ChatbotGPT postavený na umelej inteligencii má čoraz viac odporcov. Zakázali ho banky a stopku má aj v Číne
ChatbotGPT poháňaný umelou inteligenciou, ktorý vytvorila spoločnosť OpenAI, očaril svet len pred niekoľkými mesiacmi. Slúži bežným používateľom internetu, študentom, programátorom, usilujú sa ho využiť banky a dokonca má potenciál stať sa konkurenciou Googlu. V krátkom čase si však získal aj viacero silných odporcov. Medzi nimi napríklad kľúčových bankových hráčov na finančnom trhu, alebo aj jednu svetovú veľmoc.

Foto: Shutterstock
Pozor na softvér
Prvou veľkou bankou, ktorá obmedzila zamestnancom používanie chatbota ChatGPT poháňaného umelou inteligenciou, je britská banka JPMorgan. Podľa listu The Telegraph sa zákaz týka všetkých bankových zamestnancov.
Podľa dostupných informácií príčinou zákazu nie je konkrétny incident. Dôvodom je výsledok širších kontrol týkajúcich sa používania softvéru tretích strán v silne regulovanom finančnom odvetví.
Pokuty za používanie komunikačných platforiem
Bankový dom JPMorgan je zároveň jednou z viacerých bánk, ktoré nedávno dostali pokutu za používanie platformy WhatsApp zamestnancami na komunikáciu s klientmi. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy nedávno udelila vysoké pokuty pre viacero finančných spoločností z Wall Street za to, že ich zamestnanci používali komunikačné aplikácie na vykonávanie transakcií a obchodov.
Pridali sa aj ďalšie banky
K americkej JPMorgan, ktorá obmedzila používanie „inteligentného“ chatbota sa postupne pridávajú aj ďalšie banky. Okrem iných je to aj viacero známych mien, ako napríklad Goldman Sachs, Citigroup, Wells Fargo, Bank of America či nemecká Deutsche Bank.
Partner témy
Najnovšie sa k týmto bankám pridala aj írska centrálna banka. Tá podľa miestnych novín The Business Post vydala zákaz pre svojich zamestnancov používať ChatGPT v súlade so svojimi pravidlami o kybernetickej bezpečnosti. Ďalšie tri írske banky – AIB, Permanent TSB a Bank of Ireland údajne zvažujú podobné kroky.
Čo je to ChatGPT
Chatbot ChatGPT bol vyvinutý na generovanie textu, ako odpovede na podnet, otázku či dopyt, a na sklonku minulého roku sa stal doslova senzáciou internetu. Táto technológia vyvinutá spoločnosťou Open AI a fungujúca na báze rýchlo sa učiacej umelej inteligencie, sa zakrátko stala základom pre množstvo aplikácií v rôznych odvetviach vrátane finančných služieb. Vyvolala však aj otázky spojené so zaujatosťou, presnosťou, a tiež v súvislosti s regulačnými opatreniami, preto jej masívnu akceptáciu vyvažujú aj niektoré reštrikcie zo strany používateľov.
Zákaz priamo od štátu
Regulátori voči ChatGPT zasiahli nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Číne. Priamo od štátu prišiel zákaz pre niekoľko čínskych aplikácií, ktoré museli zrušiť prístup k používaniu chatbota. Stalo sa to po tom, ako ho miestne médiá označili za podporovateľa americkej propagandy.
Podobne ako väčšina webov, aj americký ChatGPT je v Číne blokovaný, no niektorí používatelia sa k nemu dostali prostredníctvom aplikácií tretích strán, ktoré ho integrovali do svojich služieb.
A keďže chatbot od OpenAI má ambíciu presadiť sa aj v oblasti internetového vyhľadávania a byť silnou konkurenciou doteraz neohrozenému Googlu, Čína vyhlásila vlastnú iniciatívu v podobe ďalšieho zdokonaľovania miestneho najrozšírenejšieho vyhľadávača Baidu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný