365.bank končí s plastovými kartami, nahradí ich digitálnymi. Podobne ekologicky uvažujú aj ďalšie banky
Digitálne platobné karty sú ďalším krokom k ekológii, udržateľnosti a spoločnému záujmu o elimináciu znečisťovania nášho životného prostredia. Tatra banka vlani ako prvá na slovenský trh priniesla bezplastovú digitálnu kreditnú kartu. Podobne prelomový počin sa v súčasnosti podaril aj 365.bank, ktorá prichádza s prvou digitálnou debetnou kartou. K ekologickým platobným nástrojom smerujú aj niektoré ďalšie banky.

Foto: Shutterstock
365.bank reaguje na štatistiku, podľa ktorej človek každý týždeň skonzumuje priemerne päť gramov mikroplastov, čo je ekvivalent hmotnosti jednej platobnej karty. Väčšina plastového odpadu, ktorý ľudstvo vygeneruje, skončí v riekach a v moriach, no nachádza sa dokonca v telách až troch štvrtín morských rýb. Aj preto banky neustále pracujú na ekologickejších inováciách.
Prvá banka s ponukou bezplastového účtu
Keďže snaha o elimináciu plastového odpadu sa týka všetkých ľudí, 365.bank chce svojou aktivitou osloviť čo najširšiu verejnosť. „Doba, v ktorej žijeme, je, žiaľ, aj ,dobou plastovou‘. Súčasné tempo výroby a spotreby plastov je neudržateľné. Ako banka považujeme za dôležité upozorniť na tento dnešný problém. My sami chceme ísť príkladom, preto redukciu plastov aktívne podporujeme,“ hovorí CEO 365.bank Andrej Zaťko.
Zároveň dodáva, že človek môže spraviť niečo pre svoje prostredie aj malou zmenou správania sa. Začiatkom môže byť napríklad voľba bankového účtu bez plastu, ktorého súčasťou je digitálna platobná karta. Vďaka nej klienti klasickú plastovú debetnú kartu už vôbec nepotrebujú. Okrem aktuálnych digitálnych procesov bude tento rok ambíciou banky tiež zníženie uhlíkovej stopy a získanie ISO certifikátu uhlíkovo neutrálnej banky.
Prináša jednoduchosť a vyššiu bezpečnosť platieb
Medzi hlavné výhody digitálneho platobného nástroja patrí jednoduchosť pri všetkých platbách vrátane kamenných obchodov. „Klienti si digitálnu kartu pridajú do svojej digitálnej peňaženky, či už Apple Pay, Google Pay, prípadne Fitbit Pay či Garmin Pay, a prostredníctvom mobilu alebo hodiniek následne platia priložením k POS terminálu,“ vysvetľuje PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.
Podľa jej slov pri platbách na internete funguje podobne ako klasická plastová karta s tým rozdielom, že všetky údaje, ktoré klient potrebuje pri platení, má v mobilnej aplikácii.
Jej ďalšia výhoda spočíva v tom, že ju môžeme použiť aj jednorazovo. „Táto možnosť je veľmi praktická najmä v prípade e-shopov, ktoré nepoznáme. Po nákupe si ju dokážeme na pár klikov v aplikácii zrušiť a súčasne vydať novú. Je to ideálny prostriedok na to, ako zvýšiť bezpečnosť platieb na internete,“ dopĺňa L. Valko Gáliková.
Výber hotovosti prebieha mobilom alebo hodinkami v bankomatoch, ktoré podporujú bezkontaktné výbery prostredníctvom NFC technológie. Túto funkcionalitu pritom podľa nej majú zabudovanú všetky bankomaty 365.bank.
Partner témy
Ekologické riešenia pripravujú aj ďalšie banky
Aj niektoré ďalšie banky postupne pracujú na ekologickejších platobných nástrojoch s cieľom eliminácie plastového odpadu. „Digitálnu debetnú kartu plánujeme klientom priniesť v polovici tohto roka, pričom kreditnú kartu v digitálnej forme im poskytujeme už od minulého roku,“ opisuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.
Podľa jej slov sa proces vydávania kariet v digitálnej forme skráti z pôvodných 5 až 10 dní na niekoľko sekúnd. Ihneď po podpise zmluvnej dokumentácie sa klientovi začne nová kreditná karta zobrazovať v mobilnej aplikácii, a ten ju vie okamžite začať používať v rámci svojej digitálnej peňaženky.
Zmenu čoskoro prinesie aj Slovenská sporiteľňa, ktorá sa rozhodla skončiť s tradičnými plastmi a vydávať už len ekologické platobné nástroje. „Klienti ich budú dostávať už od júna 2021. Od tohto dátumu začneme vydávať rozložiteľné karty, ktoré plánujeme čoskoro nahradiť úplne recyklovateľnými. Banka navyše predlžuje platnosť kariet z troch na štyri roky, čím dosiahne nižšiu spotrebu plastov,“ približuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Podľa nej exspirované platobné karty môžu do pobočiek Slovenskej sporiteľne priniesť aj klienti iných bánk a sporiteľňa sa postará o ich recykláciu alebo ekologickú likvidáciu. Nezáleží pritom na tom, ktorá banka ich vydala.
PR manažér VÚB banky Dominik Miša komentuje situáciu tak, že VÚB ako zelená banka sa zaoberá nielen týmto procesom, ale aj ďalšími inováciami v oblasti platieb. Bližšie termíny ich uvedenia do praxe však zatiaľ nekonkretizoval.
Záujem o udržateľnosť rastie aj zo strany klientov
Záujem o tému ekológie a redukcie plastov rastie a dostáva sa do povedomia čoraz väčšieho množstva ľudí. Podľa nedávneho prieskumu 365.bank si potrebu žiť udržateľnejšie uvedomuje až 83 % Slovákov. Informácie o udržateľnosti zároveň motivujú ľudí k ekologickejšej voľbe. Od spustenia digitálnej karty už viac ako tretina nových klientov banky nahradila klasickú plastovú verziu touto novinkou. „Sme radi, že ich môžeme prostredníctvom našich produktov inšpirovať k udržateľnejšiemu správaniu,“ dodáva na záver L. Valko Gáliková.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu
- 3.Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení
- 4.Penta sa obula do koalície PS/Spolu, ich Lex Haščák vníma ako populistický nezmysel
- 5.Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala