Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Roland Régely FinTech Poslať

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či N26, pridal projekt Vivid Money. Nemecký startup vznikol počas pandémie a okrem bezplatného účtu láka zákazníkov na finančný bonus či štedrý cashback za platby kartou, ktorý možno okamžite investovať.

Vivid Money Bank

Foto: Vivid Money Bank

S „požičanou“ licenciou od Solarisbank

Projekt Vivid odštartoval minulý rok v lete. Spočiatku ponúkal bankové služby v Nemecku, Španielsku či Francúzsku a po niekoľkých týždňoch expandoval do ďalších európskych krajín. Dnes už služby tejto internetovej banky môže využiť väčšina občanov krajín Európskej únie. 

Vivid zatiaľ nemá vlastnú bankovú licenciu. V tomto ohľade fintechu „pomáha“ nemecká banka Solarisbank, ktorá stojí v pozadí všetkých transakcií a chráni vklady majiteľov účtov do výšky 100-tisíc eur. Mimochodom, rovnakým spôsobom, teda bez vlastnej licencie, pred rokmi začal podnikať aj spomínaný Revolut.

Na Slovensku zatiaľ Vivid obchodné zastúpenie nemá, svoje služby však ponúka aj u nás. Slováci si od marca 2021 môžu otvoriť bezplatný účet cez aplikáciu Vivid. Postačí im k tomu smartfón, pripojenie na internet a doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas). 

Bezplatný účet aj s fyzickou kartou

Aplikácia Vivid ponúka klientom dva typy bankových účtov. Bezplatný Standard a platený účet Prime za 9,90 eura mesačne. Benefity plateného účtu môže klient skúsiť na prvé tri mesiace bezplatne. V oboch prípadoch je možné otvoriť si až 15 samostatných podúčtov s vlastným IBAN-om.

Kovová karta zadarmo k účtu nebýva štandardom internetových bánk, no Vivid ju ponúka. U konkurencie sa za fyzickú platobnú kartu dopláca navyše – Revolut si napríklad aktuálne za účet s kovovou kartou pýta 14 eur mesačne. Zaujímavosťou v prípade Vividu je aj to, že na karte nie je vytlačené jej číslo, čo tvorcovia odôvodňujú vyššou bezpečnosťou v prípade krádeže. 

Klient si pri otvorení účtu namiesto kovovej karty môže zvoliť aj virtuálnu kartu, ktorú je možné hneď začať používať. Neskôr si môže objednať kovovú. Karta sa dá okamžite nahrať do Google Pay aj Apple Pay. Kým pri účte Standard môže mať klient samostatne vedených 40 rôznych mien, pri účte Prime je ich až 107.

Prečo práve kovové platobné karty?

Pre bežných zákazníkov bánk nie sú dostupné. Vďaka minimalistickému dizajnu a bezpečnostným prvkom majú punc výnimočnosti a spĺňajú atribúty pre najnáročnejších klientov. Tradičné banky ich ponúkajú najmä svojim V.I.P. zákazníkom. Neprítomnosť čísla či iných údajov na karte ich robí anonymnými, a v prípade krádeže takmer nepoužiteľnými. S kovovými kartami sú často spojené aj nadštandardné služby, ako vstupy do prémiových letiskových salónikov či služby osobného asistenta. Internetová banka N26 ich používa od roku 2013 a Revolut od roku 2018.

Bezplatný výber do 200 eur

Klienti online bánk Vivid a Revolut majú v prípade základného účtu bezplatný výber z bankomatu kdekoľvek na svete. V oboch bankách však platí, že vyberať možno zadarmo len do výšky 200 eur mesačne a oba fintechy svojím spôsobom limitujú množstvo bezplatných výberov.

Vivid umožňuje výber hotovosti zadarmo len nad sumu 50 eur a do spomínaného mesačného limitu. Všetky výbery mimo tejto hranice sú potom spoplatnené 3-percentnou sadzbou z vyberanej sumy a minimálnym poplatkom 1 euro. Revolut minimálnu sadzbu za bezplatný výber nepoužíva, no od 23. apríla mení podmienky a umožní svojim klientom 5 výberov spolu v maximálnej hodnote 200 eur za mesiac.

Pri platených účtoch sú výbery z bankomatu pre klienta benevolentnejšie, a to v prípade oboch spomínaných bánk. Kým Vivid klient vyberá bezplatne do tisíc eur mesačne, zákazníka Revolutu limitujú jednotlivé typy účtov. Premium klienti vyberajú bezplatne 400 eur mesačne a Metal má strop na výbery bez poplatku vo výške 800 eur.

Samostatnou kapitolou v prípade online bánk sú tiež prevody do iných mien. Vivid si na rozdiel od konkurencie neuplatňuje žiaden limit na výmenu peňazí ani pri základnom, respektíve bezplatnom účte. Konkurenčný Revolut pri účtoch Standard a Plus umožňuje klientom bez poplatkov vymeniť tisíc libier mesačne, pri dvoch drahších účtoch tento limit nemá.

Positive

Partner témy

 

Nakúpim v Lidli, investujem do Tesly

Cashback nie je na Slovensku žiadnou novinkou, no Vivid ponúka v tomto ohľade zaujímavú návratnosť a tiež novú formu využitia peňazí. Bežne dostanete od banky cashback v hodnote 1 – 5 % za nákup, no v prípade Vividu je to niekoľkonásobne viac, v priemere až 15 % z ceny nákupu. Na druhej strane klient ihneď nedostane peniaze naspäť na účet, ale získa kredit vo forme investičnej odmeny, ktorú môže použiť na nákup akcií firiem, ako Google, Tesla či Apple

V praxi to teda vyzerá tak, že za bežný nákup, napríklad v Lidli, získate naspäť na svoj Vivid účet 10 % minutej sumy, a túto sumu môžete investovať do vybraných akcií. Na čerpacích staniciach Shell alebo v nábytkárskom e-shope IKEA dokonca 21 %, a investovať cashback možno aj pri nákupe značkového oblečenia Zara, Nike, Adidas alebo Peek & Cloppenburg.

Ak klient s takouto formou cashbacku nesúhlasí, môže si nechať peniaze investované do akcií vrátiť späť na účet, a to už do niekoľkých minút. Cashback však najprv putuje na investičný účet vo forme kreditu a až po investovaní tejto sumy možno požiadať o jej spätný prevod na účet. Buď sa teda rozhodnete nechať peniaze zhodnocovať cez investovanie do vybraných akcií, alebo ich „na chvíľu zainvestujete a následne si cez tlačidlo Redeem v appke peniaze pošlete späť na účet, kde nimi môžete ďalej disponovať. Vivid takéto rýchle ukončenie investovania umožňuje a zatiaľ bez dodatočných poplatkov.

Slovenské prevádzky umožňujúce cashback:

 • Lidl – 10 %
 • Amazon – 11 %
 • Carrefour – 13 %
 • OBI – 15 % 
 • Nike – 15 %
 • dm-drogerie – 16 %
 • Decathlon – 16 %
 • Peek & Cloppenburg – 17 %
 • Wolt/Uber Eats – 18 %
 • Reebok – 19 % 
 • Adidas – 20 %
 • Zara – 20 % 
 • IKEA – 21 % 
 • Shell – 21 % 
 • Bauhaus – 24 %
 • Starbucks – 25 %

Cashback s „háčikom“

Ak chce klient kontinuálne využívať funkcionalitu cashbacku, musí splniť rôzne úlohy. Napríklad prvý mesiac je cashback obmedzený na sumu 50 eur, a po splnení tohto limitu je potrebné pozvať do virtuálnej banky Vivid aspoň dvoch ďalších klientov. 

Za každého klienta, ktorý si vytvorí konto a zaplatí nad 20 eur, dostanete ďalší limit na cashback 50 eur na dva za sebou idúce mesiace. Okrem toho za každé úspešné pozvanie známeho pribudne na účte aj 5 eur na investovanie. Klient však získava bonus až vtedy, keď nový majiteľ účtu prvýkrát použije Vivid kartu a vykoná platbu v hodnote aspoň 20 eur. Nejde pritom o súčet platieb, ale musí ísť o jednu platbu vyššiu ako 20 eur. Revolut pred vypuknutím pandémie ponúkal bonus 20 eur na účet za nového klienta, aktuálne takéto odmeny za pozvánky stopol.

V praxi teda platí, že čím viac ľudí pozvete na Vivid, tým väčší cashback získate. Ak pozvete do projektu viac známych, mesačne si môžete prilepšiť až o 250 eur – to je maximálna suma, ktorú je možné prostredníctvom cashbacku získať.

Skutočné akcie znamenajú aj dividendy 

Ak sa klient Vividu rozhodne investovať, má možnosť nakupovať skutočné akcie a zároveň mu vzniká nárok na dividendy. Nemecký startup ponúka pri oboch typoch účtu investovanie do amerických a európskych akcií a ETF fondov bez províznych poplatkov. V prípade, že niekto chce investovať do amerických akcií, spoločnosť mu prepočíta jeho eurá na doláre aktuálnym výmenným kurzom s polpercentnou prirážkou.

Revolut pri bezplatnom účte roky ponúkal tri obchody mesačne bezplatne, od marca tohto roku je zadarmo už len jeden. Revolut aj Vivid umožňujú investovanie aj do takzvaných zlomkových akcií. Investor v takom prípade nemusí kupovať celú akciu a minimálna výška investície je jeden cent.

Mobilná banka Vivid v skratke

Fintech Vivid vznikol v Nemecku, založili ho dvaja Rusi Alexander Emeshev a Artem Yamanov, ktorí predtým patrili do vedenia firmy Tinkoff Bank.

Mobilná banka ponúka majiteľom smartfónov bežný účet s debetnou kartou Visa zadarmo a pridáva aj sporiace či investičné produkty. V ponuke je tiež platený účet za 9,90 eura mesačne pre náročnejšie „bankovanie“.

Platením Vivid kartou vo vybraných obchodoch je možné získať naspäť 11 až 25 % z hodnoty nákupu. Tieto peniaze sa dajú použiť na investovanie, alebo si ich klient môže poslať späť na účet.

logo
Prečítajte si tiež:
24.6.2024 Redakcia FinReport

Byrokracia v EÚ bujnie, nárasty sú v stovkách percent

Od prijatia Maastrichtskej zmluvy (od 1. januára 1994 do 1. januára 2024) sa počet právnych predpisov EÚ zvýšil o 729 % a od prijatia ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Dotácia na stravu pokračuje, žiadatelia o ňu musia splniť dve povinnosti

Zabezpečiť jedlo pre deti v školských zariadeniach, viesť ich k zdravým stravovacím návykom a odbremeniť rodičov od nadmerných ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

Ekonomická situácia sa zlepšuje, odhady rastu sú čoraz optimistickejšie

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 2,7 %. Odvoláva sa pritom na nižšiu infláciu a ...

24.6.2024 Robert Juriš

Katastrofické scenáre o nesplácaní hypoték sa nenaplnili, objem poskytnutých úverov začal rásť

Trh s hypotékami pomaly opäť začína ožívať. Jeden zo samostatných finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu tvrdí, že za menej ...

24.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ: Slovensko zaostáva v strategickom riadení aj vo vyvodzovaní osobnej zodpovednosti

Slovensko potrebuje jasnú stratégiu smerovania, lebo na súčasnej ceste dlhodobého udržateľného rozvoja sa čoraz viac potáca, zraňuje a ...

24.6.2024 Mário Špilberger

Ponúk na skrátený úväzok je málo. Ako sa na ňom dohodnúť so zamestnávateľom?

Ženy s malými deťmi, študenti či seniori často túžia po práci na skrátený úväzok. Momentálne sú vo výhode tí, ktorí hľadajú menej ...

23.6.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Každý druhý Slovák už platí mobilom a každý piaty hodinkami

Nákupné zvyky slovenských zákazníkov sa vyvíjajú. Drvivá väčšina ľudí sa nezaobíde bez smartfónu, čo sa prejavuje aj na rýchlom ...

22.6.2024 Redakcia FinReport

Visa a Mastercard ponúkli takmer 200 miliónov dolárov na urovnanie skupinovej žaloby

Visa a Mastercard sa dohodli, že zaplatia 197 miliónov dolárov za urovnanie dlhotrvajúcej skupinovej žaloby, ktorá ich obviňuje z umelo ...

20.6.2024 Mário Špilberger

Bezpečnosť smart platieb má klient vo svojich rukách

Platili ste už mobilom, hodinkami alebo inteligentným prsteňom? Smart platby sú pohodlné, rýchle a zachránia nás v prípade, ak sme si doma ...

18.6.2024 Redakcia FinReport

Mastercard chce poslať tradičné opisovanie čísla karty do zabudnutia

Spoločnosť Mastercard zverejnila svoju víziu stopercentnej tokenizácie online elektronického obchodu v Európe do konca aktuálnej dekády, teda ...

18.6.2024 Redakcia FinReport

Rekordné čísla spoločnosti Nvidia: Päťročná návratnosť akcií stúpla na 2 855 %

Cena akcií spoločnosti Nvidia pôsobiacej v oblasti čipov a umelej inteligencie od začiatku tohto roka prudko vzrástla. Investorom do jej akcií ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Najviac držiteľov kryptomien je medzi Indami, najvyššie výnosy však dosahujú Američania

Počet Američanov, ktorí prijímajú kryptomeny, stále rastie. V tomto roku ho podporuje nielen intenzívny záujem o nové technológie, ale aj ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

mBank prináša karty z recyklovaného plastu určené aj pre zrakovo hendikepovaných klientov

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že všetky platobné karty na trhu sú rovnaké. Formátom aj materiálom. Jediným zásadným na prvý pohľad ...

9.6.2024 Redakcia FinReport

Visa používa generatívnu umelú inteligenciu na potláčanie útokov „hrubou silou“

Kartová spoločnosť Visa predstavila generatívny nástroj umelej inteligencie na priraďovanie skóre rizika v reálnom čase transakciám v snahe ...

8.6.2024 Redakcia FinReport

Dve z troch finančných spoločností zažili vlani ransomvérový útok

Hoci celosvetový počet ransomvérových útokov vlani klesol o viac ako tretinu (o 36 %), finančné spoločnosti stále vnímajú hrozbu tohto ...

4.6.2024 Redakcia FinReport

mBank, ako prvá banka na Slovensku, prináša platenie prsteňom

Inovatívne spôsoby platenia posúvajú svoje hranice. Digitálna banka mBank sa spojila s Mastercard a Niceboy, a ako prvá na Slovensku uviedla na ...

3.6.2024 Redakcia FinReport

Nvidia stále rastie, už predbehla Apple a doháňa Microsoft

Spoločnosť Nvidia je fenomén, ktorý neprestáva udivovať. Keď tento americký výrobca čipov vlani v indexe S&P 500 skončil ako najsilnejší ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay