Hľadaj

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Roland Régely FinTech Poslať

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či N26, pridal projekt Vivid Money. Nemecký startup vznikol počas pandémie a okrem bezplatného účtu láka zákazníkov na finančný bonus či štedrý cashback za platby kartou, ktorý možno okamžite investovať.

image

Foto: Vivid Money Bank

S „požičanou“ licenciou od Solarisbank

Projekt Vivid odštartoval minulý rok v lete. Spočiatku ponúkal bankové služby v Nemecku, Španielsku či Francúzsku a po niekoľkých týždňoch expandoval do ďalších európskych krajín. Dnes už služby tejto internetovej banky môže využiť väčšina občanov krajín Európskej únie. 

Vivid zatiaľ nemá vlastnú bankovú licenciu. V tomto ohľade fintechu „pomáha“ nemecká banka Solarisbank, ktorá stojí v pozadí všetkých transakcií a chráni vklady majiteľov účtov do výšky 100-tisíc eur. Mimochodom, rovnakým spôsobom, teda bez vlastnej licencie, pred rokmi začal podnikať aj spomínaný Revolut.

Na Slovensku zatiaľ Vivid obchodné zastúpenie nemá, svoje služby však ponúka aj u nás. Slováci si od marca 2021 môžu otvoriť bezplatný účet cez aplikáciu Vivid. Postačí im k tomu smartfón, pripojenie na internet a doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas). 

Bezplatný účet aj s fyzickou kartou

Aplikácia Vivid ponúka klientom dva typy bankových účtov. Bezplatný Standard a platený účet Prime za 9,90 eura mesačne. Benefity plateného účtu môže klient skúsiť na prvé tri mesiace bezplatne. V oboch prípadoch je možné otvoriť si až 15 samostatných podúčtov s vlastným IBAN-om.

Kovová karta zadarmo k účtu nebýva štandardom internetových bánk, no Vivid ju ponúka. U konkurencie sa za fyzickú platobnú kartu dopláca navyše – Revolut si napríklad aktuálne za účet s kovovou kartou pýta 14 eur mesačne. Zaujímavosťou v prípade Vividu je aj to, že na karte nie je vytlačené jej číslo, čo tvorcovia odôvodňujú vyššou bezpečnosťou v prípade krádeže. 

Klient si pri otvorení účtu namiesto kovovej karty môže zvoliť aj virtuálnu kartu, ktorú je možné hneď začať používať. Neskôr si môže objednať kovovú. Karta sa dá okamžite nahrať do Google Pay aj Apple Pay. Kým pri účte Standard môže mať klient samostatne vedených 40 rôznych mien, pri účte Prime je ich až 107.

Prečo práve kovové platobné karty?

Pre bežných zákazníkov bánk nie sú dostupné. Vďaka minimalistickému dizajnu a bezpečnostným prvkom majú punc výnimočnosti a spĺňajú atribúty pre najnáročnejších klientov. Tradičné banky ich ponúkajú najmä svojim V.I.P. zákazníkom. Neprítomnosť čísla či iných údajov na karte ich robí anonymnými, a v prípade krádeže takmer nepoužiteľnými. S kovovými kartami sú často spojené aj nadštandardné služby, ako vstupy do prémiových letiskových salónikov či služby osobného asistenta. Internetová banka N26 ich používa od roku 2013 a Revolut od roku 2018.

Bezplatný výber do 200 eur

Klienti online bánk Vivid a Revolut majú v prípade základného účtu bezplatný výber z bankomatu kdekoľvek na svete. V oboch bankách však platí, že vyberať možno zadarmo len do výšky 200 eur mesačne a oba fintechy svojím spôsobom limitujú množstvo bezplatných výberov.

Vivid umožňuje výber hotovosti zadarmo len nad sumu 50 eur a do spomínaného mesačného limitu. Všetky výbery mimo tejto hranice sú potom spoplatnené 3-percentnou sadzbou z vyberanej sumy a minimálnym poplatkom 1 euro. Revolut minimálnu sadzbu za bezplatný výber nepoužíva, no od 23. apríla mení podmienky a umožní svojim klientom 5 výberov spolu v maximálnej hodnote 200 eur za mesiac.

Pri platených účtoch sú výbery z bankomatu pre klienta benevolentnejšie, a to v prípade oboch spomínaných bánk. Kým Vivid klient vyberá bezplatne do tisíc eur mesačne, zákazníka Revolutu limitujú jednotlivé typy účtov. Premium klienti vyberajú bezplatne 400 eur mesačne a Metal má strop na výbery bez poplatku vo výške 800 eur.

Samostatnou kapitolou v prípade online bánk sú tiež prevody do iných mien. Vivid si na rozdiel od konkurencie neuplatňuje žiaden limit na výmenu peňazí ani pri základnom, respektíve bezplatnom účte. Konkurenčný Revolut pri účtoch Standard a Plus umožňuje klientom bez poplatkov vymeniť tisíc libier mesačne, pri dvoch drahších účtoch tento limit nemá.

Positive

Partner témy

 

Nakúpim v Lidli, investujem do Tesly

Cashback nie je na Slovensku žiadnou novinkou, no Vivid ponúka v tomto ohľade zaujímavú návratnosť a tiež novú formu využitia peňazí. Bežne dostanete od banky cashback v hodnote 1 – 5 % za nákup, no v prípade Vividu je to niekoľkonásobne viac, v priemere až 15 % z ceny nákupu. Na druhej strane klient ihneď nedostane peniaze naspäť na účet, ale získa kredit vo forme investičnej odmeny, ktorú môže použiť na nákup akcií firiem, ako Google, Tesla či Apple

V praxi to teda vyzerá tak, že za bežný nákup, napríklad v Lidli, získate naspäť na svoj Vivid účet 10 % minutej sumy, a túto sumu môžete investovať do vybraných akcií. Na čerpacích staniciach Shell alebo v nábytkárskom e-shope IKEA dokonca 21 %, a investovať cashback možno aj pri nákupe značkového oblečenia Zara, Nike, Adidas alebo Peek & Cloppenburg.

Ak klient s takouto formou cashbacku nesúhlasí, môže si nechať peniaze investované do akcií vrátiť späť na účet, a to už do niekoľkých minút. Cashback však najprv putuje na investičný účet vo forme kreditu a až po investovaní tejto sumy možno požiadať o jej spätný prevod na účet. Buď sa teda rozhodnete nechať peniaze zhodnocovať cez investovanie do vybraných akcií, alebo ich „na chvíľu zainvestujete a následne si cez tlačidlo Redeem v appke peniaze pošlete späť na účet, kde nimi môžete ďalej disponovať. Vivid takéto rýchle ukončenie investovania umožňuje a zatiaľ bez dodatočných poplatkov.

Slovenské prevádzky umožňujúce cashback:

 • Lidl – 10 %
 • Amazon – 11 %
 • Carrefour – 13 %
 • OBI – 15 % 
 • Nike – 15 %
 • dm-drogerie – 16 %
 • Decathlon – 16 %
 • Peek & Cloppenburg – 17 %
 • Wolt/Uber Eats – 18 %
 • Reebok – 19 % 
 • Adidas – 20 %
 • Zara – 20 % 
 • IKEA – 21 % 
 • Shell – 21 % 
 • Bauhaus – 24 %
 • Starbucks – 25 %

Cashback s „háčikom“

Ak chce klient kontinuálne využívať funkcionalitu cashbacku, musí splniť rôzne úlohy. Napríklad prvý mesiac je cashback obmedzený na sumu 50 eur, a po splnení tohto limitu je potrebné pozvať do virtuálnej banky Vivid aspoň dvoch ďalších klientov. 

Za každého klienta, ktorý si vytvorí konto a zaplatí nad 20 eur, dostanete ďalší limit na cashback 50 eur na dva za sebou idúce mesiace. Okrem toho za každé úspešné pozvanie známeho pribudne na účte aj 5 eur na investovanie. Klient však získava bonus až vtedy, keď nový majiteľ účtu prvýkrát použije Vivid kartu a vykoná platbu v hodnote aspoň 20 eur. Nejde pritom o súčet platieb, ale musí ísť o jednu platbu vyššiu ako 20 eur. Revolut pred vypuknutím pandémie ponúkal bonus 20 eur na účet za nového klienta, aktuálne takéto odmeny za pozvánky stopol.

V praxi teda platí, že čím viac ľudí pozvete na Vivid, tým väčší cashback získate. Ak pozvete do projektu viac známych, mesačne si môžete prilepšiť až o 250 eur – to je maximálna suma, ktorú je možné prostredníctvom cashbacku získať.

Skutočné akcie znamenajú aj dividendy 

Ak sa klient Vividu rozhodne investovať, má možnosť nakupovať skutočné akcie a zároveň mu vzniká nárok na dividendy. Nemecký startup ponúka pri oboch typoch účtu investovanie do amerických a európskych akcií a ETF fondov bez províznych poplatkov. V prípade, že niekto chce investovať do amerických akcií, spoločnosť mu prepočíta jeho eurá na doláre aktuálnym výmenným kurzom s polpercentnou prirážkou.

Revolut pri bezplatnom účte roky ponúkal tri obchody mesačne bezplatne, od marca tohto roku je zadarmo už len jeden. Revolut aj Vivid umožňujú investovanie aj do takzvaných zlomkových akcií. Investor v takom prípade nemusí kupovať celú akciu a minimálna výška investície je jeden cent.

Mobilná banka Vivid v skratke

Fintech Vivid vznikol v Nemecku, založili ho dvaja Rusi Alexander Emeshev a Artem Yamanov, ktorí predtým patrili do vedenia firmy Tinkoff Bank.

Mobilná banka ponúka majiteľom smartfónov bežný účet s debetnou kartou Visa zadarmo a pridáva aj sporiace či investičné produkty. V ponuke je tiež platený účet za 9,90 eura mesačne pre náročnejšie „bankovanie“.

Platením Vivid kartou vo vybraných obchodoch je možné získať naspäť 11 až 25 % z hodnoty nákupu. Tieto peniaze sa dajú použiť na investovanie, alebo si ich klient môže poslať späť na účet.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.5.2021 Redakcia FinReport

Darina Huttová: Životné poistenie s investičnou zložkou odporúčam uzatvoriť len s odborným poradcom

Neistá ekonomická situácia, ako aj strach o zdravie počas pandémie koronavírusu, spôsobili zvýšený dopyt nielen po finančných produktoch, ...

18.5.2021 Magdaléna Švančarková

Trh s bytmi by pomohlo oživiť nájomné bývanie. Naštartovať ho môže nižšie daňové zaťaženie

Slovenský trh s nehnuteľnosťami je plný paradoxov. Ponuka nehnuteľností je oveľa nižšia ako dopyt po nich. Momentálne je vhodnejšie vziať ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Mikroprocesory sa stali strategickou komoditou. Nejde len o autá a počítače, ale aj o internet vecí

Situácia na trhu s mikroprocesormi sa v uplynulých mesiacoch dramaticky zhoršila. Ich nedostatok ochromil viacero odvetví. Medzi nimi asi ...

17.5.2021 Robert Juriš

Slováci nerozumejú inflácii, ale milujú rizikové investície a často sa riadia aj odporúčaním influencerov

Slováci sa počas koronakrízy zlepšili v sporení. Podiel tých, ktorí si pravidelne odkladajú finančné prostriedky, narástol až na 82 %. ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Stačilo jediné slovo Elona Muska na Twitteri a cena bitcoinu sa opäť prepadla

Cena bitcoinu padá a môže za to Elon Musk. Najskôr uprostred minulého týždňa oznámil, že automobilka Tesla už nebude túto kryptomenu ...

16.5.2021 Redakcia FinReport

Dražba pokladu zo starého kufra prekonala očakávania. Najcennejšiu mincu vydražili za 400-tisíc eur

Príbeh ako z filmu má šťastný koniec. Poklad ukrytý v starom kufri, ktorý dlhé roky ležal na dne skrine pod starými handrami, má nových ...

16.5.2021 Redakcia FinReport

Najväčším nepriateľom niektorých pracovných pozícií je robotizácia. Ohrozuje až tretinu pracovných miest

Pandémia koronavírusu urýchľuje nové trendy na trhu práce. Proces digitalizácie, robotizácie a automatizácie, teda nástup Priemyslu 4.0, je ...

14.5.2021 Redakcia FinReport

Vždy keď Elon Musk prehovorí, s trhom kryptomien to zatrasie. Tentoraz sa poriadne prepadli

Šéf automobilky Tesla opäť raz prehovoril a s kryptomenami to znovu zamávalo. Tentoraz to však ich cenu nevyhnalo smerom nahor, ale naopak, ...

6.5.2021 Redakcia FinReport

Tri novinky na trhu s bitcoinom – kryptošpecialisti majú o čom diskutovať

Tri správy rozvírili hladinu na trhu s virtuálnymi menami a všetky tri sa týkajú najrozšírenejšej, najobchodovanejšej a najdrahšej ...

3.5.2021 Redakcia FinReport

Visa za necelý rok zrealizovala miliardu bezkontaktných platieb. Využívajú ich až štyria z piatich spotrebiteľov

Spoločnosť Visa oznámila, že zrealizovala ďalšiu miliardu bezkontaktných platieb, pri ktorých by v minulosti museli spotrebitelia zadávať ...

28.4.2021 Zuzana Mecková

365.bank končí s plastovými kartami, nahradí ich digitálnymi. Podobne ekologicky uvažujú aj ďalšie banky

Digitálne platobné karty sú ďalším krokom k ekológii, udržateľnosti a spoločnému záujmu o elimináciu znečisťovania nášho životného ...

22.4.2021 Redakcia FinReport

Mastercard reaguje na rastúci záujem o ochranu životného prostredia spustením kalkulačky uhlíkovej stopy

Záujem spotrebiteľov o životné prostredie počas ostatného roka výrazne narástol. Polovica respondentov prieskumu (52 %) spoločnosti ...

20.4.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 90 %, šalejú po ňom najmä českí investori

Kým na Slovensku sa za prvý štvrťrok tohto roku predali kryptomeny za približne 30,8 milióna eur, v susednej Českej republike to bolo za vyše ...

16.4.2021 Redakcia FinReport

Visa rozšírila možnosti pohybu peňazí, vďaka čomu zvýšila svoj dosah na ďalšie 2 miliardy kariet a bankových účtov

Spoločnosť Visa oznámila rozšírenie svojej platformy o riešenie Visa Direct Payout na priame platby v reálnom čase. Inovácia umožňuje ...

14.4.2021 Redakcia FinReport

Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj ...

9.4.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosti Visa sa vďaka platbám stablecoinmi podarilo prepojiť svet digitálnych a tradičných mien

Spoločnosť Visa oznámila ďalší dôležitý míľnik vo svete finančných technológií. Po prvýkrát premosťuje svet digitálnych a ...

8.4.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa spustila digitálnu inováciu Moneyback odmeňujúcu klientov za bezhotovostné nákupy

Koronakríza prevetrala peňaženky Slovákov. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne až 89 % opýtaných potvrdilo, že plánuje vyhľadávať a ...

7.4.2021 Magdaléna Švančarková

Pre e-shopy je kľúčový výber správnej platobnej brány. Rozhoduje o rýchlosti transakcií

Zákazníci dnes nakupujú online takmer všetko, dokonca aj potraviny, čo by ešte pred rokom mohlo znieť ako science fiction. Oceňujú ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
 2. 2.
  Darina Huttová: Životné poistenie s investičnou zložkou odporúčam uzatvoriť len s odborným poradcom
 3. 3.
  Detva chce dostavať budovu mestského úradu o 100-tisíc eur lacnejšie ako pôvodne
 4. 4.
  Trh s bytmi by pomohlo oživiť nájomné bývanie. Naštartovať ho môže nižšie daňové zaťaženie
 5. 5.
  Povodne na Slovensku: Hasiči zachraňovali aj ľudí zo zatopených áut, v Banskej Bystrici stavajú bariéry (foto)