Banque de France chce využívať digitálnu menu na veľkoobchodné platby už od roku 2023
Francúzska centrálna banka Banque de France urýchľuje dokončenie svojho veľkoobchodného programu uplatňovania štátnej digitálnej meny (CBDC). Jej cieľom je začať využívať takéto finančné transakcie už od budúceho kalendárneho roku.

Foto: Shutterstock
Vytvárajú platformu multi-CBDC
Počas uplynulých mesiacov francúzska centrálna banka spolupracovala so súkromným sektorom na realizácii deviatich experimentov. Snažila sa ukázať, ako možno Central Bank Digital Currency, tada CBDC, použiť na veľkoobchodné platby, vrátane cezhraničných a medzimenových platieb a vyrovnania cenných papierov.
Banka vybudovala svoju vlastnú technológiu DLT, ako aj automatizovanú platformu tvorcu trhu inšpirovanú trhmi decentralizovaných financií (DeFi), ktorá by mohla slúžiť ako základ platformy multi-CBDC. V rámci nej by sa mali stretávať rôzne centrálne banky, čo by umožnilo rýchle, automatizované a transparentné zúčtovanie finančných transakcií medzi jednotlivými menami.
Partner témy
Projekt chcú spustiť už v priebehu budúceho roku
„V druhej polovici roku 2022 a v roku 2023 sa chceme priblížiť k životaschopnému prototypu a otestovať ho v praxi s viacerými súkromnými subjektmi a väčším počtom zahraničných centrálnych bánk. Chceme sa ubezpečiť, že s implementáciou európskeho pilotného režimu sme pripravení priniesť peniaze centrálnej banky ako aktívum na vyrovnanie obchodov už v roku 2023,“ hovorí guvernér Banque de France François Villeroy de Galhau.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky
- 3.Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov
- 4.Messenger bude bezpečnejší. Meta testuje predvolené šifrovanie E2EE
- 5.Slovenská ekonomika spomalila, na obzore sa črtá recesia