Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo je to SWIFT a čo spôsobí odpojenie ruských bánk od globálneho platobného systému?

Roland Régely FinTech
SK
EN
Poslať

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dôsledku ruskej invázie požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby odstrihlo najväčšie ruské banky od globálneho medzibankového platobného systému SWIFT, a to sa mu v noci zo soboty na nedeľu rozhodlo vyhovieť. Tento krok tvrdo zasiahne ruské banky, na druhej strane negatívne ovplyvní aj Európsku úniu. Pozrime sa podrobnejšie, čo bude znamenať vypnutie Ruskej federácie zo systému SWIFT a aké dôsledky to môže mať pre ďalšie krajiny.

image

Foto: Shutterstock

Čo a kto je to SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je organizácia pre medzibankovú finančnú telekomunikáciu, ktorá prevádzkuje vlastný informačný systém od roku 1973. 

Spoločenstvo so sídlom v Belgicku je vlastnené členskými bankami a riadi ho 25-členné predstavenstvo, v ktorom je v súčasnosti aj jeden ruský štátny príslušník. Na organizáciu dohliadajú centrálne banky G10 – Belgicko, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Holandsko, Veľká Británia, Spojené štáty americké, Švajčiarsko a Švédsko – ako aj Európska centrálna banka.

Systém SWIFT nahradil niekdajšie „ďalekopisy“, ktoré boli založené na starých telegrafných okruhoch. Tento spôsob však bol veľmi pomalý, ťažkopádny a už vôbec nie bezpečný, preto si Európa pred 50 rokmi vytvorila novú, kvalitnejšiu alternatívu.

V skratke je tento systém akousi zabezpečenou komunikačnou platformou, ktorú používajú banky, makléri a iné finančné inštitúcie na odosielanie a prijímanie informácií, ako sú pokyny na prevod peňazí do zahraničia, alebo vyrovnanie obchodov s cennými papiermi. Ide však iba o systém zasielania správ.

Kto nie je vo SWIFT-e, ten neexistuje

SWIFT nedrží žiadne finančné prostriedky ani cenné papiere a nespravuje účty klientov. Každá banka má v systéme svoj vlastný, unikátny a štandardizovaný kód. Vďaka tomu vie platby rýchlo spracovávať, umožní dokončiť cezhraničné platby za menej ako päť minút a ponúka komplexné sledovanie doručenia zaslaných financií. „Je to najdôveryhodnejší druh cezhraničného systému zasielania správ, a preto je nesmierne dôležitý,“ myslí si bývalý hlavný poradca ministerstva financií USA Brian O'Toole.

Pre banky má SWIFT systém oproti staršej verzii viacero výhod. Umožňuje napríklad rýchlu komunikáciu s ostatnými finančnými inštitúciami po celom svete, zvyšuje produktivitu spracovania informácií a znižuje náklady na ich prenos. Vyššia je tiež bezpečnosť prenosu informácií. Platí teda, že kto dnes v rámci finančných inštitúcií nie je vo SWIFT-e, akoby ani neexistoval.

Čo spôsobí odpojenie Ruska od systému?

Niektorí finanční odborníci hovoria, že odpojenie Ruska od komunikačného systému SWIFT je pre Západ „nukleárnou alternatívou“ ako zaútočiť bez použitia akejkoľvek zbrane. Historicky je to totiž bezprecedentný krok proti jednej z väčších svetových ekonomík.

Pre Rusko to bude znamenať, že nemôže obchodovať s ostatnými štátmi a nemôže vykonávať žiadne transakcie. Za jeho komodity totiž nebude mať kto a ako zaplatiť, a Rusko si bude musieť vystačiť s nasporenými finančnými prostriedkami, čo bude mať razantný vplyv aj na životnú úroveň miestnych obyvateľov

Experti síce hovoria, že krajina si časom nájde spôsob, ako fungovať v rámci medzinárodných platieb, no napriek tomu to bude na určitý čas „stále obrovský šok pre systém“ a spôsobí masívne škody.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Rusko by sa po odpojení SWIFT-u mohlo dostať na pokraj bankrotu a v zásade by nemohlo predávať svoj štátny dlh. Tým by výrazne obmedzí možnosť financovania federácie. Na druhej strane ruský prezident Putin ubezpečil, že s týmto variantom krajina počíta a vytvorila si devízové rezervy. No aj tieto rezervy by sa pri zachovaní sankcií časom vyčerpali a nedostatok financií by sa prejavil na potrebe dramatických úsporných opatrení. Tie by následne dopadli na obyvateľstvo, vrátane nutnosti znižovať dôchodky. Štát by sa celkovo musel zbaviť množstva výdavkov, ktoré v súčasnosti realizuje. Okrem obchodu by táto kríza zastavila všetky investície a značne ochromila ruskú burzu.

Ako to ovplyvní ostatné štáty?

Po odpojení Ruska od SWIFTU-u najhlasnejšie volali bezprostredne vojnou najohrozenejšie štáty, teda pobaltské krajiny a Poľsko. Lídri väčších európskych krajín a USA boli v tomto zdržanlivejší. Americký prezident USA Joe Biden dokonca vyhlásil, že rozhodnutie o SWIFT-e by nechal na neskôr, keď sa uvidí, ako zabrali či nezabrali doterajšie sankcie.

Aj Nemecko sa spočiatku zdráhalo odpojiť Rusko od medzinárodného platobného systému. Dôvodom boli obavy o dodávky ruského plynu, ktoré by podľa ministra financií Christiana Lindnera boli ohrozené. Podobný problém brzdil aj Taliansko, ktoré je najväčším odberateľom ruského zemného plynu v Európe.

Len pre ilustráciu, zhruba 35 % plynu, ktorý spotrebúva Európa, pochádza z Ruska. Výpadok viac ako tretiny dodávok plynu môže znamenať citeľné zdraženie elektriny, pretože jej podstatná časť sa v Európe vyrába práve z plynu. Rusko by však odstrihnutie zabolelo ešte viac, pretože Európe dodáva viac ako 70 % svojho plynu.

Problém so surovinami a energiami

Odborníci si myslia, že odpojenie Ruskej federácie od systému SWIFT v prvom rade paralyzuje obchod so zemným plynom, ropou, hliníkom či železnou rudou. Európa tak musela hľadať alternatívne zdroje a "starý" kontinent zatiaľ na túto možnosť nie je pripravený. Navyše, panujú obavy, že pre európskych veriteľov po odpojení bude ťažké získať z Ruska späť svoje peniaze.

Európa tiež bude musieť byť ochotná nakupovať oveľa viac skvapalneného plynu, napríklad v USA či Katare. Analytici tiež hovoria, že by bolo potrebné uviesť späť do prevádzky odstavené jadrové, uhoľné, ale aj mazutové elektrárne. Výnimkou je len Veľká Británia, ktorá je najmenej závislá od ruského zemného plynu. Berie si približne iba 3 % z celkového objemu z Ruska vyvážaného plynu a aj ten plánuje v najbližšom období nahradiť udržateľnejšou alternatívou

Odpojenie ovplyvní aj silu dolára či eura

SWIFT je do značnej miery postavený na dolári. V rámci tejto meny totiž prebieha najviac finančných operácií. Podiel dolárových transakcií prevyšuje 40 %, v eurách ich je bezmála 37 %. Na čínsku menu nezostávajú ani celé 3 %. Po odpojení Ruska klesne počet transakcií, čo negatívne ovplyvní aj najsilnejšie zastúpené meny.

Rusov chceli odpojiť už skôr

S návrhom o odpojenie Ruska prvýkrát prišla Veľká Británia už v roku 2014. Za okamžité odstrihnutie od systému SWIFT vtedy hlasovala v súvislosti so sankciami, ktoré boli na Moskvu uvalené kvôli ruskej anexii polostrova Krym. 

O odpojení Ruska od systému SWIFT sa špekulovalo aj pri zavádzaní sankcií, ktoré vyvolala otrava bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry vo Veľkej Británii v roku 2018. Európa však v tomto prístupe doposiaľ nikdy nebola jednotná, a tak k sankciám napokon došlo až teraz. 

V minulosti už odpojili Irán

Prvou krajinou sveta, ktorú vylúčili zo systému SWIFT, sa v marci 2012 stal Irán. Miestne banky boli vtedy odpojené v rámci sprísnenia medzinárodných sankcií voči Teheránu za jeho sporný jadrový program. Krajina kvôli tomu stratila polovicu príjmov z vývozu ropy a zhruba 30 % zahraničného obchodu. Iránske banky boli znovu pripojené na globálnu transakčnú sieť vo februári 2016.

Organizácia spravujúca systém SWIFT nevyhovela každej požiadavke na odpojenie. V roku 2014 napríklad odmietla požiadavky palestínskych predstaviteľov, aby odobrala izraelským bankám prístup do svojej siete. Považovala to za neodôvodnený akt.

Rusko je väčšou ekonomikou, ako predstavuje Irán, a je hlboko integrované do globálnej finančnej komunity, takže vplyv prerušenia SWIFT-u by bol oveľa väčší, ako v prípade Iránu, myslia si analytici.

Alternatívou je čínsko-ruská spolupráca

Podľa francúzskeho denníka La Tribune by tento krok mohol Rusko dohnať k vytvoreniu vlastného systému spoločne s Čínou. Tá už takúto alternatívu Ruskej federácii navrhla, a to hneď v deň ruskej invázie na Ukrajinu. Čína, ktorej ekonomika je oveľa väčšia ako ruská, tiež vlastní a vyvíja vlastnú alternatívu k SWIFT-u.

V roku 2015 Peking spustil cezhraničný medzibankový platobný systém (CIPS), aby pomohol internacionalizovať používanie čínskej meny jüan. Niektorí čínski predstavitelia vyzvali tamojšie firmy na používanie CIPS namiesto SWIFT na ochranu bánk v krajine pred prípadnými hrozbami prerušenia činnosti.

Rusko si napokon môže pomôcť aj vo vlastnej réžii. Krajina už dlhšie pracuje na vývoji vlastného medzibankového systému pod názvom SPFS (System for Transfer of Financial Messages), ktorý by dokázal SWIFT čiastočne nahradiť. Tieto alternatívy však dominantnú pozíciu systému SWIFT ani zďaleka neohrozujú a dosahujú len mizivé percento z celkového podielu na trhu bankových transakcií, čo v prípade sankcií hrá do karát najmä krajinám Západu.

Zaujímavosti o komunikačnom systéme SWIFT

  • Systém podlieha právu Európskej únie a vlastnia ho zúčastnené inštitúcie so sídlom v Belgicku.
  • V roku 1973 ho založili veľké európske a severoamerické banky, aby mohli vyvíjať a prevádzkovať veľkú medzinárodnú telekomunikačnú sieť najmä pre potreby bánk a finančných inštitúcií.
  • V roku 2021 bolo zaznamenaných v priemere 42 miliónov swiftových správ denne, čo predstavuje medziročný nárast o zhruba 11 %.
  • Systém SWIFT prevádzkujú dátové centrá v Spojených štátoch, Švajčiarsku a Holandsku 
  • Používa ho približne 11-tisíc finančných inštitúcií vo viac ako 200 krajinách a územiach. 
  • Na prenos dát sa používajú podmorské komunikačné káble.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.5.2023 Správy

Američania po prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine odstránili zo sankčného zoznamu ruského podnikateľa

22.5.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo financií Spojených štátov sa po prvý raz od vypuknutia vojny na Ukrajine rozhodlo odstrániť zo sankčného ...

20.5.2023 Správy

Európska únia príjme ďalšie sankcie týkajúce sa ruských diamantov, Indiu vníma ako „významného hráča“

20.5.2023 (SITA.sk) -  Európska únia je podľa jej vysokého predstaviteľa „presvedčená“, že na nadchádzajúcom stretnutí G7 v Japonsku ...

10.5.2023 Správy

Európska únia ide radikálne zasiahnuť voči firmám a krajinám, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie

10.5.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) pripravuje ďalší balík sankcií voči Rusku, ktorý sa zameria na spoločnosti a krajiny, o ktorých ...

24.4.2023 Redakcia FinReport

Ruskí miliardári napriek sankciám vlani zbohatli o 152 miliárd dolárov

Najbohatší ľudia žijúci v Rusku počas uplynulého roku pridali k svojim majetkom ďalších 152 miliárd dolárov. Pomohli im najmä vysoké ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu silno ovplyvnila aj exportno-importné vzťahy medzi Ukrajinou a krajinami Európskej únie. Kým na začiatku ...

14.3.2023 Správy

Ekonomické zmeny v Rusku nie sú citeľné pre obyčajných ľudí, no rastúce problémy testujú Putinov režim

14.3.2023 (SITA.sk) - Západné sankcie síce zasiahli ruské banky, bohatých Rusov a dovoz technológií, no po roku ďalekosiahlych obmedzení ...

14.3.2023 Správy

Európska únia predĺžila sankcie voči Rusku o pol roka, zároveň znovu vyzvala na ukončenie vojny

14.3.2023 (SITA.sk) - Rada Európskej únie (EÚ) v pondelok predĺžila sankcie voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu o ďalších šesť ...

11.3.2023 Správy

Spojené štáty a ich spojenci zmrazili majetok ruských oligarchov za viac ako 58 miliárd dolárov

11.3.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty a ich spojenci v minulom roku zmrazili alebo skonfiškovali aktíva ruských oligarchov v hodnote viac ako 58 ...

25.2.2023 Správy

Slovensko poskytuje Ukrajine humanitárnu aj vojenskú pomoc, za rok umožnilo útočisko pre vyše 100-tisíc odídencov

25.2.2023 (SITA.sk) - V piatok to bol rok, čo ruské ozbrojené sily napadli Ukrajinu. Keďže Slovensko má s východným susedom pozemnú hranicu ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy od začiatku vojny bezplatne prepravilo trištvrte milióna odídencov z Ukrajiny

Trištvrte milióna odídencov bezplatne prepravených vlakmi a 15,5 milióna eur na ich ubytovanie v hoteloch a penziónoch. Taký je stručný ...

24.2.2023 Martin Jamnický

Po roku vojny: Ratingy Ruska a Ukrajiny sú rovnako nízke, výhľady do budúcnosti sa zhoršujú

Dnes uplynul rok od začiatku vojenskej okupcie Ukrajiny Ruskom. V oboch krajinách panuje vysoká neistota investorov ohľadne očakávanej ...

22.2.2023 Správy

Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta

22.2.2023 (SITA.sk) - Ruská ekonomika sa vlani zmenšila menej, ako sa predpokladalo v dôsledku invázie na Ukrajinu. Naznačujú to dostupné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay