Do europarlamentu opäť prichádza téma digitálneho eura s dôrazom na vážne riziká tohto projektu
Zdá sa, že rýchle napredovanie prípravných prác na uvedení digitálneho eura (Central Bank Digital Currency – CBDC) sa v najbližších mesiacoch môže zmierniť. Do Európskeho parlamentu totiž mieri dokument, ktorý varuje pred rizikami sprevádzajúcimi digitálnu menu, ktorá by v blízkej budúcnosti mala začať fungovať pod drobnohľadom a gesciou Európskej centrálnej banky.

Foto: Shutterstock
Práce rýchlo napredujú
ECB začala na digitálnom eure oficiálne pracovať v roku 2021 a v októbri 2023 má oznámiť, či spustí „realizačnú fázu“ zameranú na vývoj a testovanie vhodných technických riešení a obchodných opatrení potrebných na poskytovanie digitálneho eura. Najnovšie ECB oznámila možný vývoj základnej aplikácie Digital Euro, ktorá súvisí s vývojom používateľských digitálnych peňaženiek.
V tejto súvislosti si ECB na sklonku minulého roka spomedzi bánk a fintech spoločností vybrala päť pomocníkov, ktorí jej majú pomôcť posunúť projekt digitálneho eura do ďalšej fázy. Španielska CaixaBank sa zameriava na výrobu prototypu pre P2P online platby. Francúzska Worldline urobí to isté v oblasti offline platieb. Talianska banka Nexi pracuje na platbách v oblasti obchodu. Ďalšie úlohy dostali aj americký Amazon a patentová inštitúcia EPI.
Upozorňujú na riziká projektu
Uvedenie digitálneho eura do praxe je naplánované najskôr na rok 2026. Konečné rozhodnutie o jeho spustení však zatiaľ stále nebolo prijaté. Keďže sa však objavili pochybnosti o zmysluplnosti tohto projektu, jeho budúcnosť je tak zatiaľ otvorená.
Výbor Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci totiž vyzval oddelenie správy ekonomických záležitostí a kontroly, aby vykonalo svoje vlastné hodnotenie projektu digitálneho eura.
Podľa portálu Finextra sa v dokumente okrem iného hovorí o tom, že „Európska centrálna banka by nemala spustiť testovaciu fázu CBDC, pokiaľ sa neobjavia nové prvky silne podporujúce takéto rozhodnutie. V súčasnosti sú riziká a nepredvídateľné faktory tohto podniku silnejšie ako argumenty v jeho prospech.“
Priveľa nezodpovedaných otázok
Euroúradníci tiež upozorňujú, že zavedenie digitálneho eura by dostalo ECB do novej pozície. Ak by začala s ponukou nového platobného nástroja, stala by sa vlastne konkurentom komerčných bánk a iných poskytovateľov platobných služieb.
„Nie je jasné, či existuje medzera na trhu pre digitálne euro, ani to, že digitálne euro by malo dobrú šancu etablovať sa v dnešnom vysoko diverzifikovanom, konkurencieschopnom, inovatívnom a rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví maloobchodných platieb,“ píše sa ďalej v správe.
Partner témy
Text, ktorý smeruje na rokovanie poslancov Európskeho parlamentu dodáva, že digitálne euro síce pravdepodobne nezvýši finančnú inklúziu v eurozóne, no mohlo by pomôcť vyriešiť dlhodobý problém vysokých nákladov a oneskorených cezhraničných platieb.
Čo bude s legislatívou o digitálnom eure
Pre europoslancov je táto téma dôležitá aj preto, lebo paralelne s vývojom digitálneho eura pracujú aj na vývoji zákonov, ktoré by jeho existenciu a fungovanie legislatívne ošetrili. Návrh zákona alebo zákonov by mal slúžiť ako právny základ pre pokračujúcu technickú prácu Európskej centrálnej banky na vytvorení vlastnej digitálnej meny.
Ako sú na tom ďalšie krajiny
Na vývoji vlastných digitálnych mien pod gesciou centrálnych bánk pracujú približne dve tretiny všetkých štátov na svete. Napríklad Čína svoj digitálny jüan dostala do fázy, že ho mohla otestovať počas nedávnych zimných olympijských hier v Pekingu. Naopak, Spojené štáty svoj projekt vyvíjajú pomalšie ako iné krajiny. Bránia im v tom prílišné obavy z možných komplikácií a možného zneužitia tretími stranami.
Aktívne sú aj viaceré európske krajiny. Najrýchlejší progres zaznamenalo Švédsko so svojou e-kronou, ktoré sa touto témou zaoberá od roku 2017 a odvtedy úspešne absolvovalo viacero testovacích fáz. Napreduje aj Nórsko, ktoré základy pre svoju e-kronu postavilo na kryptomene ethereum. Vlastnú digitálnu menu vyvíja dokonca aj Francúzsko, ktoré je súčasťou eurozóny, a teda platí eurom.
Na celom svete sú len dva štáty, ktoré sa oficiálne zriekli možnosti rozvíjať tento projekt. Sú to africký Senegal a juhoamerický Ekvádor.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?
- 2.E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov
- 3.Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
- 4.JPMorgan prináša nový spôsob platenia prostredníctvom klepnutia na iPhone
- 5.Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy