Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

ECB chce po 20 rokoch inovovať eurobankovky, no budúcnosť platenia sa uberá iným smerom

Robert Juriš FinTech Poslať

Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla, že bude inovovať eurobankovky. Presnejšie, že do troch rokov nahradí motívy, ktoré ich zdobia od vzniku meny už dve desaťročia, novými. Inak povedané, s papierovými platidlami počíta aj do budúcnosti. Celosvetovým trendom však je prechod od používania tradičnej hotovosti k moderným digitálnym menám.

digitálne peniaze

Foto: Shutterstock

Kde všade sa platí eurom

Názov euromeny sa podarilo vybrať na samite Európskej rady v Madride v roku 1995. Výroba eurobankoviek sa začala v júli 1999. Dvanástka krajín Európskej únie ich začala používať od 1. januára 2002. Boli to: Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Fínsko, Rakúsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Portugalsko.

Neskôr sa k nim postupne pridali Slovinsko, Malta, Cyprus, Slovensko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. Do dnešnej eurozóny teda patrí 19 krajín EÚ. Mimochodom, Slovensko je jedinou krajnou V4, ktorá používa euro. Využíva ho však aj Vatikán, Monako, San Marino, a platí sa ním na Azoroch a Madeire, na Kanárskych ostrovoch a v niektorých ďalších lokalitách mimo Európy.

Vyjadria sa odborníci z každej členskej krajiny

Proces navrhovania novej podoby eurobankoviek sa začne rozsiahlou diskusiou. Úvodným krokom bude zriadenie účelových skupín poverených prieskumom verejnej mienky o možných témach budúcich bankoviek v celej eurozóne. Tematická poradná skupina s jedným odborným zástupcom z každej krajiny eurozóny následne Rade guvernérov ECB predloží užší výber nových tém.

Členovia poradnej skupiny, ktorých ECB vymenovala na návrh národných centrálnych bánk krajín eurozóny, zastupujú rôzne odborné oblasti, napríklad dejepis, prírodné a spoločenské vedy, výtvarné umenie a technológie. Členkou poradnej skupiny za Slovensko je profesorka z Trnavskej univerzity a výskumníčka zo Slovenskej akadémie vied Silvia Miháliková.

Cieľom je obnoviť, a teda zachovať klasické platidlá

„Eurové bankovky sú tu natrvalo. Predstavujú hmatateľný a viditeľný symbol našej súdržnosti v Európe, najmä v kritických obdobiach, a je po nich stále vysoký dopyt,“ zdôvodnila rozhodnutie renovovať dizajn eurobankoviek prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Po 20 rokoch existencie nastal čas prehodnotiť podobu našich bankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah všetci Európania, bez ohľadu na svoj vek či pôvod,“ dodala.

Paralelne s vývojom digitálneho eura

Európska centrálna banka svoje rozhodnutie zdôvodňuje záväzkom zabezpečiť inovatívne a bezpečné bankovky, s ktorými sa Európania dokážu stotožniť. Odvoláva sa tiež na Štúdiu platobných zvyklostí spotrebiteľov v eurozóne (SPACE). Uvádza, že „napriek nárastu bezhotovostných platieb počas pandémie koronavírusu dopyt po hotovosti v dôsledku jej kľúčovej úlohy ako prostriedku uchovania hodnoty stúpa“.

„Naším cieľom je vytvoriť eurové bankovky, s ktorými sa občania Európy dokážu stotožniť, a ktoré budú s hrdosťou používať ako svoje peniaze,“ uviedol člen výkonnej rady ECB Fabio Panetta. „Proces navrhovania novej podoby eurových bankoviek však bude prebiehať súbežne s výskumom digitálneho eura. Cieľom obidvoch projektov je naplniť naše poslanie zabezpečovať Európanom bezpečnú a spoľahlivú menu.“

Používanie fyzických peňazí je na ústupe

Len v samotnej Európe sa platobné zvyky a zvyklosti značne líšia. Severské krajiny, ako Nórsko, Dánsko a Fínsko, postupne utlmujú používanie finančnej hotovosti na úkor digitálnych platieb. Švédsko, ktoré nie je členom eurozóny, je ešte ďalej. Väčšina miestnych bankových pobočiek hotovosť nepoužíva a množstvo prevádzok ju ani neprijíma. K tejto situácii pomohol aj švédsky platobný systém Swish vyvinutý tamojšími bankami.

Naopak, krajiny z juhu Európy a tiež Nemecko sa stále spoliehajú na prevahu využívania finančnej hotovosti. Podľa magazínu The Economist náklady na cirkulovanie finančnej hotovosti v obehu stoja tieto krajiny ročne pol percenta hrubého domáceho produktu.

 A ešte je tu Veľká Británia. Masívnejšiemu rozšíreniu digitálnych platieb v krajine bránia vyššie poplatky a pomalšie prevody. A tiež je to zvláštna nostalgia Britov, z ktorých až tretina najradšej zo všetkého pri platení využíva poštové služby.

Zrejme najviac však pokleslo využívanie platenia v hotovosti v rozvojových krajinách. Na svedomí to má okrem obáv vyplývajúcich z pandémie koronavírusu najmä snaha o zvýšenie fyzickej bezpečnosti obyvateľov týchto krajín. Zníženie využívania finančnej hotovosti v mnohých afrických a ázijských krajinách prinieslo významný pokles pouličnej kriminality a v neposlednom rade sú tiež pokusom preskočiť, a teda urýchliť niektoré menové fázy vývoja v nich.

Positive

Partner témy

 

Európska únia a digitálne euro

Európska únia sa v lete tohto roka rozhodla spustiť dvojročnú výskumnú fázu projektu digitálneho eura. Cieľom je, aby občania aj podniky Únie mali možnosť platiť tými momentálne najmodernejšími spôsobmi. „Digitálne euro musí uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii proti nezákonnej činnosti, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Podľa nej sa finančníci z ECB počas tejto fázy zamerajú predovšetkým na vytvorenie funkčného dizajnu digitálneho eura. Odborníci posúdia možnosti jeho používania tak, aby plnilo úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky. V tejto súvislosti sa počíta aj s úpravou legislatívneho rámca Európskej únie, posúdením vplyvu digitálneho eura na trh, vyhodnotia sa aspekty jeho vplyvu na ochranu súkromiaelimináciu rizík jeho zneužitia.

Francúzi skúšajú vlastnú menu na báze blockchainu

Niektoré krajiny eurozóny však v kontexte k spoločnému postupu uplatňujú aj vlastné individuálne riešenia. Je to napríklad Francúzsko, ktoré začalo s vývojom vlastnej digitálnej meny. Francúzska centrálna banka si svoju vlastnú menu vyskúšala v desaťmesačnom teste, do ktorého sa zapojilo aj niekoľko veľkých bánk. Cieľom experimentu bolo posúdiť, či má technológia blockchainu využiteľný potenciál nielen pre kryptomeny, ale aj pre klasické banky.

Americká centrálna banka a digitálny dolár

Vývoj digitálneho dolára za progresom digitálneho eura zatiaľ zaostáva. Americký dolár je totiž stále mimoriadne dominantnou svetovou menou. Je naň naviazaná hodnota množstva komodít vrátane kryptomien, presnejšie stablecoinov. Predstavitelia americkej centrálnej banky (FED) už dávnejšie začali zhromažďovať dáta o potenciálnych výhodách a nákladoch na digitálne platby. Ich postup je však zatiaľ len opatrný.

Obavy totiž vyvolávajú práve spomenuté stablecoiny, respektíve strach z toho, že by sa mohli začať nekontrolovane množiť, čím by fragmentovali už existujúci platobný systém. Zatiaľ nepredstaviteľným scenárom by bolo, ak by sa stali dominantnými na trhu a firmy by stratili prístup k dosiaľ bezpečnému finančnému zúčtovaniu podporovanému vládou.

Nádej pre budúcnosť digitálneho dolára však predstavuje nová podpredsedníčka FED-u Laela Brainardová, ktorá už v minulosti presadzovala myšlienku digitálneho dolára, a ktorá je považovaná za predstaviteľku finančných inovácií vo FED-e. Už na jar tohto roka totiž vyhlásila, že digitálna mena podporovaná americkou centrálnou bankou by mohla uľahčiť Američanom život.

Digitálne meny v ázijských krajinách

Zrejme najďalej s vývojom digitálnych mien pokročili ázijské krajiny. Medzi nimi najmä Čína a Singapur. V Číne sa vývoju a dokonca aj testovaniu takejto meny venujú už niekoľko rokov. Vláda krajiny považuje otázku digitalizácie meny za kľúčový prvok technologickej a priemyselnej transformácie krajiny. Za rozhodujúci moment označuje skutočnosť, že čínsky digitálny jüan musí zostať maximálne centralizovaný, aby sa nevymkol spod kontroly.

Na digitálnej mene pracujú aj v Singapure. Miestna centrálna banka je na veľké vyhlásenia zatiaľ skúpa. Deklaruje len, že pracuje na vývine digitálneho singapurského dolára tak, aby ho bola schopná uviesť do života, ak by k takémuto rozhodnutiu v budúcnosti došlo.

Rusko a jeho digitálny rubeľ

Aktivity smerujúce k vývoju vlastnej digitálnej meny začalo vyvíjať aj Rusko. Odvoláva sa pritom na snahy USA používať svoj vplyvný dolár ako ekonomickú zbraň. Cieľom Ruska je znížiť vplyv sankcií zo strany USA v rámci zahranično-obchodných operácií. „Kryptomeny majú hodnotu a právo na potenciál,“ diplomaticky pripustil ruský prezident Vladimír Putin v rozhovore pre stanicu CNBC. Budúcnosť digitálnej meny v Rusku je zatiaľ neistá. Predpokladá sa, že prípravou na jej nástup by mohlo byť vytvorenie legislatívneho rámca na jej reguláciu.

logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa obáva návratu zvýšenej inflácie, úrokové sadzby drží na úrovni 4,5 %

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom poslednom rokovaní rozhodla, že podrží doterajšie kľúčové úrokové sadzby na ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Google peňaženka v obľúbenosti poráža Google Pay a spoločnosť si musela vybrať

Spoločnosť Google opäť prestavuje svoje mobilné platobné služby. Rozhodla sa, že v Spojených štátoch utlmí činnosť služby Google Pay, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Nie umelej inteligencii pri tvorbe štrukturálnych modelov centrálnych bánk

Hitom postkovidového obdobia nielen medzi priaznivcami technológií, ale aj u širokej verejnosti je umelá inteligencia. V mnohých odvetviach sa ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Kryptoburza KuCoin čelí obvineniu z prania špinavých peňazí

Kryptomenová burza KuCoin má problémy s dodržiavaním zákonov. Dvaja jej zakladatelia čelia v Spojených štátoch obvineniu zo sprisahania s ...

2.4.2024 Robert Juriš

Je povinné zavedenie okamžitých platieb ohrozené? Niektoré banky pochybujú, že to stihnú

Okamžité platby v rámci eurozóny ba sa mali stať realitou už v nasledujúcom roku. Poslanci Európskeho parlamentu schválili nové pravidlá ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

Ktorá firma vlastní najviac bitcoinov na svete? Muskova Tesla to nie je

Podľa toho, ako často sa o spoločnosti Apple Elona Muska píše v súvislosti s držaním kryptomeny bitcoin, by sa mohlo zdať, že práve táto ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

OpenAI prichádza s nástrojom Sora, ktorý dokáže vytvárať videá na základe textových pokynov

Spoločnosť OpenAI, ktorá vo svete naštartovala boom využívania umelej inteligencie prostredníctvom svojho chatbotu ChatGPT, prináša nový ...

30.3.2024 Robert Juriš

Digitálne euro ešte nebolo schválené a ECB už vyberá dodávateľov technológií a služieb

Európska centrálna banka už niekoľko rokov pracuje na vývoji digitálneho eura. A hoci zatiaľ nepadlo definitívne rozhodnutie, či sa táto ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Posvietia si na príjmy z investovania do kryptomien

O čoraz širšej akceptácii kryptoaktív vo svete financií svedčia aj legislatívne aktivity, ktoré legalizujú a upravujú ich existenciu a ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay