employer Slovakia a TOP Employer Europe. Prestížny inštitút The Top Employers ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Napriek lockdownom poisťovňa Allianz vlani vyplatila najviac peňazí za škody na vozidlách

Hoci svet už druhý rok sužuje pandémia koronavírusu, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania, takmer dve tretiny (63 %) nákladov ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Union: Telemedicína počas pandémie zaznamenala takmer štvornásobný nárast

Viac telefonátov, menej fyzických kontaktov. Pandémia zmenila fungovanie všeobecných lekárov aj lekárov špecialistov. Zdravotníci s ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie

Spolupráca spoločnosti Mastercard s jednou z najväčších kryptomenových búrz na svete Coinbase by mala priniesť ďalšie skvalitnenie ...

23.1.2022 Redakcia FinReport

Prieskum EY: Až štvrtina Slovákov je pre kariéru či lepší plat ochotná podvádzať

Väčšina slovenských zamestnancov a manažérov tvrdí, že morálna integrita a etika sú základné piliere úspešnej firmy. Napriek tomu sa ...

22.1.2022 Redakcia FinReport

Reťazec obchodných domov Walmart sa pripravuje na vstup do metaverza

Vyzerá to tak, že americká maloobchodná spoločnosť prevádzkujúca reťazec diskontných obchodných domov Walmart sa tiež rozhodla vstúpiť ...

21.1.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka chce zakázať ťažbu aj používanie kryptomien v krajine, a hodnota bitcoinu padá

Zdá sa, že Rusko sa zaradí ku krajinám, ktoré vytlačia kryptomeny na okraj finančného spektra a možno aj úplne. Vyplýva to z vyhlásení ...

20.1.2022 Naďa Černá

Ktorým kryptomenám sa v roku 2021 najviac darilo, a ktoré stratili na hodnote?

Rok 2021 bol veľmi úspešným rokom pre rozvoj kryptomien. Bolo to obdobie, keď sa zrak väčšiny investorov upieral na mocnejúci a zároveň ...

18.1.2022 Robert Juriš

Biznis s predplatenými kartami dokáže vygenerovať biliónové obraty

Hodnota celosvetovo uskutočnených transakcií prostredníctvom predplatených kariet v roku 2026 presiahne 4,1 bilióna dolárov. Tvrdí to ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Konzorcium amerických bánk prichádza s vlastnými stablecoinmi USDF

Štyri americké banky spojili svoje sily, aby spustili bankovú alternatívu k stablecoinom vydávaným nebankovými subjektmi. Konzorcium USDF ...

17.1.2022 Redakcia FinReport

Severokórejskí hekeri v roku 2021 ukradli digitálne aktíva za 400 miliónov dolárov

Severokórejskí kyberzločinci v minulom roku podnikli najmenej sedem zásadných kyberútokov, pri ktorých ukradli digitálne aktíva v hodnote ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Klienti Slovenskej sporiteľne za mesiac nechali v e-shopoch viac ako 100 miliónov eur

Klienti Slovenskej sporiteľne v novembri a decembri 2021 po prvýkrát v histórii zrealizovali v e-shopoch viac ako milión platieb v objeme vyše ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Startup Petal, ktorý pomáha ľuďom bez šance na úver, získal 140 miliónov na svoj rozvoj

Americkému startupu s kreditnými kartami Petal, ktorý sa zameriava najmä na mladých ľudí a na ľudí, ktorí majú problém so splnením ...

11.1.2022 Redakcia FinReport

Blíži sa koniec decentralizovaného bitcoinu? V rukách ho držia tí najbohatší

Menej ako 1 % spomedzi všetkých vlastníkov bitcoinov na svete vlastní takmer až tretinu zo všetkých týchto kryptopeňazí, ktoré sú v ...

9.1.2022 Redakcia FinReport

Kryptoburza Coinbase na trhu s bitcoinom doslova valcuje konkurenciu

Kryptoburza Coinbase dominuje na trhu s bitcoinom. Jej podiel na trhu s touto najväčšou kryptomenou aktuálne dosahuje 53 %. ...

8.1.2022 Naďa Černá

Podvodné kryptomeny: Z investorov vylákali peniaze a potom ich hodnota spadla blízko k nule

Kryptomenám sa v minulom roku mimoriadne darilo. Ich trhová kapitalizácia sa strojnásobila. Dokázala narásť z 800 miliárd na 2,2 bilióna ...

Aplikácia

 1. 1.
  Rusko vtrhne podľa Bidena na Ukrajinu, za inváziu by Putin zaplatil vážnu a vysokú cenu
 2. 2.
  Štyrom zadržaným v rámci akcie „Agentúra“ navrhujú väzbu, malo by ísť o funkcionára a expolicajtov
 3. 3.
  Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?
 4. 4.
  Slovenskí vojaci slúžia na Cypre už dvadsať rokov, minister Naď im odovzdal medaily OSN (foto)
 5. 5.
  NN životná poisťovňa už po štvrtýkrát získala ocenenie TOP zamestnávateľ