Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Aplikácia Curve zatraktívňuje cashbacky. Všetky karty spojí do jednej a zvládne aj cestovanie v čase

Roland Régely FinTech Poslať

Na európskom trhu online bánk pribúda čoraz viac fintech riešení, ktoré lákajú na bezplatný účet či zaujímavé cashbacky za nákup. V porovnaní s Revolutom, N26 či Vivid Money však služba menom Curve ide mierne odlišným smerom. Umožňuje integrovať všetky platobné karty klienta do jedinej a tiež vie cestovať v čase smerom nazad. Pozreli sme sa na najzaujímavejšie benefity tohto britského startupu.

aplikácia Curve

Foto: Curve

Jedna karta „šéfuje“ ostatným

Curve je online služba, ktorá cieli najmä na klientov s viacerými kontami, respektíve platobnými kartami. V podstate ide o online peňaženku, ktorá agreguje viacero platobných kariet prostredníctvom jednej sprievodnej MasterCard karty. Klient si svoje existujúce karty nahrá do digitálnej peňaženky a cez mobilnú aplikáciu vie kedykoľvek vybrať, ktorá karta je predvolená, a ňou prostredníctvom Curve vykonáva platby.

Na princípe digitálnej peňaženky už roky fungujú služby Apple Pay a Google Pay. Curve však pridáva aj fyzickú kartu, z ktorej môžu klienti vyberať peniaze cez bankomat. Napokon aj samotnú Curve kartu možno nahrať do služieb Apple Pay a Google Pay a platiť tak mobilom či hodinkami prostredníctvom jedinej karty.

Curve nevie fungovať ako samostatná bankomatová či platobná karta, a tak platí, že si v aplikácii vždy treba nastaviť aj predvolenú kartu inej banky, z ktorej sa pri výbere či platení budú strhávať peniaze. Aktívne karty je možné kedykoľvek meniť, odstrániť či blokovať prostredníctvom appky. 

Zaujímavou funkcionalitou pri platení je takzvaný anti-embarrassment mód. V Curve si môžete nastaviť jednu či dve záložné platobné karty, z ktorých vám budú strhnuté peniaze v prípade, že na predvolenej karte nebude dostatok prostriedkov.

Výbery zadarmo do 200 libier mesačne

Základnú platobnú kartu Curve má každý klient bez mesačného poplatku. Pri takomto účte sú výbery z bankomatu na celom svete do 200 libier mesačne bez poplatkov, čo je už akýsi štandard aj pri iných službách, ako napríklad Revolut či Vivid Money. Výbery nad tento limit sú podľa obchodných podmienok Curve spoplatnené 2 % z vybranej sumy

Pri platení v cudzej mene sa Curve inšpiroval konkurenčným Revolutom či N26. Už pri bezplatnom účte môže klient využiť výhodnejšie kurzy pri platení, služba je však limitovaná sumou 500 eur mesačne. 

Ak si vyberiete prémiový účet s celosvetovým cestovným poistením, získate čiernu Curve kartu za mesačný poplatok 9,99 eura. Pri tejto alternatíve máte výber do 400 libier mesačne z bankomatu bezplatne a vyšší limit na platby v cudzej mene. 

Kovová karta potom stojí 14,99 eura mesačne a sľubuje vyššie, prípadne neobmedzené limity na platby v cudzej mene. Táto najdrahšia alternatíva taktiež obsahuje cestovné poistenie a bonus v podobe voľného vstupu do prémiových letiskových salónikov. Z kovovej karty možno bezplatne vyberať každý mesiac peniaze do výšky 600 libier.

Jediným problémom pre Slovákov s takouto zahraničnou kartou je, že niektoré slovenské bankomaty si za výber takouto kartou pýtajú dodatočný poplatok. Klient by však na spoplatnenie mal byť vopred upozornený.

Vráťte sa v čase a zaplaťte inou kartou

Ak si hovoríte, že Curve neprináša žiadnu fintech inováciu, venujte pozornosť funkcii Time Machine. Curve totiž zvládne niečo, s čím doposiaľ žiadna obdobná online služba neprišla. Umožňuje „zmeniť bankovú kartu, ktorou ste zaplatili, po dokončení každej transakcie“.

Positive

Partner témy

 

Ako to funguje? Pri každej platbe do výšky 5-tisíc eur, ktorú ste vykonali uplynulých 90 dní, môžete zmeniť kartu, z ktorej bola platba realizovaná, respektíve účtovaná. Ak sa napríklad rozhodnete zaplatiť nákup z inej platobnej karty, služba Curve pošle refundáciu na pôvodnú kartu a danú sumu zaúčtuje z druhej karty, ktorú ste si zvolili.

Táto inovatívna funkcia sa dá využiť rôzne. Ak ste napríklad omylom zaplatili v obchode kartou, kde nemáte žiaden cashback, s touto službou celú operáciu zrealizujete ešte raz, pokojne aj o tri mesiace. Pri kartách, ako Vivid Money, tak môžete operovať s platbami u obchodníkov, ktorí sľubujú cashback až do 30 % a sumy 250 eur. 

Ďalšou výhodou takéhoto cestovania v čase môže byť možnosť predĺžiť si bezúročné obdobie na kreditke. Napríklad medzi dvoma kreditnými kartami s rôznym dátumom zaúčtovania. Platíte jednou kartou a pred zúčtovaním platby presuniete transakciu na druhú kartu, ktorá má zúčtovanie neskôr. Prvá kreditná karta tak nebude k dátumu zúčtovania čerpaná a vy z dlžnej sumy nemusíte platiť úroky.

Rýchle prevody cez telefónny zoznam

Curve umožňuje robiť tiež rýchle prevody peňazí medzi ľuďmi využívajúcimi túto službu. Curve prostredníctvom telefónneho zoznamu v mobile vie, kto uvedenú službu používa a označí ho špeciálnou ikonou. Ak chcete takémuto známemu poslať peniaze, kliknete na ikonu, zaplatíte vybranú sumu a príjemca má do niekoľkých sekúnd peniaze na účte. Funguje to podobne ako služba VIAMO. Peniaze týmto spôsobom možno posielať aj ľuďom, ktorí Curve nepoužívajú. Príjemcovi v tomto prípade príde SMS správa s linkom obsahujúcim možnosť potvrdiť prevod na svoj účet.

Cashback 1 % z troch vybraných obchodov

Rovnako ako služba Vivid Money, aj Curve ponúka cashbacky za platby u vybraných predajcov, nie sú však také štedré. Klient si môže vybrať zo zoznamu obchodných reťazcov tri, do ktorých chodí najčastejšie nakupovať. Curve mu v každom z nich garantuje 1 % cashback za nákup. Vyberať si možno z takých značiek, ako Lidl, IKEA, Tesco, Booking.com, DM Drogerie a tiež iných prevažne britských predajcov.

Všetky cashbacky sa potom pripočítavajú na hlavnú Curve kartu. Prostriedky vyzbierané prostredníctvom cashbacku možno okamžite použiť na platenie, prípadne si ich viete poslať na ktorúkoľvek z platobných kariet.

Menej je niekedy viac

Platobné karty sa dajú ukradnúť, skopírovať a zneužiť a Curve v tomto ohľade nie je výnimkou. Odborníci však hovoria, že logicky je výhodnejšie nosiť pri sebe jednu kartu namiesto dvoch či troch a zároveň mať možnosť kartu kedykoľvek zablokovať cez smartfón.

Výhodou Curve je, že zostatok na účtoch kariet vidíte okamžite a že pri akomkoľvek pohybe peňazí dostávate takzvané push notifikácie. Služba tiež garantuje ochranu klienta pri platení Curve kartou, a to do výšky až 100-tisíc eur. Britský startup tiež na svojom webe uvádza, že neukladá čísla kariet v aplikácii a informácie sú „šifrované pomocou zabezpečenia na vojenskej úrovni“.

Mladý startup s miliónmi používateľov

Curve je britský startup, ktorý ešte pred brexitom založil dcérsku spoločnosť v Litve. To mu umožňuje ponúkať fintech služby naprieč celou Európskou úniou. Spoločnosť funguje od roku 2019, keď si jej Curve appku stiahlo prvých päťstotisíc používateľov. Firma v minulom roku expandovala aj do USA a začiatkom tohto roku dosiahla métu 2 miliónov používateľov. Spoločnosť je od svojho vzniku zatiaľ každý rok v strate. Zmeniť to má investičný stimul vo výške 95 miliónov dolárov, ktorý firma získala začiatkom tohto roku.

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Hodnota decentralizovaných financií sa medziročne znížila o tretinu na menej ako 40 miliárd dolárov

Celková hodnota zamknutá decentralizovaných financií klesá. Za posledný rok sa znížila o 28 %, keď spadla na aktuálnu úroveň 38,5 ...

23.11.2023 Martin Jamnický

Analýza: Banky sa boja o svoju budúcnosť, preto nakupujú podiely vo fintech spoločnostiach

Takmer polovica všetkých bánk na svete sa snaží kúpiť väčšinové podiely vo firmách zaoberajúcich sa finančnými technológiami. ...

21.11.2023 Redakcia FinReport

Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie

Skupina siedmich priemyselných krajín združenia G7 odsúhlasila kódex správania sa pre spoločnosti vyvíjajúce pokročilé systémy umelej ...

12.11.2023 Redakcia FinReport

Spoločnosť EPI, konkurent Visa a Mastercard, vyvíja digitálnu peňaženku wero

Spoločnosť European Payments Initiative (EPI), ktorá bola pôvodne založená s cieľom vybudovať konkurenta spoločnostiam Mastercard a Visa v ...

11.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Sedem z desiatich Slovákov platí prostredníctvom smartfónu

Pohodlie domova a nákupy na internete. To je kombinácia, ktorú v posledných rokoch volí čoraz viac ľudí. Online nakupuje 9 z 10 Slovákov, ...

9.11.2023 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu vyletela už na 37-tisíc dolárov za token

Cena bitcoinu dosiahla svoje tohtoročné maximum, keď sa priblížila k úrovni 37-tisíc dolárov za token. Len za posledných 24-hodín sa ...

9.11.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenová známka nepatrí na list, ale do digitálnej peňaženky

Hoci záujem investorov o NFT (Non-fungible tokens) postupne ochabuje, stále sa ešte objavujú nové a nové aktivity smerujúce k pozdvihnutiu ...

8.11.2023 Redakcia FinReport

Revolut: Medzi finančnými podvodmi dominujú autorizované scamy

Fintech banka Revolut s viac ako 35 miliónmi zákazníkov po celom svete významne rozšírila počet zamestnancov v oblasti boja proti finančnej ...

4.11.2023 Redakcia FinReport

Emirates NBD spúšťa platformu digitálneho bohatstva

Jedna z najväčších bankových skupín na Blízkom východe so sídlom v Dubaji – Emirates NBD spustila novú ponuku takzvaného digitálneho ...

2.11.2023 Martin Jamnický

Globálny predaj digitálneho NFT umenia sa prepadol na rekordne nízku úroveň

Preč sú časy, keď sa za drobné NFT digitálne dielka platili milióny dolárov. Ešte nedávno prosperujúci trh s umením NFT prudko klesá. ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin Minetrix láka investorov podielmi na jeho ťažbe

Cena bitcoinu sa v súčasnosti pohybuje na úrovni približne 34-tisíc dolárov za token. Najsilnejšia kryptomena stále hľadá nové cesty, ako ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay