Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Roland Régely FinTech
SK
EN
Poslať

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či N26, pridal projekt Vivid Money. Nemecký startup vznikol počas pandémie a okrem bezplatného účtu láka zákazníkov na finančný bonus či štedrý cashback za platby kartou, ktorý možno okamžite investovať.

image

Foto: Vivid Money Bank

S „požičanou“ licenciou od Solarisbank

Projekt Vivid odštartoval minulý rok v lete. Spočiatku ponúkal bankové služby v Nemecku, Španielsku či Francúzsku a po niekoľkých týždňoch expandoval do ďalších európskych krajín. Dnes už služby tejto internetovej banky môže využiť väčšina občanov krajín Európskej únie. 

Vivid zatiaľ nemá vlastnú bankovú licenciu. V tomto ohľade fintechu „pomáha“ nemecká banka Solarisbank, ktorá stojí v pozadí všetkých transakcií a chráni vklady majiteľov účtov do výšky 100-tisíc eur. Mimochodom, rovnakým spôsobom, teda bez vlastnej licencie, pred rokmi začal podnikať aj spomínaný Revolut.

Na Slovensku zatiaľ Vivid obchodné zastúpenie nemá, svoje služby však ponúka aj u nás. Slováci si od marca 2021 môžu otvoriť bezplatný účet cez aplikáciu Vivid. Postačí im k tomu smartfón, pripojenie na internet a doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas). 

Bezplatný účet aj s fyzickou kartou

Aplikácia Vivid ponúka klientom dva typy bankových účtov. Bezplatný Standard a platený účet Prime za 9,90 eura mesačne. Benefity plateného účtu môže klient skúsiť na prvé tri mesiace bezplatne. V oboch prípadoch je možné otvoriť si až 15 samostatných podúčtov s vlastným IBAN-om.

Kovová karta zadarmo k účtu nebýva štandardom internetových bánk, no Vivid ju ponúka. U konkurencie sa za fyzickú platobnú kartu dopláca navyše – Revolut si napríklad aktuálne za účet s kovovou kartou pýta 14 eur mesačne. Zaujímavosťou v prípade Vividu je aj to, že na karte nie je vytlačené jej číslo, čo tvorcovia odôvodňujú vyššou bezpečnosťou v prípade krádeže. 

Klient si pri otvorení účtu namiesto kovovej karty môže zvoliť aj virtuálnu kartu, ktorú je možné hneď začať používať. Neskôr si môže objednať kovovú. Karta sa dá okamžite nahrať do Google Pay aj Apple Pay. Kým pri účte Standard môže mať klient samostatne vedených 40 rôznych mien, pri účte Prime je ich až 107.

Prečo práve kovové platobné karty?

Pre bežných zákazníkov bánk nie sú dostupné. Vďaka minimalistickému dizajnu a bezpečnostným prvkom majú punc výnimočnosti a spĺňajú atribúty pre najnáročnejších klientov. Tradičné banky ich ponúkajú najmä svojim V.I.P. zákazníkom. Neprítomnosť čísla či iných údajov na karte ich robí anonymnými, a v prípade krádeže takmer nepoužiteľnými. S kovovými kartami sú často spojené aj nadštandardné služby, ako vstupy do prémiových letiskových salónikov či služby osobného asistenta. Internetová banka N26 ich používa od roku 2013 a Revolut od roku 2018.

Bezplatný výber do 200 eur

Klienti online bánk Vivid a Revolut majú v prípade základného účtu bezplatný výber z bankomatu kdekoľvek na svete. V oboch bankách však platí, že vyberať možno zadarmo len do výšky 200 eur mesačne a oba fintechy svojím spôsobom limitujú množstvo bezplatných výberov.

Vivid umožňuje výber hotovosti zadarmo len nad sumu 50 eur a do spomínaného mesačného limitu. Všetky výbery mimo tejto hranice sú potom spoplatnené 3-percentnou sadzbou z vyberanej sumy a minimálnym poplatkom 1 euro. Revolut minimálnu sadzbu za bezplatný výber nepoužíva, no od 23. apríla mení podmienky a umožní svojim klientom 5 výberov spolu v maximálnej hodnote 200 eur za mesiac.

Pri platených účtoch sú výbery z bankomatu pre klienta benevolentnejšie, a to v prípade oboch spomínaných bánk. Kým Vivid klient vyberá bezplatne do tisíc eur mesačne, zákazníka Revolutu limitujú jednotlivé typy účtov. Premium klienti vyberajú bezplatne 400 eur mesačne a Metal má strop na výbery bez poplatku vo výške 800 eur.

Samostatnou kapitolou v prípade online bánk sú tiež prevody do iných mien. Vivid si na rozdiel od konkurencie neuplatňuje žiaden limit na výmenu peňazí ani pri základnom, respektíve bezplatnom účte. Konkurenčný Revolut pri účtoch Standard a Plus umožňuje klientom bez poplatkov vymeniť tisíc libier mesačne, pri dvoch drahších účtoch tento limit nemá.

Positive

Partner témy

 

Nakúpim v Lidli, investujem do Tesly

Cashback nie je na Slovensku žiadnou novinkou, no Vivid ponúka v tomto ohľade zaujímavú návratnosť a tiež novú formu využitia peňazí. Bežne dostanete od banky cashback v hodnote 1 – 5 % za nákup, no v prípade Vividu je to niekoľkonásobne viac, v priemere až 15 % z ceny nákupu. Na druhej strane klient ihneď nedostane peniaze naspäť na účet, ale získa kredit vo forme investičnej odmeny, ktorú môže použiť na nákup akcií firiem, ako Google, Tesla či Apple

V praxi to teda vyzerá tak, že za bežný nákup, napríklad v Lidli, získate naspäť na svoj Vivid účet 10 % minutej sumy, a túto sumu môžete investovať do vybraných akcií. Na čerpacích staniciach Shell alebo v nábytkárskom e-shope IKEA dokonca 21 %, a investovať cashback možno aj pri nákupe značkového oblečenia Zara, Nike, Adidas alebo Peek & Cloppenburg.

Ak klient s takouto formou cashbacku nesúhlasí, môže si nechať peniaze investované do akcií vrátiť späť na účet, a to už do niekoľkých minút. Cashback však najprv putuje na investičný účet vo forme kreditu a až po investovaní tejto sumy možno požiadať o jej spätný prevod na účet. Buď sa teda rozhodnete nechať peniaze zhodnocovať cez investovanie do vybraných akcií, alebo ich „na chvíľu zainvestujete a následne si cez tlačidlo Redeem v appke peniaze pošlete späť na účet, kde nimi môžete ďalej disponovať. Vivid takéto rýchle ukončenie investovania umožňuje a zatiaľ bez dodatočných poplatkov.

Slovenské prevádzky umožňujúce cashback:

 • Lidl – 10 %
 • Amazon – 11 %
 • Carrefour – 13 %
 • OBI – 15 % 
 • Nike – 15 %
 • dm-drogerie – 16 %
 • Decathlon – 16 %
 • Peek & Cloppenburg – 17 %
 • Wolt/Uber Eats – 18 %
 • Reebok – 19 % 
 • Adidas – 20 %
 • Zara – 20 % 
 • IKEA – 21 % 
 • Shell – 21 % 
 • Bauhaus – 24 %
 • Starbucks – 25 %

Cashback s „háčikom“

Ak chce klient kontinuálne využívať funkcionalitu cashbacku, musí splniť rôzne úlohy. Napríklad prvý mesiac je cashback obmedzený na sumu 50 eur, a po splnení tohto limitu je potrebné pozvať do virtuálnej banky Vivid aspoň dvoch ďalších klientov. 

Za každého klienta, ktorý si vytvorí konto a zaplatí nad 20 eur, dostanete ďalší limit na cashback 50 eur na dva za sebou idúce mesiace. Okrem toho za každé úspešné pozvanie známeho pribudne na účte aj 5 eur na investovanie. Klient však získava bonus až vtedy, keď nový majiteľ účtu prvýkrát použije Vivid kartu a vykoná platbu v hodnote aspoň 20 eur. Nejde pritom o súčet platieb, ale musí ísť o jednu platbu vyššiu ako 20 eur. Revolut pred vypuknutím pandémie ponúkal bonus 20 eur na účet za nového klienta, aktuálne takéto odmeny za pozvánky stopol.

V praxi teda platí, že čím viac ľudí pozvete na Vivid, tým väčší cashback získate. Ak pozvete do projektu viac známych, mesačne si môžete prilepšiť až o 250 eur – to je maximálna suma, ktorú je možné prostredníctvom cashbacku získať.

Skutočné akcie znamenajú aj dividendy 

Ak sa klient Vividu rozhodne investovať, má možnosť nakupovať skutočné akcie a zároveň mu vzniká nárok na dividendy. Nemecký startup ponúka pri oboch typoch účtu investovanie do amerických a európskych akcií a ETF fondov bez províznych poplatkov. V prípade, že niekto chce investovať do amerických akcií, spoločnosť mu prepočíta jeho eurá na doláre aktuálnym výmenným kurzom s polpercentnou prirážkou.

Revolut pri bezplatnom účte roky ponúkal tri obchody mesačne bezplatne, od marca tohto roku je zadarmo už len jeden. Revolut aj Vivid umožňujú investovanie aj do takzvaných zlomkových akcií. Investor v takom prípade nemusí kupovať celú akciu a minimálna výška investície je jeden cent.

Mobilná banka Vivid v skratke

Fintech Vivid vznikol v Nemecku, založili ho dvaja Rusi Alexander Emeshev a Artem Yamanov, ktorí predtým patrili do vedenia firmy Tinkoff Bank.

Mobilná banka ponúka majiteľom smartfónov bežný účet s debetnou kartou Visa zadarmo a pridáva aj sporiace či investičné produkty. V ponuke je tiež platený účet za 9,90 eura mesačne pre náročnejšie „bankovanie“.

Platením Vivid kartou vo vybraných obchodoch je možné získať naspäť 11 až 25 % z hodnoty nákupu. Tieto peniaze sa dajú použiť na investovanie, alebo si ich klient môže poslať späť na účet.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

20.10.2021 Redakcia FinReport

Príchod prvého ETF fondu na investovanie do bitcoinu vyhnal jeho cenu na rekordných 66-tisíc dolárov

Hodnota bitcoinu stúpla k rekordným métam. Na svedomí to malo ohlásenie spustenia prvého verejne obchodovaného ETF fondu v USA zameraného na ...

19.10.2021 Redakcia FinReport

Diamantové NFT Majka Spirita vydražili za 7 777 eur, celý výťažok pôjde na charitu

Je to najväčšia digitálna charita – tak označil Majk Spirit svoj nový projekt, ktorý spustil s vývojármi z kryptomenovej platformy WEXO. ...

16.10.2021 Naďa Černá

TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?

Kryptomeny si podmanili svet. Sú predmetom záujmu investorov a využívajú sa aj pri bežných či menších transakciách. Majú viaceré výhody ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Úspešný týždeň bitcoinu a ďalších kryptomien. Stanú sa nástrojom investorov v boji proti inflácii?

Bitcoin má za sebou jeden zo svojich najlepších týždňov v tomto roku. Dnes sa prehupol cez hranicu 60-tisíc dolárov, čím dosiahol svoje ...

14.10.2021 Naďa Černá

Uverejnením jedinej fotky na Twitteri Elon Musk zvýšil hodnotu kryptomeny shiba inu o 313 %

Po udalostiach s kryptomenou dogecoin, ktorej hodnota vzrástla vďaka Elonovi Muskovi o 200 000 %, sa do pozornosti dostáva ďalšia, na prvý ...

10.10.2021 Redakcia FinReport

P2P obchody s bitcoinom sa najrýchlejšie rozvíjajú v Afrike. Sú rýchle, ale bez overenia v blockchaine

O kryptomeny je vo svete obrovský záujem. Investujú do nich drobní investori, tí veľkí, a zaujímajú sa o ne aj štáty. Po boome v ...

9.10.2021 Naďa Černá

Zásadným problémom kryptomien je vysoká spotreba elektriny a elektronický odpad. Existuje však riešenie

Ťažba kryptomien sa už dlhší čas spája s viacerými negatívami. Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli vysokej spotrebe elektriny, ktorá je ...

8.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wexo a raper Majk Spirit predstavili prvý projekt NFT digitálnej charity

Majk Spirit a autori kryptomenovej platformy Wexo predstavili nový spôsob využitia najmodernejších technológií v prospech pomoci ľuďom, ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť 365.invest prichádza s prvým podielovým blockchain fondom na Slovensku

Pre investorov je téma kryptomien atraktívnou príležitosťou na zhodnotenie svojich finančných prostriedkov. Aktívum s vysokou volatilitou, no ...

29.9.2021 Redakcia FinReport

Visa: Ľudia sa boja dotýkať finančnej hotovosti alebo platobných čítačiek

Požiadavky spotrebiteľov sa pod vplyvom pandémie koronavírusu zásadne menia. Aj to je príčina, prečo sa firmy usilujú digitalizovať čoraz ...

24.9.2021 Redakcia FinReport

Čína opäť tvrdo zaútočila na kryptomeny. Transakcie s nimi označila za nezákonné

September bol pre kryptomeny mesiacom, ktorý najprv priniesol výborné novinky, a na svojom sklonku, naopak, zlé správy. V dôsledku tých ...

23.9.2021 Redakcia FinReport

mBank spustila autorizáciu platieb pomocou biometrie. Sníma tváre, oči a odtlačky prstov svojich klientov

mBank predstavila ďalšiu novinku, ktorá sa týka jej mobilnej aplikácie. Tentoraz je to možnosť autorizácie platieb vďaka biometrickým ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 3. 3.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 4. 4.
  Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO
 5. 5.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere