Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cena bitcoinu vyletela na 34-tisíc dolárov. Má potenciál ďalej rásť, ale aj strmo padnúť

Dominik Horváth FinTech Poslať

Bitcoin prekonal ďalší významný míľnik. Najväčšia kryptomena na svete dokázala počas prvého novoročného víkendu prekonať hranicu 34 000 dolárov. Celkovo sa hodnota bitcoinu od decembra 2020 zvýšila už o takmer 50 %. Kryptomena sa tak dokázala odraziť od prudkého poklesu zo začiatku minulého roka, keď pre pandémiu koronavírusu jej hodnota dočasne poklesla o viac ako 25 %.

Bitcoin

Foto: Unsplash

Bitcoin je opäť na vzostupe

Posledný nárast bitcoinu sa zásadne líši od jeho posledného vrcholu v roku 2017. Ten spôsobili predovšetkým investori z Ázie, ktorí sa vtedy len začínali dozvedať o kryptomenách. V tom čase digitálny token stratil na obrátkach, keďže investori ho stále považovali za vysoko rizikové aktívum. Negatívne hlasy hovorili, že bitcoin je dobrý akurát na financovanie ilegálnych obchodov a na špekulácie s cenou.

Zatiaľ čo tieto otázky zostávajú stále aktuálne, bitcoin v roku 2020 poháňala menej špekulatívna horúčka. Kupujúci boli vedení najmä americkými investormi, vrátane veľkých spoločností a ďalších tradičných investorov.

Tí zaobchádzajú s bitcoinmi ako s alternatívnym majetkom, podobne ako so zlatom. Namiesto rýchleho obchodovania viac investorov využíva bitcoin na odloženie si časti svojich investičných portfólií. „Výhodami takejto investície je, že sa nachádza mimo vplyvu vlád a tradičného finančného systému,“ uviedla agentúra Chainalysis, ktorá sa zameriava na analýzy kryptomien.

„Je to veľmi odlišná skupina ľudí, ktorí v poslednom čase nakupujú bitcoiny,“ konštatuje hlavný ekonóm spoločnosti Chainalysis Philip Gradwell a dodáva: „Robia to v stabilnejších množstvách počas dlhšieho časového obdobia a následne si menu držia dlhodobo ako investíciu.“

Ako poistka proti globálnemu chaosu

Dôvodov, prečo bitcoin začal tak výrazne rásť v tomto roku, je niekoľko. Jedným z nich je rastúca globálna neistota. Pandémia koronavírusu, zaostávajúca svetová ekonomika a obavy z dôsledkov brexitu pomáhajú bitcoinu, v ktorom mnohí vidia poistku proti globálnemu chaosu.

„Bitcoin sa čoraz viac začleňuje do globálnejších investičných portfólií, a jeho držitelia sa rozširujú nad rámec technických nadšencov a špekulantov,“ napísal komoditný stratég spoločnosti Bloomberg Intelligence Mike McGlone.

Ďalším faktom je odsúhlasenie záchranného balíka v Amerike vo výške 900 miliárd dolárov, ktorý spôsobil výrazné oslabenie dolára. Tlačenie nových bankoviek zo strany centrálnej banky na pokrytie pandemických strát má za následok obavy investorov z rastu inflácie. Práve takéto obavy pomáhajú zástancom bitcoinu, ktorí ho vnímajú ako ochranu svojej investície pred rastúcou infláciou.

Kryptomenám pomohla aj čiastočná deregulácia

Rastu ceny bitcoinu tiež pomohla čiastočná deregulácia počas roka. Napríklad americký regulačný úrad Office of the Currency tento rok v lete uviedol, že banky budú môcť držať kryptomeny aj pre svojich zákazníkov.

Nasledovali tiež poskytovatelia platobného styku. Napríklad spoločnosť PayPal v októbri 2020 oznámila, že umožní ľuďom nakupovať a držať bitcoiny a niekoľko ďalších kryptomien.

„Náš krok nastal v dôsledku rozhovorov s vládnymi úradníkmi, a potom sme videli dramatický posun v digitálnych platbách v dôsledku pandémie,“ vyhlásil výkonný riaditeľ spoločnosti PayPal Dan Schulman.

Viac ako milión ľudí, troj- až štvornásobok toho, čo spoločnosť očakávala, sa podľa jeho slov prihlásilo do čakacieho zoznamu na použitie kryptomien ešte pred spustením tejto funkcie.

Dokedy ešte bude rásť?

Rekordná hodnota 34 400 dolárov prišla dva dni po tom, čo bitcoin uzavrel rok, v ktorom kryptomena vzrástla o viac ako 300 %. Prvý významný nárast prišiel 30. novembra 2020, keď bitcoin prekonal svoje takmer trojročné maximum 19 793 dolárov. Za ďalší mesiac dokázala mena vzrásť o ďalších 50 % na hodnotu 28 933 dolárov. Dokedy ešte bude jeho cena rásť?

„Mena bude pravdepodobne v prvom štvrťroku 2021 na ceste k 50 000 dolárom,“ uviedol Antoni Trenchev, spoluzakladateľ spoločnosti Nexo, ktorá sa označuje za najväčšieho poskytovateľa kryptomien na svete.

Podobný názor má aj investičný riaditeľ spoločnosti Guggenheim Investments Scott Minerd. Ten v rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal, že „bitcoin by sa niekedy v budúcnosti mohol vyšplhať až na zhruba 400 000 dolárov“.

So súčasnou trhovou hodnotou viac ako 595 miliárd dolárov by sa bitcoin umiestnil na 10. priečke v porovnaní spoločností obchodovaných na burze. Nachádzal by sa niekde medzi Alibabou, s trhovou hodnotou 648,3 miliardy dolárov, a Berkshire Hathaway, s hodnotou 543,7 miliardy dolárov.

Bitcoinoví nadšenci pravdepodobne pocítia určitú radosť z toho, že cena tejto kryptomeny prekonala práve túto spoločnosť. Šéf Berkshire Hathaway, legendárny investor Warren Buffett, kedysi slávne prirovnal bitcoiny k „jedu na krysy umocneného na druhú“.

Kryptomena tiež postúpila v rebríčku najcennejších mien sveta a predbehla saudský rial, pričom aktuálne jej patrí 17. miesto, hneď za mexickým pesom.

Druhá strana mince

Stále však existujú dôvody na opatrnosť, hlavne kvôli skutočnosti, že bitcoin zostáva decentralizovanou menou, ktorej hodnota sa môže kedykoľvek zmeniť. Napríklad po podobnom náhlom zvýšení ceny v roku 2017 nasledoval 83 % prepad, ktorý trval rok. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že skôr či neskôr by malo prísť aspoň k čiastočnej korekcii ceny.

„Známky v technickom grafe kryptomeny poukazujú, že by mal prísť 25 % – 30 % výpredaj, ktorý pravdepodobne nastane niekedy začiatkom nového roka,“ varoval hlavný stratég spoločnosti Miller Tabak Matt Maley v rozhovore pre portál CNBC. „Myslím si, že z krátkodobého hľadiska by nárast mohol trvať ešte o niečo dlhšie, ale v strednodobom horizonte som znepokojený, rovnako ako veľa iných ľudí,“ uviedol M. Maley.

Ako príklad spomenul skutočnosť, že od roku 2016 zaznamenal bitcoin 10 poklesov o 20 %, sedem poklesov o 30 % a štyri poklesy o 48 %, pričom dodal, že investori by nemali podceňovať jeho volatilnú cenu. „Ľudia musia byť pri prechode do nového roka opatrní. Nemyslím si, že sa to začne už začiatkom nového roka, ale myslím si, že to bude čoskoro. Je to nevyhnutné pri takom prekúpenom stave, aký sme v tejto triede aktív videli za posledný týždeň alebo dva,“ dodal na záver.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

17.4.2024 Robert Juriš

Revolut varuje pred dramatickým nárastom počtu falošných pracovných ponúk a investičných podvodov

Počet falošných pracovných ponúk v minulom roku vzrástol o 1 200 % a investičné podvody zaznamenali 142-percentný nárast. Vo svojej správe ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Google peňaženka v obľúbenosti poráža Google Pay a spoločnosť si musela vybrať

Spoločnosť Google opäť prestavuje svoje mobilné platobné služby. Rozhodla sa, že v Spojených štátoch utlmí činnosť služby Google Pay, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Nie umelej inteligencii pri tvorbe štrukturálnych modelov centrálnych bánk

Hitom postkovidového obdobia nielen medzi priaznivcami technológií, ale aj u širokej verejnosti je umelá inteligencia. V mnohých odvetviach sa ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Kryptoburza KuCoin čelí obvineniu z prania špinavých peňazí

Kryptomenová burza KuCoin má problémy s dodržiavaním zákonov. Dvaja jej zakladatelia čelia v Spojených štátoch obvineniu zo sprisahania s ...

2.4.2024 Robert Juriš

Je povinné zavedenie okamžitých platieb ohrozené? Niektoré banky pochybujú, že to stihnú

Okamžité platby v rámci eurozóny ba sa mali stať realitou už v nasledujúcom roku. Poslanci Európskeho parlamentu schválili nové pravidlá ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

OpenAI prichádza s nástrojom Sora, ktorý dokáže vytvárať videá na základe textových pokynov

Spoločnosť OpenAI, ktorá vo svete naštartovala boom využívania umelej inteligencie prostredníctvom svojho chatbotu ChatGPT, prináša nový ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay