Aplikácia Curve zatraktívňuje cashbacky. Všetky karty spojí do jednej a zvládne aj cestovanie v čase
Na európskom trhu online bánk pribúda čoraz viac fintech riešení, ktoré lákajú na bezplatný účet či zaujímavé cashbacky za nákup. V porovnaní s Revolutom, N26 či Vivid Money však služba menom Curve ide mierne odlišným smerom. Umožňuje integrovať všetky platobné karty klienta do jedinej a tiež vie cestovať v čase smerom nazad. Pozreli sme sa na najzaujímavejšie benefity tohto britského startupu.
Foto: Curve
Jedna karta „šéfuje“ ostatným
Curve je online služba, ktorá cieli najmä na klientov s viacerými kontami, respektíve platobnými kartami. V podstate ide o online peňaženku, ktorá agreguje viacero platobných kariet prostredníctvom jednej sprievodnej MasterCard karty. Klient si svoje existujúce karty nahrá do digitálnej peňaženky a cez mobilnú aplikáciu vie kedykoľvek vybrať, ktorá karta je predvolená, a ňou prostredníctvom Curve vykonáva platby.
Na princípe digitálnej peňaženky už roky fungujú služby Apple Pay a Google Pay. Curve však pridáva aj fyzickú kartu, z ktorej môžu klienti vyberať peniaze cez bankomat. Napokon aj samotnú Curve kartu možno nahrať do služieb Apple Pay a Google Pay a platiť tak mobilom či hodinkami prostredníctvom jedinej karty.
Curve nevie fungovať ako samostatná bankomatová či platobná karta, a tak platí, že si v aplikácii vždy treba nastaviť aj predvolenú kartu inej banky, z ktorej sa pri výbere či platení budú strhávať peniaze. Aktívne karty je možné kedykoľvek meniť, odstrániť či blokovať prostredníctvom appky.
Zaujímavou funkcionalitou pri platení je takzvaný anti-embarrassment mód. V Curve si môžete nastaviť jednu či dve záložné platobné karty, z ktorých vám budú strhnuté peniaze v prípade, že na predvolenej karte nebude dostatok prostriedkov.
Výbery zadarmo do 200 libier mesačne
Základnú platobnú kartu Curve má každý klient bez mesačného poplatku. Pri takomto účte sú výbery z bankomatu na celom svete do 200 libier mesačne bez poplatkov, čo je už akýsi štandard aj pri iných službách, ako napríklad Revolut či Vivid Money. Výbery nad tento limit sú podľa obchodných podmienok Curve spoplatnené 2 % z vybranej sumy.
Pri platení v cudzej mene sa Curve inšpiroval konkurenčným Revolutom či N26. Už pri bezplatnom účte môže klient využiť výhodnejšie kurzy pri platení, služba je však limitovaná sumou 500 eur mesačne.
Ak si vyberiete prémiový účet s celosvetovým cestovným poistením, získate čiernu Curve kartu za mesačný poplatok 9,99 eura. Pri tejto alternatíve máte výber do 400 libier mesačne z bankomatu bezplatne a vyšší limit na platby v cudzej mene.
Kovová karta potom stojí 14,99 eura mesačne a sľubuje vyššie, prípadne neobmedzené limity na platby v cudzej mene. Táto najdrahšia alternatíva taktiež obsahuje cestovné poistenie a bonus v podobe voľného vstupu do prémiových letiskových salónikov. Z kovovej karty možno bezplatne vyberať každý mesiac peniaze do výšky 600 libier.
Jediným problémom pre Slovákov s takouto zahraničnou kartou je, že niektoré slovenské bankomaty si za výber takouto kartou pýtajú dodatočný poplatok. Klient by však na spoplatnenie mal byť vopred upozornený.
Vráťte sa v čase a zaplaťte inou kartou
Ak si hovoríte, že Curve neprináša žiadnu fintech inováciu, venujte pozornosť funkcii Time Machine. Curve totiž zvládne niečo, s čím doposiaľ žiadna obdobná online služba neprišla. Umožňuje „zmeniť bankovú kartu, ktorou ste zaplatili, po dokončení každej transakcie“.
Partner témy
Ako to funguje? Pri každej platbe do výšky 5-tisíc eur, ktorú ste vykonali uplynulých 90 dní, môžete zmeniť kartu, z ktorej bola platba realizovaná, respektíve účtovaná. Ak sa napríklad rozhodnete zaplatiť nákup z inej platobnej karty, služba Curve pošle refundáciu na pôvodnú kartu a danú sumu zaúčtuje z druhej karty, ktorú ste si zvolili.
Táto inovatívna funkcia sa dá využiť rôzne. Ak ste napríklad omylom zaplatili v obchode kartou, kde nemáte žiaden cashback, s touto službou celú operáciu zrealizujete ešte raz, pokojne aj o tri mesiace. Pri kartách, ako Vivid Money, tak môžete operovať s platbami u obchodníkov, ktorí sľubujú cashback až do 30 % a sumy 250 eur.
Ďalšou výhodou takéhoto cestovania v čase môže byť možnosť predĺžiť si bezúročné obdobie na kreditke. Napríklad medzi dvoma kreditnými kartami s rôznym dátumom zaúčtovania. Platíte jednou kartou a pred zúčtovaním platby presuniete transakciu na druhú kartu, ktorá má zúčtovanie neskôr. Prvá kreditná karta tak nebude k dátumu zúčtovania čerpaná a vy z dlžnej sumy nemusíte platiť úroky.
Rýchle prevody cez telefónny zoznam
Curve umožňuje robiť tiež rýchle prevody peňazí medzi ľuďmi využívajúcimi túto službu. Curve prostredníctvom telefónneho zoznamu v mobile vie, kto uvedenú službu používa a označí ho špeciálnou ikonou. Ak chcete takémuto známemu poslať peniaze, kliknete na ikonu, zaplatíte vybranú sumu a príjemca má do niekoľkých sekúnd peniaze na účte. Funguje to podobne ako služba VIAMO. Peniaze týmto spôsobom možno posielať aj ľuďom, ktorí Curve nepoužívajú. Príjemcovi v tomto prípade príde SMS správa s linkom obsahujúcim možnosť potvrdiť prevod na svoj účet.
Cashback 1 % z troch vybraných obchodov
Rovnako ako služba Vivid Money, aj Curve ponúka cashbacky za platby u vybraných predajcov, nie sú však také štedré. Klient si môže vybrať zo zoznamu obchodných reťazcov tri, do ktorých chodí najčastejšie nakupovať. Curve mu v každom z nich garantuje 1 % cashback za nákup. Vyberať si možno z takých značiek, ako Lidl, IKEA, Tesco, Booking.com, DM Drogerie a tiež iných prevažne britských predajcov.
Všetky cashbacky sa potom pripočítavajú na hlavnú Curve kartu. Prostriedky vyzbierané prostredníctvom cashbacku možno okamžite použiť na platenie, prípadne si ich viete poslať na ktorúkoľvek z platobných kariet.
Menej je niekedy viac
Platobné karty sa dajú ukradnúť, skopírovať a zneužiť a Curve v tomto ohľade nie je výnimkou. Odborníci však hovoria, že logicky je výhodnejšie nosiť pri sebe jednu kartu namiesto dvoch či troch a zároveň mať možnosť kartu kedykoľvek zablokovať cez smartfón.
Výhodou Curve je, že zostatok na účtoch kariet vidíte okamžite a že pri akomkoľvek pohybe peňazí dostávate takzvané push notifikácie. Služba tiež garantuje ochranu klienta pri platení Curve kartou, a to do výšky až 100-tisíc eur. Britský startup tiež na svojom webe uvádza, že neukladá čísla kariet v aplikácii a informácie sú „šifrované pomocou zabezpečenia na vojenskej úrovni“.
Mladý startup s miliónmi používateľov
Curve je britský startup, ktorý ešte pred brexitom založil dcérsku spoločnosť v Litve. To mu umožňuje ponúkať fintech služby naprieč celou Európskou úniou. Spoločnosť funguje od roku 2019, keď si jej Curve appku stiahlo prvých päťstotisíc používateľov. Firma v minulom roku expandovala aj do USA a začiatkom tohto roku dosiahla métu 2 miliónov používateľov. Spoločnosť je od svojho vzniku zatiaľ každý rok v strate. Zmeniť to má investičný stimul vo výške 95 miliónov dolárov, ktorý firma získala začiatkom tohto roku.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 2.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka
- 5.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra