Umelá inteligencia zachránila 25 miliárd dolárov
Aktivity podvodníkov, ktorí sa usilujú „nabúrať“ do cudzích účtov, neustali ani počas koronakrízy. Jedna z ich obľúbených taktík je známa pod pojmom „phishing“. Rizikové môžu byť nielen platby kartou, podozrivé e-maily, ale aj webové stránky či sociálne médiá. Spoločnosť VISA prináša sofistikované zabezpečenia. Chrániť sa však môžeme aj my, ak včas rozpoznáme varovné signály.

Foto: Shutterstock
Platby kartou v obchodoch, platby online či prostredníctvom smartfónov sú pre nás bežnou každodennou záležitosťou. Transakcie potvrdzujeme odtlačkami prstov či bezkontaktne platíme úplne automaticky. Spoločnosť VISA preto vyvíja stále väčšiu snahu na ochranu pred množiacimi sa phishingovými útokmi podvodníkov.
Porovnáva miliardy rôznych operácií
Pri podvodoch je najdôležitejšie vedieť, ako im predchádzať. Spoločnosť VISA prináša kvalitné zabezpečenie prostredníctvom umelej inteligencie AI, ktorá od mája 2018 do apríla 2019 pomohla na celom svete zabrániť podvodom v hodnote 25 miliárd dolárov.
Vďaka umelej inteligencii AI spoločnosť VISA preveruje, či v reálnom čase niekto iný nepoužíva údaje zákazníkovej karty. Vždy, keď si zákazník niečo kúpi, profil čísla jeho karty sa aktualizuje a porovná sa s údajmi iných používateľov s podobnými návykmi. Takto si umelá inteligencia AI zostavuje vzorce obchodných návykov klienta na základe čísla karty. Je až neuveriteľné, že dokáže porovnať každú platbu s viac ako 3 miliardami iných účtov, čo predstavuje zhruba 180 miliárd transakcií ročne.
Zabezpečenie čipom či digitálnymi tokenmi
Aby naše financie ochránila, spoločnosť VISA spolu s bankami a celým bankovým sektorom pri platení platobnou kartou poskytuje niekoľko vrstiev zabezpečenia. Na ochranu kariet využíva dva spôsoby ešte pred začiatkom celej transakcie: „Robíme tak ešte skôr, ako uskutočníte platbu – zabezpečením údajov karty čipom alebo digitálnymi „tokenmi“, ktoré zaručia, že ich budú môcť prečítať iba osoby, ktoré sú na to oprávnené,“ uvádza vo svojom vyhlásení spoločnosť VISA.
Partner článku
Rozpoznajte podozrivé telefonáty či esemesky
Podvodníci sa skúšajú dostať k našim citlivým informáciám nielen pri platbách kartou, ale aj pri iných bežných činnostiach. Najčastejšie ide o phishing cez telefónne hovory, textové správy, e-maily, webové stránky, no kybernetickí zločinci to skúšajú aj na sociálnych sieťach.
Phishingové napadnutie cez telefónne hovory vyzerá často ako hovor od vašej kartovej spoločnosti či banky. Upozornia vás na podozrivú transakciu, ktorá sa nestala, vyzvú vás na overenie vašej karty a vy musíte preukázať, že ste jej držiteľom. Kľúčový pre nich je trojciferný bezpečnostný kód na zadnej strane platobnej karty, alebo overovací prístupový kód a váš PIN kód. Zadáte ho a pomôžete im získať vaše údaje.
Podvody v textových správach môžete odhaliť tak, že pri overení transakcie esemeskou vám namiesto telefónneho čísla zašlú webový odkaz, na ktorom sa máte prihlásiť. V týchto správach nebýva názov banky, ani ďalšie informácie o nej. Textová správa vás požiada, aby ste sa na overenie transakcie prihlásili do bankového účtu, kde zadáte znovu PIN kód alebo trojciferný kód CVV.
E-maily, webové stránky či sociálne siete sú tiež terčom
V e-mailovej komunikácii sa dajú varovné signály zaregistrovať na viacerých miestach e-mailu. Podozrivé je aj zadanie tesného termínu hrozbou pozastavenia účtu. Výrazným znakom podvodného e-mailu je zvláštna e-mailová adresa, ktorá sa nezhoduje s inštitúciou. Prípadne vás neoslovia menom. Aj gramatické chyby môžu byť varovným signálom, kedy by ste mali spozornieť. Určite sa vyhnite klikaniu na hypertextové odkazy v takomto e-maile. Ak chýbajú kontaktné údaje, či ide o podozrivé žiadosti o informácie o vašom osobnom účte, určite spozornite. Najlepšie urobíte, ak sa obrátite priamo na svoju finančnú inštitúciu a overíte si to.
Webové stránky a sociálne siete sú tiež vyhľadávaným terčom podvodníkov. Buďte pozorní. Neprijímajte neznáme žiadosti o priateľstvo. Neklikajte na webové HTML odkazy, ktoré sa nezhodujú s cieľom. Nezadávajte údaje o vašom účte do zvláštnych vyskakovacích okien a snažte sa premýšľať skôr, než bude neskoro.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?