Bitcoinu hrozil zákaz ťažby. Európsky parlament ho zatiaľ „podržal“
Členovia Európskeho parlamentu rozhodovali o budúcnosti niektorých kryptomien, medzi nimi aj tých najviac používaných, ako bitcoin, ethereum či litecoin. Keďže ich ťažba je energeticky mimoriadne náročná, na stole poslancov europarlamentu sa ocitol návrh na zákaz ich ťaženia kvôli negatívnym environmentálnym vplyvom.

Foto: Unsplash
Zachovali súčasný konsenzus
Parlamentný výbor pre hospodárske a menové záležitosti napokon hlasoval v pomere 30:23 za zachovanie súčasného konsenzu. Návrh vyplývajúci z rámca Markets in Crypto Assets (MiCA), ktorý vyžaduje, aby všetky kryptomeny podliehali „minimálnym štandardom environmentálnej udržateľnosti Európskej únie s ohľadom na ich mechanizmus konsenzu,“ teda v parlamentnom výbore Európskeho parlamentu neprešiel.
Ak by sa tak však stalo, znamenalo by to koniec ťaženia niektorých kryptomien vrátane bitcoinu, etherea alebo litecoinu. Všetky tieto kryptomeny sa získavajú na základe energeticky náročného a neekologického protokolu proof of work. Ak by ich ťažba mala zostať zachovaná, museli by prejsť na energeticky podstatne úspornejší „mining“ proof of stake.
Cieľom je zníženie uhlíkovej stopy
Túto technológiu ťažby využívajú najmä novšie kryptomeny a je predpoklad, že na ňu ešte v tomto roku prejde aj ethereum. V porovnaní s bitcoinom by to preň malo znamenať kľúčovú technologickú výhodu, ktorá by podľa kryptoanalytikov mohla spôsobiť, že by sa ethereum na kryptotrhu mohlo stať aj menou číslo jeden. Bitcoin totiž zatiaľ o takejto zmene neuvažuje.
Hoci ustanovenie o energeticky menej náročnej ťažbe kryptomien výbor zamietol, súhlasil s tým, že požiada Európsku komisiu, aby do roku 2025 zaradila ťažbu kryptoaktív do taxonómie Európskej únie pre udržateľné činnosti s cieľom znížiť svoju uhlíkovú stopu.
Ako funguje proof of stake
Je to alternatívny spôsob ťaženia kryptomien, ktorý je energeticky menej náročný ako pôvodný spôsob založený na systéme proof of work. Rozdiel je v tom, že klasickí ťažiari – mineri, sú nahradení validátormi. Tí uzamknú určité množstvo svojich coinov, čo im dá právo overovať transakcie. Za takéto overovanie dostávajú transakčné poplatky, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj príjmu.
Proof of work, naopak, ako vyplýva z názvu, funguje na základe vykonanej práce, teda na výpočtovom výkone matematických operácií. To je dôvod, prečo tento spôsob ťažby kryptomien produkuje veľké množstvo elektronického odpadu a zároveň spotrebúva obrovské kvantá energie, ktorá nie vždy vzniká na prírodnej ekologickej báze. Často to bývajú energie vyrobené spaľovaním fosílnych palív, čo je v súčasnosti vzhľadom na environmentálne záväzky EÚ už neprijateľné.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO




