Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

ECB chce po 20 rokoch inovovať eurobankovky, no budúcnosť platenia sa uberá iným smerom

Robert Juriš FinTech
SK
EN
Poslať

Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla, že bude inovovať eurobankovky. Presnejšie, že do troch rokov nahradí motívy, ktoré ich zdobia od vzniku meny už dve desaťročia, novými. Inak povedané, s papierovými platidlami počíta aj do budúcnosti. Celosvetovým trendom však je prechod od používania tradičnej hotovosti k moderným digitálnym menám.

image

Foto: Shutterstock

Kde všade sa platí eurom

Názov euromeny sa podarilo vybrať na samite Európskej rady v Madride v roku 1995. Výroba eurobankoviek sa začala v júli 1999. Dvanástka krajín Európskej únie ich začala používať od 1. januára 2002. Boli to: Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Fínsko, Rakúsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Portugalsko.

Neskôr sa k nim postupne pridali Slovinsko, Malta, Cyprus, Slovensko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. Do dnešnej eurozóny teda patrí 19 krajín EÚ. Mimochodom, Slovensko je jedinou krajnou V4, ktorá používa euro. Využíva ho však aj Vatikán, Monako, San Marino, a platí sa ním na Azoroch a Madeire, na Kanárskych ostrovoch a v niektorých ďalších lokalitách mimo Európy.

Vyjadria sa odborníci z každej členskej krajiny

Proces navrhovania novej podoby eurobankoviek sa začne rozsiahlou diskusiou. Úvodným krokom bude zriadenie účelových skupín poverených prieskumom verejnej mienky o možných témach budúcich bankoviek v celej eurozóne. Tematická poradná skupina s jedným odborným zástupcom z každej krajiny eurozóny následne Rade guvernérov ECB predloží užší výber nových tém.

Členovia poradnej skupiny, ktorých ECB vymenovala na návrh národných centrálnych bánk krajín eurozóny, zastupujú rôzne odborné oblasti, napríklad dejepis, prírodné a spoločenské vedy, výtvarné umenie a technológie. Členkou poradnej skupiny za Slovensko je profesorka z Trnavskej univerzity a výskumníčka zo Slovenskej akadémie vied Silvia Miháliková.

Cieľom je obnoviť, a teda zachovať klasické platidlá

„Eurové bankovky sú tu natrvalo. Predstavujú hmatateľný a viditeľný symbol našej súdržnosti v Európe, najmä v kritických obdobiach, a je po nich stále vysoký dopyt,“ zdôvodnila rozhodnutie renovovať dizajn eurobankoviek prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Po 20 rokoch existencie nastal čas prehodnotiť podobu našich bankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah všetci Európania, bez ohľadu na svoj vek či pôvod,“ dodala.

Paralelne s vývojom digitálneho eura

Európska centrálna banka svoje rozhodnutie zdôvodňuje záväzkom zabezpečiť inovatívne a bezpečné bankovky, s ktorými sa Európania dokážu stotožniť. Odvoláva sa tiež na Štúdiu platobných zvyklostí spotrebiteľov v eurozóne (SPACE). Uvádza, že „napriek nárastu bezhotovostných platieb počas pandémie koronavírusu dopyt po hotovosti v dôsledku jej kľúčovej úlohy ako prostriedku uchovania hodnoty stúpa“.

„Naším cieľom je vytvoriť eurové bankovky, s ktorými sa občania Európy dokážu stotožniť, a ktoré budú s hrdosťou používať ako svoje peniaze,“ uviedol člen výkonnej rady ECB Fabio Panetta. „Proces navrhovania novej podoby eurových bankoviek však bude prebiehať súbežne s výskumom digitálneho eura. Cieľom obidvoch projektov je naplniť naše poslanie zabezpečovať Európanom bezpečnú a spoľahlivú menu.“

Používanie fyzických peňazí je na ústupe

Len v samotnej Európe sa platobné zvyky a zvyklosti značne líšia. Severské krajiny, ako Nórsko, Dánsko a Fínsko, postupne utlmujú používanie finančnej hotovosti na úkor digitálnych platieb. Švédsko, ktoré nie je členom eurozóny, je ešte ďalej. Väčšina miestnych bankových pobočiek hotovosť nepoužíva a množstvo prevádzok ju ani neprijíma. K tejto situácii pomohol aj švédsky platobný systém Swish vyvinutý tamojšími bankami.

Naopak, krajiny z juhu Európy a tiež Nemecko sa stále spoliehajú na prevahu využívania finančnej hotovosti. Podľa magazínu The Economist náklady na cirkulovanie finančnej hotovosti v obehu stoja tieto krajiny ročne pol percenta hrubého domáceho produktu.

 A ešte je tu Veľká Británia. Masívnejšiemu rozšíreniu digitálnych platieb v krajine bránia vyššie poplatky a pomalšie prevody. A tiež je to zvláštna nostalgia Britov, z ktorých až tretina najradšej zo všetkého pri platení využíva poštové služby.

Zrejme najviac však pokleslo využívanie platenia v hotovosti v rozvojových krajinách. Na svedomí to má okrem obáv vyplývajúcich z pandémie koronavírusu najmä snaha o zvýšenie fyzickej bezpečnosti obyvateľov týchto krajín. Zníženie využívania finančnej hotovosti v mnohých afrických a ázijských krajinách prinieslo významný pokles pouličnej kriminality a v neposlednom rade sú tiež pokusom preskočiť, a teda urýchliť niektoré menové fázy vývoja v nich.

Positive

Partner témy

 

Európska únia a digitálne euro

Európska únia sa v lete tohto roka rozhodla spustiť dvojročnú výskumnú fázu projektu digitálneho eura. Cieľom je, aby občania aj podniky Únie mali možnosť platiť tými momentálne najmodernejšími spôsobmi. „Digitálne euro musí uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii proti nezákonnej činnosti, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Podľa nej sa finančníci z ECB počas tejto fázy zamerajú predovšetkým na vytvorenie funkčného dizajnu digitálneho eura. Odborníci posúdia možnosti jeho používania tak, aby plnilo úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky. V tejto súvislosti sa počíta aj s úpravou legislatívneho rámca Európskej únie, posúdením vplyvu digitálneho eura na trh, vyhodnotia sa aspekty jeho vplyvu na ochranu súkromiaelimináciu rizík jeho zneužitia.

Francúzi skúšajú vlastnú menu na báze blockchainu

Niektoré krajiny eurozóny však v kontexte k spoločnému postupu uplatňujú aj vlastné individuálne riešenia. Je to napríklad Francúzsko, ktoré začalo s vývojom vlastnej digitálnej meny. Francúzska centrálna banka si svoju vlastnú menu vyskúšala v desaťmesačnom teste, do ktorého sa zapojilo aj niekoľko veľkých bánk. Cieľom experimentu bolo posúdiť, či má technológia blockchainu využiteľný potenciál nielen pre kryptomeny, ale aj pre klasické banky.

Americká centrálna banka a digitálny dolár

Vývoj digitálneho dolára za progresom digitálneho eura zatiaľ zaostáva. Americký dolár je totiž stále mimoriadne dominantnou svetovou menou. Je naň naviazaná hodnota množstva komodít vrátane kryptomien, presnejšie stablecoinov. Predstavitelia americkej centrálnej banky (FED) už dávnejšie začali zhromažďovať dáta o potenciálnych výhodách a nákladoch na digitálne platby. Ich postup je však zatiaľ len opatrný.

Obavy totiž vyvolávajú práve spomenuté stablecoiny, respektíve strach z toho, že by sa mohli začať nekontrolovane množiť, čím by fragmentovali už existujúci platobný systém. Zatiaľ nepredstaviteľným scenárom by bolo, ak by sa stali dominantnými na trhu a firmy by stratili prístup k dosiaľ bezpečnému finančnému zúčtovaniu podporovanému vládou.

Nádej pre budúcnosť digitálneho dolára však predstavuje nová podpredsedníčka FED-u Laela Brainardová, ktorá už v minulosti presadzovala myšlienku digitálneho dolára, a ktorá je považovaná za predstaviteľku finančných inovácií vo FED-e. Už na jar tohto roka totiž vyhlásila, že digitálna mena podporovaná americkou centrálnou bankou by mohla uľahčiť Američanom život.

Digitálne meny v ázijských krajinách

Zrejme najďalej s vývojom digitálnych mien pokročili ázijské krajiny. Medzi nimi najmä Čína a Singapur. V Číne sa vývoju a dokonca aj testovaniu takejto meny venujú už niekoľko rokov. Vláda krajiny považuje otázku digitalizácie meny za kľúčový prvok technologickej a priemyselnej transformácie krajiny. Za rozhodujúci moment označuje skutočnosť, že čínsky digitálny jüan musí zostať maximálne centralizovaný, aby sa nevymkol spod kontroly.

Na digitálnej mene pracujú aj v Singapure. Miestna centrálna banka je na veľké vyhlásenia zatiaľ skúpa. Deklaruje len, že pracuje na vývine digitálneho singapurského dolára tak, aby ho bola schopná uviesť do života, ak by k takémuto rozhodnutiu v budúcnosti došlo.

Rusko a jeho digitálny rubeľ

Aktivity smerujúce k vývoju vlastnej digitálnej meny začalo vyvíjať aj Rusko. Odvoláva sa pritom na snahy USA používať svoj vplyvný dolár ako ekonomickú zbraň. Cieľom Ruska je znížiť vplyv sankcií zo strany USA v rámci zahranično-obchodných operácií. „Kryptomeny majú hodnotu a právo na potenciál,“ diplomaticky pripustil ruský prezident Vladimír Putin v rozhovore pre stanicu CNBC. Budúcnosť digitálnej meny v Rusku je zatiaľ neistá. Predpokladá sa, že prípravou na jej nástup by mohlo byť vytvorenie legislatívneho rámca na jej reguláciu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.9.2022 Redakcia FinReport

Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie

Rizikoví vlastníci, dodávatelia, odberatelia či štatutárne orgány, to všetko sú faktory z bezprostredného okolia, ktoré môžu ohrozovať ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Internetový investičný maklér Robinhood prepúšťa stovky zamestnancov

Internetový investičný maklér Robinhood Markets zruší 780 pracovných miest. Predstavuje to približne štvrtinu spomedzi všetkých ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Výdavky na overenie digitálnej identity do roku 2027 celosvetovo presiahnu 20 miliárd dolárov

Nová štúdia od Juniper Research tvrdí, že výdavky na kontroly digitálnej identity v rámci celého sveta v roku 2027 dosiahnu 20,8 miliardy ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Až 12 % slovenských živnostníkov je priamo ohrozených chudobou

Chudobou alebo sociálnym vylúčením bolo v roku 2021 ohrozených až 12 % slovenských živnostníkov. Je to o 2 % menej ako v prvom pandemickom ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Robert Kyncl: Do čela hudobného vydavateľstva Warner Music sa postaví rodák z Česka

Novým šéfom tretieho najväčšieho hudobného vydavateľstva na svete Warner Music Group sa stane český rodák Robert Kyncl. Na čele ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa už po druhý raz počas tohtoročného septembra zvyšuje úrokové ...

22.9.2022 Naďa Černá

Kryptomeny majú za sebou náročné obdobie. Aká budúcnosť ich čaká?

Rok 2022 je pre kryptomeny zatiaľ viac ako náročný. Na rozdiel od konca predchádzajúceho roka, keď bola ich hodnota na vrchole, kryptomenový ...

21.9.2022 Robert Juriš

Kryptomenové spoločnosti chudobnejú a prepúšťajú stovky zamestnancov

Kryptomeny utrpeli v roku 2022 masívne straty. Najväčšie z nich medziročne prišli až o takmer 60 % svojej hodnoty. Štatisti vypočítali, že ...

19.9.2022 Naďa Černá

Ethereum prešlo významnou zmenou. Stane sa jednotkou na trhu s kryptomenami?

Kryptomena ethereum prešla úspešne z konceptu proof-of-work na ekologickejší koncept proof-of-stake. Ten má zaistiť vyššiu bezpečnosť, ...

17.9.2022 Redakcia FinReport

Banka pre medzinárodné zúčtovanie sa usiluje o využitie digitálnych peňazí v praxi

Banka pre medzinárodné zúčtovanie (Bank for International Settlements – BIS) vypracovala plán budúceho menového systému založeného na ...

15.9.2022 Redakcia FinReport

Regulátor finančného trhu tvrdí, že skrachovaný poskytovateľ kryptopôžičiek Celsius Network podvádzal

Americký regulátor finančného trhu tvrdí, že skrachovaný poskytovateľ kryptopôžičiek Celsius Network podvádzal. Spoločnosť mala ...

13.9.2022 Redakcia FinReport

Fintech banka Revolut prichádza s vlastnou funkciou platby za online nákupy prostredníctvom jediného kliku

K obľúbeným fintech platobným metódam – PayPal a Apple Pay – pribudla ďalšia. Obchodníci z Európskeho hospodárskeho priestoru a ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Finančná správa SR: Aplikácia VRP 2 od 17. októbra 2022 definitívne nahradí aplikáciu Pokladnica

Finančná správa SR na začiatku tohtoročného leta spustila novú bezplatnú aplikáciu pre evidenciu tržieb Virtuálnej registračnej ...

9.9.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Digitálne účtenky na Slovensku porážajú tie papierové na celej čiare

Priemerný Slovák dostane každý mesiac približne 22 účteniek. Tri zo štyroch si odnáša z obchodu, každú štvrtú vyhadzuje. Až 75 % ...

8.9.2022 Redakcia FinReport

Bitcoin už tretíkrát tento rok spadol pod 19-tisíc dolárov a kryptomeny stratili spolu dva bilióny dolárov

Kryptomeny opäť klesajú. Najsilnejšia z nich – bitcoin, klesla pod úroveň 19-tisíc dolárov. Naposledy bola v tomto roku takto nízko koncom ...

8.9.2022 Redakcia FinReport

V roku 2026 má byť na svete viac ako 5,2 miliardy používateľov digitálnych peňaženiek

V súčasnosti používa digitálne peňaženky približne 3,4 miliardy ľudí na celom svete. Do roku 2026 sa má rozšírenie tohto finančného ...

Aplikácia

 1. 1.
  Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie
 2. 2.
  Emisie skleníkových plynov za posledných 30 rokov klesli takmer vo všetkých odvetviach
 3. 3.
  V MLM sme sa len hrali na podnikateľov. Až vo FinGO.sk sme rozbehli náš vlastný biznis
 4. 4.
  Zelenskyj mal nehodu, prezidentova kolóna sa v Kyjeve zrazila s iným autom
 5. 5.
  Medvedev obvinil Západ zo snahy vyprovokovať rozpad Ruska a varoval pred súdnym dňom