Životné minimum sa od 1. júla zvyšuje na 234,42 eura
Životné minimum na Slovensku sa s platnosťou od 1. júla zvyšuje na 234,42 eura. Vďaka tomuto nárastu sa zvýši aj niekoľko desiatok príspevkov, dávok či daňových úľav, ktoré sú na životné minimum naviazané.

Foto: Shutterstock
Ako sa zvýši životné minimum
Podľa informácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa životné minimum zvyšuje na základe koeficientu rastu čistých príjmov na osobu. Ten podľa Štatistického úradu SR v 1. štvrťroku 2022 oproti 1. štvrťroku 2021 dosiahol hodnotu 1,075 a bol nižší ako koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností v apríli 2022 oproti aprílu 2021 (1,117).
Od 1. júla tohto roka dochádza k úprave súm životného minima:
- ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 218,06 eura sa upravuje na 234,42 eura mesačne – čo predstavuje zvýšenie o 16,36 eura,
- ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu, suma 152,12 eura mesačne sa upravuje na 163,53 eura mesačne – čo predstavuje nárast o 11,41 eura,
- ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa a o nezaopatrené dieťa, suma 99,56 eura mesačne sa upravuje na 107,03 eura mesačne – čo znamená prírastok o 7,47 eura.
Príspevky, ktoré sa zvýšia o desiatky eur
„Valorizácia súm životného minima bude mať pozitívny vplyv na hospodárenie domácností, respektíve na ich príjmy. Pôjde predovšetkým o domácnosti s deťmi, ktoré poberajú štátne sociálne dávky, ďalej domácnosti, ktoré sú príjemcami pomoci v hmotnej núdzi, a domácnosti fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím či o poberateľov 13. dôchodku,“ konštatuje ministerstvo.
Do pozornosti dáva napríklad zvýšený opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi. Opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa zvýši o viac ako 104 eur pre náhradného rodiča, ktorý sa stará o dvoch súrodencov. Osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi narastie až o 177 eur.
Tieto príspevky sa menia v súvislosti s novelou zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Nejde teda iba o zmeny spôsobené navýšením životného minima, ale aj zmenou legislatívneho nastavenia týchto príspevkov.
Exekučné zrážky a vyšší dôchodok
Sociálna poisťovňa bude od júla 2022 väčšine dôchodcom, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, zasielať vyšší dôchodok. Spôsobí to zvýšenie minima, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať, a to v závislosti od toho, či pôjde o prednostnú alebo neprednostnú pohľadávku.
Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, Sociálna poisťovňa musí poberateľovi dôchodku ponechať 100 % sumy životného minima, teda 234,42 eura. Ak pôjde o neprednostnú pohľadávku, Sociálna poisťovňa bude povinná ponechať poberateľovi dôchodku 140 % sumy životného minima, teda 328,18 eura.
Ak dôchodca, ktorý čelí exekúcii, okrem toho poskytuje aj výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 % životného minima na jednu vyživovanú osobu. Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, je to suma 117,21 eura mesačne. Znamená to, že mu z dôchodku po zrážke prednostnej pohľadávky musí zostať 351,63 eura (234,42 + 117,21 eura).
Ak dôchodca čelí exekúcii z neprednostnej pohľadávky a zároveň poskytuje výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 % zo 140 % sumy životného minima na jednu vyživovanú osobu, teda o 164,09 eura. To znamená, že po zrážke neprednostnej pohľadávky musí poberateľovi dôchodku zostať 492,27 eura (328,18 + 164,09 eura).
Ukončenie exekučných zrážok z dôchodku
Zvýšenie životného minima môže mať za následok aj ukončenie vykonávania exekučných zrážok z dôchodku. Ide o situáciu, keď je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať. Neznamená to však, že exekúcia zanikla. Exekúcia naďalej existuje, len sa z nej nevykonávajú zrážky z dôchodku. O samotnej exekúcii a vykonávaní zrážok z dôchodkovej dávky nerozhoduje Sociálna poisťovňa, ale príslušný exekútor.
Po zmene životného minima od 1. júla 2022 vykoná Sociálna poisťovňa zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v auguste 2022, pričom dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré budú za júl 2022 zrazené navyše. O zmene výšky exekučnej zrážky bude Sociálna poisťovňa dôchodcov písomne informovať.
Zvýšenie minima a predčasný starobný dôchodok
Zvýšenie životného minima ovplyvní aj nároky poistencov na priznanie predčasného starobného dôchodku. Jednou z viacerých podmienok vzniku nároku na tento druh dôchodkovej dávky je to, že suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec žiada o jeho priznanie, musí presiahnuť 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
V prípade, že si poistenec sporil v druhom pilieri, tak vyšší ako 1,2-násobok životného minima musí byť súčet predčasného starobného dôchodku z prvého piliera a predčasného starobného dôchodku z druhého piliera.
Od 1. júla 2022 tak bude platiť, že nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká od sumy 281,40 eur mesačne (do 30. júna 2022 je to 261,70 eur). Ak bude vypočítaná výška predčasného starobného dôchodku nižšia ako táto hranica, nárok na tento druh dôchodku poistencovi nevznikne.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu
- 2.Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Zimný čas sa mení na letný, hlavným cieľom jeho zavedenia bolo aj šetrenie energie
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov