Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Roland Régely FinTech Poslať

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či N26, pridal projekt Vivid Money. Nemecký startup vznikol počas pandémie a okrem bezplatného účtu láka zákazníkov na finančný bonus či štedrý cashback za platby kartou, ktorý možno okamžite investovať.

image

Foto: Vivid Money Bank

S „požičanou“ licenciou od Solarisbank

Projekt Vivid odštartoval minulý rok v lete. Spočiatku ponúkal bankové služby v Nemecku, Španielsku či Francúzsku a po niekoľkých týždňoch expandoval do ďalších európskych krajín. Dnes už služby tejto internetovej banky môže využiť väčšina občanov krajín Európskej únie. 

Vivid zatiaľ nemá vlastnú bankovú licenciu. V tomto ohľade fintechu „pomáha“ nemecká banka Solarisbank, ktorá stojí v pozadí všetkých transakcií a chráni vklady majiteľov účtov do výšky 100-tisíc eur. Mimochodom, rovnakým spôsobom, teda bez vlastnej licencie, pred rokmi začal podnikať aj spomínaný Revolut.

Na Slovensku zatiaľ Vivid obchodné zastúpenie nemá, svoje služby však ponúka aj u nás. Slováci si od marca 2021 môžu otvoriť bezplatný účet cez aplikáciu Vivid. Postačí im k tomu smartfón, pripojenie na internet a doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas). 

Bezplatný účet aj s fyzickou kartou

Aplikácia Vivid ponúka klientom dva typy bankových účtov. Bezplatný Standard a platený účet Prime za 9,90 eura mesačne. Benefity plateného účtu môže klient skúsiť na prvé tri mesiace bezplatne. V oboch prípadoch je možné otvoriť si až 15 samostatných podúčtov s vlastným IBAN-om.

Kovová karta zadarmo k účtu nebýva štandardom internetových bánk, no Vivid ju ponúka. U konkurencie sa za fyzickú platobnú kartu dopláca navyše – Revolut si napríklad aktuálne za účet s kovovou kartou pýta 14 eur mesačne. Zaujímavosťou v prípade Vividu je aj to, že na karte nie je vytlačené jej číslo, čo tvorcovia odôvodňujú vyššou bezpečnosťou v prípade krádeže. 

Klient si pri otvorení účtu namiesto kovovej karty môže zvoliť aj virtuálnu kartu, ktorú je možné hneď začať používať. Neskôr si môže objednať kovovú. Karta sa dá okamžite nahrať do Google Pay aj Apple Pay. Kým pri účte Standard môže mať klient samostatne vedených 40 rôznych mien, pri účte Prime je ich až 107.

Prečo práve kovové platobné karty?

Pre bežných zákazníkov bánk nie sú dostupné. Vďaka minimalistickému dizajnu a bezpečnostným prvkom majú punc výnimočnosti a spĺňajú atribúty pre najnáročnejších klientov. Tradičné banky ich ponúkajú najmä svojim V.I.P. zákazníkom. Neprítomnosť čísla či iných údajov na karte ich robí anonymnými, a v prípade krádeže takmer nepoužiteľnými. S kovovými kartami sú často spojené aj nadštandardné služby, ako vstupy do prémiových letiskových salónikov či služby osobného asistenta. Internetová banka N26 ich používa od roku 2013 a Revolut od roku 2018.

Bezplatný výber do 200 eur

Klienti online bánk Vivid a Revolut majú v prípade základného účtu bezplatný výber z bankomatu kdekoľvek na svete. V oboch bankách však platí, že vyberať možno zadarmo len do výšky 200 eur mesačne a oba fintechy svojím spôsobom limitujú množstvo bezplatných výberov.

Vivid umožňuje výber hotovosti zadarmo len nad sumu 50 eur a do spomínaného mesačného limitu. Všetky výbery mimo tejto hranice sú potom spoplatnené 3-percentnou sadzbou z vyberanej sumy a minimálnym poplatkom 1 euro. Revolut minimálnu sadzbu za bezplatný výber nepoužíva, no od 23. apríla mení podmienky a umožní svojim klientom 5 výberov spolu v maximálnej hodnote 200 eur za mesiac.

Pri platených účtoch sú výbery z bankomatu pre klienta benevolentnejšie, a to v prípade oboch spomínaných bánk. Kým Vivid klient vyberá bezplatne do tisíc eur mesačne, zákazníka Revolutu limitujú jednotlivé typy účtov. Premium klienti vyberajú bezplatne 400 eur mesačne a Metal má strop na výbery bez poplatku vo výške 800 eur.

Samostatnou kapitolou v prípade online bánk sú tiež prevody do iných mien. Vivid si na rozdiel od konkurencie neuplatňuje žiaden limit na výmenu peňazí ani pri základnom, respektíve bezplatnom účte. Konkurenčný Revolut pri účtoch Standard a Plus umožňuje klientom bez poplatkov vymeniť tisíc libier mesačne, pri dvoch drahších účtoch tento limit nemá.

Positive

Partner témy

 

Nakúpim v Lidli, investujem do Tesly

Cashback nie je na Slovensku žiadnou novinkou, no Vivid ponúka v tomto ohľade zaujímavú návratnosť a tiež novú formu využitia peňazí. Bežne dostanete od banky cashback v hodnote 1 – 5 % za nákup, no v prípade Vividu je to niekoľkonásobne viac, v priemere až 15 % z ceny nákupu. Na druhej strane klient ihneď nedostane peniaze naspäť na účet, ale získa kredit vo forme investičnej odmeny, ktorú môže použiť na nákup akcií firiem, ako Google, Tesla či Apple

V praxi to teda vyzerá tak, že za bežný nákup, napríklad v Lidli, získate naspäť na svoj Vivid účet 10 % minutej sumy, a túto sumu môžete investovať do vybraných akcií. Na čerpacích staniciach Shell alebo v nábytkárskom e-shope IKEA dokonca 21 %, a investovať cashback možno aj pri nákupe značkového oblečenia Zara, Nike, Adidas alebo Peek & Cloppenburg.

Ak klient s takouto formou cashbacku nesúhlasí, môže si nechať peniaze investované do akcií vrátiť späť na účet, a to už do niekoľkých minút. Cashback však najprv putuje na investičný účet vo forme kreditu a až po investovaní tejto sumy možno požiadať o jej spätný prevod na účet. Buď sa teda rozhodnete nechať peniaze zhodnocovať cez investovanie do vybraných akcií, alebo ich „na chvíľu zainvestujete a následne si cez tlačidlo Redeem v appke peniaze pošlete späť na účet, kde nimi môžete ďalej disponovať. Vivid takéto rýchle ukončenie investovania umožňuje a zatiaľ bez dodatočných poplatkov.

Slovenské prevádzky umožňujúce cashback:

 • Lidl – 10 %
 • Amazon – 11 %
 • Carrefour – 13 %
 • OBI – 15 % 
 • Nike – 15 %
 • dm-drogerie – 16 %
 • Decathlon – 16 %
 • Peek & Cloppenburg – 17 %
 • Wolt/Uber Eats – 18 %
 • Reebok – 19 % 
 • Adidas – 20 %
 • Zara – 20 % 
 • IKEA – 21 % 
 • Shell – 21 % 
 • Bauhaus – 24 %
 • Starbucks – 25 %

Cashback s „háčikom“

Ak chce klient kontinuálne využívať funkcionalitu cashbacku, musí splniť rôzne úlohy. Napríklad prvý mesiac je cashback obmedzený na sumu 50 eur, a po splnení tohto limitu je potrebné pozvať do virtuálnej banky Vivid aspoň dvoch ďalších klientov. 

Za každého klienta, ktorý si vytvorí konto a zaplatí nad 20 eur, dostanete ďalší limit na cashback 50 eur na dva za sebou idúce mesiace. Okrem toho za každé úspešné pozvanie známeho pribudne na účte aj 5 eur na investovanie. Klient však získava bonus až vtedy, keď nový majiteľ účtu prvýkrát použije Vivid kartu a vykoná platbu v hodnote aspoň 20 eur. Nejde pritom o súčet platieb, ale musí ísť o jednu platbu vyššiu ako 20 eur. Revolut pred vypuknutím pandémie ponúkal bonus 20 eur na účet za nového klienta, aktuálne takéto odmeny za pozvánky stopol.

V praxi teda platí, že čím viac ľudí pozvete na Vivid, tým väčší cashback získate. Ak pozvete do projektu viac známych, mesačne si môžete prilepšiť až o 250 eur – to je maximálna suma, ktorú je možné prostredníctvom cashbacku získať.

Skutočné akcie znamenajú aj dividendy 

Ak sa klient Vividu rozhodne investovať, má možnosť nakupovať skutočné akcie a zároveň mu vzniká nárok na dividendy. Nemecký startup ponúka pri oboch typoch účtu investovanie do amerických a európskych akcií a ETF fondov bez províznych poplatkov. V prípade, že niekto chce investovať do amerických akcií, spoločnosť mu prepočíta jeho eurá na doláre aktuálnym výmenným kurzom s polpercentnou prirážkou.

Revolut pri bezplatnom účte roky ponúkal tri obchody mesačne bezplatne, od marca tohto roku je zadarmo už len jeden. Revolut aj Vivid umožňujú investovanie aj do takzvaných zlomkových akcií. Investor v takom prípade nemusí kupovať celú akciu a minimálna výška investície je jeden cent.

Mobilná banka Vivid v skratke

Fintech Vivid vznikol v Nemecku, založili ho dvaja Rusi Alexander Emeshev a Artem Yamanov, ktorí predtým patrili do vedenia firmy Tinkoff Bank.

Mobilná banka ponúka majiteľom smartfónov bežný účet s debetnou kartou Visa zadarmo a pridáva aj sporiace či investičné produkty. V ponuke je tiež platený účet za 9,90 eura mesačne pre náročnejšie „bankovanie“.

Platením Vivid kartou vo vybraných obchodoch je možné získať naspäť 11 až 25 % z hodnoty nákupu. Tieto peniaze sa dajú použiť na investovanie, alebo si ich klient môže poslať späť na účet.

Sprostredkovanie predaja SFA
Prevezmite činnosť
samostatného finančného agenta
v existujúcej spoločnosti.
Buďte silní a slobodní.
Obráťte sa na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.7.2021 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %

Tohtotýždňové zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) sa nieslo v znamení prvého stretnutia lídrov centrálnej banky po zásadnej zmene ...

24.7.2021 Zuzana Mecková

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

23.7.2021 Dominik Horváth

Satoshi Nakamoto: Jeho meno pozná každý, kto sa zaujíma o kryptomeny. Nikto však nevie, kto to v skutočnosti je

Satoshi Nakamoto je meno, ktoré poznajú všetci fanúšikovia kryptomien. Nakamoto údajne položil základy fungovania kryptomien tak, ako ich ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

22.7.2021 Arian Ali

Finanční agenti: Niektorí sa usilujú o čo najširší výber produktov, iní si vyberajú len tie kvalitnejšie

Najdôležitejšou úlohou samostatných finančných agentov je pomôcť klientom vybrať si v spleti finančných produktov pre nich tie ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Ťažba bitcoinu po čínskych reštrikciách zlacnela. A zlacnela aj jeho hodnota, spadla pod 30-tisíc dolárov

Obmedzenia ťažby bitcoinu v Číne spôsobili zemetrasenie na svetovom krytotrhu. Ťažba sa presúva za hranice Číny a jej ziskovosť sa na ...

21.7.2021 Redakcia FinReport

Štát ohlásil očkovaciu lotériu. Ako sa do nej zapojiť a ako získať sprostredkovateľský bonus?

Od 1. augusta sa na Slovensku začína očkovacia lotéria. Zapojiť sa do nej môže každý, kto sa dal zaočkovať a to bez ohľadu na to, že ...

20.7.2021 Naďa Černá

Vtipná minca s logom psa zaujala aj Elona Muska. Hodnota dogecoinu stúpla o 200-tisíc percent

Kryptomeny sa za posledné roky stali obľúbenou témou mnohých investorov. Najväčšiu popularitu si získal bitcoin, ktorý predstavuje takmer ...

19.7.2021 Redakcia FinReport

Vďaka Vacuumlabs máme zastúpenie medzi 40 najvplyvnejšími fintech spoločnosťami

Slovensko má vo svete finančných technológií dobré meno. Dôkazom je najnovší rebríček Fintech Power 50 pre rok 2021, ktorý predstavili ...

17.7.2021 Zuzana Mecková

Film Libertas: Bitcoin, kryptotechnológie a digitálna sloboda prvýkrát očami česko-slovenských autorov

Česko-slovenský dokumentárny film Libertas prináša možnosť lepšie spoznať svet bitcoinu a kryptotechnológií. Vďaka slovenským a českým ...

16.7.2021 Roland Régely

Aplikácia Curve zatraktívňuje cashbacky. Všetky karty spojí do jednej a zvládne aj cestovanie v čase

Na európskom trhu online bánk pribúda čoraz viac fintech riešení, ktoré lákajú na bezplatný účet či zaujímavé cashbacky za nákup. V ...

6.7.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najzaujímavejších blockchain firiem na svete podľa magazínu Financial Report

Blockchain – nový typ technológie v súčasnosti zažíva raketový nárast a so zvyšujúcim sa dopytom stúpa aj jeho potenciál. S jeho ...

28.6.2021 Roland Régely

Kúp teraz, zaplať neskôr. Online služba, ktorá v zahraničí zvyšuje tržby o desiatky percent, prichádza aj na Slovensko

Slovenských spotrebiteľov čaká malá revolúcia v online nakupovaní s názvom Ahoj. Kúpite si tovar, používate ho, no zaplatíte zaň až o ...

24.6.2021 Redakcia FinReport

Čína z obavy o ekológiu a transparentnosť zakazuje ťažbu kryptomien a cena bitcoinu padá

Cena bitcoinu klesla o viac ako 50 % oproti jeho hodnote spred dvoch mesiacov. Atakovaním hranice 65-tisíc dolárov vtedy dosiahla svoje ...

19.6.2021 Redakcia FinReport

Bitcoin: Svetová banka Salvádoru nepomôže a britský finančný regulačný úrad varuje pred stratou úspor

Kryptomeny sú fenomén, u ktorého po skúsenostiach z ostatných mesiacov môžeme očakávať prakticky čokoľvek. Opakované kolísanie ceny ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

Obmedzili sme platenie v hotovosti, ale bezkontaktné platby aj tak využíva len necelá štvrtina Slovákov

Napriek tomu, že bezkontaktné platby sa stali bankovým aj fintechovým hitom minulého roku, hotovosť je stále najpoužívanejším platobným ...

9.6.2021 Redakcia FinReport

Stane sa bitcoin oficiálnou menou? V stredoamerickom Salvádore o tom vážne uvažujú

Neprejde deň bez toho, aby sa kryptomeny nepostarali o rozruch na finančných trhoch. Najčastejšie sa o nich hovorí po dramatických nárastoch ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Senici otvorili prvé zariadenie podporovaného bývania, znevýhodneným pomôže zapadnúť do spoločnosti
 2. 2.
  Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?
 3. 3.
  Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %
 4. 4.
  Používanie cookies
 5. 5.
  Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť