Hľadaj

Cena bitcoinu vyletela na 34-tisíc dolárov. Má potenciál ďalej rásť, ale aj strmo padnúť

Dominik Horváth FinTech Poslať

Bitcoin prekonal ďalší významný míľnik. Najväčšia kryptomena na svete dokázala počas prvého novoročného víkendu prekonať hranicu 34 000 dolárov. Celkovo sa hodnota bitcoinu od decembra 2020 zvýšila už o takmer 50 %. Kryptomena sa tak dokázala odraziť od prudkého poklesu zo začiatku minulého roka, keď pre pandémiu koronavírusu jej hodnota dočasne poklesla o viac ako 25 %.

image

Foto: Unsplash

Bitcoin je opäť na vzostupe

Posledný nárast bitcoinu sa zásadne líši od jeho posledného vrcholu v roku 2017. Ten spôsobili predovšetkým investori z Ázie, ktorí sa vtedy len začínali dozvedať o kryptomenách. V tom čase digitálny token stratil na obrátkach, keďže investori ho stále považovali za vysoko rizikové aktívum. Negatívne hlasy hovorili, že bitcoin je dobrý akurát na financovanie ilegálnych obchodov a na špekulácie s cenou.

Zatiaľ čo tieto otázky zostávajú stále aktuálne, bitcoin v roku 2020 poháňala menej špekulatívna horúčka. Kupujúci boli vedení najmä americkými investormi, vrátane veľkých spoločností a ďalších tradičných investorov.

Tí zaobchádzajú s bitcoinmi ako s alternatívnym majetkom, podobne ako so zlatom. Namiesto rýchleho obchodovania viac investorov využíva bitcoin na odloženie si časti svojich investičných portfólií. „Výhodami takejto investície je, že sa nachádza mimo vplyvu vlád a tradičného finančného systému,“ uviedla agentúra Chainalysis, ktorá sa zameriava na analýzy kryptomien.

„Je to veľmi odlišná skupina ľudí, ktorí v poslednom čase nakupujú bitcoiny,“ konštatuje hlavný ekonóm spoločnosti Chainalysis Philip Gradwell a dodáva: „Robia to v stabilnejších množstvách počas dlhšieho časového obdobia a následne si menu držia dlhodobo ako investíciu.“

Ako poistka proti globálnemu chaosu

Dôvodov, prečo bitcoin začal tak výrazne rásť v tomto roku, je niekoľko. Jedným z nich je rastúca globálna neistota. Pandémia koronavírusu, zaostávajúca svetová ekonomika a obavy z dôsledkov brexitu pomáhajú bitcoinu, v ktorom mnohí vidia poistku proti globálnemu chaosu.

„Bitcoin sa čoraz viac začleňuje do globálnejších investičných portfólií, a jeho držitelia sa rozširujú nad rámec technických nadšencov a špekulantov,“ napísal komoditný stratég spoločnosti Bloomberg Intelligence Mike McGlone.

Ďalším faktom je odsúhlasenie záchranného balíka v Amerike vo výške 900 miliárd dolárov, ktorý spôsobil výrazné oslabenie dolára. Tlačenie nových bankoviek zo strany centrálnej banky na pokrytie pandemických strát má za následok obavy investorov z rastu inflácie. Práve takéto obavy pomáhajú zástancom bitcoinu, ktorí ho vnímajú ako ochranu svojej investície pred rastúcou infláciou.

Kryptomenám pomohla aj čiastočná deregulácia

Rastu ceny bitcoinu tiež pomohla čiastočná deregulácia počas roka. Napríklad americký regulačný úrad Office of the Currency tento rok v lete uviedol, že banky budú môcť držať kryptomeny aj pre svojich zákazníkov.

Nasledovali tiež poskytovatelia platobného styku. Napríklad spoločnosť PayPal v októbri 2020 oznámila, že umožní ľuďom nakupovať a držať bitcoiny a niekoľko ďalších kryptomien.

„Náš krok nastal v dôsledku rozhovorov s vládnymi úradníkmi, a potom sme videli dramatický posun v digitálnych platbách v dôsledku pandémie,“ vyhlásil výkonný riaditeľ spoločnosti PayPal Dan Schulman.

Viac ako milión ľudí, troj- až štvornásobok toho, čo spoločnosť očakávala, sa podľa jeho slov prihlásilo do čakacieho zoznamu na použitie kryptomien ešte pred spustením tejto funkcie.

Dokedy ešte bude rásť?

Rekordná hodnota 34 400 dolárov prišla dva dni po tom, čo bitcoin uzavrel rok, v ktorom kryptomena vzrástla o viac ako 300 %. Prvý významný nárast prišiel 30. novembra 2020, keď bitcoin prekonal svoje takmer trojročné maximum 19 793 dolárov. Za ďalší mesiac dokázala mena vzrásť o ďalších 50 % na hodnotu 28 933 dolárov. Dokedy ešte bude jeho cena rásť?

„Mena bude pravdepodobne v prvom štvrťroku 2021 na ceste k 50 000 dolárom,“ uviedol Antoni Trenchev, spoluzakladateľ spoločnosti Nexo, ktorá sa označuje za najväčšieho poskytovateľa kryptomien na svete.

Podobný názor má aj investičný riaditeľ spoločnosti Guggenheim Investments Scott Minerd. Ten v rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal, že „bitcoin by sa niekedy v budúcnosti mohol vyšplhať až na zhruba 400 000 dolárov“.

So súčasnou trhovou hodnotou viac ako 595 miliárd dolárov by sa bitcoin umiestnil na 10. priečke v porovnaní spoločností obchodovaných na burze. Nachádzal by sa niekde medzi Alibabou, s trhovou hodnotou 648,3 miliardy dolárov, a Berkshire Hathaway, s hodnotou 543,7 miliardy dolárov.

Bitcoinoví nadšenci pravdepodobne pocítia určitú radosť z toho, že cena tejto kryptomeny prekonala práve túto spoločnosť. Šéf Berkshire Hathaway, legendárny investor Warren Buffett, kedysi slávne prirovnal bitcoiny k „jedu na krysy umocneného na druhú“.

Kryptomena tiež postúpila v rebríčku najcennejších mien sveta a predbehla saudský rial, pričom aktuálne jej patrí 17. miesto, hneď za mexickým pesom.

Druhá strana mince

Stále však existujú dôvody na opatrnosť, hlavne kvôli skutočnosti, že bitcoin zostáva decentralizovanou menou, ktorej hodnota sa môže kedykoľvek zmeniť. Napríklad po podobnom náhlom zvýšení ceny v roku 2017 nasledoval 83 % prepad, ktorý trval rok. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že skôr či neskôr by malo prísť aspoň k čiastočnej korekcii ceny.

„Známky v technickom grafe kryptomeny poukazujú, že by mal prísť 25 % – 30 % výpredaj, ktorý pravdepodobne nastane niekedy začiatkom nového roka,“ varoval hlavný stratég spoločnosti Miller Tabak Matt Maley v rozhovore pre portál CNBC. „Myslím si, že z krátkodobého hľadiska by nárast mohol trvať ešte o niečo dlhšie, ale v strednodobom horizonte som znepokojený, rovnako ako veľa iných ľudí,“ uviedol M. Maley.

Ako príklad spomenul skutočnosť, že od roku 2016 zaznamenal bitcoin 10 poklesov o 20 %, sedem poklesov o 30 % a štyri poklesy o 48 %, pričom dodal, že investori by nemali podceňovať jeho volatilnú cenu. „Ľudia musia byť pri prechode do nového roka opatrní. Nemyslím si, že sa to začne už začiatkom nového roka, ale myslím si, že to bude čoskoro. Je to nevyhnutné pri takom prekúpenom stave, aký sme v tejto triede aktív videli za posledný týždeň alebo dva,“ dodal na záver.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2021 Arian Ali

Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov

Kapitálový trh sa neustále vyvíja. Či už postupne pod tlakom konkurencie a regulácií, alebo skokovo pod vplyvom krízy. Normy prijímané ...

16.4.2021 Redakcia FinReport

Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov

Spoločnosť Visa oznámila rozšírenie svojej platformy o riešenie Visa Direct Payout na priame platby v reálnom čase. Inovácia umožňuje ...

15.4.2021 Redakcia FinReport

Inflácia medziročne poskočila o 1,4 % a smeruje k 2 %. Tabak a benzín zdraželi, no energie a jedlo sú lacnejšie

Spotrebiteľské ceny v marci 2021 vzrástli medzimesačne o 0,5 % a medziročne dokonca o 1,4 %. Hlavnú rolu v náraste inflácie zohrávali tabak ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

14.4.2021 Zuzana Mecková

O nemajetkovej ujme pri dopravných nehodách rozhodujú súdy. Zmena môže vodičom priniesť zvýšenie poistného

Škody na majetku, ktoré vzniknú pri dopravných nehodách, sú zo zákona zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení (PZP). Čo však urobiť s ...

14.4.2021 Redakcia FinReport

Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj ...

13.4.2021 Redakcia FinReport

Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc

Slovensko vlani zaznamenalo medziročne dvojciferný percentuálny pokles v počte vyrobených automobilov. Na prvý pohľad to vyzerá ako zlá ...

13.4.2021 Roland Régely

Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci

Hypotéka, životné poistenie či poistka na auto. Mnohé finančné produkty nestrácajú na popularite ani počas pandémie, a podľa odborníkov ...

9.4.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosti Visa sa vďaka platbám stablecoinmi podarilo prepojiť svet digitálnych a tradičných mien

Spoločnosť Visa oznámila ďalší dôležitý míľnik vo svete finančných technológií. Po prvýkrát premosťuje svet digitálnych a ...

8.4.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa spustila digitálnu inováciu Moneyback odmeňujúcu klientov za bezhotovostné nákupy

Koronakríza prevetrala peňaženky Slovákov. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne až 89 % opýtaných potvrdilo, že plánuje vyhľadávať a ...

7.4.2021 Magdaléna Švančarková

Pre e-shopy je kľúčový výber správnej platobnej brány. Rozhoduje o rýchlosti transakcií

Zákazníci dnes nakupujú online takmer všetko, dokonca aj potraviny, čo by ešte pred rokom mohlo znieť ako science fiction. Oceňujú ...

30.3.2021 Redakcia FinReport

Prvý FinTech Hub na Slovensku otvoril svoj digitálny program inovatívnym firmám z celého sveta

Na sklonku minulého roku vznikla na Slovensku prvá otvorená fintech platforma nazvaná FinTech Hub Slovakia. Jej cieľom je zlepšiť digitálne ...

19.3.2021 Redakcia FinReport

Fintech PayPal si vďaka akvizícii za 200 miliónov dolárov posilnil svoj vplyv vo svete kryptomien

Fintechová spoločnosť PayPal spustila obchodovanie s kryptomenami v októbri minulého roka. Táto možnosť je zaujímavá najmä pre drobných ...

17.3.2021 Magdaléna Švančarková

Umelá inteligencia si razí cestu aj na Slovensku, ale zatiaľ len veľmi opatrne

Finančná sféra patrí k oblastiam, kde sa pracuje s množstvom dát. Tie sa zbierajú dlhodobo a štruktúrovane, čo predstavuje dobrý základ ...

15.3.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa po prvý raz dostala cez 60-tisíc dolárov. Môže byť za tým aj Bidenov balíček pomoci

Najznámejšia a najpoužívanejšia kryptomena na trhu dosiahla cez víkend ďalšiu psychologickú hranicu. Cene bitcoinu sa podarilo vyšplhať ...

8.3.2021 Juraj Recký

Neobanka Revolut sa za krátky čas stala jedným z najzaujímavejších fintechov vôbec. Prečo nás má zaujímať?

Nízke až žiadne poplatky, okamžite uhradené platby alebo veľmi pohodlná práca so zahraničnými menami. K tomu inovatívne spôsoby sporenia, ...

6.3.2021 Redakcia FinReport

Prieskum Mastercard: Slováci majú radi e-shopy, v roku 2020 v nich utratili o polovicu viac ako predvlani

Nákupy na internete sú čoraz populárnejšie. Vyplýva to zo štúdie Mastercard iResearch, podľa ktorej až 91 % Slovákov aspoň niekedy ...

23.2.2021 Redakcia FinReport

Tradičné banky začínajú akceptovať kryptomeny a ich hodnota neustále rastie

V uplynulých dňoch oznámilo niekoľko veľkých bánk svoje rozhodnutie umožniť klientom úschovu a správu kryptomien. Najväčšou bankou, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Bratislave otvorili novú výstavu, ktorá je dostupná aj počas pandémie
 2. 2.
  Transparentnosť, ekológia a udržateľný rozvoj sa premietajú aj do činnosti finančných agentov
 3. 3.
  Prichádzate na Slovensko z krajín EÚ? Ak spĺňate určité podmienky, nemusíte ísť do 14-dňovej karantény
 4. 4.
  Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov
 5. 5.
  Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt