Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Roland Régely FinTech Poslať

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či N26, pridal projekt Vivid Money. Nemecký startup vznikol počas pandémie a okrem bezplatného účtu láka zákazníkov na finančný bonus či štedrý cashback za platby kartou, ktorý možno okamžite investovať.

Vivid Money Bank

Foto: Vivid Money Bank

S „požičanou“ licenciou od Solarisbank

Projekt Vivid odštartoval minulý rok v lete. Spočiatku ponúkal bankové služby v Nemecku, Španielsku či Francúzsku a po niekoľkých týždňoch expandoval do ďalších európskych krajín. Dnes už služby tejto internetovej banky môže využiť väčšina občanov krajín Európskej únie. 

Vivid zatiaľ nemá vlastnú bankovú licenciu. V tomto ohľade fintechu „pomáha“ nemecká banka Solarisbank, ktorá stojí v pozadí všetkých transakcií a chráni vklady majiteľov účtov do výšky 100-tisíc eur. Mimochodom, rovnakým spôsobom, teda bez vlastnej licencie, pred rokmi začal podnikať aj spomínaný Revolut.

Na Slovensku zatiaľ Vivid obchodné zastúpenie nemá, svoje služby však ponúka aj u nás. Slováci si od marca 2021 môžu otvoriť bezplatný účet cez aplikáciu Vivid. Postačí im k tomu smartfón, pripojenie na internet a doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas). 

Bezplatný účet aj s fyzickou kartou

Aplikácia Vivid ponúka klientom dva typy bankových účtov. Bezplatný Standard a platený účet Prime za 9,90 eura mesačne. Benefity plateného účtu môže klient skúsiť na prvé tri mesiace bezplatne. V oboch prípadoch je možné otvoriť si až 15 samostatných podúčtov s vlastným IBAN-om.

Kovová karta zadarmo k účtu nebýva štandardom internetových bánk, no Vivid ju ponúka. U konkurencie sa za fyzickú platobnú kartu dopláca navyše – Revolut si napríklad aktuálne za účet s kovovou kartou pýta 14 eur mesačne. Zaujímavosťou v prípade Vividu je aj to, že na karte nie je vytlačené jej číslo, čo tvorcovia odôvodňujú vyššou bezpečnosťou v prípade krádeže. 

Klient si pri otvorení účtu namiesto kovovej karty môže zvoliť aj virtuálnu kartu, ktorú je možné hneď začať používať. Neskôr si môže objednať kovovú. Karta sa dá okamžite nahrať do Google Pay aj Apple Pay. Kým pri účte Standard môže mať klient samostatne vedených 40 rôznych mien, pri účte Prime je ich až 107.

Prečo práve kovové platobné karty?

Pre bežných zákazníkov bánk nie sú dostupné. Vďaka minimalistickému dizajnu a bezpečnostným prvkom majú punc výnimočnosti a spĺňajú atribúty pre najnáročnejších klientov. Tradičné banky ich ponúkajú najmä svojim V.I.P. zákazníkom. Neprítomnosť čísla či iných údajov na karte ich robí anonymnými, a v prípade krádeže takmer nepoužiteľnými. S kovovými kartami sú často spojené aj nadštandardné služby, ako vstupy do prémiových letiskových salónikov či služby osobného asistenta. Internetová banka N26 ich používa od roku 2013 a Revolut od roku 2018.

Bezplatný výber do 200 eur

Klienti online bánk Vivid a Revolut majú v prípade základného účtu bezplatný výber z bankomatu kdekoľvek na svete. V oboch bankách však platí, že vyberať možno zadarmo len do výšky 200 eur mesačne a oba fintechy svojím spôsobom limitujú množstvo bezplatných výberov.

Vivid umožňuje výber hotovosti zadarmo len nad sumu 50 eur a do spomínaného mesačného limitu. Všetky výbery mimo tejto hranice sú potom spoplatnené 3-percentnou sadzbou z vyberanej sumy a minimálnym poplatkom 1 euro. Revolut minimálnu sadzbu za bezplatný výber nepoužíva, no od 23. apríla mení podmienky a umožní svojim klientom 5 výberov spolu v maximálnej hodnote 200 eur za mesiac.

Pri platených účtoch sú výbery z bankomatu pre klienta benevolentnejšie, a to v prípade oboch spomínaných bánk. Kým Vivid klient vyberá bezplatne do tisíc eur mesačne, zákazníka Revolutu limitujú jednotlivé typy účtov. Premium klienti vyberajú bezplatne 400 eur mesačne a Metal má strop na výbery bez poplatku vo výške 800 eur.

Samostatnou kapitolou v prípade online bánk sú tiež prevody do iných mien. Vivid si na rozdiel od konkurencie neuplatňuje žiaden limit na výmenu peňazí ani pri základnom, respektíve bezplatnom účte. Konkurenčný Revolut pri účtoch Standard a Plus umožňuje klientom bez poplatkov vymeniť tisíc libier mesačne, pri dvoch drahších účtoch tento limit nemá.

Positive

Partner témy

 

Nakúpim v Lidli, investujem do Tesly

Cashback nie je na Slovensku žiadnou novinkou, no Vivid ponúka v tomto ohľade zaujímavú návratnosť a tiež novú formu využitia peňazí. Bežne dostanete od banky cashback v hodnote 1 – 5 % za nákup, no v prípade Vividu je to niekoľkonásobne viac, v priemere až 15 % z ceny nákupu. Na druhej strane klient ihneď nedostane peniaze naspäť na účet, ale získa kredit vo forme investičnej odmeny, ktorú môže použiť na nákup akcií firiem, ako Google, Tesla či Apple

V praxi to teda vyzerá tak, že za bežný nákup, napríklad v Lidli, získate naspäť na svoj Vivid účet 10 % minutej sumy, a túto sumu môžete investovať do vybraných akcií. Na čerpacích staniciach Shell alebo v nábytkárskom e-shope IKEA dokonca 21 %, a investovať cashback možno aj pri nákupe značkového oblečenia Zara, Nike, Adidas alebo Peek & Cloppenburg.

Ak klient s takouto formou cashbacku nesúhlasí, môže si nechať peniaze investované do akcií vrátiť späť na účet, a to už do niekoľkých minút. Cashback však najprv putuje na investičný účet vo forme kreditu a až po investovaní tejto sumy možno požiadať o jej spätný prevod na účet. Buď sa teda rozhodnete nechať peniaze zhodnocovať cez investovanie do vybraných akcií, alebo ich „na chvíľu zainvestujete a následne si cez tlačidlo Redeem v appke peniaze pošlete späť na účet, kde nimi môžete ďalej disponovať. Vivid takéto rýchle ukončenie investovania umožňuje a zatiaľ bez dodatočných poplatkov.

Slovenské prevádzky umožňujúce cashback:

 • Lidl – 10 %
 • Amazon – 11 %
 • Carrefour – 13 %
 • OBI – 15 % 
 • Nike – 15 %
 • dm-drogerie – 16 %
 • Decathlon – 16 %
 • Peek & Cloppenburg – 17 %
 • Wolt/Uber Eats – 18 %
 • Reebok – 19 % 
 • Adidas – 20 %
 • Zara – 20 % 
 • IKEA – 21 % 
 • Shell – 21 % 
 • Bauhaus – 24 %
 • Starbucks – 25 %

Cashback s „háčikom“

Ak chce klient kontinuálne využívať funkcionalitu cashbacku, musí splniť rôzne úlohy. Napríklad prvý mesiac je cashback obmedzený na sumu 50 eur, a po splnení tohto limitu je potrebné pozvať do virtuálnej banky Vivid aspoň dvoch ďalších klientov. 

Za každého klienta, ktorý si vytvorí konto a zaplatí nad 20 eur, dostanete ďalší limit na cashback 50 eur na dva za sebou idúce mesiace. Okrem toho za každé úspešné pozvanie známeho pribudne na účte aj 5 eur na investovanie. Klient však získava bonus až vtedy, keď nový majiteľ účtu prvýkrát použije Vivid kartu a vykoná platbu v hodnote aspoň 20 eur. Nejde pritom o súčet platieb, ale musí ísť o jednu platbu vyššiu ako 20 eur. Revolut pred vypuknutím pandémie ponúkal bonus 20 eur na účet za nového klienta, aktuálne takéto odmeny za pozvánky stopol.

V praxi teda platí, že čím viac ľudí pozvete na Vivid, tým väčší cashback získate. Ak pozvete do projektu viac známych, mesačne si môžete prilepšiť až o 250 eur – to je maximálna suma, ktorú je možné prostredníctvom cashbacku získať.

Skutočné akcie znamenajú aj dividendy 

Ak sa klient Vividu rozhodne investovať, má možnosť nakupovať skutočné akcie a zároveň mu vzniká nárok na dividendy. Nemecký startup ponúka pri oboch typoch účtu investovanie do amerických a európskych akcií a ETF fondov bez províznych poplatkov. V prípade, že niekto chce investovať do amerických akcií, spoločnosť mu prepočíta jeho eurá na doláre aktuálnym výmenným kurzom s polpercentnou prirážkou.

Revolut pri bezplatnom účte roky ponúkal tri obchody mesačne bezplatne, od marca tohto roku je zadarmo už len jeden. Revolut aj Vivid umožňujú investovanie aj do takzvaných zlomkových akcií. Investor v takom prípade nemusí kupovať celú akciu a minimálna výška investície je jeden cent.

Mobilná banka Vivid v skratke

Fintech Vivid vznikol v Nemecku, založili ho dvaja Rusi Alexander Emeshev a Artem Yamanov, ktorí predtým patrili do vedenia firmy Tinkoff Bank.

Mobilná banka ponúka majiteľom smartfónov bežný účet s debetnou kartou Visa zadarmo a pridáva aj sporiace či investičné produkty. V ponuke je tiež platený účet za 9,90 eura mesačne pre náročnejšie „bankovanie“.

Platením Vivid kartou vo vybraných obchodoch je možné získať naspäť 11 až 25 % z hodnoty nákupu. Tieto peniaze sa dajú použiť na investovanie, alebo si ich klient môže poslať späť na účet.

logo
Prečítajte si tiež:
16.7.2024 Redakcia FinReport

Daniari sa pustili do masívnej kontroly letných prevádzok

Slovenskí daniari z Finančnej správy SR sa počas tohtoročného leta zamerajú na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej ...

16.7.2024 Roland Régely

Finanční agenti: Kto si polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?

Poznáme poradie najúspešnejších finančných agentov na Slovensku za uplynulý rok. Po zverejnení účtovných závierok väčšiny ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

J&T ARCH sa stáva druhým najväčším akcionárom spoločnosti Tatry mountain resorts

Fond kvalifikovaných investorov J&T ARCH INVESTMENTS využil úpis novovydávaných akcií spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) a s podielom ...

16.7.2024 Eva Sadovská

Na Slováka pripadá 30 balení liekov ročne. Ako skončia tie, ktoré nespotrebujeme?

Na Slovensku sme vlani spotrebovali vyše 160 miliónov balení liekov. Na jedného obyvateľa tak pripadalo 30 balení liečiv v hodnote vyššej ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v slovenskom priemysle opäť klesajú

Hodnota nových objednávok v priemysle počas tohtoročného mája klesla. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku boli o 1,2 % nižšie. ...

16.7.2024 Martin Jamnický

Prečo bitcoin dosiahol rekordné hodnoty a prečo jeho cena teraz klesá

Najsilnejšej kryptomene bitcoin sa v posledných týždňoch vôbec nedarí. Po tom, ako v marci tohto roku dosiahol svoje historické hodnotové ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Revolut prináša cestovateľský vernostný program

Neobanka Revolut prináša ďalší zaujímavý benefit pre svojich klientov. Je ním celoeurópsky vernostný program Revbody k debetnej karte. ...

14.7.2024 Redakcia FinReport

PayPal buduje reklamnú platformu, ktorú chce „nasýtiť“ údajmi o svojich zákazníkoch

Spoločnosť PayPal, ktorá priniesla revolúciu do sveta digitálnych platieb, si v súčasnosti hľadá ďalšie cesty pre rozšírenie svojho ...

9.7.2024 Redakcia FinReport

Posun k zeleným kryptomenám – Čína chce zakázať vysokoenergetické blockchainy

Vlády viacerých krajín plánujú regulovať spotrebu energie kryptomien. Zelené politiky sa tak v podobe znižovania energetickej náročnosti ...

7.7.2024 Redakcia FinReport

NKÚ: Viac ako polovica hodín informatiky je zrejme odučená neodborne

Vzhľadom na rozvoj informačných technológií sú študijné predmety zamerané na informatiku pre žiakov mimoriadne dôležité. A dôležitá ...

6.7.2024 Redakcia FinReport

Slováci chcú platiť bezhotovostne, uprednostňujú kartu, mobil alebo hodinky

Slováci, ale nielen oni, stále častejšie platia bezhotovostne. V posledných rokoch popri platení kartou rastie najmä popularita platieb ...

5.7.2024 Martin Jamnický

Prieskum: Kybernetických hrozieb sa obávame viac ako krádeže osobných vecí

Slováci považujú kybernetické hrozby za vážnejšie, než sú hrozby fyzického typu, ako je napríklad krádež osobných vecí. Za ...

3.7.2024 Robert Juriš

Na projekty digitálnych mien nadväzuje vývoj platforiem, ktoré ich navzájom poprepájajú

Centrálne banky krajín na celom svete už niekoľko rokov pracujú na vývoji vlastných digitálnych mien (CBDC – Central Bank Digital ...

1.7.2024 Redakcia FinReport

Revolut pridáva ďalšiu vrstvu overovania totožnosti pre vyššiu bezpečnosť svojich klientov

Ochrana financií pred zneužitím tretími osobami je jednou z najdôležitejších úloh pre poskytovateľov finančných služieb. Uvedomili si to ...

28.6.2024 Redakcia FinReport

Zabudnite na fyzické doklady, všetko sa zmestí do mobilu

Slovenská spoločnosť Ardaco prináša novinku, ktorá zmení a zjednoduší spôsob, akým používame svoje doklady. Vďaka novej digitálnej ...

27.6.2024 Redakcia FinReport

Platobná karta Touch Card uľahčí život zrakovo znevýhodneným ľuďom

Na Slovensko prichádza nový štandard dizajnu platobných kariet – Touch Card. Karta s výrezom umožní každému jednoduché rozoznanie ...

26.6.2024 Martin Jamnický

Piero Cipollone: Digitálne euro zachová slobodný výber spôsobu platenia

Európska centrálna banka už niekoľko rokov pracuje na vývoji digitálneho eura. To by malo v sebe spájať výhody digitálnych platieb s ...

26.6.2024 Mário Špilberger

Platenie prsteňom prináša aj možné bezpečnostné riziká

V súčasnosti je možné okrem hotovosti platiť bežnou bankovou platobnou kartou, prostredníctvom internetbankingu, smartfónom či ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay