Digitálne peňaženky a BNPL sú na vzostupe, záujem o platby kartami klesá
Technický pokrok v digitálnych platbách, ktorý akceleroval najmä v čase pandémie koronavírusu, by mal v nasledujúcich rokoch zaznamenať ďalší vzostup. Očakáva sa, že najdynamickejšie bude rásť nový trend v digitálnom finančníctve v podobe systému Buy Now, Pay Later (BNPL). Spolu s ním hlavným trendom v tomto a nasledujúcich rokoch bude využívanie digitálnych peňaženiek.

Foto: Shutterstock
Kartové transakcie sú na zostupe
Správa spoločnosti FIS o globálnych platbách z marca 2022 uvádza, že medzi digitálnymi platbami v rámci Európy dominujú digitálne, respektíve mobilné peňaženky. Aktuálne je ich podiel viac ako štvrtinový (27 %) a do roku 2025 by mal narásť o ďalšie dva percentuálne body na 29 %.
Druhá štvrtina podielu na trhu digitálnych platieb patrí stále obľúbeným kreditným kartám (25 %). Ich podiel by však podľa správy mal postupne klesať v horizonte troch rokov o približne dva percentuálne body na 23 %.
Podobný osud zrejme čaká aj debetné karty. Ich podiel v minulom roku bol 17 %, no do roku 2025 by mal klesnúť o tri percentuálne body na 14 %. Stabilnú pozíciu si držia bankové prevody so 14 %.
Najrýchlejšie porastie BNPL
Najvýraznejší rast čaká na BNPL. Kým v roku 2021 bol podiel tohto systému platenia založeného na princípe kúp teraz, zaplať neskôr 8 %, v roku 2025 by mal narásť na 12 %. Zaujímavé je, že BNPL je populárne najmä v Európe (8,1 %), v porovnaní so Spojenými štátmi dokonca viac ako dvojnásobne (3,4 %).
Správa FIS predpokladá, že tomuto spôsobu platenia sa bude najlepšie dariť v Argentíne, Brazílii, Kanade, Belgicku, Francúzsku, ale aj v Indii, na Novom Zélande a v Singapure.
Trh v hodnote 8 biliónov dolárov
Podľa správy americkej spoločnosti FIS, ktorá je popredným poskytovateľom technologických riešení pre obchodníkov, banky a firmy pôsobiace na kapitálových trhoch na celom svete, by globálny trh elektronického obchodu do roku 2025 mal narásť o viac ako 50 %. Očakáva sa tiež, že jeho hodnota by oproti súčasným viac ako 5 biliónom dolárov o tri roky mala presiahnuť hranicu viac ako 8 biliónov dolárov.
Potrebné je dodať, že využívanie jednotlivých spôsobov digitálnych platieb nie je vo všetkých krajinách rovnaké. Správa tiež konštatuje, že elektronický obchod v Európe sa bude presúvať smerom k alternatívnym platobným metódam a odkláňať sa od využívania platobných kariet, či už kreditných, alebo debetných. Dominantné postavenie by si mali priebežne upevňovať digitálne peňaženky s tým, že do roku 2025 by mali dosiahnuť hranicu 4,4 miliardy používateľov.
Partner témy
Na regulačnom rámci sa už pracuje
V prípade Európskej únie bude, čo sa týka platenia, dôležité, ako sa vyvinie situácia v súvislosti s digitálnym eurom. Regulačné orgány už začínajú poskytovať Európskej komisii technické poradenstvo o tom, ako zabezpečiť budúcnosť ekosystému finančných služieb so zameraním na riešenie roztrieštenosti regulácie v členských štátoch EÚ.
Predpokladá sa, že už v roku 2022 sa vyjasní stratégia digitálneho financovania v rámci EÚ, ktorá pomôže finančným inštitúciám a spoločnostiam zameraným na finančné technológie prispôsobiť svoje produkty a služby novým regulačným požiadavkám.
Zásadná úloha stojí aj pred tradičnými bankami. Budú sa totiž musieť rozhodnúť, či si zachovajú svoj pôvodný systém fungovania, alebo sa najmä v oblasti personalizácie zákazníckych ponúk inšpirujú neo či digitálnymi bankami.
Nárastu pomáha aj posun limitov
Skúsenosti z praxe hovoria, že zvýšiť záujem o niektorý z druhov platieb môže aj zdanlivá drobnosť. Napríklad v Spojenom kráľovstve v októbri minulého roku zvýšili limit digitálnych bezkontaktných platieb zo 45 na 100 libier. Výsledkom bolo, že počet transakcií v nasledujúcich mesiacoch narástol až o 30 %. Stúpol však nielen počet, ale aj objem transakcií. Kým pred zvýšením limitu predstavovala priemerná bezkontaktná platba 11,86 libry, po jeho zvýšení to bolo 15,30 libry.
Počet aj objem bezkontaktných transakcií v Spojenom kráľovstve narastá každým rokom. V roku 2021 sa tu zrealizovalo 13,1 milióna takýchto finančných operácií. V porovnaní s rokom 2020 je to nárast o 36 % a s predpandemickým rokom 2019 dokonca až o 52 %. Hodnota bezkontaktných transakcií tu v roku 2021 dosiahla 165,9 milióna libier, čo je o 46 % viac ako v roku 2020 a o 106 % ako v roku 2019.
„Tieto čísla ukazujú pokračujúcu popularitu bezkontaktných platieb, ako aj skutočnosť, že ľudia uskutočňujú platby s vyššou hodnotou,“ konštatuje riaditeľ ekonomického prehľadu a výskumu v UK Finance Lee Hopley.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Spoločnosť Positive digitalizáciou finančného trhu vlani ušetrila 53 ton papiera a teraz vysádza aj nové stromy
- 3.Slovenský investor dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 13,3 %, no na infláciu to nestačí
- 4.Záujem o hypotéky je najnižší za posledných 10 rokov, úroky sú najvyššie od roku 2014
- 5.Od 1. júna 2023 sa zmenia príplatky za prácu cez víkendy a v noci. O koľko sa zvýšia?