Zomelie finančná kríza aj spoločnosť Charles Schwab, ktorá je najväčším maklérom v USA?
Charles Schwab je finančným gigantom už viac ako 50 rokov. Za svoju históriu sa dokázal vypracovať na najväčšiu americkú maklérsku spoločnosť, ktorá poskytuje svoje služby viac ako 34 miliónom klientov. Napriek tomuto renomé sa však firma počas niekoľkých posledných mesiacov dostala do neľahkej situácie. Krachy viacerých bánk v Amerike aj Európe spôsobili, že akcie spoločnosti od začiatku roka klesli o 36 %. Neistotu priniesli najmä rastúce úrokové sadzby FEDu a potenciálny odlev klientov. Schwab napriek tomu tvrdí, že je príliš veľký na to, aby sa ho kríza dotkla a určite neskončí ako ďalší Silicon Valley Bank.
Foto: Shutterstock
Najväčší maklér v USA
Charles Schwab Corporation patrí od roku 1971 k najväčším menám amerického finančného priemyslu. Je najväčšou verejne obchodovanou maklérskou spoločnosťou v krajine s celkovými aktívami vo výške 7 biliónov dolárov a trhovou kapitalizáciou cez 95 miliárd dolárov. Ako je teda možné, že sa tento finančný gigant dostal do problémov pri nedávnych bankových turbulenciách?
Túto otázku si v posledných týždňoch položilo viacero odborníkov. Schwab nie je príliš vystavený kryptomenám, ako Silvergate Capital a Signature Bank, ani startupom a rizikovému kapitálu, ktoré zničil Silicon Valley Bank (SVB). Z celkových 34 miliónov účtov len menej ako 20 % vkladateľov prekračuje poistný limit FDIC 250-tisíc dolárov. Pre porovnanie v bývalej SVB to bolo až 90 % klientov. Napriek tomu akcie spoločnosti klesli od začiatku roka o 36 % a nevyzerá to, že sa tak rýchlo vzchopia.
Môžu za to dlhopisy
Hoci je Schwab známy najmä svojou maklérskou činnosťou, je zároveň desiatou najväčšou bankou v krajine, ktorá mala na konci minulého roka vklady vo výške 367 miliárd dolárov. Banka vznikla v roku 2003 preto, aby spoločnosť mohla poskytovať zákazníkom viac finančných produktov a služieb. Funguje však trochu inak ako väčšina tradičných bánk. Pôžičky sú len malou časťou jej podnikania. Namiesto toho investuje väčšinu svojich klientskych vkladov do bezpečných štátnych cenných papierov.
Práve tieto dlhopisy v súčasnosti spôsobujú spoločnosti vrásky na čele. Banka na konci roka 2022 držala na papieri aj straty z dlhopisov v hodnote približne 28 miliárd dolárov. Ide o strašidelnú paralelu s SVB, ktorá držala podobné cenné papiere, a napokon ich musela predať so stratou, keď vkladatelia uskutočnili beh na banku, čiže začali s masovým výberom svojich finančných vkladov.
„Investori najskôr predávajú, až potom sa pýtajú,“ uviedol riaditeľ finančných služieb v Argus Research Stephen Biggar pre NY Times. „Počiatočná panika klientov Schwabu súvisela s množstvom vkladov investovaných počas obdobia nízkej úrokovej sadzby, ktoré v súčasnosti drží v strate. Schwab však nemá ostatné rizikové oblasti, ktoré zničili SVB.“
Na vine sú aj vysoké úrokové sadzby
Straty dlhopisov sú výsledkom rastúcich úrokových sadzieb. Väčšina amerických bánk nepredpokladala, že Federálny rezervný systém (FED) zvýši svoju kľúčovú úrokovú sadzbu tak rýchlo, ako sa to stalo. FED pritom zvyšuje sadzby v snahe obmedziť vysokú infláciu. Mnoho bánk drží dlhopisy s dlhou lehotou splatnosti s nízkymi úrokovými sadzbami, ktoré sa stávajú čoraz neatraktívnejšími. Pokiaľ sa však banky zaviazali držať si tieto staršie dlhopisy až do ich splatnosti, na účtovné účely sa v ich súvahách nižšie hodnoty prejavili ako takzvané nerealizované straty.
Skutočné problémy však vznikajú, podobne ako v prípade SVB, keď sa tieto investície musia predať, aby sa vyhovelo žiadostiam vkladateľov o výber. Vedenie spoločnosti Schwab sa nedávno snažilo uistiť investorov, že sa ich takého obavy netýkajú.
Šanca sa rovná takmer nule
Spoločnosť o tom informovala v správe pre zákazníkov, zamestnancov a investorov, v ktorej zakladateľ maklérskej spoločnosti Charles Schwab a jej výkonný riaditeľ Walt Bettinger zašli tak ďaleko, že uviedli, že existuje „takmer nulová šanca“, že by sa spoločnosť musela uchýliť k predaju stratových dlhopisov.
Vedenie spoločnosti tvrdí, že Schwab je príliš veľký na to, aby ho súčasná situácia dokázala položiť, minimálne určite nie tak rýchlo, ako sa to stalo SVB a iným bankám v posledných mesiacoch. Schwab má prístup k veľkému množstvu kapitálu, a napriek súčasnej situácii, aj v posledných kvartálnych výsledkoch dokázal rásť.
Čistý príjem spoločnosti za prvý štvrťrok 2023 dosiahol 1,6 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 14 % v porovnaní s prvým štvrťrokom roku 2022. Zákazníci pokračovali v pridávaní peňazí do investičných produktov. Hlavné čisté nové aktíva dosiahli 132 miliárd dolárov, z toho 53 miliárd dolárov získala spoločnosť v marci 2023, čo je druhý najlepší mesačný prílev v histórii spoločnosti.
„Udržanie kapitálu a likvidity, ktoré sú potrebné na podporu dlhodobého rastu spoločnosti, zostáva naším hlavným cieľom v súvahe,“ uviedol vo svojom vyhlásení finančný riaditeľ Peter Crawford. „V konečnom dôsledku veríme, že súčasný protivietor nebude ničím dramatickým.“
Stále existujú obavy
Väčšina odborníkov však upozorňuje, že netreba zabúdať na dôležitú vec. Tak, ako mnoho firiem poskytujúcich finančné služby, aj maklérsky gigant sa musel rýchlo prispôsobiť vyšším úrokovým sadzbám. Viac ako polovica celkových príjmov spoločnosti v minulom roku pochádzala z takzvaných čistých úrokových príjmov. Väčšina z nich je z neinvestovanej hotovosti jej zákazníkov.
Schwab zaplatí zákazníkom úrok približne 0,45 %, a potom peniaze investuje za vyššie sadzby. Banka si potom rozdiel strčí do vrecka. Rýchle zvýšenie úrokových sadzieb FEDu však môže povzbudiť zákazníkov, aby presunuli finančné prostriedky z nízko výnosných účtov Schwabu, ktoré sú základom jeho príjmov, na konkurenčné účty s vyššími sadzbami. Takýto prípadný odlev by vedel veľmi rýchlo zamávať súvahou spoločnosti, čo si uvedomuje aj jej vedenie.
„Našou najvyššou prioritou v tomto štvrťroku bolo zostať v kontakte s našimi klientmi a pomôcť im pochopiť, čo sa deje na trhu,“ uviedol vo vyhlásení W. Bettinger.
Bude to ťažký rok
Výsledkom je, že väčšina pozorovateľov je čoraz pesimistickejšia vo svojich projekciách týkajúcich sa budúcnosti spoločnosti. Analytici z Wall Street od začiatku roka neustále znižovali svoje výhľady a väčšina z nich sa zhoduje na tom, že v druhej polovici roka 2023 sa príjmy spoločnosti pravdepodobne znížia.
Medzitým Schwab posilnil svoje financie prostredníctvom pôžičiek Federal Home Loan Banks pre potreby krátkodobého financovania. Banková dcérska spoločnosť makléra zvýšila pôžičky FHLB, ktoré sú zabezpečené hypotékami a inými aktívami najvyššej kvality, z 12,4 miliardy dolárov na konci decembra 2022 na 45,6 miliardy dolárov na konci marca 2023, čo vedenie nazvalo „dočasným opatrením proti pokračujúcemu odlevu hotovosti klientov“.
Spoločnosť sa tak snaží urobiť všetko pre to, aby sa jej súčasná negatívna situácia v bankovom sektore nedotkla. Napriek tomu, nebolo by jednoduchšie pre spoločnosť banku predať? Presne túto otázku dostal Bettinger v rozhovore pre CBNC. Reagoval s úsmevom: „Nie je to niečo, na čo sa budeme pozerať v krátkodobom horizonte.“
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Pozastaví EÚ Slovensku vyplácanie eurofondov?
- 2.Róbert Schochmann: Skonštruoval lietadlo, ktoré je začiatkom ďalšieho projektu
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu