Chystá sa zemetrasenie na trhu s kryptomenami, o osude najúspešnejších rozhodnú poplatky
Bitcoin je od svojho vzniku v roku 2009 najrozšírenejšou a zároveň aj najhodnotnejšou kryptomenou. Platí to aj dnes, no od leta tohto roku môže byť všetko aj inak. Konkurenčné ethereum, ktoré je označované aj za číslo 2, má totiž potenciál stať sa prvou veľkou deflačnou menou na trhu s kryptoaktívami.
Foto: Unsplash
Bitcoin: Inflačné aktívum
Bitcoin a mnoho ďalších kryptomien je založených na takzvanom systéme proof-of-work. V rámci neho kryptoťažiari prevádzkujú a zabezpečujú sieť. Za to sú odmeňovaní sčasti poplatkami, ktoré platia používatelia siete, a čiastočne aj novovydanými bitcoinmi.
„Toto však znižuje hodnotu bitcoinu a ďalších kryptomien v porovnaní napríklad so zlatom alebo striebrom, a robí z nich takzvané inflačné aktívum. Je to ich nevýhoda a znižuje chuť investorov držať ich,“ hovorí kryptoanalytik Saxo Bank Mads Eberhardt.
Ethereum: Deflačné aktívum
Podľa jeho slov sa ako šikovný kompenzátor inflácie ukázal neskôr nasadený konsenzuálny protokol proof-of-stake. Tento protokol totiž držiteľom kryptomien kompenzuje zaplatené poplatky za predpokladu, že overujú transakcie v sieti namiesto ťažiarov. To v podstate znamená, že držba kryptomien nie je nevyhnutne riedená čerstvou ťažbou, čo v zásade robí proof-of-stake pre držiteľov výhodnejším ako proof-of-work.
„V súčasnosti existuje jediná kryptomena, ktorá dokáže vygenerovať dostatočne vysoké transakčné poplatky na to, aby dokázala prevádzkovať sieť s limitovaným riediacim efektom prichádzajúcim z novej ťažby, a tou je druhá najväčšia kryptomena na trhu – ethereum,“ hovorí analytik.
Ethereum v súčasnosti dokáže na poplatkoch generovať viac ako 9 miliónov dolárov za deň. V minulom roku získal na transakčných poplatkoch celkovo 9,9 miliardy dolárov, kým konkurenčná kryptoburza coinbase „len“ 7,35 miliardy dolárov. To dáva podľa neho ethereu potenciál stať sa deflačným aktívom v dlhodobom horizonte.
Zaujímavé kompenzácie
Ethereum má pred sebou niekoľko výziev v podobe napríklad závažných obmedzení škálovateľnosti, regulácie a tiež zvýšenej konkurencie zo strany iných kryptomien s inteligentnými zmluvami, ako sú napríklad Solana, Cardano a Polkadot. Na druhej strane, ak dokáže prekonať tieto problémy a zaistí neustály a udržateľný dopyt používateľov po vykonávaní transakcií na svojom blockchaine, stane sa deflačným s tým, že zainteresovaným stranám poskytne kompenzácie v podobe zaujímavých odmien.
Ethereum sa tak môže stať príťažlivejším najmä pre investorov, ktorí predtým s kryptomenami nemali skúsenosti. Nehovoriac o tom, že väčší dopyt po spracovaní transakcií na ethereu v budúcnosti ešte viac rozšíri ekonomiku. „Podobný úspech môžu zaznamenať všetky kryptomeny fungujúce na báze protokolu proof-of-stake,“ uzatvára analytik.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Facebook, Instagram a WhatsApp mali celosvetový výpadok služieb
- 3.Najviac finančných sprostredkovateľov pribudlo v oblasti dôchodkového zabezpečenia
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete