Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

ECB chce po 20 rokoch inovovať eurobankovky, no budúcnosť platenia sa uberá iným smerom

Robert Juriš FinTech
SK
EN
Poslať

Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla, že bude inovovať eurobankovky. Presnejšie, že do troch rokov nahradí motívy, ktoré ich zdobia od vzniku meny už dve desaťročia, novými. Inak povedané, s papierovými platidlami počíta aj do budúcnosti. Celosvetovým trendom však je prechod od používania tradičnej hotovosti k moderným digitálnym menám.

image

Foto: Shutterstock

Kde všade sa platí eurom

Názov euromeny sa podarilo vybrať na samite Európskej rady v Madride v roku 1995. Výroba eurobankoviek sa začala v júli 1999. Dvanástka krajín Európskej únie ich začala používať od 1. januára 2002. Boli to: Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Írsko, Fínsko, Rakúsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Portugalsko.

Neskôr sa k nim postupne pridali Slovinsko, Malta, Cyprus, Slovensko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. Do dnešnej eurozóny teda patrí 19 krajín EÚ. Mimochodom, Slovensko je jedinou krajnou V4, ktorá používa euro. Využíva ho však aj Vatikán, Monako, San Marino, a platí sa ním na Azoroch a Madeire, na Kanárskych ostrovoch a v niektorých ďalších lokalitách mimo Európy.

Vyjadria sa odborníci z každej členskej krajiny

Proces navrhovania novej podoby eurobankoviek sa začne rozsiahlou diskusiou. Úvodným krokom bude zriadenie účelových skupín poverených prieskumom verejnej mienky o možných témach budúcich bankoviek v celej eurozóne. Tematická poradná skupina s jedným odborným zástupcom z každej krajiny eurozóny následne Rade guvernérov ECB predloží užší výber nových tém.

Členovia poradnej skupiny, ktorých ECB vymenovala na návrh národných centrálnych bánk krajín eurozóny, zastupujú rôzne odborné oblasti, napríklad dejepis, prírodné a spoločenské vedy, výtvarné umenie a technológie. Členkou poradnej skupiny za Slovensko je profesorka z Trnavskej univerzity a výskumníčka zo Slovenskej akadémie vied Silvia Miháliková.

Cieľom je obnoviť, a teda zachovať klasické platidlá

„Eurové bankovky sú tu natrvalo. Predstavujú hmatateľný a viditeľný symbol našej súdržnosti v Európe, najmä v kritických obdobiach, a je po nich stále vysoký dopyt,“ zdôvodnila rozhodnutie renovovať dizajn eurobankoviek prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Po 20 rokoch existencie nastal čas prehodnotiť podobu našich bankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah všetci Európania, bez ohľadu na svoj vek či pôvod,“ dodala.

Paralelne s vývojom digitálneho eura

Európska centrálna banka svoje rozhodnutie zdôvodňuje záväzkom zabezpečiť inovatívne a bezpečné bankovky, s ktorými sa Európania dokážu stotožniť. Odvoláva sa tiež na Štúdiu platobných zvyklostí spotrebiteľov v eurozóne (SPACE). Uvádza, že „napriek nárastu bezhotovostných platieb počas pandémie koronavírusu dopyt po hotovosti v dôsledku jej kľúčovej úlohy ako prostriedku uchovania hodnoty stúpa“.

„Naším cieľom je vytvoriť eurové bankovky, s ktorými sa občania Európy dokážu stotožniť, a ktoré budú s hrdosťou používať ako svoje peniaze,“ uviedol člen výkonnej rady ECB Fabio Panetta. „Proces navrhovania novej podoby eurových bankoviek však bude prebiehať súbežne s výskumom digitálneho eura. Cieľom obidvoch projektov je naplniť naše poslanie zabezpečovať Európanom bezpečnú a spoľahlivú menu.“

Používanie fyzických peňazí je na ústupe

Len v samotnej Európe sa platobné zvyky a zvyklosti značne líšia. Severské krajiny, ako Nórsko, Dánsko a Fínsko, postupne utlmujú používanie finančnej hotovosti na úkor digitálnych platieb. Švédsko, ktoré nie je členom eurozóny, je ešte ďalej. Väčšina miestnych bankových pobočiek hotovosť nepoužíva a množstvo prevádzok ju ani neprijíma. K tejto situácii pomohol aj švédsky platobný systém Swish vyvinutý tamojšími bankami.

Naopak, krajiny z juhu Európy a tiež Nemecko sa stále spoliehajú na prevahu využívania finančnej hotovosti. Podľa magazínu The Economist náklady na cirkulovanie finančnej hotovosti v obehu stoja tieto krajiny ročne pol percenta hrubého domáceho produktu.

 A ešte je tu Veľká Británia. Masívnejšiemu rozšíreniu digitálnych platieb v krajine bránia vyššie poplatky a pomalšie prevody. A tiež je to zvláštna nostalgia Britov, z ktorých až tretina najradšej zo všetkého pri platení využíva poštové služby.

Zrejme najviac však pokleslo využívanie platenia v hotovosti v rozvojových krajinách. Na svedomí to má okrem obáv vyplývajúcich z pandémie koronavírusu najmä snaha o zvýšenie fyzickej bezpečnosti obyvateľov týchto krajín. Zníženie využívania finančnej hotovosti v mnohých afrických a ázijských krajinách prinieslo významný pokles pouličnej kriminality a v neposlednom rade sú tiež pokusom preskočiť, a teda urýchliť niektoré menové fázy vývoja v nich.

Positive

Partner témy

 

Európska únia a digitálne euro

Európska únia sa v lete tohto roka rozhodla spustiť dvojročnú výskumnú fázu projektu digitálneho eura. Cieľom je, aby občania aj podniky Únie mali možnosť platiť tými momentálne najmodernejšími spôsobmi. „Digitálne euro musí uspokojiť potreby Európanov a zároveň prispievať k prevencii proti nezákonnej činnosti, a to bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na finančnú stabilitu a menovú politiku,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Podľa nej sa finančníci z ECB počas tejto fázy zamerajú predovšetkým na vytvorenie funkčného dizajnu digitálneho eura. Odborníci posúdia možnosti jeho používania tak, aby plnilo úlohu bezrizikovej, dostupnej a efektívnej formy peňazí centrálnej banky. V tejto súvislosti sa počíta aj s úpravou legislatívneho rámca Európskej únie, posúdením vplyvu digitálneho eura na trh, vyhodnotia sa aspekty jeho vplyvu na ochranu súkromiaelimináciu rizík jeho zneužitia.

Francúzi skúšajú vlastnú menu na báze blockchainu

Niektoré krajiny eurozóny však v kontexte k spoločnému postupu uplatňujú aj vlastné individuálne riešenia. Je to napríklad Francúzsko, ktoré začalo s vývojom vlastnej digitálnej meny. Francúzska centrálna banka si svoju vlastnú menu vyskúšala v desaťmesačnom teste, do ktorého sa zapojilo aj niekoľko veľkých bánk. Cieľom experimentu bolo posúdiť, či má technológia blockchainu využiteľný potenciál nielen pre kryptomeny, ale aj pre klasické banky.

Americká centrálna banka a digitálny dolár

Vývoj digitálneho dolára za progresom digitálneho eura zatiaľ zaostáva. Americký dolár je totiž stále mimoriadne dominantnou svetovou menou. Je naň naviazaná hodnota množstva komodít vrátane kryptomien, presnejšie stablecoinov. Predstavitelia americkej centrálnej banky (FED) už dávnejšie začali zhromažďovať dáta o potenciálnych výhodách a nákladoch na digitálne platby. Ich postup je však zatiaľ len opatrný.

Obavy totiž vyvolávajú práve spomenuté stablecoiny, respektíve strach z toho, že by sa mohli začať nekontrolovane množiť, čím by fragmentovali už existujúci platobný systém. Zatiaľ nepredstaviteľným scenárom by bolo, ak by sa stali dominantnými na trhu a firmy by stratili prístup k dosiaľ bezpečnému finančnému zúčtovaniu podporovanému vládou.

Nádej pre budúcnosť digitálneho dolára však predstavuje nová podpredsedníčka FED-u Laela Brainardová, ktorá už v minulosti presadzovala myšlienku digitálneho dolára, a ktorá je považovaná za predstaviteľku finančných inovácií vo FED-e. Už na jar tohto roka totiž vyhlásila, že digitálna mena podporovaná americkou centrálnou bankou by mohla uľahčiť Američanom život.

Digitálne meny v ázijských krajinách

Zrejme najďalej s vývojom digitálnych mien pokročili ázijské krajiny. Medzi nimi najmä Čína a Singapur. V Číne sa vývoju a dokonca aj testovaniu takejto meny venujú už niekoľko rokov. Vláda krajiny považuje otázku digitalizácie meny za kľúčový prvok technologickej a priemyselnej transformácie krajiny. Za rozhodujúci moment označuje skutočnosť, že čínsky digitálny jüan musí zostať maximálne centralizovaný, aby sa nevymkol spod kontroly.

Na digitálnej mene pracujú aj v Singapure. Miestna centrálna banka je na veľké vyhlásenia zatiaľ skúpa. Deklaruje len, že pracuje na vývine digitálneho singapurského dolára tak, aby ho bola schopná uviesť do života, ak by k takémuto rozhodnutiu v budúcnosti došlo.

Rusko a jeho digitálny rubeľ

Aktivity smerujúce k vývoju vlastnej digitálnej meny začalo vyvíjať aj Rusko. Odvoláva sa pritom na snahy USA používať svoj vplyvný dolár ako ekonomickú zbraň. Cieľom Ruska je znížiť vplyv sankcií zo strany USA v rámci zahranično-obchodných operácií. „Kryptomeny majú hodnotu a právo na potenciál,“ diplomaticky pripustil ruský prezident Vladimír Putin v rozhovore pre stanicu CNBC. Budúcnosť digitálnej meny v Rusku je zatiaľ neistá. Predpokladá sa, že prípravou na jej nástup by mohlo byť vytvorenie legislatívneho rámca na jej reguláciu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta

Čerpacie stanice po krátkom období stagnácie opäť začali prepisovať cenovky pohonných látok. V uplynulom týždni to bolo smerom nadol. ...

24.3.2023 Roland Régely

Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi

Centrálne banky v boji proti inflácii pokračujú v sprísňovaní menovej politiky, čo sa prejavuje zvyšovaním úrokových sadzieb a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?

Cena akcií výrobcu procesorov do počítačov spoločnosti Nvidia v tomto roku stúpli o 79 %. Možno ju tak zaradiť medzi víťazov bankovej ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023

Kryptomeny sa vyznačujú enormnou volatilitou svojej hodnoty. Vlani sa o tom presvedčil každý, kto vlastní alebo sa aspoň zaujíma o ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Výkonnosť nákladnej dopravy na Slovensku klesá už siedmy mesiac za sebou

Osobnej doprave na Slovensku sa na začiatku tohto roku darí. Počty cestujúcich v autobusoch, vlakoch a MHD rastú. Naopak, nákladná doprava už ...

23.3.2023 Zuzana Fryč

Sporenie v treťom pilieri sa oplatí tým zamestnancom, ktorým naň prispieva aj zamestnávateľ

Spoliehanie sa výhradne na štátom vyplácaný dôchodok môže v budúcnosti priniesť viac smútku ako úžitku. Je preto dobré hľadať ...

22.3.2023 Robert Juriš

Digitálne meny sa vyvíjajú na národnej aj nadnárodnej úrovni. Toto sú lídri, ktorí udávajú smer

Postup prác na príprave digitálnych mien centrálnych bánk (Central Bank Digital Currency – CBDC) v rôznych krajinách je na rôznej úrovni. ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa blíži k hranici 30-tisíc dolárov za token, pomohli mu krachy bánk

Hodnota kryptomien začala záhadne rásť. Vojna na Ukrajine sa prehupla do svojho druhého roku. Viacero bánk, kryptobánk aj kryptobúrz ...

19.3.2023 Redakcia FinReport

Elon Musk chce prerobiť Twitter na finančnú spoločnosť s fintech službami

Komunikačná platforma Twitter, ktorú vlani kúpil Elon Musk za 44 miliárd dolárov, by sa mohla stať aj poskytovateľom platobných služieb. ...

19.3.2023 Redakcia FinReport

Umelá inteligencia nás nenahradí, skôr nám pomôže. Toto sú odvetvia, v ktorých je najžiadanejšia

18.3.2023 Redakcia FinReport

JPMorgan so svojou digitálnou bankou mieri do Európy, základňu bude mať v Berlíne

Najväčšia americká banka JPMorgan Chase plánuje pokračovať v rozširovaní svojich aktivít v Európe. Stavať chce na úspechu svojej ...

17.3.2023 Naďa Černá

Četovacie platformy predstavujú problém. Štáty sa boja špionáže, banky zase úniku informácií

Obľúbená sociálna sieť TikTok dostala v mnohých krajinách stopku. Podľa najnovších nariadení si ju budú musieť z mobilov, tabletov a ...

11.3.2023 Redakcia FinReport

E-shopy ako príležitosť pre nový biznis. Na začiatku tohto roka ich vzniklo o štvrtinu viac ako vlani

Na Slovensku počas prvých dvoch mesiacov tohto roka pribudlo o 25 % internetových obchodov viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. V Česku ...

11.3.2023 Redakcia FinReport

Kryptobanka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii a cena kryptomien klesá

Americká kryptomenová banka Silvergate Capital sa ocitla v dobrovoľnej likvidácii. Jej podnikanie doplatilo na kolaps kryptoburzy FTX na sklonku ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

ChatbotGPT postavený na umelej inteligencii má čoraz viac odporcov. Zakázali ho banky a stopku má aj v Číne

ChatbotGPT poháňaný umelou inteligenciou, ktorý vytvorila spoločnosť OpenAI, očaril svet len pred niekoľkými mesiacmi. Slúži bežným ...

9.3.2023 Robert Juriš

Vstavané financie za štyri roky zdvojnásobia objem výnosov a ohrozia dominanciu platobných kariet

Nová štúdia od Juniper Research tvrdí, že celosvetové príjmy z Embedded Finance (vstavaných financií) pre ich dodávateľov v roku 2027 ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

Vytvorili finančnú platformu, ktorá zdigitalizovala finančného sprostredkovateľa

Spoločnosť Moneyhoon spúšťa rovnomennú digitálnu finančnú platformu. Cieľom je umožniť používateľovi spravovať svoje finančné ...

Mobilná aplikácia