Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Big Tech začalo veľké prepúšťanie. Skončila sa éra, keď IT špecialisti šikanovali svojich šéfov

Dominik Horváth FinTech Poslať

Nebolo to tak dávno, čo sa veľké mená technologického sektora predbiehali v tom, kto dá svojim zamestnancom lepší plat a benefity. Súčasné problémy v ekonomike však tvrdo zasiahli aj technologické spoločnosti, ktoré sa museli kvôli nižším príjmom uchýliť k prepúšťaniu. Od PayPalu cez Metu až po Bolt, situácia v technologických firmách pre zamestnancov nevyzerá ružovo. A kým väčšina vedúcich predstaviteľov týchto spoločností hádže nutnosť prepúšťania na nepriaznivú situáciu na trhu, nájdu sa aj takí, ktorí sa neboja povedať, že takáto korekcia v IT bola nevyhnutná. Jedným z nich je napríklad najbohatší človek na svete Elon Musk.

prepúšťanie

Foto: Shutterstock

Korekcia je nevyhnutná

Aby sme lepšie pochopili súčasný stav vo svete technologických spoločností, je nutné priblížiť si niekoľko makroekonomických faktov. Dá sa povedať, že pandémia koronavírusu, ktorá sa začala pred dvoma rokmi, vo všeobecnosti výrazne pomohla technologickým spoločnostiam. Kvôli lockdownom a obmedzeniam boli obyvatelia nútení zostať doma, a produktom a službám IT sektora sa darilo. To sa odrazilo na tržbách a raste týchto spoločností. Od marca 2020 do konca roku 2021 index NASDAQ – barometer technologických firiem – narástol o viac ako 100 %, čím výrazne prekonal ostatné indexy v Amerike.

Potom však prišlo k návratu ekonomiky do normálu, ľudia sa vrátili do svojich „officov“ a záujem o služby IT sektora začal pomaly klesať. Okrem toho sa vynorili výrazné makroekonomické riziká, ako napríklad raketovo rastúca globálna inflácia, vojna na Ukrajine a problémy s celosvetovými dodávateľskými reťazcami. Tieto problémy od začiatku tohto roka postupne začínajú dopadať aj na technologický sektor. NASDAQ za tento rok klesol takmer o 23 % a spomedzi najväčších amerických indexov sa mu zatiaľ darí najmenej.

„Vidíme, že trh teraz napráva tieto nerovnováhy, aby sa do sektora technológií vrátilo trochu racionality,“ povedal Anand Sanwal, generálny riaditeľ výskumnej firmy, ktorá sa špecializuje na technologické spoločnosti pre portál TechCrunch. Hoci technologický sektor mešká s korekciou, nie je izolovaný od širšej ekonomiky.

„Ak bude technologické spomalenie pretrvávať a prepúšťanie sa zrýchli, môžete očakávať, že v konečnom dôsledku budú ovplyvnené aj iné odvetvia, ktoré sú veľmi závislé od stavu technológií, ako sú marketingové agentúry a náborové firmy,“ dodal.

Prepúšťanie v číslach

Ak sa pozrieme na prepúšťanie v technologickom sektore v celkových číslach, súčasný stav dosahuje úrovne zo začiatku pandémie. Ako uvádza agregátor prepúšťania layoffs.fyi, ktorý sleduje stovky najväčších svetových firiem, prepúšťacia sezóna sa v IT sektore zďaleka nekončí. Len v máji tohto roka bolo z IT na celom svete prepustených viac ako 15-tisíc ľudí. Veľkú väčšinu tvoria technologické startupy a menšie spoločnosti. Pre porovnanie v máji 2020, keď bola pandémia v plnom prúde, prišlo o prácu v IT sektore približne 20-tisíc ľudí. Celkovo od marca 2020 do konca mája 2022 bolo v rámci IT na celom svete prepustených viac ako 127-tisíc zamestnancov.

Prosím, zostaň!

Tu je potrebné spomenúť, aký dramatický je tento posun vo svojej podstate aj v tóne. Medzi svetovou technologickou špičkou dlhé roky platilo, že preplácanie či dokonca „maznanie“ sa s talentovanými programátormi a softvérovými inžiniermi bolo vnímané ako štatút hrdosti a prestíže.

Bývalý generálny riaditeľ Googlu Eric Schmidt vo svojej manažérskej knihe z roku 2014 s názvom How Google Works (Ako funguje Google) vyzdvihoval, aké podstatné je udržať si talentovaných programátorov za každú cenu a tvrdil, že ich šéfovia by si mali poradiť s ich náročnými povahami, a ak je to možné, ustupovať im vo viacerých ohľadoch, aby si dokázali udržať tieto talenty vo firme.

Rad benefitov je v mnohých technologických firmách priam nekonečný. Napríklad Meta ponúka svoj program Recharge, v ktorom sú pracovníci povzbudzovaní, aby si každých päť rokov vzali viac ako 30-dňovú dovolenku. Twitter zase počas pandémie pridal k svojim už aj tak veľkorysým dovolenkovým politikám celofiremné prestávky v oblasti duševného zdravia nazývané „dni odpočinku“. Tento zoznam ide ďalej a ďalej. Je však zrejmé, že kvôli súčasnej situácii väčšine týchto benefitov pravdepodobne odzvonilo.

Veľké mená, veľké prepúšťanie

Medzi známe mená, ktoré začali vo veľkom prepúšťať svojich zamestnancov, patrí napríklad donášková služba jedla Getir. Tento turecký startup s trhovou kapitalizáciou 12 miliárd priznal, že globálne prepustí 14 % svojich zamestnancov. Odhaduje sa, že Getir zamestnáva približne 32-tisíc ľudí na deviatich svetových trhoch, čo znamená, že toto prepúšťanie ovplyvní približne 4 480 ľudí. Spoločnosť tiež uviedla, že spomalí nábor zamestnancov, marketingové investície a propagačné akcie.

Ďalším na zozname je švédska Klarna, obľúbená spoločnosť typu BNPL (Kúp teraz, zaplať neskôr). Tá bola najskôr zasiahnutá zníženými očakávaniami budúceho rastu kvôli nižším tržbám. Následne spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Sebastian Siemiatkowski oznámil svojim zamestnancom, že 10 % z nich bude prepustených. Klarna v súčasnosti zamestnáva 7-tisíc zamestnancov, takže toto prepúšťanie sa pravdepodobne dotkne približne 700 ľudí.

„Nie je mi cudzie deliť sa o dobré a zlé správy. Dnešný deň je však najťažší,“ napísal Siemiatkowski v správe zamestnancom. „Akokoľvek by sme chceli, aby to tak bolo, Klarna neexistuje v bubline,“ dodal.

Positive

Partner témy

 

Podobne je na tom aj taxi a donášková služba jedla Bolt, ktorá za posledné obdobie prepustila 250 zamestnancov, čiže jednu tretinu svojej pracovnej sily. Generálny riaditeľ Maju Kuruvilla potvrdil zníženie pracovnej sily v blogovom príspevku, ale neuviedol, na aké pozície bolo zamerané. „V snahe zabezpečiť, aby Bolt držal svoj osud vo vlastných rukách, sme sa s vedúcim tímom rozhodli zabezpečiť našu finančnú situáciu, predĺžiť našu železnú zásobu a dosiahnuť ziskovosť s peniazmi, ktoré sme už vyzbierali,“ napísal šéf spoločnosti.

Prepúšťanie sa dotklo aj svetovej jednotky spracovávania platieb – PayPalu. Ten za posledný mesiac zo svojho hlavného sídla v San Jose prepustil 83 zamestnancov. Ide však o veľmi malý zlomok, pretože PayPal dnes zamestnáva viac ako 30-tisíc zamestnancov. Prepúšťanie nastalo pár dní po tom, ako fintech potvrdil, že zatvára svoju pobočku v San Franciscu.

Na otázku, či bude prepúšťanie pokračovať, hovorca PayPalu pre portál TechCrunch povedal: „Neustále vyhodnocujeme, ako pracujeme, aby sme sa uistili, že sme pripravení uspokojiť potreby našich zákazníkov a fungovať s najlepšou štruktúrou a procesmi na podporu našich strategických obchodných priorít.“

Meta a Snapchat zmrazujú

Okrem už spomenutých spoločností existujú aj iné známe mená z technologického sektora, ktoré sa síce zatiaľ nerozhodli prepúšťať, ale len zmrazili nábor nových zamestnancov, prípadne posúvajú ich nábor do ďalšieho roku. Do tejto skupiny patrí napríklad Meta (predtým Facebook) alebo Snapchat.

Meta bola nútená prijať tento krok kvôli negatívne sa vyvíjajúcim tržbám v tomto roku. Gigant sociálnych médií, ktorý sa po sérii škandálov v oblasti ochrany osobných údajov a bezpečnosti používateľov pokúša premeniť na metaverse spoločnosť, uviedol, že prepúšťanie v súčasnosti neplánuje. No spomalí alebo úplne pozastaví nábor na väčšine svojich pozícií na strednej alebo vyššej úrovni manažmentu.

„Pravidelne prehodnocujeme naše zásoby talentov podľa našich obchodných potrieb a vo svetle umiernených výdavkov poskytnutých pre toto príjmové obdobie primerane spomaľujeme náborový rast,“ povedal pre portál The Post hovorca Mety. „Budeme však pokračovať v raste našej pracovnej sily, aby sme sa zamerali na dlhodobý vplyv.“

Podobne je na tom aj Snapchat, respektíve jeho materská spoločnosť Snap. Jej generálny riaditeľ Evan Spiegel napísal, že príjmy spoločnosti Snap klesli v dôsledku inflácie, ako aj pod vplyvom vojny na Ukrajine. Podľa oficiálnej správy plánuje Snap tento rok zamestnať okolo 500 nových ľudí okrem 900 už prijatých ponúk. To je medziročný nárast o 41 %, ale nie je to toľko nových zamestnancov, ako spoločnosť plánovala, pretože niektoré plánované nábory presunie do roku 2023.

Spiegel dodal, že Snap obsadí pozície, ak súčasní zamestnanci odídu, pokiaľ sú tieto pozície vysoko prioritné. Okrem toho bolo vedúcim predstaviteľom spoločnosti tiež odporučené, aby prehodnotili svoje rozpočty a aby našli spôsoby, ako znížiť náklady.

74

A potom je tu ešte Musk a Twitter

Ako je zrejmé z vyššie spomenutých vyjadrení vrcholných predstaviteľov technologických spoločností, vinu za prepúšťanie pripisujú po väčšine nepriaznivým okolnostiam a súčasnému stavu trhu. Len málo z nich je ochotných prijať fakt, že zamestnanci v technologickom sektore boli dlhé roky preplácaní, a takáto forma korekcie bola v určitej podobe nevyhnutná. Kto sa to nebojí povedať na rovinu, je známy miliardár Elon Musk.

Neprešli ani dva mesiace od toho, ako najbohatší človek na svete kúpil sociálnu sieť Twitter za 44 miliárd dolárov. Elon nezostal nič dlžný svojej povesti a po prevzatí spoločnosti začali v Twitteri čistky. Firma od mája zmrazila ďalší nábor zamestnancov a z vedenia spoločnosti boli prepustení dvaja riaditelia.

Niekoľko dní po ohlásení akvizície prirovnal technologický investor David Sacks Muskovo prevzatie Twitteru k pádu Berlínskeho múru. Sacks tiež naznačil, že za úpadkom Twitteru v posledných rokoch nebol jeho bývalý generálny riaditeľ Jack Dorsey, ale jeho príliš rozmaznaní zamestnanci.

Sacks pokračoval v kritike Twitteru aj v rannej relácii pre stanicu Fox, kde varoval, že „v Twitteri sú generálni riaditelia utlačovaní a šikanovaní zamestnancami“. Odpoveďou by bola podľa neho čistka: „Twitter má okolo 8-tisíc zamestnancov a nikto nevie, čo tam všetci vlastne robia.“ Naznačil, že Musk by mohol vyhodiť až 6-tisíc z nich.

Nie je však pravdepodobné, že sa Elon uchýli až k takému vysokému číslu. Plán, ktorý navrhuje, sa zdá byť oveľa umiernenejší. Uniknutá prezentácia pre investorov naznačila, že by prepustil menej ako tisíc zamestnancov. Otázkou zostáva, ako sa k týmto správam postavia investori spoločnosti. Tým sa evidentne po dlhých rokoch otvorili oči a nový vietor v Twitteri väčšina z nich víta s otvorenou náručou.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa chystá testovať účtovanie peňazí cez blockchain

Hoci sa Európska centrálna banka v posledných dvoch rokoch spomína najmä v súvislosti so zvyšovaním základných úrokových sadzieb, ktoré ...

17.4.2024 Robert Juriš

Revolut varuje pred dramatickým nárastom počtu falošných pracovných ponúk a investičných podvodov

Počet falošných pracovných ponúk v minulom roku vzrástol o 1 200 % a investičné podvody zaznamenali 142-percentný nárast. Vo svojej správe ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

8.4.2024 Martin Jamnický

Kryptomenovými víťazmi v prvom štvrťroku tohto roku sú Shiba Inu a dogecoin

Kryptomenový ošiaľ v úvode tohto roku vystrelil nahor viacero kryptomien, ktoré v minulosti zaznamenali skôr striedavé úspechy. Hoci ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Mastercard pripravuje finančný nástroj na správu predplatného s podporou bankovníctva

Spoločnosť Mastercard sa pripravuje na spustenie nového otvoreného finančného nástroja na správu predplatného s podporou bankovníctva, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Google peňaženka v obľúbenosti poráža Google Pay a spoločnosť si musela vybrať

Spoločnosť Google opäť prestavuje svoje mobilné platobné služby. Rozhodla sa, že v Spojených štátoch utlmí činnosť služby Google Pay, ...

6.4.2024 Redakcia FinReport

Nie umelej inteligencii pri tvorbe štrukturálnych modelov centrálnych bánk

Hitom postkovidového obdobia nielen medzi priaznivcami technológií, ale aj u širokej verejnosti je umelá inteligencia. V mnohých odvetviach sa ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Kryptoburza KuCoin čelí obvineniu z prania špinavých peňazí

Kryptomenová burza KuCoin má problémy s dodržiavaním zákonov. Dvaja jej zakladatelia čelia v Spojených štátoch obvineniu zo sprisahania s ...

2.4.2024 Robert Juriš

Je povinné zavedenie okamžitých platieb ohrozené? Niektoré banky pochybujú, že to stihnú

Okamžité platby v rámci eurozóny ba sa mali stať realitou už v nasledujúcom roku. Poslanci Európskeho parlamentu schválili nové pravidlá ...

31.3.2024 Redakcia FinReport

OpenAI prichádza s nástrojom Sora, ktorý dokáže vytvárať videá na základe textových pokynov

Spoločnosť OpenAI, ktorá vo svete naštartovala boom využívania umelej inteligencie prostredníctvom svojho chatbotu ChatGPT, prináša nový ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay