E-shopy ako príležitosť pre nový biznis. Na začiatku tohto roka ich vzniklo o štvrtinu viac ako vlani
Na Slovensku počas prvých dvoch mesiacov tohto roka pribudlo o 25 % internetových obchodov viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. V Česku predstavoval prírastok až 30 %. Pri pohľade na ich zameranie dominovali oblečenie, potraviny, hobby a bytové doplnky.

Foto: Shutterstock
Motivácia plniť si podnikateľské sny
„Ľudia majú na začiatku roka väčšiu motiváciu plniť si podnikateľské sny a založenie e-shopu je najľahším krokom na ich ceste za úspechom, alebo prinajmenšom aspoň za privyrobením si. Napokon aj také menšie bokovky časom môžu prerásť do vydarených projektov,“ uvádza obchodný riaditeľ spoločnosti Upgates Martin Pech.
Prílev nových e-shopov sa dá podľa neho očakávať aj v nasledujúcich mesiacoch. E-shopári sa snažia stihnúť najväčšie nákupné akcie roka, akými sú Black Friday a vianočné sviatky. „Druhou väčšou vlnou, keď nové e-shopy najviac pribúdajú, je obdobie od septembra do novembra,“ konštatuje odborník.
Dominujú oblečenie a potraviny
Nové e-shopy vznikajú v rôznych segmentoch. Najobľúbenejšími kategóriami sú v oboch krajinách už tradične oblečenie a potraviny. Na Slovensku potom prevláda kategória hobby a voľný čas, kým v Česku zase doplnky a vybavenie domácnosti.
Partner témy
Pri potravinách vedú pokrmy a pochutiny domácej výroby. V roku 2023 sa medzi stálice dostávajú aj online obchody z oblastí, ako elektronika, stavebníctvo či zdravie – doplnky stravy a značkové e-shopy.
„Sektoru mainstreamovej elektroniky do domácnosti dominujú veľkí hráči, ako napríklad Alza či Datart. Zakladatelia nových e-shopov z tohto segmentu sa preto snažia nachádzať príležitosti pre špecifické produkty, ako sú napríklad inteligentné výrobky do domácnosti či rôzne súčiastky vrátane tých do priemyselných zariadení,“ hovorí M. Pech s tým, že za povšimnutie stojí aj nárast v segmente stavebníctva, ktoré je podľa neho konzervatívnym odborom, kde zďaleka nie všetky firmy fungujú online.
Prvý rok prevádzky prežije 85 % slovenských e-shopov
Prvý rok prevádzky zvyčajne prežije takmer deväť z desiatich e-shopov (85 %). „V online podnikaní vidia ľudia spoľahlivý zdroj vedľajších príjmov, a vďaka veľmi nízkym mesačným nákladom, rádovo v desiatkach eur, je pomerne ľahké elektronický obchod prevádzkovať,“ uzatvára M. Pech.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Spreneveru v Petržalke bude vyšetrovať ÚBOK, zastupujúca starostka dala naceniť externý audit
- 2.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)
- 3.Finanční agenti a finanční poradcovia budú vypĺňať štvrťročné výkazy
- 4.Rusko stiahne svojich vojakov zo Sýrie iba v jednom prípade, vyhlásil prezident Putin
- 5.Dôchodky pre matky sa v 2026 zvýšia: Štát uzná starostlivosť o deti ako plnohodnotnú prácu